Jump to content

1. Nesil Makyajlı kasa 6'LI CD Çalar sorunu

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar,

2008 Model, Ön panel gri olan makyajlı model Mazda 3 aracım var. Cd çalarım cd leri dışarı vermiyor, ama cd ler arasında gidip gelebiliyorum ve çalabiliyorum, ayrıca radyo da sorunsuz çalışıyor.CD Çaları tamamen söktüm, yalnız plastik saplı uygun tornavida bulamadığım için daha ileri gidemedim.ince saplı tornavida ile açamıyorum, vidalar baya sıkı vaziyetteler

Size sormak istediğim ise;

Acaba 2009 model mp3 çalan 1. nesil mazdalardan çıkma alsam benimkinde çalışır mı?

Rica etsem aux girişi için öneriniz var ise link gönderebilir misiniz, hemen sipariş vermek istiyorum.

Bu arada buradaki Ford marka araçlara takılan 6'lı cd changer bizimkiyle birebir aynı, tamir ve mekanizma resetleme videosunu ekliyorum;

Şimdiden teşekkürler

20170718_164339.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba, sorununuza benzer bir sorun zamanında bende yaşamıştım. Hiç değiştirmeye yenisini aramaya şu olur mu bu olur mu demeye gerek yok.

Çevrenizse oto müzik sistemleriyle uğraşan eminim biryerler vardır. 1.nesil mazdalara teybin arkasındaki aux girişine takılabilen bir aparat var. Ucunu torpidoya koyabiliyorsunuz içeriden ve dışarıdan herhangi bir kablo görünmüyor. Bu aparatın ucuna da usb belleğinizi takıyorsunuz ve keyfini sürüyorsunuz.

Teybiniz 6 cd çalarlı olduğu için 6 klasör yapabiliyorsunuz ve her klasörde 99 parça atabiliyorsunuz. 

Kullanımını da orjinal teybinizden yapıyorsunuz. İnanılmaz keyif almaya başlıyorsunuz aracınızdan :)

Bahsettiğim ürün bu. Muadilleri ve farklı markaları var. 200 TL den başlıyor fiyatları da. 

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/mazda-3-usb-sd-aux-aparati-2004-2008-251099561?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232252887*22324021047*58375872447*{type}*251099561*pla-79002696327&gclid=Cj0KCQjwhrzLBRC3ARIsAPmhsnWjlZ6MyozF4gR3QooPi5GC9EV_yldt8OsXYb-1d7kmUevHL06rxYIaAn4_EALw_wcB&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Ben kendim yaparım diyorsanız da ; 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19.07.2017 at 13:19, Mümin :

merhaba, sorununuza benzer bir sorun zamanında bende yaşamıştım. Hiç değiştirmeye yenisini aramaya şu olur mu bu olur mu demeye gerek yok.

Çevrenizse oto müzik sistemleriyle uğraşan eminim biryerler vardır. 1.nesil mazdalara teybin arkasındaki aux girişine takılabilen bir aparat var. Ucunu torpidoya koyabiliyorsunuz içeriden ve dışarıdan herhangi bir kablo görünmüyor. Bu aparatın ucuna da usb belleğinizi takıyorsunuz ve keyfini sürüyorsunuz.

Teybiniz 6 cd çalarlı olduğu için 6 klasör yapabiliyorsunuz ve her klasörde 99 parça atabiliyorsunuz. 

Kullanımını da orjinal teybinizden yapıyorsunuz. İnanılmaz keyif almaya başlıyorsunuz aracınızdan :)

Bahsettiğim ürün bu. Muadilleri ve farklı markaları var. 200 TL den başlıyor fiyatları da. 

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/mazda-3-usb-sd-aux-aparati-2004-2008-251099561?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232252887*22324021047*58375872447*{type}*251099561*pla-79002696327&gclid=Cj0KCQjwhrzLBRC3ARIsAPmhsnWjlZ6MyozF4gR3QooPi5GC9EV_yldt8OsXYb-1d7kmUevHL06rxYIaAn4_EALw_wcB&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Ben kendim yaparım diyorsanız da ; 

Cevap için çok teşekkür ederim, mekanizmayı sıfırlamam gerekiyor, henüz beceremedim, teybi söküp tekrar denicem, artık zaten cd devri bitti, 600 e yakın mp3 dinleyebileceksem cd ye ihtiyacım kalmayacak :) Arkada aux girişi varsa direk kablo yetiyor diye bahsetmiş bazı forumlarda, onun için bir sipariş verdim aliexpressden; işe yarar mı bilmiyorum. Tabi sonra usb bellek de kullanabilmek ve parçaları yönetebilmek için aşağıdaki ürün için araştırma yapıyorum onu da satın alacağım. 

