Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Arka Amortisör

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

8 saat önce, quiteguide :

Lütfen boşuna masraf yapma.

Rot balansciya git, uygulamalı olarak bağlantı noktalarını kontrol ettir, liste yapsın, ona göre ne lazımsa al, usta  da değiştirsin.

Öyle olacak zaten. Şu an her yer kapalı. O yüzden kendim oyalanıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

4 tane monroe aldım. Taktınca burada deneyimimi yazacağım. Sachs’ın Türkiye’de üretildiğini ve sert olduğunu, kyb’nin de çok sert olduğunu, maysan mondo’nun iyi olmadığını, magnetti marelli’nin kısa ömürlü olduğunu okuyunca monroe aldım. Herkes monroe için diğerlerinden  daha yumuşak diyor Ama orijinallerinden daha yumuşak olmadığını düşünüyorum. Lakin eskileri de 10 yıl ve 100 bin km’de sertleştiğini düşünürsek bugünkü orijinallerinden daha iyi olacağını umut ediyorum. monroe’lerin kutusunda made in poland yazıyor.  

amortisör konusunda maalesef fazla seçeneğimiz yok. Ya yurt dışından getirtmek lazım ya da ülkedekilere mecburuz. Fomoco etiketli ürün bulamadım. Tüm dünyada da piyasada satılan yok sanırım. Servisin verdiği amortisör-yay-takoz takımını kim üretiyor bilmiyorum. bir yorumda orijinalleri de artık yağlı değil gazlı denmişti. 

focus-cmax amortisörü motorcraft markalı. Yani ford otosan fabrikasında bile üretilmiş olabilir. Satıcı piyadaki tüm amortisörlerden daha yumuşak olduğunu söylese de bizim araçlara takılabilmesi için ufak birkaç ustalık işi istiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhaba benim de Arka amortisörler artık işlevini yitirmiş, yenilemek gerekiyor fakat japon grubundan bulamadık hep yerli var ustam da tavsiye etmedi. yetkili servisten istesek gönderirler mi? bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ozanerduran :

Merhaba benim de Arka amortisörler artık işlevini yitirmiş, yenilemek gerekiyor fakat japon grubundan bulamadık hep yerli var ustam da tavsiye etmedi. yetkili servisten istesek gönderirler mi? bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Ben Antalya Mepaz ve Muğla Gören servislerinden bir kaç parça satın aldım. Kargoyla gönderdiler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, ozanerduran :

Servis sadece amortisör satmaz. Komple süspansiyon verir. Monroe ithal. Sachs yerli. Kyb’yi bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, tansu87 :

Servis sadece amortisör satmaz. Komple süspansiyon verir. Monroe ithal. Sachs yerli. Kyb’yi bilmiyorum. 

İlk defa duyuyorum böyle bir şeyi...  Plastik klipsten vidaya kadar her parçanın kodu vardır ve kodu olan her parça sipariş verilebilir. 3 klips ve 2 vida bile sipariş vermişliğim var. 

Sadece bazı parçalarda takım, çift olabilir. Paket içeriği kaynaklı. Değiştiğinde çift olarak değişmesi istendiği için. Fren diski veya balatası tek olmaz. Aks keçesi de çiftli pakette gelir mesela. Ama onu da tek satın alabiliyorsunuz. 

Belki zaten amortisör değişiminde değişmesi gereken takoz ve stoperi ile birlikte satılıyor olabilir ama komple süspansiyon mantıklı gelmedi bana. 

Amortisör yerine komple süspansiyon satan servis hangisi merak ettim  doğrusu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Florya’daki. Çok üstelemedim çünkü youtube’de mazda 3 amortisör değişim videolarını izlerken ben de aynısını gördüm. Servis ürünü takanlar amortisör yay ve takoz set olarak montaj yapıyorlar. 

misal bu videodaki 

Misal bu 

çok var yani. İnternette de görünce üstelemedim. Ama bu servis uygulaması olabilir. Parça istersen getirir ama sadece amortisör değişmek istemeyebilir. Garantili iş yapıyor ve takoz yay dahil hepsini değişip risk almak istemeyebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün Mazda Gören Servisi ile görüştüm, Sadece amortisör satışı yapıyorlar. Tüm süspansiyon almamıza gerek yokmuş 1010 Tl civari bir fiyatı var ve 10-15 gün içerisinde gelecekmiş. Bu arada tek fiyatı bu malzemesi işçiliği vs 2300 liraları bulacak eğer orjinal parça kullanırsam. Bir de Monreo buldum Baysal Otomotiv isimli şirketten. Aracı alırken eski sahibi ön amortisörleri Monreo ile değiştirdi memnunum onlardan sizce arkayı da monreo mu taksam yoksa orjinalden şaşmayıp Gören'den mi sipariş etsem? tavsiyeleriniz nelerdir? 

ozanerduran tarafından düzenlendi
isim yanlışı düzeltildi.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, ozanerduran :

