Jump to content

Güney Afrika'dan gelen araçlara %10 TOKİ vergisi

PeLiKaN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Artık sıfır araçlardan alınan %10 TOKİ vergimiz var hayırlı uğurlu olsun.Araçtan konut vergisi alan ilk ülke olarak tarihe geçtik. 1500 cc ve 1600 cc araçlardan ( güney afrikada üretilen ) % 10 ilave Toplu Konut İdaresi vergisi alınacak.Mazda da aynı coğrafyada üretildiği için malesef bu durum mazda severleri de etkileyecek.Karar  bugün resmi gazete de yayınladı.Hepimize hayırlı olsun.

LİNK 1 - https://www.haberler.com/ithal-edilen-1-5-ve-1-6-litre-motorlu-araclara-ek-9685285-haberi/

LİNK 2 - https://otopark.com/forum/threads/güney-afrikadan-İthal-araçlara-ek-10-tokİ-vergisi.4620/page-2

LİNK 3 - https://onedio.com/haber/bir-yenisi-daha-guney-afrika-dan-ithal-edilen-1-5-ve-1-6-motor-otomobillere-10-toki-vergisi-772551

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ağır sanayimiz yok sanayi yatırımımız yok tüketerek ve hiç bir şey üretmeden inşaattan başka ekonomik faaliyeti olmadan Avrupa yı kıskandıran titreten tek ülkeyiz. Her şeyin kralı bizde zaten verginin kralı değil daniskası bizde. Ötv diye verginin vergisi vardı bir de Toki vergisi geldi şahdık şahbaz olduk hayırlı olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani kıskanılacak ülke olmaya devam ediyoruz ..TOKİ de araçlara girdi ya ülkenin önünü hiçbirşey alamaz ..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilk haberde bu vergiden sadece mercedes'in etkileneceği söyleniyor. eğer bu doğruysa; türkiye'nin mercedes'le alıp veremediği nedir? cezalandırmak mı isteniyor? hepsini geçtim, bu vergi neden başka yere değil de yandaş doyuran toki'ye gidiyor. 

yüklenici firmaya geçmeyenin parasını ödediği köprüler kadar olmasa da ilginç bir uygulama

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Sibiryaberberi :

Yani kıskanılacak ülke olmaya devam ediyoruz ..TOKİ de araçlara girdi ya ülkenin önünü hiçbirşey alamaz ..

Suriyelilere ev yapılacak abi e çıkacak elbette parası birilerinden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, PeLiKaN :

Mazda da aynı coğrafyada üretildiği için malesef bu durum mazda severleri de etkileyecek

Mazda Güney Afrika'da araç üretmiyor ki. Zaten bize gelen araçların tamamı artık Japonya'dan geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burada bir taşla 2 (iki) ve daha fazla kuş vurulmak istenmektedir.

Alamanya ve onun lokomotif sektörü olan otomobil sektörü (özelinde Mercedes)

Güney afrika

Bir hatırlatma yapalım. FETÖ  Amerikanya' dan sonra merkez üs olarak kendine bu ülkeyi seçmiştir. Mevcut bütün FETÖ hainleri Almanya ve Güney Afrika da çöreklenmektedir. Sırf Kırık Hocanın yaşaması için bir tesis (özellikle tesis diyerek üzerine basarak yazıyorum) inşa edilmiştir ki Akıllara zarar !!! James BOND filmlerinde ki SPECTRE nin üssü gibidir.   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Burak :

Mazda Güney Afrika'da araç üretmiyor ki. Zaten bize gelen araçların tamamı artık Japonya'dan geliyor.

valla Burak abi ben de öyle biliyorum ama o haber linklerinin birinde ford ve mazda diye özellikle belirtilmiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, PeLiKaN :

valla Burak abi ben de öyle biliyorum ama o haber linklerinin birinde ford ve mazda diye özellikle belirtilmiş

Onlar Güney Amerika ile Güney Afrika'yı karıştırmıştır. Güney Amerika yani Meksika da Mazda üretimi var ki tüm Amerika üretimi buradan yapılıyor. Ek olarak bir ara Türkiye'ye gelen Mazda3 ler de burada yapıldı ama Meksika'ya ek vergi konunca daha masraflı oluyor diye Mazda tekrar Japonya'ya döndü.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

toki denmiş, vesile ile toki bütçe hesap kitabının devlet denetimine dahi kapalı olduğunu biliyor muydunuz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onlar Güney Amerika ile Güney Afrika'yı karıştırmıştır. Güney Amerika yani Meksika da Mazda üretimi var ki tüm Amerika üretimi buradan yapılıyor. Ek olarak bir ara Türkiye'ye gelen Mazda3 ler de burada yapıldı ama Meksika'ya ek vergi konunca daha masraflı oluyor diye Mazda tekrar Japonya'ya döndü.

Güney Afrika'dan bildiriyorum [emoji5]
Mazda fabrikası yok burda, olsaydı ben bukadar beklemezdim heralde.
Ocakta şiparişi verdim Japonya'dan yeni geldi,
Nasip olursa Çarşamba günü teslim alacağım.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Arman-1999 :

Burada bir taşla 2 (iki) ve daha fazla kuş vurulmak istenmektedir.

