Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Bose Patlak Hoparlör

mcagris
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir saat önce, Tarahumara :

Sadece hoparlör tek başına elbette değiştirebilir. Parça numarasıyla orjinal olarak da değiştirilebilir, başka bir marka seçimi yaparak da değiştirilebilir. Eğer bireber ölçülerde bulunamazsa, uygun bir adapotör yapılabilir ama Mazda 3'lerdeki bose ön iki hoparlörün aynı anda subwoofer görevi gördüğünü de unutmamak lazım.

Ömer yukarıdaki resimde hoparlörün önünde kablo girmesinin sebebi nedir biliyor musun ? Orada hoparlör dışında bir mekanizma mı var ? Beni o şüpheye düşürdü işin gerçeği. Ondan sebep normal ve basit bir hoparlör değişimi değilmiş gibi geldi bana ama parça parça ayrılıyorsa dediğin gibi tek başına da değişebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Burak :

Ömer yukarıdaki resimde hoparlörün önünde kablo girmesinin sebebi nedir biliyor musun ? Orada hoparlör dışında bir mekanizma mı var ? Beni o şüpheye düşürdü işin gerçeği. Ondan sebep normal ve basit bir hoparlör değişimi değilmiş gibi geldi bana ama parça parça ayrılıyorsa dediğin gibi tek başına da değişebilir.

Yok abi standart hoparlör kablosu o. Arkadan bağlamak yerine önden bağlamışlar sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Siteyi araştırırken aşağıdaki konu dikkatimi çekti. Araç 2014 olmasına rağmen resimlerde koruma parçası var görünüyor. Buna rağmen paslanma gerçekleşmiş. Bu hoparlörleri nasıl koruyacağız bu beladan acaba ? :D 

@robosapiens17 senin araca hoparlör korumasını sonradan mı taktırdın ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Burak :

Siteyi araştırırken aşağıdaki konu dikkatimi çekti. Araç 2014 olmasına rağmen resimlerde koruma parçası var görünüyor. Buna rağmen paslanma gerçekleşmiş. Bu hoparlörleri nasıl koruyacağız bu beladan acaba ? :D 

Koruma sadece üstten gelen sulardan koruyor gibi abi. Paylaştığın konudaki paslanma alt taraftan olmuş. Ya koruma işini görememiş alt tarafa su kaçırmış, ya alttaki tahliye kanalları tıkanmış ve kapı içi su dolmuş ya da nem gibi bir şey olmuş olmalı. Sanıyorum kesin çözümü hoparlör, yuvasından ayrıldıktan sonra sudan etkilenmeyen bir yapıştırıcı ile tekrardan iyice yapıştırmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oto yikamaci faktorunu unutmayalim lutfen. Kapi esiklerini basincli su tabancasi ile yikayanini gordukten sonra koruyucu ne yapsin hoparlore.;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
10 saat önce, Burak :

Parçalar gelmiş @Tarahumara hem bunları taktırmak hem de bu problemi gidermek için Cumartesi sabah EVO'ya gidelim mi ?

Tamamdır abi. Bana uyar. Gidip görmek istiyordum epeydir EVO'yu zaten. Varsa gelmek isteyen başka birileri katılabilir bize. Kahvaltı falan yaparız belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, Tarahumara :

Tamamdır abi. Bana uyar. Gidip görmek istiyordum epeydir EVO'yu zaten. Varsa gelmek isteyen başka birileri katılabilir bize. Kahvaltı falan yaparız belki.

Gelecek olanları bekleriz ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

konuya sağ ön hoparlör ile dahil olmuş bulunuyorum:) basslarda fena cızırdıyor. @dr_azoom asalet bey sağolsun konuyla ilgili talebi oluşturdu, bekliyoruz. fiyat gördüğüm kadarı ile 703 tl.

bose sistemin çok daha kaliteli olması gerekiyorken bu kadar çabuk sorun çıkarması şaşırtıcı. benim mazda 2 'de ses arac 8 yaşında olmasına rağmen son seste bile oldukça sorunsuzdu. bunda sesi fazla açmaya korkuyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fabrikasyon olunca fiyat = kalite olmuyor genelde. Araclardaki oem sistemler genelde çok pahalı. Aracımda connect sistem ( üreticisi mitsubishi ) değişti garantiden fiyat 16 bin küsur. Dokunmatik panel ( lg üretimi ) 5800 tl. Arabayı parçalayıp satsam iki üç tane alırız herhalde.

