Jump to content

1.Nesil Mazda3 LPG Gaz Kesme Sorunu

hazar_oguzhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar arkadaslar ;

benım aracım 1.6 motor otomatik vites 2006 model mazda 3 (1. nesil).

nternet üzerinde kendi sorunumla alakalı bayaa arastırma yaptım ama aynı konuda sorunlar yaşayanları görüp caresıbı bulan goremedim bulanlarda sorunun neden yada cozumun nasıl oldugunu paylasmadılar. bu konuyu acan arkadasa da pm attım ama cevap vermedı.

sımdı sorunumu acıklamak gerekırse, aracımda zavolı marka lpg var taktıralı tam 10bın km oldu ama yaklasık bı 3-4bın km dır aracım duz yolda dahıl ama cogunlukla bayır cıkarken gaz kesmesı yapıyor. bu nedenle hem ınsanın canını skıyor hem fazla lpg yıyor hemde arac hızlanmıyor. bır cozumu varmı bılen eden varsa yardım edebılırmı. genel olarak bogaz kelebegınden dıyorlar yada conta ayarlarından dıyorlar ama bunlardan dolayı sıkıntı olsa benzındede azda olsa yapar. vıdeoda gordugunuz bayırı cıkarken 5 kısı hemde kılolo araba dolu halde benzınle hıc bır sıkıntı yapmadan gayet guzel ıvmelenıyor. hıcbır belırtı yok. egerkı bogaz kelebegı yada conta ayarında olsa cok zorlamada azda olsa benzindede yapması gerekmezmı? bılgısı olup yardım edebilecek olan varmı. vıdeoyu eklıyecegım acamayanlar ıcın vıdeo lınkınıde koyacagım. ıyı forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Büyük ihtimalle yanlış büyüklükte nozzle takılmış ya da regülatör yeterli değil ve lpg ayarı da doğru ayarlanmamış. Başka bir önerilen lpgciye gitmenizi tavsiye ederim. Zavolinin sitesinden bölge distribütörlerini bulup onlara gidin. Gerekirse zavoli nin temsilciliğini arayıp yol ayarı yapan usta tavsiyesi isteyin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 tane ayrı zavolıye gıttım 3 ude burun kıvırıp lpg den olmaz dıyorlar bakmıyorlar bıle ısrarcı olmama ragmen 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, hazar_oguzhan :

3 tane ayrı zavolıye gıttım 3 ude burun kıvırıp lpg den olmaz dıyorlar bakmıyorlar bıle ısrarcı olmama ragmen 

İşte önüne gelenin usta olmasının sonuçları ve sizin de araştırmadan gidip de böyle bir markayı taktırmanızın cezası... geçmiş olsun ne diyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG ci ile birlikte yokuş çıkarken regülatör basıncı ölçün durum anlaşılır. Eğer basınç çok düşüyorsa regülatörün uygun kullanılmamasından veya arızasından kaynaklıdır. Eğer regülatör basıncı normalken bunu yapıyorsa @Mutlu Tekir in dediği gibi nozzle yetmemesinden kaynaklanır. Bir ihtimal haritadan da kaynaklanabilir ama bu durumda araç arıza lambası yakmalı veya bir şekilde düzeltmeli. Her halukarda iyi bir LPG ustası bu problemi çözer. Eğer çözemezse kabloyu kendiniz alıp ayarı yapabilirsiniz. Bu biraz riskli bir işlem. Tamamen siline de bilir mükemmel ayar da yapabilirsiniz. @Zealot bu konuda tecrübeli bir arkadaş. 

Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Zealot :

Ben video dan çok bir şey anlamadım. 

Arkadaş gaza sabit basarken ve yokuş çıkarken devir düşüp duruyor arada. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, hazar_oguzhan :

vıdeoda gordugunuz bayırı cıkarken 5 kısı hemde kılolo araba dolu halde benzınle hıc bır sıkıntı yapmadan gayet guzel ıvmelenıyor.

Video da benzinle çıkarken demiş, sorun yok demiş..  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, zoptrik :

LPG ci ile birlikte yokuş çıkarken regülatör basıncı ölçün durum anlaşılır. Eğer basınç çok düşüyorsa regülatörün uygun kullanılmamasından veya arızasından kaynaklıdır. Eğer regülatör basıncı normalken bunu yapıyorsa @Mutlu Tekir in dediği gibi nozzle yetmemesinden kaynaklanır. Bir ihtimal haritadan da kaynaklanabilir ama bu durumda araç arıza lambası yakmalı veya bir şekilde düzeltmeli. Her halukarda iyi bir LPG ustası bu problemi çözer. Eğer çözemezse kabloyu kendiniz alıp ayarı yapabilirsiniz. Bu biraz riskli bir işlem. Tamamen siline de bilir mükemmel ayar da yapabilirsiniz. @Zealot bu konuda tecrübeli bir arkadaş. 

