Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Yakıtın Aşırı Yükselmesi

Katil Balina
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere son birkaç gündür araç aşırı yakmaya başlamış durumda. aslında ortalama tüketim 7.3 gösterse de öyle olmadığı çok belli.

bodrum güvercinlik arası 30 km bile değil. hadi bi 10 km de  bodrum civarında yaptık desem gidiş dönüş 70 km civarı ama benzin göstergesinde bir çeyrek bitiyor. bi iki gözlemledim degişen bir şey yok. 70 km'de neredeyse çeyrek depo yakması tuhaf değil mi? depo sanırım 51  litre. bu durumda 70 km'de 12.5 litre  civarı yakıyor demektir ki 100 km'de 17-18 litreye denk gelir. ayrıca gidiş geliş yol kalabalik degil, normal şehirlerarası yol ve gayetlen sakin 100 km/h civarlarında kullanıyorum. bi tek klima falan açık o kadar. normalde ankara'da şehir içi 7.3-7.8 civarları ve gösterdigi kadar yol yapıyordu. hatta en son istanbul bodrum arası sıfırladığımda 4.8-5.2 arasında gidip geliyordu. son birkaç gündür durum tamamen kontrolden çıkmış durumda. 

bu arada başlığı "bakım" kısmına açmamın nedeni 40.000 bakımının 1000 km civarı geçmesi. ankara'ya döner dönmez yaptıracam zaten bakımı ama bu kadar fark eder mi bilemedim. 

yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. bu hususta bilgisi ve tecrübesi olan var mı? hazır yakınlardayken ankara'ya gitmeden muğla'da servise mi gitsem?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakinlarinizda yetkili bir servis varsa gidip kontrol ettirmeniz en sagliklisi. Ancak aracin cekisinde, motor sesinde bir sikinti yoksa kotu yakit veya ariza kaynakli olacagini dusunmuyorum.18 lt yakmasi imkansiz.Hocam servise gitmeden once depoyu fulleyip dener misin? Ben ort yakit tuketiminden ziyade depoyu tam dolduruyorum belli bir km sonra tekrar doldurup bakiyorum. Kac lt benzinle kac km yol katetmis hesap net. Yakit gostergesi her zaman dogru olcmez. Depodaki Gercek yakit seviyesi ile yakit gostergesindeki tam kalibre degildir. Sadece surucuye fikir verir. Sizin dediginiz gibi bakimi azicik gecti diye yuksek yakacagini sanmiyorum.Araci duz bir yerde stop ettikten 5-10 dk yarim saat sonra bir kac defa kontak acip kapatin ve gostergede degisim var mi bakin. Belki yakit depo samandirasi bozulmus olabilir. Aklima baska da birsey gelmiyor.

Imla

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, vethekim :

Hocam servise gitmeden once depoyu fulleyip dener misin? Ben ort yakit tuketiminden ziyade depoyu tam dolduruyorum belli bir km sonra tekrar dolsurup bakiyorum. Kac lt benzinle kac km yol katetmisin hesap net. Yakit gostergesi her zaman dogru olcmez. Depodaki Gercek yakit seviyesi ile yakit gostergesindeki tam kalibre degildir. Araci duz bir yerde stop ettikten 5-10 dk  sonra bir kac defa kontak acin ve gostergede degisim var mi bakin. Belki yakit depo samandirasi bozulmus olabilir. Aklima baska birsey gelmiyor.

hocam yarın bi depoyu doldurayım bi daha bakayım.  dediklerinizde haklısınız. tavsiyeleriniz için teşekkürler. en doğru ölçümlerden biri depoyu doldurarak yol almak.

birkaç litre fark etse tamam derim de iki katından fazla olunca  bi sorayım dedim. hani bir sorun varsa ve bir şeylerin habercisiyse ilerlemeden önünü keseyim diye..

yolda molda bırakmasın da..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım aracın depo göstergesindeki her çeyrek aynı büyüklükte değil. Özellikle depo doluyken ilk çeyreği bitirebilmeniz için 160 km civarında yol yapıyorsunuz. Ortadaki iki çeyrek için 120-130 kmlere düşüyor bu rakam. Benim kendi tecrübem bu şekilde bu arada, gerçek farklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Depo 51 litre fakat aktif olarak 40 litresini kullanıyor. Deposu tamamen biten ve dolduran arkadaşlar 39-40 litre civarı aldığını söylemişlerdi.

Depoyu doldurup Işık yanana kadar ortalama 500 km yol yaparsanız, yakıt ortalamanız normaldir bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Fatalhand :

Sanırım aracın depo göstergesindeki her çeyrek aynı büyüklükte değil. Özellikle depo doluyken ilk çeyreği bitirebilmeniz için 160 km civarında yol yapıyorsunuz. Ortadaki iki çeyrek için 120-130 kmlere düşüyor bu rakam. Benim kendi tecrübem bu şekilde bu arada, gerçek farklı olabilir.

hocam aracın her çeyreğinin aynı buyuklukte olmaması mantıga biraz aykırı. depo doluykenki ilk çeyreğin ilk tıkı farklı (büyük) evet ama 4'e bölünmüş olmalı teknik olarak?

22 dakika önce, AreY :

Depo 51 litre fakat aktif olarak 40 litresini kullanıyor. Deposu tamamen biten ve dolduran arkadaşlar 39-40 litre civarı aldığını söylemişlerdi.

Depoyu doldurup Işık yanana kadar ortalama 500 km yol yaparsanız, yakıt ortalamanız normaldir bence.

eger tüm depo degil 40 litre üzerinden yapıyorsa da durum vahim. ışık yanınca 40 litre civarı alıyor doğru. bi iki deneme daha yapayım da sonucu buraya gireyim. (depoyu doldurup yol yapıp depoyu tekrar doldurmak gibi)

ilginize teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir kez tam 50 litre benzin almıştım. Benzin uyarı ışığı yandıktan sonra 10-11 litre daha yakıt bulunuyor. Yakıt göstergesi harcanan ve kalan yakıtı tam doğru gösterecek şekilde çalışmıyor yani lineer azalmıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Arabalar :

Bir kez tam 50 litre benzin almıştım. Benzin uyarı ışığı yandıktan sonra 10-11 litre daha yakıt bulunuyor. Yakıt göstergesi harcanan ve kalan yakıtı tam doğru gösterecek şekilde çalışmıyor yani lineer azalmıyor. 

evet hocam gösterge ile ilgili bir saçmalık olduğu ortada. yakıt deposu ile ilgili konuya biraz bakınca belli belirsiz bir fikir ediniliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gösterge yanıltır. En sağlıklı ölçüm ağzına kadar dolduğunu görüp (yani benzini gözünüzle görüp) yol gidip tekrar ağzına kadar doldurarak ölçüm yapmaktır. Bu durumda araca zarar gelir mi bilmem yapısına bakmak lazım. Denemeye değer. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...