https://tr.aliexpress.com/item/2014-Anti-jamming-Aux-Cable-Audio-Cable-Adapter-3-5MM-Gold-Plate-For-Mazda-6-Mazda/2028080876.html?ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10065_10151_10068_10172_10084_10083_10080_10082_10081_10110_10137_10111_10060_10112_10155_10113_10114_10154_438_10056_10055_10054_10182_10059_100031_10099_10078_10079_10103_10073_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051,searchweb201603_16,ppcSwitch_5&btsid=4e1c8588-b1f3-4e56-a58b-a919da82578f&algo_expid=c8f39794-ec3f-4e7e-9d96-429e2d6386c3-17&algo_pvid=c8f39794-ec3f-4e7e-9d96-429e2d6386c3

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim arabanın her ne kadar Parrot kullandığımdan dolayı cd sine ihtiyacım olmasa da, çalışmıyor olması beni rahatsız ediyor.  Sorunumuz ise CD düğmesine bastığımda hiç bir hareket olmuyor. 2-3 kez cd çaları söküp, cd changer a kadar söktüm fakat yapabilecek hiç bir şey görünmüyor. Belki de bu resetleme olayı ile bir çözüme ulaşabilirim, nasıl yapılıyor biraz anlatabilir misiniz hafta sonu denemek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, PeterPAN :

Benim arabanın her ne kadar Parrot kullandığımdan dolayı cd sine ihtiyacım olmasa da, çalışmıyor olması beni rahatsız ediyor.  Sorunumuz ise CD düğmesine bastığımda hiç bir hareket olmuyor. 2-3 kez cd çaları söküp, cd changer a kadar söktüm fakat yapabilecek hiç bir şey görünmüyor. Belki de bu resetleme olayı ile bir çözüme ulaşabilirim, nasıl yapılıyor biraz anlatabilir misiniz hafta sonu denemek istiyorum.

Videodaki prosedürleri aynen gerçekleştirmek gerekiyor. Yalnız cd çaları sökmeden önce, eject(cd çıkarma) tuşuna bir kaç kez basıp cd çaları kapatın ki lazer cd üzerinde durmasın, lazer cd üzerinde durduğu için ben mekanizmayı hareket ettiremedim. video da da lazer mekanizmanı cd üzerinden nasıl alacağı anlatılmıyor. o yüzden lazer mekanizmasının cd üzerinde değil kenarda durması gerekiyor. ben yarın tekrar deneyeceğim.

Tavsiye olarak: vidalar oldukça küçük, plastik saplı iyi bir yıldız tornavida gerekiyor. Bu tornavidaların da çeşitleri var, bauhaus dan 2 çeşit aldım birisi güzel açıyor.

İkinci olarak: ön plastik ile teybi ayırırken dikkat edin, iç taraftaki tırnaklar kırılabiliyor. benim kırıldı ama sorun olmadı takarken.

Yine aynı şekilde, mekanizma için gres ya da wd40 gibi (yine bauhaus püskürtmeli olanlardan satılıyor) bir ürünle mekanizmayı yağlayın.

Zaten videoda nasıl sıfırlanacağı gösteriliyor. ben sıfırlayamadım çünkü lazer cd nin üzerindeydi. cd leri de elle çıkardım. sıfırlayamaınca da cd çalarda cd olmamasına rağmen cd varmış gibi görüyor ve okumayınca da check cd uyarısı veriyor. o yüzden mutlaka sıfırlamak gerekiyor.

Yukarıdaki videodaki ürün bizim cihazla birebir aynı.

Son olarak yukarıdaki videoda 10:20 saniyede, bayağı nce uçlu tornavidaya ihtiyaç var, ufak somonu çıkarabilmek için. bende yoktu, 2 tane çengelli iğne ile çıkarabildi. çengelli iğnelerin birinin ucunu penseyle eğdim. muhtemelen çıkarırken somonun şekli biraz değişecek. penseyle sıkıp düzleştirip yerine takarsınız. Bunu takmazsanız o siyah plastik mutlaka düşüyor, dolayısıyla somonu kaybetmeyin.

