Jump to content

Sıfır Araç Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mazdaafrika
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar saygı değer Mazda gönüllüleri

Nasip olursa yarın Mazda 3 ü teslim alacağım. İlk defa yeni model araç sahibi olacağım. O nedenle Bir kaç sorum olacak,

Bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Acaba alırken nelere dikkat etmeliyim?

Yedek Anahtar ve kitapçık dışında ekstra bir şey veriliyor mu?

Teslim alınırken ortalama km kaçta olması gerekiyor?

Her yerde bi boya muhabbeti dönüyor, teslim almadan önce boyasını ölçtürmeli miyim?

Rodaj muhabbeti nedir? Gerçekliği var mıdır?

İlk kaç bin km dikkatli sürmeliyim aracı yormadan vs?

Şimdiden teşekkürler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayirli olsun, aracinizi güle güle kullanin.  Ben de önümüzdeki günlerde sizin gibi yeni bir Mazda 3 teslim alacagim.  Dolayisiyla bu açtiginiz konu beni de ilgilendiriyor.  Önemli bir ayrintiyi bilmekte yarar var:  araciniz manuel mi otomatik mi?  Benimki manuel olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle hayırlı olsun. 

İlk 500 km de sürekli yüksek devirlerde bulunmaktan kaçınabilirsiniz. İlk 100 km de çok sert frenlemelerden de. Yeni alınan araçta herhangi bir yerde boya yapılmış olma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber üretim sonrası bayiye gelene kadar herhangi bir hasar olup onarım yapılmış olabilir. Bu çok düşük bir ihtimal. Anlaşmanıza göre paspas vs. aksesuarlar verilebilir. Bunun dışında bagajda bulunan tamir kiti var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun, kokusu yeter.[emoji6][emoji6]

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[emoji4][emoji4]kesinlikle yeter
Bambaşka bi heyecan, Allah herkese nasip etsin.

Hayirli olsun, aracinizi güle güle kullanin.  Ben de önümüzdeki günlerde sizin gibi yeni bir Mazda 3 teslim alacagim.  Dolayisiyla bu açtiginiz konu beni de ilgilendiriyor.  Önemli bir ayrintiyi bilmekte yarar var:  araciniz manuel mi otomatik mi?  Benimki manuel olacak.

Teşekkürler sizde güle güle kullanın. Daha önce hep manuel kullandım, zevki başkadır ama seçimim otomatikten yana oldu. Manuel cidden yoruyor insanı[emoji5]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1: Araçtaki tüm donanımı kontrol edin (müzik sistemi-farlar-tamir kiti veya stepne v.s gibi)

2:Araca dışarıdan iyice bakın göçük düzeltme boyama v.s gibi şeylerin olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.Bu memlekette treylerden düşüp tamir görüp sıfır diye satılan araç var.

3:Depodaki yakıta iyi bakın.Benzinlik çok yakın değilse ilk dakikalarınız ızdırap içinde geçebilir.Bir arkadaşım aldığı sıfır aracı ite ite benzinliğe sokmak zorunda kalmıştı.

4:İmalat hatalarına karşı (olması gerekenden çıkık tampon, düzgün kapanmayan kapı v.s)gözünüz açık olsun.

5:Eğer mümkünse aracın Rot/balansını kontrol ettirip öyle çıkın.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok teşekkürler youtube da bi video var rotajla alakalı
Aracın yağının 100 km de tamamen değiştirilmesinden bahsediyor. Nedenleri de mantıklı gözüküyor. Yapmak lazım mı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bir kaç konuda yanlış mantık yürütüyor ama özünde haklılar.Rodaj adam gibi ve kitabına uygun mutlaka yapılmalı.

100 km ise genel kabule göre erken.Genelde ilk değişim için 500-1000 km arası tavsiye ediliyor. Hatta 500-2000-5000 gibi değişim periyodunu önerenler var.

İlk değişimi ister 100 ister 500 de yapın ama mutlaka servis yağ değişimini beklemeyin.

Aslında genel olarak şunu söylemek gerek.Yağ insanın kanı gibidir motor için.Mali külfeti bir yana bırakırsak ne kadar sık değişirse o kadar iyidir.Motorun ömrüne direkt etki eder.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence 100 km sonra yag degistirmek gereksiz.  Mazda bildigim kadariyla 1000 km sonra gelmenizi istiyor.  Bu yeterlidir.  Her motor blogu fabrikada montajda yikanir.  Bu nedenle filmde bahsettikleri kadar çapak yoktur.  Biraz abartmislar gibi.  Eger gerekseydi otomobil üreticisi 100 km sonrasi gelmenizi isterdi.  Malum, aracin fabrika garantisi var.

