Jump to content

Mazda 3 Anahtarımı Denize Düşürdüm

rubin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

İmmo çipi normal şartlar altında ıp 68 izalasyon kodu ile üretilir. Üzeri epoxi veya plastik tüp ile kamufle edilir. Hiçbir surette sıvı teması olamaz dış darbe ile hasar görmedi ise. b46cad6d9ab621a5bc479da491a2b8ee.jpg

Hocam o kadar teknik bilgim yok. Lakin yedek anahtar ile calışıyor ama denize düşen anahtar ile çalışmıyor. Ya anahtarda sıkıntı tada immo da. Daha çözemedim bende. 5 saat denizde kaldı ve tuzdan oksitlenme başlamıştı metal kısımlarda

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geçmiş olsun.umarım problem çözülmüştür.ben aracımı hasar kayıtlı aldım yedek anahtarı yoktu anahtarcılara sordum yedek yaptırmak için 500 tl istediler. Memleket vampir kaynır

ASUS_Z012S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen. Ellerine düşmeye gör. Yapacak bişi yok. En az ücretle kurtarmaya calışıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili @Revivo73

Kendimi bildim bileli yazları dahil çalışırım. O yüzden biraz bilgi birikimine sahibim. 5 sene televizyon tamircisinde (o zamanlar öyle bir meslek vardı, sonra monitor tamir etmeye başladılar şu anda anakart ve senin tabirinle board tamir ediyor ustam) çalıştım. İngilizcem de kendime yetecek kadar var. Ben bu terimleri okulunda değil direk kullanıldığı yerde öğrendim. Biz bu şekilde bir çok çöpe gidecek cihazı kurtardık. Evimde de hala havyam (sen şimdi anlamazsın aslı soldering iron dur ;)  ) ve ufak tefek hobi araç gereçlerim mevcut. @Servet abim gereken cevabı vermiş. Yöntem bir çok kez uyguladığım denediğim yöntemdir. Yanlışım varsa kendisi söylesin. 

Keşke yakın olsam birlikte baksaydık. İmmobiliser çipine zarar geldiğini düşünmüyordum. Aracı çalıştırması lazım ama çalıştırmıyor diyorsunuz. Öyle bile olsa bunların hepsinin telafisi mümkün. Ben yakın zamanda opel omega aracımın anahtarını tamamen kopya bir anahtar yaptırdım. Toplam 150tl tuttu. Bunun içinde immobilizer, açma kapama ve bunların şifre kopyalama ve araca tanıtma işlemleri, anahtar kopyalama falan komple anahtar var. Daha ucuza da olabilir ben Akşehir de böyle bir anahtarcı bulduğuma bile şükrettiğim için hiç düşünmeden verdim mebalayı. 

Tekrar geçmiş olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mehmet Özdemir :

Plaket, pcb, board, empirme, kart adına ne derseniz selülozik tinerle temizlenir. 

Ben bord tinerle temizlenemez demedim ki? Sadece ilk kez duydum dedim. Ve board benim tabirim değil, elektronik dünyasının bir tabiri. Fakat plaket diyorsanız tamam plaket olsun sizi mi üzcez : ) Fakat plaketi tamir edip çalışır hale getirsenız dahi Immo okumuyor diyor arkadaş. Immo başka, plaket başka şey. Plaket kapı kilitlerinin uzaktan açılmasını sağlar, Immo motorun çalışmasını sağlar. Immo'nun yenisi için herşey dahil 500TL diyor arkadaş. Fakat aynı Immo ebay'de  Transponder adı altında $19+ $3 kargoya satılıyor.

lW3J4X.png

Fakat aldıktan sonra Immo çipini aracın beynine (ECU) tanıtman gerekli. Anahtarcı/y.servise gitmeden kendim tanıtcam diyorsan, senin 2012 Mazda'nın ECU bordunda (pardon, plaketinde) IC900 çip

YNqn8Z.jpg

var mı diye bakmalısın IC900 varsa PC'ye PonyProg adlı ücretsiz programdan kurup kolaylıkla yeni anahtarı kendin tanıtabilirsin, Internette onu anlatan sayfalar var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7/2/2017 at 12:20, rubin :

Slm arkadaşlar. Az önce 2012 model guzumun sustalı anahtar cebimde denize girdim ve anahtar denizde kayboldu. Orjinal anahtar servisten kaç TL ye tedarik edilir. Yada başka caresi var mı. Kopya klon gibi. Olursa Frekans ayarları immo ayarları yapılabilir mi ?? Yardımcı olursanız sevinirim. Cok madur durumdayım

Son durum nedir?