Bugün Mazda Gören Servisi ile görüştüm, Sadece amortisör satışı yapıyorlar. Tüm süspansiyon almamıza gerek yokmuş 1010 Tl civari bir fiyatı var ve 10-15 gün içerisinde gelecekmiş. Bu arada tek fiyatı bu malzemesi işçiliği vs 2300 liraları bulacak eğer orjinal parça kullanırsam. Bir de Monreo buldum Baysan Otomotiv isimli şirketten. Aracı alırken eski sahibi ön amortisörleri Monreo ile değiştirdi memnunum onlardan sizce arkayı da monreo mu taksam yoksa orjinalden şaşmayıp Gören'den mi sipariş etsem? tavsiyeleriniz nelerdir? 

Orijinal amortisörlerde şöyle bir durum var; Mirai ve 90. yıl gibi 17" jantla çıkan araçların amortisörlerinin kodu ile 15" ve 16" ile çıkan diğer donanım seviyesindeki araçların amortisör kodları farklı. Parça olarak gözle görülür bir fark yok ama 17" olarak gelenlerin süspansiyonları bir tık daha sert olduğu söyleniyor. KYB ve diğer muadil markaların kataloglarını incelediğinizde 16" ve 17" için kullanılabilir olduğunu görürsünüz. 

Kesin bilgi değil bu tamamen kendi yorumum; 17" orijinal amortisörlerde 16" lere göre bir tık sert amortisörler olduğu için muadil amortisörlerin de sert olması hem 17" hem 16" e göre üretildiği için sanırım. Çünkü genelde 16" jantlı araç sahiplerinin amortisör değiştirdikten sonra eskiler daha yumuşaktı yorumlarını görüyorum. 

Uğraşır mısınız bilmiyorum 2010 Focusların alt takımı ile büyük oranda aynı amortisörler. Amortisör takozu, bilyası ve stoperler aynı. Focus ön amortisörlerindeki fren hortum klipsi, porya kancası gibi montajı etkilemeyecek farklar var. Arkalar için de alt montaj topuzu biraz daha ufak.  Biraz modifikasyonla taktıranlar var, Fomoco olarak orijinal focus amortisörü alıp bu yolu seçebilirsiniz.  Bizim amortisörlerin üzerinde de fomoco yazıyor.

Veya servis harici orijinal parça getiren arkadaşlar var,  belli oranda fiyatları daha uygun oluyor. Onlardan fiyat alabilirsiniz. İsterseniz iletişim konusunda yardımcı olurum.

3.seçenek olarak kyb veya monreo amortisör alıp devam etmek. Sertlik konusundaki durum kendi kullanımım sonucu edindiğim bir tecrübe değil. Forumda kullanan arkadaşlardan gelen yorumlardan gördüğümüz. Muadili alıp sonradan sertliğinden şikayetle Focus amortisörünü taktıran biri vardı sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, ibrasoft :

Orijinal amortisörlerde şöyle bir durum var; Mirai ve 90. yıl gibi 17" jantla çıkan araçların amortisörlerinin kodu ile 15" ve 16" ile çıkan diğer donanım seviyesindeki araçların amortisör kodları farklı. Parça olarak gözle görülür bir fark yok ama 17" olarak gelenlerin süspansiyonları bir tık daha sert olduğu söyleniyor. KYB ve diğer muadil markaların kataloglarını incelediğinizde 16" ve 17" için kullanılabilir olduğunu görürsünüz. 

Kesin bilgi değil bu tamamen kendi yorumum; 17" orijinal amortisörlerde 16" lere göre bir tık sert amortisörler olduğu için muadil amortisörlerin de sert olması hem 17" hem 16" e göre üretildiği için sanırım. Çünkü genelde 16" jantlı araç sahiplerinin amortisör değiştirdikten sonra eskiler daha yumuşaktı yorumlarını görüyorum. 

Uğraşır mısınız bilmiyorum 2010 Focusların alt takımı ile büyük oranda aynı amortisörler. Amortisör takozu, bilyası ve stoperler aynı. Focus ön amortisörlerindeki fren hortum klipsi, porya kancası gibi montajı etkilemeyecek farklar var. Arkalar için de alt montaj topuzu biraz daha ufak.  Biraz modifikasyonla taktıranlar var, Fomoco olarak orijinal focus amortisörü alıp bu yolu seçebilirsiniz.  Bizim amortisörlerin üzerinde de fomoco yazıyor.

Veya servis harici orijinal parça getiren arkadaşlar var,  belli oranda fiyatları daha uygun oluyor. Onlardan fiyat alabilirsiniz. İsterseniz iletişim konusunda yardımcı olurum.

3.seçenek olarak kyb veya monreo amortisör alıp devam etmek. Sertlik konusundaki durum kendi kullanımım sonucu edindiğim bir tecrübe değil. Forumda kullanan arkadaşlardan gelen yorumlardan gördüğümüz. Muadili alıp sonradan sertliğinden şikayetle Focus amortisörünü taktıran biri vardı sanırım.