Alamanya ve onun lokomotif sektörü olan otomobil sektörü (özelinde Mercedes)

Güney afrika

Bir hatırlatma yapalım. FETÖ  Amerikanya' dan sonra merkez üs olarak kendine bu ülkeyi seçmiştir. Mevcut bütün FETÖ hainleri Almanya ve Güney Afrika da çöreklenmektedir. Sırf Kırık Hocanın yaşaması için bir tesis (özellikle tesis diyerek üzerine basarak yazıyorum) inşa edilmiştir ki Akıllara zarar !!! James BOND filmlerinde ki SPECTRE nin üssü gibidir.   

Almanya'ya yada mercedese gercekten yaptirim uygulamak isteyen once tum makam araclarini japona cevirir hocam. 

Ya da gostermelik %10 ek vergi yerine, çakar en az %50 vergiyi.

0 mercedes araca binen insanin zaten maddi sorunu yoktur, %10 vergi ciklet parasi gibi gelir.

Malesef biz yeralti, yer ustu kaynaklari & enerjisi boşa akıp giden koskocaman bir ulkeyiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Almanya'ya yada mercedese gercekten yaptirim uygulamak isteyen once tum makam araclarini japona cevirir hocam. 
Ya da gostermelik %10 ek vergi yerine, çakar en az %50 vergiyi.
0 mercedes araca binen insanin zaten maddi sorunu yoktur, %10 vergi ciklet parasi gibi gelir.
Malesef biz yeralti, yer ustu kaynaklari & enerjisi boşa akıp giden koskocaman bir ulkeyiz.

Makamımız var aracımızı bile Alamanlar üretiyor. Bir tek Japon makam aracı yeni alındı o da Lexus du geçenlerde haber oldu. Zaten Lexus a geçen Ekonomi bakanı da Almanya'yı protesto etmek için almadığını belirtmiş. Yine bir cacık olmaz bizden. Bir kaç belediyenin makam araçları da Honda Accord ve Hyundai Sonata falan. Ama onlarda parayı bulunca Audi A6 ya da A8 e geçerler.
Buyrun Lexus haberi.
https://www.google.com.tr/amp/www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/bakan-zeybekci-makam-otomobilini-degistirdi-1751488/amp/

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir ülkedeki vergiler, o ülke vatandaslarinin tüketimlerini ciddi derecede yönlendirir.  Bunu iyi biliyoruz.  Türkiye maalesef dünya standardlarinin çok üzerinde yüksek vergilere sahip bir ülkedir.  Bence Türk vatandaslarinin yasam standardlarinin dünya geneline göre düsük olmasinda en büyük etken yüksek vergilerdir.  Sizin yasam standardlarinizi belirleyen 2 çok önemli etkenden biri geliriniz ise digeri ödediginiz vergilerdir.  Geliriniz ile ödediginiz vergiler arasindaki denge (veya dengesizlik) sizin ne kadar para harcayabileceginizi gösterir.  Vergileri ise hükümetler belirler.  Bir Türk atasözü söyle der:

"Çok vergi tüketici usandirir."

Buna benzer bir sözdü iste.  :-[  Vergilerin ekonomi üzerinde olumsuz etkileri de yadsinamaz bir gerçektir.  Vergiler ne kadar yüksek ise, tüketim o kadar azalir.  Tüketim azalinca da ekonomi yavaslar.  Sayin ekonomi bakanimizin bu gerçegi iyi bildigini varsayiyorum.  O halde bile bile Türk ekonomisi neden riske atiliyor?  Daha önemlisi, Türk vatandaslarinin yasam standardlari neden bile bile düsürülüyor?  Hükümetler, vatandaslar için vardir.  Vatandaslar olmadan zaten hükümetler varolamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

03.06.2017 at 19:40, AKayhan :

Bir ülkedeki vergiler, o ülke vatandaslarinin tüketimlerini ciddi derecede yönlendirir.  Bunu iyi biliyoruz.  Türkiye maalesef dünya standardlarinin çok üzerinde yüksek vergilere sahip bir ülkedir.  Bence Türk vatandaslarinin yasam standardlarinin dünya geneline göre düsük olmasinda en büyük etken yüksek vergilerdir.  Sizin yasam standardlarinizi belirleyen 2 çok önemli etkenden biri geliriniz ise digeri ödediginiz vergilerdir.  Geliriniz ile ödediginiz vergiler arasindaki denge (veya dengesizlik) sizin ne kadar para harcayabileceginizi gösterir.  Vergileri ise hükümetler belirler.  Bir Türk atasözü söyle der:

"Çok vergi tüketici usandirir."

Buna benzer bir sözdü iste.  :-[  Vergilerin ekonomi üzerinde olumsuz etkileri de yadsinamaz bir gerçektir.  Vergiler ne kadar yüksek ise, tüketim o kadar azalir.  Tüketim azalinca da ekonomi yavaslar.  Sayin ekonomi bakanimizin bu gerçegi iyi bildigini varsayiyorum.  O halde bile bile Türk ekonomisi neden riske atiliyor?  Daha önemlisi, Türk vatandaslarinin yasam standardlari neden bile bile düsürülüyor?  Hükümetler, vatandaslar için vardir.  Vatandaslar olmadan zaten hükümetler varolamaz.

Aynen öyle Kayhan abi , içim gittiği halde 2.nesil Mazda 6 almıyo olmamın tek sebebidir vergisi.Yakıtı falan dahi geçtim...Hatta bi konu açıp bilgi alayım ahaliden

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...