Motor devri konusuna gelince.  Ilk 1000 km gibi yüksek devirlerden (>3,500 rpm) kaçinmak gerektigi gibi düsük devirlerde (2,000 rpm) de araci zorlamamak gerekir.  Düsük devirler torkun da düsük oldugu devirlerdir.  (Motor tork egrisine bakiniz.)  Düsük tork veren motoru zorlamak bazen yüksek devirden daha sakincalidir.  Bazi sürücüler (taksiciler buna dahildir) araç fazla yakit tüketmesin diye 2,500 rpm gibi vites büyütürler.  Bu son derece yanlistır.  Bunun nedenini görmek için dedigim gibi aracin tork egrisine bakmak yeterlidir.  Bu sekilde motoru yorarsiniz çünkü araciniz size tork veremeden vites büyütüyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 dakika önce, AKayhan :

Bence 100 km sonra yag degistirmek gereksiz.  Mazda bildigim kadariyla 1000 km sonra gelmenizi istiyor.  Bu yeterlidir.  Her motor blogu fabrikada montajda yikanir.  Bu nedenle filmde bahsettikleri kadar çapak yoktur.  Biraz abartmislar gibi.....

Mazda ilk 1000 km'de gelmenizi istiyor ama yağ değişi mi yapıyor mu? Yoksa sadece genel kontrol mü yapıyor?

Ayrıca Motorun Fabrikada temizlenmesi imalattan kaynaklanan çapak kir v.s içindir. Erken yağ değişiminin önerilmesine sebep olan çapaklar ise alışma süresince farklı malzemelerin birbirine sürtünmesinden doğan metal atıklar.

Bunlar silindir yüzeyinde,yataklarda ve yağ kanallarında hasara sebep olurlar. Üreticiler bunu standartlar içinde değerlendirirler o başka ama erken yağ değişimi sizi bu tür kirlenmelerden korur ve zararı olmaz.Yoksa Fabrikanın önerdiği şartlarda da kullanırsınız motorunuz çalışmaya devam eder.

Tabi hangisinin motor ömrüne olumlu katkı yaptığı taktirinize kalmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk 1000 km içinde yağ değişimi yapmak iyi olur. Teknisyen hocamın belirttiği noktalar doğru. Parçalar alışma sürecinde ufak parçalar ayrılıp yağa karışır çünkü. Her ne kadar yağ filtresi süzse de titiz kullanıcıların dikkat etmesi gereken birşey. Ayrıca ilk yağın 0w-20 kullanıldığı da bir gerçek. O nedenle fazla yüksek devirlerde çıkılmaması tavsiye edilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Teknisyen :

Bu memlekette treylerden düşüp tamir görüp sıfır diye satılan araç var.

Vay arkadaş... Bir tek bizim ülkemizde bu tür şeyler olur sanıyordum. Meğer elin Güney Afrika'sında Bile Olabiliyormuş. Sevinsem mi, üzülsem mi bilemedim. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Teknisyen :

Mazda ilk 1000 km'de gelmenizi istiyor ama yağ değişi mi yapıyor mu? Yoksa sadece genel kontrol mü yapıyor?

Sadece genel kontrol yapıyordu. Şimdi nasıl bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik basınçlarını da mutlaka kontrol edin. Yetkili Serviste PDI yapılmış bir aracın lastiklerinin 45 PSI basınca sahip olduğunu görmüştüm. Kontrol etmeyip böyle dolaşırsanız kütük gibi bir araç aldığınızı sanabilirsiniz :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim
Bugün teslim aldım arabayı
Tarif edilemez bi duygu Allah herkeze nasip etsin.
Ve gerçekten araba fevkalade.
Ek oşarak yağ değişimini sordum servise gefek yok dediler. Ve ilk servis içinde 1 yıl veya 15000 km de çağırıyorlar.
Öyle 1000 km de çağırma yok.

Acaba nasıl yapsam 15000 km ue kasar veya bir yıla kadar hiç değiştirmesem mi yağı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben sizin yerinizde olsam 500 km sonra özel serviste ya da kendim evde uygun yağ ile yağ değişimini yapardım.

Motor yağı ne kadar temiz olursa motor ömrü o kadar uzun oluyor.

Söylenilenleri kulak arkası yapmaz idim.

Kazasız belasız kullanmanız dileklerimle :) Hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Mazdaafrika :

Ek oşarak yağ değişimini sordum servise gefek yok dediler. Ve ilk servis içinde 1 yıl veya 15000 km de çağırıyorlar.
Öyle 1000 km de çağırma yok.

Acaba nasıl yapsam 15000 km ue kasar veya bir yıla kadar hiç değiştirmesem mi yağı?

Ben bu güne kadar zaten yağı erken değiştirin diyen bir servis duymadım.Bu konuda fikir soracaksanız varsa servisteki mühendise artısı eksisi nedir diye sorun.

Ayrıca erken yağ değişimi tavsiyedir,olumlu katkıları vardır.Siz bunun servisin umurunda olduğunu mu zan ediyorsunuz?

Ayrıca 1000 km'de çağırma genel kontrol için.Bir müdahalede bulunacakları için değil.Sağını solunu kontrol etmek adına.Bir sıkıntı varsa erkenden görelim diye.Yoksa müdahaleler (sizin oraya göre) 15 Bine geldiğinizde yapılacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...