Jump to content

Hareket halinde tekerlek kopması

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Özellikle uzun yolda ağır ticari araçlarda rastlanan bir durumdur.  Bu şekilde araçtan ayrılan tekerlek, başka bir araca çarptığında 10 tonluk bir darbe etkisi yapabilir.

Ağır ticari taşıtların tekerleklerine aracın kendi yükünün tesirleri dışında, titreşim viraj alma kuvveti, ısı etkisi, hızlanma ve frenleme de etki eder. Eğer bir bijon gevşerse bu kuvvetler kalan bijonlara dağılmaya başlar. Böylelikle diğerleri de gevşemeye başlar ve belli seviyeden sonra bijonlarda yada jantta kırılmalar gerçekleşerek tekerlek araçtan ayrılabilir.

Bijonların biri yada daha fazlasının gevşek bırakılması son derece sakıncalı bir durum olurken, gereğinden fazla sıkılmış olmasıda kılcal çatlakların oluşmasına ve sonrasında sorunlara neden olabilir.

Continental ‘in Mazda araçlar için verdiği bijon sıkma tork değerleri Nm olarak şöyle ;

Çelik Jant              Alaşım Jant

Aşağıdakiler dışında tüm Mazdalar                                                      103                    103

MX-5                                                                                                  98                        98

Tribute                                                                                          85–115                85–115

B 2500                                                                                            118–147                   

Sürücüsüz araçları konuşmaya başladığımıza göre, yazılımların böylesi beklenmedik durumlar karşısında da hazırlıklı olması gerekebilir.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

47 dakika önce, Mehmet Özdemir :

rüyalarıma giren bir kaza olasılığı :) niye hatırlattın abi bunu

Bende son durak filmini izledikten sonra, nerede ne zaman tomruk-kütük taşıyan bir kamyon-tır görsem paranoya oluyorum. :D

Özellikle tatil - ormanlık alan yollarda çok görürüm tomruk taşıyan araçları.. Ya mesafeyi çok açarım..yada bir an önce solllamaya bakıyorum bu filmden sonra. :fiuw:

Hatırlayalım o sahneyi..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sürücüsüz araçlar için böyle beklenmedik olaylara karşı hazırlanacak yazılım nasıl olur acaba ? Mesela radarın ilk algılaması ile sürücüsüz araçta balık gibi oturan yolcu,  UFO uyarısını duyarak meraklı gözlerle çevresine bakınmaya mı başlar ?  Sürücüsüz araç, tüm karşı hamleleri hesaplayıp son manevrasını yaparken uçan tekerin aniden yön değiştirmesi ile ön camda kırmızı kart animasyonunumu sallamaya başlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, Mehmet Özdemir :

bijonların gerginlik kontrolünden başlayabilirler. gevşek bijon tespit edilir, sürücü uyarılır

@Mehmet Özdemir Mehmet bey, bu senaryo sürücülü kamyondan uçan tekerleğin sürücüsüz araca doğru yolculuğu ile ilgili  :geyik:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Arabalar :

@Mehmet Özdemir Mehmet bey, bu senaryo sürücülü kamyondan uçan tekerleğin sürücüsüz araca doğru yolculuğu ile ilgili  :geyik:

anladım mete bey. ben başına bu olay gelemden çözeriz diye düşünmüştüm :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 sene kadar önce lastik tam kopmasa da benim başıma benzer bir olay gelmişti Florya sahil yolunda. 80-90 km hızda giderken bir baktım yanımdan kıvılcım çıkıyor ve direksiyon kilitlendi. Allah'a şükür kontrolden çıkmadan durabildim biraz sürüklenip. Bu olay olmadan 1 hafta kadar önce dönüşlerde ses gelmeye başlamıştı ön taraftan. Ne olabilir ki acaba diye düşünürken olan oldu. Rot başıydı sanırım yanlış hatırlamıyorsam, yerinden çıkmıştı.

AkmJ2r.jpg

0BqDVo.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Tarahumara :

. Bu olay olmadan 1 hafta kadar önce dönüşlerde ses gelmeye başlamıştı ön taraftan.

Araçlarda dahi insan sağlığında olduğu gibi aksaklıkların başlangıcında bir işaret oluyor. Allah korumuş. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15.06.2017 at 02:23, Tarahumara :

10 sene kadar önce lastik tam kopmasa da benim başıma benzer bir olay gelmişti Florya sahil yolunda. 80-90 km hızda giderken bir baktım yanımdan kıvılcım çıkıyor ve direksiyon kilitlendi. Allah'a şükür kontrolden çıkmadan durabildim biraz sürüklenip. Bu olay olmadan 1 hafta kadar önce dönüşlerde ses gelmeye başlamıştı ön taraftan. Ne olabilir ki acaba diye düşünürken olan oldu. Rot başıydı sanırım yanlış hatırlamıyorsam, yerinden çıkmıştı.

AkmJ2r.jpg

0BqDVo.jpg

Bu nedir abi? Gerçekten savrulmamış olman çok büyük lütuf. Böyle bir senaryoda benim beklentim direk takla. Allah esirgemiş. Çok şükür! 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim korkum da jant kapakları. yıllar önce bi haberde vardı kamyondan cikan janf kapağı frizbi gibi uçup bir arabanın camından iceri girip sürücünün yanındaki adamın başına girmiş öldürmüştü. fena hikaye kusura bakmayın ama acayip tırsarım kamyonları sollarken.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de bir otobüs seyahatimde öndeki kamyonun arka lastiğinin yerinden çıkıp kamyonu solladığını görmüştüm. Olay çıkarmadan sağ şeride geçti, yol kenarındaki tarlaya daldı ve gözden kayboldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...