Geçmiş olsun. 

dediğinizi deniyeceğim.

15 saat önce, Çağlar Bayur :

videodan yanlış anlamadı isem, devir 3000 altında çekiş az, üstüne çıkınca mı iyileşiyor?

cok asırı motoru bagırtmayı sevmedıgım ıcın cok emın olarak cevap veremem ama evet kesınlıkle bellı bır devırın uzerınde cok daha azlasıyor bu sıkıntı dusuk devrlerde daha fazla yapıyor.

ayrıca yorumlar ve ılgılendıgınız ıcın cok tesekkur ederım yarın sanayıye gıdıcem ızmır 6. sanayıye orda bakalım bır kac ustaya gosterıp tavsıyelerınızı soyleyecegım ınsallah olumlu sonuc alabılırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 yıl  önce idi. 

60bin km de 93 model mazda  626 mıza lpg taktırdik. O güne kadar  Tertemiz araba, sıfır hata ile görevini yerine getiriyordu.

Lpg takıldıktan sonra  lpg ile giderken, araç yüke bindiğinde, yokuşta, ani hızlanmalarda, pat küt tekliyordu. Benzine alınca düzeliyor, lpg ye alinca her zaman tekliyordu. 

Lpg ci direk,   bjaraban bozuk dedi.

Bizde itiraz ettik, benzinde hiç bir hata yokken, en ufak bir titreşim yokken,  sadece lpg de sorunla karşılaştığimiz için, sorunun lpg den olduğunu iddaa ettik. Bu iddiamızda da çok haklıydık. 

Uzun lafın kısası lpg ci haklı çıktı, problem arabada imiş. Lpg ci doğru söylemiş.  Bu da böyle bir anımdır =) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 yıl  önce idi. 
60bin km de 93 model mazda  626 mıza lpg taktırdik. O güne kadar  Tertemiz araba, sıfır hata ile görevini yerine getiriyordu.
Lpg takıldıktan sonra  lpg ile giderken, araç yüke bindiğinde, yokuşta, ani hızlanmalarda, pat küt tekliyordu. Benzine alınca düzeliyor, lpg ye alinca her zaman tekliyordu. 
Lpg ci direk,   bjaraban bozuk dedi.
Bizde itiraz ettik, benzinde hiç bir hata yokken, en ufak bir titreşim yokken,  sadece lpg de sorunla karşılaştığimiz için, sorunun lpg den olduğunu iddaa ettik. Bu iddiamızda da çok haklıydık. 
Uzun lafın kısası lpg ci haklı çıktı, problem arabada imiş. Lpg ci doğru söylemiş.  Bu da böyle bir adımdır =) 

Buji kablosudur [emoji12]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugun yasadıklarımı anlatayım once servıse goturdum tanıdıgım servıse o kendı lpgcısını aradı ona gıtıtm bagladı arabayı lpg yı bılgısayarı goremedı dedı bu lpg yenı surum bendekı program acamıyor ondan sonra o da baska bır zavolıcıye gonderdı o bagladı arabayı baktı dedı bunda sorun yok vıdeoyu gosterdım olayı anlattım ıyıce ondan sonra baktı arabaya tek tek lpg enjektorlerının durdurdu oyle denedı sonra bındı arabaya anı gaza bastı bastı bastı bastı sonra lpg den cıkardı gaza bastı bastı bastı tekrar lpgye aldı sonra dedıgıkı bu arabanın ateslemesınde skıntıvar en son bujılerı ne zaman degıstırıdn dedı dedım 10 gun once daha bın km olmadı ama degıstırmeden oncede bu sorun wardı degıstıkten sonrada dedım. bırazdaha gaz verdı dedı yok bunun ateslemesınde bunu ustana gotur dedı konfıgure etsın artık nasul bakarsa ona gore bırsey soylesoın sana dedı. ustama gerı dondum onla test surusune cıktık baktı gosterdım . bıraz kendı kullandı yuklendı arabaya fln .

ondan sonra benım usta aldı lpg cıye goturdu verdı arabaya bunun lpg ye bak bunun lpgde bısı var dedı ama bısı var yok deme bana dedı adam baktı baktı gaz ayrını bıraz yukselttı sımdılık duzeldı gıbı bı tabloların oldugu ekrandı hepsı 107 ısı exel sayfası gıbı onları 117 yaptı sımdılık bır sıkıntı yok gıbı yarın ıse gelırken dık bayır vaer orda deneyıp haber verıcem sımdılık ıyı aksamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Of bu ustayım diye geçinen bi hattan anlamayanlar yok mu... 

