Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Aracı Aldıktan Sonraki İlk Bakım

onurro58
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar mazda 3 dizelimi 5.ayda alırken yağ kartına baktığımda benim daha önceki gittiği servis idi servise götürdüm arabayı abi için rahat olsun bunun yağına suyunada biz baktık o yüzden gerek yok km bekle dediler ve bende aldığımda yağı değiştirmemiştim şimdi 157 binde yağ değişimi yapılmış  ben 159 da aldım ve araç şuanda 166 bin km oldu 2011 mazda 3 dizel 1.6 touring için yağ tavsiyeniz ne olucaktır başka yaptırmam gereken bişey varmı kullanan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizelde de durum aynı 5-30 iyidir. 10-40 koyan da var tabi. Mobil 1 ESP 5-30, castol edge 5-30, motul 5-30 güzel yağlar, önerilir...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi hiç bir bilgim yok trigeri değişmiş mi değişmemiş mi fakat 160 bindeki aracın mecburen değişmiştir bu km ye kadar değişmeden gelebilirmi ki o yüzden bu konu üzerinde pek durmadım en kötü şartta 200 bin de değiştiririm diyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

38 dakika önce, onurro58 :

İlhan abi hiç bir bilgim yok trigeri değişmiş mi değişmemiş mi fakat 160 bindeki aracın mecburen değişmiştir bu km ye kadar değişmeden gelebilirmi ki o yüzden bu konu üzerinde pek durmadım en kötü şartta 200 bin de değiştiririm diyordum.

Bence sorgulaman gereken en önemli nokta bu konu. "Triger Kayışı"

Kesinlikle araştırıp, sorgulamasın servis kayıtlarından. Olmadı mecburen servise/ustaya göstermelisin.

Benim aracımda 105 bin km'de değişti  Trigerde deformeler görüldü değiştiğinde. İşin özü iyi zamanda değiştirimişim. Hatta bu konuda servisimin hakkını yiyemem, onlar telefon açıp çağırmışlardı. Km yapan ve sürekli şehir dışı yapan birisi olduğumu biliyorlar. Ne olur ne olmaz yolda kalırsınız vs sizde bizde üzülürüz demişlerdi. Onun akabinde soluğu serviste almıştım...

Mecburen değişmiştir gözüyle bakmayın... Otomobile sadece ayağımı yerden kessin, bana hiç bir masraf çıkarmasın gözüyle bakıp. Yağını filtrelerini zamanında değiştirmeyen o kadar çok kullanıcı var ki.

O yüzden tedbiri elden bırakmayın derim.. Çok daha büyük sorunlara ve masraflara yol açabilirsiniz.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlhan abi tamam çok güzel söylüyorsunda bu sanayicilerle uğraşmak gerçekten çok zor arabanda hiçbişey yoksa bile pert oluyor araban öyle muamele yapıyorlar bende korkuyorum gitmeye trigere bakmak bizim araçta kolaymı açıcak bakıcak kardeşim bu iyi devam et diyebilicek bi usta tanıyormusun ben hiç zannetmiyorum vericeği ilk tepki kardeşim bu yıpranmış gevremiş bu yolda bırakır 0 dahi olsa gel bakıyım şöyle bi diyecektir.

Birde bizim aracın trigerini mazda diye alsam maliyetli olur ne var ne yok arabaya yatırdım.focusla aynı motor zaten ford dan almamı önerirmisin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, onurro58 :

İlhan abi tamam çok güzel söylüyorsunda bu sanayicilerle uğraşmak gerçekten çok zor arabanda hiçbişey yoksa bile pert oluyor araban öyle muamele yapıyorlar bende korkuyorum gitmeye trigere bakmak bizim araçta kolaymı açıcak bakıcak kardeşim bu iyi devam et diyebilicek bi usta tanıyormusun ben hiç zannetmiyorum vericeği ilk tepki kardeşim bu yıpranmış gevremiş bu yolda bırakır 0 dahi olsa gel bakıyım şöyle bi diyecektir.

- Bu durumda işini şansa bırakmaktan başka bir yol yok !

- Antalya'da olmadığım için, bu konuda yorum yapamacağım. Ama uzun zamandır Antalya'da olan @NoooFearrrr arkadaşımızın belki bu konuda bir görüşü olabilir.

- Şahsen bir kereye de mahsus olsa ilk olarak Mepaz yetkili servisine giderdim.

5 dakika önce, onurro58 :

Birde bizim aracın trigerini mazda diye alsam maliyetli olur ne var ne yok arabaya yatırdım.focusla aynı motor zaten ford dan almamı önerirmisin

Ford'la bir çok parça ortak.. Örneğin Turbo, Focus'la aynı. Ama triger için durum nedir bir bilgim yok. Triger set olarak değişti, devirdaim vs komple değişmişti.

Yaklaşık 1,5 yıl önce %20 servis indiriminden yararlanarak sanırım 1100-1200 lira bir maliyeti tutmuştu bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Triger seti, devirdaim, hava filtresi ve mazot filtresi ford ile uyumlu, sadece polen filtresi uymadı, mazda istedik o da sanayide bulunuyor 20 tl.

Aracın geçmişine ulaşma şansınız yoksa bence risk almayın. Kullanım kılavuzunda triger kayışı için 200.000km ya da 10 yıl yazıyor. Önceki sahibi bunu referans almış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...