Benim aracın önceki sahibi Mart 2012'de Bursa İnallar Y.Servisinde komple anahtar (uzaktan kumanda + immo çipli metal uç) 680TL'ye yaptırmış, şimdiki fiyat nedir bilmem. @Medi76 anahtarcıda 500TL diyor ki o y.servis degilse immo çipini aracın beynine hackleme yöntemiyle tanıtıyor olmalı, tahminen. Uzaktan kumanda (ing fob deniliyor) programlama ise, hacklemeye gerek olmadan kullanıcı kendisi yapabiliyor, tahminen. Şu videoda yeni u.kumanda eklenmesini gösterio fakat bunu tek anahtarla mı yapıyor yoksa iki anahtar olursa mı yapılabiliyor, ona bakmadım:

Yani anahtarı kendin yapmak istersen fob ve immo çipli metal uç alıp fob'u normal şekilde beyne tanıtırken, immo çipi beyni hack'leyerek tanıtman gerekecek. 2012 Mazda 3 uyumlu fob+immo çipli uç dahil anahtar Honk Kong'tan ücretsiz kargo ile $20.55 'e var ve Türkiye'ye gönderiyor. Türkiye'de PayPal yasak, neyse ki satıcı Visa ve MasterCard'la ödeme kabul ediyor.

VM0DWZ.png

(Link: http://www.ebay.com/itm/Car-Flip-Key-Entry-Remote-Fob-Transmitter-Transponder-Chip-63-For-Mazda-SKE12501-/291841277017)

Yani bu anahtarı 74TL'ye mal etmen mümkün, fakat bir önemli ayrıntı var: 2012 Mazda'nın beynine immo çipini tanıtabilmen için hackleme işlemi yapman gerekli. Onun nasıl yapılacağını gösteren video var:

Videoyu hazırlayan kişi, tutorial'ını da hazırlamış:

http://www.instructables.com/id/DIY-Immobilizer-Hacking-for-Lost-Keys-or-Swapped-E/

Mazda 3 ile ilgili ayrıntı ise videodaki Toyota'nın beyni Denso marka, fakat Mazda 3'ün beyni tahminen aynı marka değil. Mazda'nın bazı model ve yılları aynı örneğin RX-8 2004-2009 arası modeller Denso marka, üstteki resim Toyota'nın beyni, alttaki resim RX-8'in beyni, aynı. Ancak Denso harici farklı beyin kullanması 2012 Mazda 3 beyni hacklenemez anlamına da gelmiyor tabi ki cunku y.servis olmayan bir anahtarcı 500TL'ye yeni anahtar yapabiliyorsa  beyindeki immo bilgilerini hackleyebiliyor demektir ve bu senin de hackleyebilecein anlamına gelir. Bu durumda videodaki Denso immo bilgilerini IC900 çipinde tutuyorsa Mazda 3'ün beyni ona benzer çip kullanıyor olmalı. Videoda IC900 'den PC'ye (Pentium 4 PC'lerde muhakkak bulunan) 9 uçlu seri porta birkaç rezistans ve kablo ile bağlayabiliyorsa, Mazda 3 'e de onun gibi basit şekilde bağlanıyor olmalı. Bir ihtimal Mazda 3 seri port değil de USB ile bağlanıyor olabilir (sonuçta 2012 model araç, seri portu bırakıp USB'ye geçmiş olabilir) yine sorun değil, USB bağlantı şeması bulup USB'den bağlayabilirsin.

YNDqp6.jpg

8dMP5a.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Slm arkadaşlar. Problem çözüldü. İmmo tamiri yapan yere gittim. Anahtarı tekrar actılar. Anahtarla dip kısmında tuzlu su sebebiyle immo çipine tam olarak veri vs aktaramadığından çalışmıyormuş. TAmirci öyle dedi. Umarım tam anlatabilmişimdir. Güzel bir temizlik sonucu tekrar takıldı be tek marş çalıştı [emoji2][emoji122] 30 tl ye hallettim [emoji106] yanlız kumandayı ortadan ayırırken o küçük tırnak kırıldı. Araya çok ince teflon sararak sıkıştırma yolu ile hallettik. sorun çözülmüş oldu.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

[emoji108] valla milli servet 500tl cebimde kalmış kadar sevindim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ah güzel. İlk başta dediğime geldin. 2. gönderimden aynen alıntıdır:

'Sustalı kısmı da söküp içindeki immobilizer çipini çıkartıp ayrıca kurutursan daha iyi olabilir. Sustalı kısmı sökmek için üstündeki Mazda logosunu jiletle kenarından kaldırıp alttaki vidayı sökmen gerekli.'

Tamirci, sustalı kısmı söktükten sonra immo çipini ayrıca temizledi ve kalan tuz birikintisini temizledi o sayede çalıştı.  immo çipinin kendi pili olmadığı için gerekli enerjiyi kontak anahtarından aldığı için etrafının tam temiz ve kuru olması gerekli.  Orta tırnağı açarken zarar vermemek için plastik tornavida ile (ilk gönderimde yer alan yeşil aparat) ve yavaşça açmak gerekli, fakat tamirciler normal tornavida ile hızlıca açtıkları için bazı şeyler kaçınılmaz oluyor.