Genelde kyb ve maysanın sertliğinden şikayetçi olunmuş. Monreo sertlik konusunda çok sorun çıkarmıyor sanırım. Üstte yazdığınız jant boyu ve süspansiyon sertliği konusunda teziniz bana da mantıklı geldi haklı olabilirsiniz. Focus amortisörü takılabilir ama herhangi ters bir durumda bu yapılan işlem kaskoya sıkıntı çıkarabilir sanırım o yüzden çok fazla o kanala girmek istemiyorum. Parça tedariği için ise yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, ozanerduran :

Genelde kyb ve maysanın sertliğinden şikayetçi olunmuş. Monreo sertlik konusunda çok sorun çıkarmıyor sanırım. Üstte yazdığınız jant boyu ve süspansiyon sertliği konusunda teziniz bana da mantıklı geldi haklı olabilirsiniz. Focus amortisörü takılabilir ama herhangi ters bir durumda bu yapılan işlem kaskoya sıkıntı çıkarabilir sanırım o yüzden çok fazla o kanala girmek istemiyorum. Parça tedariği için ise yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim. 

Ford için üretilen amortisörlere baktım. Aksaray mert oto’da var. Motorcraft yazıyor üstüne. Büyük ihtimalle de otosan üretimi. Ford’un yerli parça üreticisi çok. 

@ibrasoft bi tv programında amortisör üreticilerinin orijinal sertlikten bilerek daha sert ürettiğini söylenmişti. Sebebi ise herhangi bir kaza raporunda risk almak istememeleri demişti. Aracın orijinalinden daha yumuşak amortisör  bulmak o yüzden zor. 

@ozanerduran ben haftaya 4 adet amortisör değişimi yaptıracağım. Hepsi monroe. Beklersen izlenimimi söylerim. Şu an ön arka orijinal amortisörler var ve arkalar epey sertleşmiş. Servisten arka amortisörün tekine 1000 lira vermeye hiç değmez diye düşünüyorum. Daha önemli olan önler de monroe iken

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, tansu87 :

Ford için üretilen amortisörlere baktım. Aksaray mert oto’da var. Motorcraft yazıyor üstüne. Büyük ihtimalle de otosan üretimi. Ford’un yerli parça üreticisi çok. 

@ibrasoft bi tv programında amortisör üreticilerinin orijinal sertlikten bilerek daha sert ürettiğini söylenmişti. Sebebi ise herhangi bir kaza raporunda risk almak istememeleri demişti. Aracın orijinalinden daha yumuşak amortisör  bulmak o yüzden zor. 

@ozanerduran ben haftaya 4 adet amortisör değişimi yaptıracağım. Hepsi monroe. Beklersen izlenimimi söylerim. Şu an ön arka orijinal amortisörler var ve arkalar epey sertleşmiş. Servisten arka amortisörün tekine 1000 lira vermeye hiç değmez diye düşünüyorum. Daha önemli olan önler de monroe iken

1000 tl degmez en iyisini yapmissin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar Merhabalar; Bende 2. nesil mazda 3 var 2011 model. Geçen sene kışa girerken benim tahminim sağ arka tarafta özellikle bozuk yada taşlı yollara girdiğimde inanılmaz derecede rahatsız edici takır tukur takır takır sesler geliyor. Sanki amartisör hiç yokmuş gibi. Kışa girerken bu sesden dolayı ustaya götürdüm amartisör olabilir dedi fakat kışın amartisör değilmez yaza doğru demişti. Şimdi o ses inanılmaz yükseldi ve artık sesi duymamak için müziğin sesini biraz daha fazla açıyorum. Sizin tavsiyeleriniz nedir. Ne önerirsiniz. Tespit doğru mu? Başka baktırmam yada değiştirmem gereken bir parça var mı? Malesef mazda yedek parça Konya'da çok sıkıntılı ve mecbur internetten almam gerekiyor. Teşekkürlerimi sunarım. İyi günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Uzun zaman sonra arka amortisörleri değiştirdim. İzmir ADN Teknik Serviste yapıldı işlem ve muadil takmaktansa orjinal ürün olsun dedik Motocraft taktık. Fomoco değil ama Ford'un orjinal ürünü ve yerli üretim değil. Değişim yapılalı çok uzun bir süre olmadı fakat ilk izlenimim çok olumlu. 130 km civarlarına çıktığımda araba hopluyordu resmen çevre yolunda o bile ortadan kalktı ses zaten kesildi. İlk izlenim olarak memnun olduğumu belirtmek isterim. Herhangi bir ekleme, kaynak vs de yapılmadı parçaya direkt oturdu. fiyatı da 600 TL idi geçen hafta taktırdığımda. Arayışta olanlar için tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...