18 dakika önce, Katil Balina :

konuya sağ ön hoparlör ile dahil olmuş bulunuyorum:) basslarda fena cızırdıyor. @dr_azoom

Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Katil Balina :

konuya sağ ön hoparlör ile dahil olmuş bulunuyorum:) basslarda fena cızırdıyor. @dr_azoom asalet bey sağolsun konuyla ilgili talebi oluşturdu, bekliyoruz. fiyat gördüğüm kadarı ile 703 tl.

bose sistemin çok daha kaliteli olması gerekiyorken bu kadar çabuk sorun çıkarması şaşırtıcı. benim mazda 2 'de ses arac 8 yaşında olmasına rağmen son seste bile oldukça sorunsuzdu. bunda sesi fazla açmaya korkuyorum...

Geçmiş olsun. Yeni gelecek hoparlörler forumda daha önce konusu geçen korumalı(su sızmasına karşı) olanlardan mı? Bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Anilcanatan :

Geçmiş olsun. Yeni gelecek hoparlörler forumda daha önce konusu geçen korumalı(su sızmasına karşı) olanlardan mı? Bilginiz var mı?

bir bilgim yok hocam. gelince konuya eklerim ne durumda geldiğini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhabalar,

Aracım fabrika çıkışlı bose sistemi olmadan olan bir model.

Ukraynada çıkmacılardan 9 hopörlü bose anfili sistemi buldum... Koltuk altı montaj ankrajı ve bağlantı kabloları dahil 250 dolara anlaştık...

Şimdi aklımdaki soru bu sistemin montajını nasıl yapacağım.... 

Şimdiki sistemde hoparlörler direk müzik sistemine bağlı diye anlıyorum... Bose amfi taktıktan sonra bağlantı şekli nasıl olacak acaba...

Aramızda bilen varmıdır acaba bu sistemin bağlantı şeması yada başka bir bilgi bulabilirmiyiz acaba.

Birde fotonun solundaki en altta olan küçük parça nedir acaba bilen varmı....

34a5c88243fc907ef215bab67ef5.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Sergio_01 :

Merhabalar,

Aracım fabrika çıkışlı bose sistemi olmadan olan bir model.

Ukraynada çıkmacılardan 9 hopörlü bose anfili sistemi buldum... Koltuk altı montaj ankrajı ve bağlantı kabloları dahil 250 dolara anlaştık...

Şimdi aklımdaki soru bu sistemin montajını nasıl yapacağım.... 

Şimdiki sistemde hoparlörler direk müzik sistemine bağlı diye anlıyorum... Bose amfi taktıktan sonra bağlantı şekli nasıl olacak acaba...

Aramızda bilen varmıdır acaba bu sistemin bağlantı şeması yada başka bir bilgi bulabilirmiyiz acaba.

Birde fotonun solundaki en altta olan küçük parça nedir acaba bilen varmı....

Internette dolaşan teknik pdf dosyasından bulabilirsiniz şemasını. Sol alttaki parça AudioPilot un mikrofonu. Direksiyonun altına monte ediliyor. Bir işe yarıyor mu derseniz, pek değil. Bütün bağlantıları yaptıktan sonra aracın asbuilt kodlarınan değişiklik yapmanız da gerekebilir muhtemelen. Hangi modüle bağlı olduğunu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukaridaki baslik altinda yazilanlari okudum ve bir yorum yapmak istedim.  Hiçbir audio sistem (ev veya oto, farketmez) ses volümünü sonuna kadar açmak için tasarlanmaz.  Bunun nedeni, çok yüksek ses volümlerinde audio sistemlerde sesteki bozulma/deformasyon (Ingilizce'de buna "distortion" denir) öyle tehlikeli boyutlara ulasir ki hoparlörlere herhangi bir zarar gelmesi an meselesidir.  Bunun yerine ses volümü kontrollu olarak açilir ve hiçbir zaman dügme sonlara yaklastirilmaz.