Zavoli distribütörü arayın ve yol ayarı yapacak usta tavsiyesi isteyin. Hiç olmadı bu işe siz el atın kablosu 60 TL. Forumlarda onlarca konu da var nasıl ayar yapılacağı ile ilgili. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Benim 2005 mazda 3 aracımda da uzun yolda giderken ARADA BİR anlık gaz kesikliği oluyor. Araba silkeleniyor sonra devam ediyor. Ş.içinde henüz karşılaşmadım. Arabada landirenzo omegas diye bir sistem var. Benzinde yaklaşık 30 km kullandım bir sorun yok.

Boğaz kelebeği, rölanti motoru temiz. Bobinler yan sanayi ama yeni. Bujiler yeni. Motor kompresyonu yaptırdım. Usta gayet iyi dedi. Bütün silindirler 100 ün üzerindeymiş.

Bir servis enjektörlerden birinin bozuk olduğunu söyledi. Başka bir servis enjektörler sağlam dedi. Bişey anlamadım.

Subaplardan şüphelenmesem gidip lpg sistemini komple söküp brc yada akl taktıracağım.

Subaplardan şüphelenmemin tek sebebi de sabah çalıştırdığımda biraz ısınana kadar rölanti hafif düşüp düşüp toparlıyor. Onun dışında çekişte, sıcakken rölantide vs. bir sorun yok.

Nerden para harcamaya başlasam bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Lupara :

Benim 2005 mazda 3 aracımda da uzun yolda giderken ARADA BİR anlık gaz kesikliği oluyor. Araba silkeleniyor sonra devam ediyor. Ş.içinde henüz karşılaşmadım. Arabada landirenzo omegas diye bir sistem var. Benzinde yaklaşık 30 km kullandım bir sorun yok.

Boğaz kelebeği, rölanti motoru temiz. Bobinler yan sanayi ama yeni. Bujiler yeni. Motor kompresyonu yaptırdım. Usta gayet iyi dedi. Bütün silindirler 100 ün üzerindeymiş.

Bir servis enjektörlerden birinin bozuk olduğunu söyledi. Başka bir servis enjektörler sağlam dedi. Bişey anlamadım.

Subaplardan şüphelenmesem gidip lpg sistemini komple söküp brc yada akl taktıracağım.

Subaplardan şüphelenmemin tek sebebi de sabah çalıştırdığımda biraz ısınana kadar rölanti hafif düşüp düşüp toparlıyor. Onun dışında çekişte, sıcakken rölantide vs. bir sorun yok.

Nerden para harcamaya başlasam bilemiyorum.

Benzinde 1-2 hafta kullan abi. Sabahki durumu yapacak mı, ona göre ya ateşleme sisteminden ya da enjektörlerden ya da subaplardan şüphelenirsin. Sıkıntı kalmazsa lpg ayarından, enjektöründen, regülatöründen şüphelenirsin. Eğer sorun lpg sistemindense ve lpg takılalı 100bin km.yi geçmişse enjektör ve regülatörü tamamen yenilemeni tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mutlu Tekir :

Benzinde 1-2 hafta kullan abi. Sabahki durumu yapacak mı, ona göre ya ateşleme sisteminden ya da enjektörlerden ya da subaplardan şüphelenirsin. Sıkıntı kalmazsa lpg ayarından, enjektöründen, regülatöründen şüphelenirsin. Eğer sorun lpg sistemindense ve lpg takılalı 100bin km.yi geçmişse enjektör ve regülatörü tamamen yenilemeni tavsiye ederim.

Sabahlari zaten benzinde calisiyor ve benzindeyken rolantide kipirdamalar oluyor. Yukselmiyor  ama. İbre,  300-800 arasi oynuyor. 

Sonrasinda direksiyonda bile titresim yok. Gayet stabil. 

2 hafta benzinde kullanmanin amaci ne acaba? Benzinde rolanti hareketini gozlemlemek mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...