Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Otomatik Şanzıman Arızası

bozkurt358
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaslar bugün saat 17 gibi yolda giderken araba bi anda gaz yememeye başladi aniden yavaşlayip durdu (frene basmadigim halde) sağa cekip dortluleri yaktim araci durdurup dinlendirdim. Sonra hareket ettim 20 km hıza kadar normal, sonra şanziman vuruyor aracin ilerlemesini engelliyor. Vites N de iken normal rolantide sorun yok, ama D de aracı süremedim. Sonra sigortayi arayip çekici ile aracimi Herter mazdaya gönderdim. (Ben kayseriye izine gidiyordum valizleri arkadasin arabaya aktardim yola devam ettim)Sagolsun Asalet abi ilgilendi aracı servise çekmiş gelismeleri haftaya takip edecez. Insallah pahaliya mal olmaz bana[emoji20]

Garanti geçen ay bitti.

Buvkonuda bir arkadaş daha vardi kim di acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok geçmiş olsun. Aracınız 2014 model sanırım. Kaç kmde? 

20 km hıza kadar normal demişsiniz. Acaba belli dişliler de mi sorun var yoksa yağ ile alakalı bir sorun mu?

Bir de gösterge panelinde herhangi bir arıza ışığı yandı mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, bozkurt358 :

Sagolun.
Ariza isigi yanmadi. Vites 1 den yukari cikmiyor hizlanmaya calisinca vuruyordu.
2014 36 binde.

Km'niz çok düşükmüş. Eğer bakımları sürekli yetkili serviste yaptıysanız iyi niyet garantisinden hallederler sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ariza yaşayan arkadaş satti en sonunda. 2 kez garantiden değişmişti yanliş hatirlamadiysam. Kendisinin açmiş olduğu '3.nesil şanziman ariza' diye konu olmasi lazim. 

Garantiden değişim yapmalari lazim. Her türlü yaptirin zaten, en son 17 bin + kdv fiyati vardi.

Bana 2014 otomatik motionu sattirip 2015 manuel motion aldirdi bu konu:)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merak ettim meksika üretimi mi aracınız? Meksika üretimlerinde var deniyordu doğru mu

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Les_Chevaliers :

Merak ettim meksika üretimi mi aracınız? Meksika üretimlerinde var deniyordu doğru mu

2014 ise Japonya üretimidir çok büyük ihtimal. Meksika üretimi de olsa, Japonya üretimi de olsa, şanzımanlar Japonya'da üretiliyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence 120bg yaptılar ya tr için ondan kaynaklanıyor. Yurtdışında falan hiç görmedim bir arıza.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilmiyirum ki.
2014 power sense
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, seriatsu :

Sorun kaynağı nedir. Yanlış kullanım mı , imalat hatası mı

Sanırım bu sorunun cevabını bayramdan sonra hep beraber öğreneceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Les_Chevaliers :

Forumda şanziman problemi ile ilgili konu açan ve en sonunda araci satan arkadaşin araci Japonya üretimiydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Tarahumara :

Sanırım bu sorunun cevabını bayramdan sonra hep beraber öğreneceğiz.

Aynen hep beraber bekleyelim. perşembe buluşmasına yetişirse güzel olur . üzerinde kritik yaparız

11 dakika önce, AreY :

Forumda şanziman problemi ile ilgili konu açan ve en sonunda araci satan arkadaşin araci Japonya üretimiydi.

Benim araç meksika üretimi. Ama şanzıman nerede üretildi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar mazda topu bana atarsa, ne yapmam lazim ?
Mesela diyelimki kullanici arizasi ve garanti bitti. Siz karsilayacaksiniz dediler. Ne yapmam lazim ?
Mazda da yukaridan birilerine mi ulasmam lazim ?
Bilgisi veya tanidigi olan lutfen akil versin...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, bozkurt358 :

Arkadaşlar mazda topu bana atarsa, ne yapmam lazim ?
Mesela diyelimki kullanici arizasi ve garanti bitti. Siz karsilayacaksiniz dediler. Ne yapmam lazim ?
Mazda da yukaridan birilerine mi ulasmam lazim ?
Bilgisi veya tanidigi olan lutfen akil versin...

Size topu atacaklarını hiç sanmıyorum, en fazla olacağı belli bir yüzdesini karşılama teklifi (%20 alalım veya işçilik alalım gibi) olacaktır diye tahmin ediyorum. Fakat hiç garantiye sokmayıp tamamını isterlerse dediğiniz gibi yukarıdan başlamanız lazım, olmazsa Mazda motor europe'a mailler yazışmalar, şikayet var, hatta ekşiye rezalet başlığı açacak bir yazar ayarlamaya kadar gider.

Bu modern tam otomatiklerin bu kadar kısa sürede arıza verebilme sebebi tüketim ve verimlilik kaygılarından vites kavrama grupları, planet dişliler, konvertörün, kavramaların tasarımında farkı yöntemlere gidilmesi, bütün parçaların hafifletilmesi/küçülmesi, yağ seviyesinin azaltılması, buna karşı toleransların minimum indirgenmesi ve tüm bu eforlara rağmen maliyetin düşürülmeye çabalanması gibi sineğin yağını çıkartma çabalarından başka bişey değil. Şanzıman sorunları sadece Mazda'ya özgü de değil çok beğenilen 8 ileri Zf'de bile bu tarz sorunlar çıkabiliyor, hatta 9 ileri ZF şanzıman üreticiden onaylı arızalı. Peugeotun yeni 6 ileri aisin otomatiği de benzer sorunlar yaşayabiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23.06.2017 at 22:39, Les_Chevaliers :

Bence 120bg yaptılar ya tr için ondan kaynaklanıyor. Yurtdışında falan hiç görmedim bir arıza.

Açıkçası bende motordan çok şüpheleniyorum, çünkü bu şanzıman 100bg motora göre dizayn edilmiş, 120 bg motor şanzımanda soruna yol açıyor gibi :- Mazda Türkiye'nin bu soruna el atması lazım ama pek umursadıklarını düşünmüyorum :- Açıkçası kendim Otomatik şanzımana güvenemediğim için Mazda3 alamıyorum, yakınlarıma da otomatik Mazda3 aldırmıyorum :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kaç tane ürün satılıyor aradan 1 tane de çıksın. 

Yurtdışında sadece 100 satılmıyor 120 satılan yerler de var. Emisyon değerleri nedeniyle kısıtlanıyor güç. Ayrıca velev ki dediğiniz gibi 100 hp için tasarlandı da 120 hp ye çıkarıldığı için böyle olsun. Bu adamlar salak mi? Eski nesilde 105 hp iken yeni nesilde 100hp olarak üretilmesi ne kadar akla yatkın? Bir insan motoru sürekli son devirde mi kullanır? Tüm gücü son devirde verir çünkü. Sürüş esnasında en fazla %50-60 güç alırız normal kullanımda. Yoksa şanzıman 60 hp ye de mi dayanamıyor? 

Sorunu mazda çözecektir. Olan sorun da toplu üretimler olabilecek birşeydir. Aradan 3-5 tane sıkıntı çıkması da mazdanın sorunsuzluğunu azaltmaz, satış sayısına oranlanırsa rakam küçük. 

Herkes rahatça alabilir. En sorunsuz otomatik şanzıman yine mazdadadır. Diğer markaların forumlarını dolaşırsanız anlarsınız. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...