Bilinmesi gereken önemli bir konu daha vardir.  Çogumuzun araçlarinda bulunan fabrika montajli audio sistemlerin hoparlörlere bir zarar verme olasiligi, "high-end" diye tanimlanan daha yüksek "power rating"e sahip bir sistemin hoparlörlere zarar verme olsailigindan daha yüksektir.  Simdi bunu daha iyi anlayalim.

Bizim araçlarimizdaki fabrika montajli audio sistemlerin "power rating"i takdir edersiniz ki pek yüksek degildir.  Eger ses volümünü iyice açarsak henüz kulaklarimizi o denli rahatsiz etmeden önce sesteki bozulma/deformasyon ("distortion") öyle yükselir ki (biz bunu kulaklarimizla farkedemeyiz) hoparlörler zarar görmeye baslar.  Öte yandan, daha yüksek "power rating"e sahip bir high-end" sistemi ayni "distortion" seviyesine getirmeniz çok daha zordur çünkü onun öncesinde sizin kulaklariniz bu sesteki bozulmayi tolere edemez ve ses volümünü kendiniz düsürmek zorunda kalirsiniz.

Bu nedenle, audio dünyasinda denir ki, düsük "power rating"li bir ses sisteminin hoparlörlere bir zarar verme olasiligi, yüksek "power rating"li bir ses sisteminin hoparlörlere zarar verme olasiligindan daha yüksektir.  Aslinda, her iki ses sisteminde de güvenli tarafta olmak için ses volümünü belirli bir seviyenin üzerinde açmamak gerekir.  Yüksek "power rating"e sahip sistemlerin avantaji, hoparlörlere bir zarar gelme olasiliginin ortaya çikmasi için (yani "distortion"un ciddi boyutlara ulasmasi için) ses volümünü o denli fazla açmak gerekir ki biz zaten volümü o kadar açma geregini bile duymayiz.  Yani ses volümü bizi zaten tatmin eder.  Bilmem yeterince açiklayabildim mi?

Eger ses volümünü illa yüksek dinlemekten hoslaniyorsaniz, o takdirde belki audio sisteminizin "power rating"ini (Watt)artirmaniz gerekebilir( yani yeni bir amplifikatör, vs).  Böylece ses volümünü çok açmaniz gerekmez.  Her audio sistemin ses volümünü çok fazla açtiginizda sesteki bozulma/deformasyon ("distortion") mutlaka artar.  Düsük "power rating"li sistemlerde bu daha erken gerçeklesir, yüksek "power rating"li sistemlerde daha geç gerçeklesir.  Ama ses volümünü benim gibi nispeten düsük dinlemekten hoslaniyorsaniz, o zaman fabrika montajli sistem size pekala yetebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bose sistemi olan arkadaşlar ... Sağ ön koltuğun altında duran amfi güç beslemesini direk aküdenmi alıyor yoksa başka bir taraflardanmı alıyor güç beslemesini acaba....

Valla çok kafama takıldı alacaz sistemi ama yapabilecekmiyiz acaba... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

bugün patlak olan hoparlörler değişti. aslında sadece  sağ hoparlör bozuktu ama sağolsun @dr_azoom hocam sana bir sürprizimiz var diyerek  her ikisini de değistirdi. diyeceğim şu ki bu güe kadar meğer ses sisteminin tadını alamamışım... bu arada daha önce gelmişti hoparlör ama ben yurtdışında olduğum için bugün değiştirebildik. asalet beye alaman çikolatası borcum olsun:)

bunlar patlak olan ve teniler

20180406_161522.jpg

20180406_154108.jpg

20180406_154106.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...