Kolay gelsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben daha önce kazasız belasız 3-4 defa söktüm cihazı ve parçalarını, sökmek için elimde alet edavat olarak ince uçlu tornavida ve bir çok çeşit tornavida var, o küçük somun için de ince cımbızlarım falan var ama sanırım sizin ki gibi bir iğne ayarlamak gerekebilir.  Benim cd caların sorunu, eject e de bassam cd ye de bassam ne bir hareket nede bir ses geliyor cihazdan, sadece ekranda "NO DISC" yazıyor.  Bu arada benim lazer kısmı zaten ortada değil sol tarafta kalmış durumda.  Cd changer kısmını cd çaların içinden rahatça sökebiliyorum, şimdi bu somunu sökülen dişliyi falan söküp videoda yapılanları yapmaya çalışacam. Video çok uzun ve nerden nereye kadar yaptıkları resetleme ile ilgili anlayamadım, umarım başarılı olurum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Sıfırlama başarılı oldu, arabaya taktığımda CD IN yazısını görebildim. yalnız sürücünün sorununu ancak öğrenebildim. içeri alırken ve dışarı çıkarırken, cd slotunun hemen girişinde plastik yatay açıda dönen siyah bir mekanizma var, o dönmediği için cd yi dışarı veremiyor ve içeri alamıyor. Tekrar açtığımda ise bu mekanizmanın bozuk olduğun gördüm. 2. el cd sürücüleri mazda çıkmacıları tüm aparatıyla yol bilgisayarıyla beraber satıyor. 400 lira civarı istiyorlar. sadece teybi bulsam güzel olacak. En kötü aux ile idare edeceğim.

21.07.2017 at 16:47, PeterPAN :

Ben daha önce kazasız belasız 3-4 defa söktüm cihazı ve parçalarını, sökmek için elimde alet edavat olarak ince uçlu tornavida ve bir çok çeşit tornavida var, o küçük somun için de ince cımbızlarım falan var ama sanırım sizin ki gibi bir iğne ayarlamak gerekebilir.  Benim cd caların sorunu, eject e de bassam cd ye de bassam ne bir hareket nede bir ses geliyor cihazdan, sadece ekranda "NO DISC" yazıyor.  Bu arada benim lazer kısmı zaten ortada değil sol tarafta kalmış durumda.  Cd changer kısmını cd çaların içinden rahatça sökebiliyorum, şimdi bu somunu sökülen dişliyi falan söküp videoda yapılanları yapmaya çalışacam. Video çok uzun ve nerden nereye kadar yaptıkları resetleme ile ilgili anlayamadım, umarım başarılı olurum. 

iki önemli nokta

1. içinde sıkışmış cd leri çıkarıp, siyah dönen parçayı da çıkardığınızda, teybin mekanizmasını istediğiniz gibi oynatabiliyorsunuz. içinde en altta dönen yuvarlak mekanizmanın "S" yazan yere denk gelmesi gerekiyor. Sonra sorun çözüldü.

2. ikinci önemli nokta ise montaj yaptığınızda üst kapağı takmadan, arkada ve sağa paralel ray şeklinde hareket eden plakaların boşluğa denk gelmesi gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ufaklık yüzünden hafta sonu cihazı söküp bakamadım. Bu hafta ananesine bırakıcaz 1 ay rahatım :) sonraki hafta söküp deneyecem bende. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• muhammet_cubuk
      Yazan: muhammet_cubuk
      Selamun aleykum. Aracimin teyp ustunde bulunan ekran zaman cogu zaman calismiyor. Bazen kontagi on konumuna getirdigimde aciliyor fakat marsa bastigimda geri gidiyor ekranda isik yaniyor. Klima calisiyor fakat muzik calmiyor. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.
    • Renegade
      Yazan: Renegade
      Arkadaşlar 2. nesil mazda 3 aracımdaki MP3 CD çalar kullanımdayken, ilgili ekranda sadece cd çalar benzeri sabit bir yazı beliriyor ve çalan müzik parçası ile ilgili hiç bir bilgi geçmiyor, direksiyondan ilgili menü ile cd çalar konusuna gelince orada 3 satırda o an çalan müzik bilgileri yer alıyor, parça değiştikçe bilgi değişiyor, bu seferde yakıt bilgilerini takip edemiyorsun. cd çalar ekranında bu bilgileri neden vermiyor, çok saçma değilmi, bu bilgileri ilgili ekranda görme imkanımız yokmu. bildiğim tüm araçlarda bu bilgiler geçiyor, mazdada yok.
  • Yeni Oluştur...