17 dakika önce, Medi76 :

emoji108.png valla milli servet 500tl cebimde kalmış kadar sevindim

İki yukardaki gönderime baktın mı? Tek anahtarla (senin durum) yeni anahtar (u.kumanda+immo çipli metal uç) yapma yöntemi anlatılıyor. Maliyet ise ~75TL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

[emoji108] valla milli servet 500tl cebimde kalmış kadar sevindim

Eyvallah hocam. [emoji6][emoji106]

Ah güzel. İlk başta dediğime geldin. 2. gönderimden aynen alıntıdır:
'Sustalı kısmı da söküp içindeki immobilizer çipini çıkartıp ayrıca kurutursan daha iyi olabilir. Sustalı kısmı sökmek için üstündeki Mazda logosunu jiletle kenarından kaldırıp alttaki vidayı sökmen gerekli.'
Tamirci, sustalı kısmı söktükten sonra immo çipini ayrıca temizledi ve kalan tuz birikintisini temizledi o sayede çalıştı.  immo çipinin kendi pili olmadığı için gerekli enerjiyi kontak anahtarından aldığı için etrafının tam temiz ve kuru olması gerekli.  Orta tırnağı açarken zarar vermemek için plastik tornavida ile (ilk gönderimde yer alan yeşil aparat) ve yavaşça açmak gerekli, fakat tamirciler normal tornavida ile hızlıca açtıkları için bazı şeyler kaçınılmaz oluyor.
İki yukardaki gönderime baktın mı? Tek anahtarla (senin durum) yeni anahtar (u.kumanda+immo çipli metal uç) yapma yöntemi anlatılıyor. Maliyet ise ~75TL

Dogrudur. Ama orayı sokmeyi gözüm yememişti[emoji2][emoji23]. Varsın 30 tl miz gitsin. Sanırım orjinal anahtar 1000 tl yi bulurdu. Kopya da 300-500 tl yi bulurdu. Bunada şükür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, rubin :

Dogrudur. Ama orayı sokmeyi gözüm yememiştiemoji2.pngemoji23.png. Varsın 30 tl miz gitsin. Sanırım orjinal anahtar 1000 tl yi bulurdu. Kopya da 300-500 tl yi bulurdu. Bunada şükür.

Ben orayı susta mekanizması etrafında biriken pislikleri (pantolon ceplerinde biriken pamuk) rahat temizlemek için söktüm : )  Ancak haklısın sökmek ve takmak hassas iş.

Fakat birşey daha merak konusu: Uzaktan kumanda yani gönderdiğin resimdeki 'yeşil plaket' çalışıyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben orayı susta mekanizması etrafında biriken pislikleri (pantolon ceplerinde biriken pamuk) rahat temizlemek için söktüm : )  Ancak haklısın sökmek ve takmak hassas iş.
Fakat birşey daha merak konusu: Uzaktan kumanda yani gönderdiğin resimdeki 'yeşil plaket' çalışıyor mu?

İlginçtir o bölümde hiçbir tuzlu su teması yoktu. 4 saatten fazla denizde 2 saatte eve gelinceye kadar tatlı suda kaldı o bölümde su teması yoktu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vay be orası su geçirmez demek? Merak edip benim anahtarı açıp baktım. Hakkaten de su almaz orası çünkü kapak sıkı şekilde kapanıp düğmelerin altındaki lastiği bastırıyor. Nitekim o yüzden uzaktan kumanda çalışmıyor diye bahsetmedin bile : )

y3zr2M.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vay be orası su geçirmez demek? Merak edip benim anahtarı açıp baktım. Hakkaten de su almaz orası çünkü kapak sıkı şekilde kapanıp düğmelerin altındaki lastiği bastırıyor. Nitekim o yüzden uzaktan kumanda çalışmıyor diye bahsetmedin bile : )
y3zr2M.jpg

Aynen hocam cok sıkı kapatılmış o bölüm

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

deniz suyunda 15-20 dakika kalan 2015 mazda 3 anahtarı saç kurutma makinesi ile kuruttuk aracı start tuşuna yapışık vaziyette çalıştırıyor daha uzaktan çalıştırmıyor ayrıca kapı kilit düğmeleri de çalışmıyor. ne yapabilirim.Tiner ve alkol ile temizledim, pili değiştirdim ama vaziyet aynı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, rasim.akyol :

deniz suyunda 15-20 dakika kalan 2015 mazda 3 anahtarı saç kurutma makinesi ile kuruttuk aracı start tuşuna yapışık vaziyette çalıştırıyor daha uzaktan çalıştırmıyor ayrıca kapı kilit düğmeleri de çalışmıyor. ne yapabilirim.Tiner ve alkol ile temizledim, pili değiştirdim ama vaziyet aynı.

Geçmiş olsun. Devrenin değişmesi gerekecek. Aynı kodla eBay ya da aliexpresste bulunabilir belki. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç kaskolu temizlik yolu ile düzelmezse mecburen kasko dan yeni yaptıracağım 1 buçuk sene önce kayıptan dolayı orjinal yaptırdım 800 tl. servisten değil dışarıdan.Tabi hasar kaydı işleyecek onun için tamir etmeye çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar anahtar elektronik kartı tiner ile temizlemiştim sonrasında  bir gün pirinç içinde bekletip tekrar pil temas yerlerini falan alkol ile temizleyince çalıştı.muhtemelen pirinç nemi aldı.neyse şimdi çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...