Jump to content

3. Nesil Dizel Mazda 3 HB mi, Mazda CX-3 mü ?

Burak Aydın
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar. Yeni bir Skyactive Power Sense Dizel almak istiyorum. Ama cx-3 ile 3 hb arasında kaldım. 

3'ün donanımı, Cx-3' ün ise dış görünümü ve 4x4 olması beni cezbediyor. Keşke Cx-4 2018' de Türkiye pazarına girse... Ama gireceğe benzemiyor. cx-3 ve 3 hb skyactive kullan arkadaşlar bana kendi sebepleriyle yardımcı olabilir mi? Sonuçta aldığım arabayı 5-7 yıl kullanmayı düşünüyorum. Şimdiden sağ olun...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Burak Aydın :

Merhabalar. Yeni bir Skyactive Power Sense Dizel almak istiyorum. Ama cx-3 ile 3 hb arasında kaldım. 

3'ün donanımı, Cx-3' ün ise dış görünümü ve 4x4 olması beni cezbediyor. Keşke Cx-4 2018' de Türkiye pazarına girse... Ama gireceğe benzemiyor. cx-3 ve 3 hb skyactive kullan arkadaşlar bana kendi sebepleriyle yardımcı olabilir mi? Sonuçta aldığım arabayı 5-7 yıl kullanmayı düşünüyorum. Şimdiden sağ olun...

Cx-3 ün bagajı biraz ufaktır.. Uzun yolda, kalabalık aile iseniz  sıkıntı yaratabilir..port bagaj kullanmanız gerekebilir. 2 araçta çok estetik ve donanımlıdır..4x4 evet bir artıdır ama yaşadığınız yere bağlıdır.. Batıda yaşıyorsanız iyi bir kış lastiği ile yolda kalmanız mümkün değil.. makyajlı mazda3 bence masterpiece oldu..tercihim m3 olurdu...hele ki dizel power sense sizi 10 sene götürür bir hale geldi..hayırlısı olsun..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tercihim kesinlikle dizel mazda3 olurdu cx3 b segmente konumlandirildigi icin daha dar ve kucuk bir otomobil aileniz kac kisi ya da hangi ildesiniz 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Burak Aydın :

Slm

İkiside biribirnden farklı araçlarlar benım nazarımda. Su an bende 2012 Mazda 3 Dizel var. Aldığımda az yaksın cok kacsın dıye dusundugum ıcın aldım. Sonrasında benım dagcılık kamp bısıklet outdoor işleri cıkınca dıyorumkı bır dahakı aracım kesınlıkle SUV segmentı olması lazım. Ama bununda ekısılerı var tabı. 

Suv artı ve eksılerı 

1-Dag bayır ıcın kullanımı cok ıyı

2- Sehır ıcınde kullanımı rahat ancak benım gıbı hızlı ve vırajlara hızın ne olursa olsun gırsın ıstıyorsan kotu savrulma olasılıgı yuksek

3-CX3 dıger SUV lara nazaran bıraz daha kucuk geldı

4-Aıle ıcın kullanımı ıdeal 

5-Park etme bakımından 3 e gore her yere cıkıp park edeblırsın

Mazda 3 Artı ve eksılerı

1-Kullanımı tamamıyle sehır ıcı ve sehır dısı asfalt yollara uygun

2-Outdoor da yaylada dagda bayırda kullanıma pek uygun degıl

3-Bagajı gayet ıyı yuke yukleyebıldgın kadar

4-Kullanım acısından yanı benım surus tarzıma tam hıtap edıyor sert ve hızlı agresıf

Sunu ozellıkle de belırtmek ısterım bunlar tamamıyle benım kendı goruslerım . Kendı yasantı tarzıma gore yorumladım.

Ihtıyaca gore araclar bunlar

Karar sızın :)

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda alt takımı SUV kadar sağlam havalı süspansiyona sahip mazda 3 üretse keşke. :D Şehirde basarız, outdoor da 20 cm e yükseltiriz. :D

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben tasarım olarak CX-3'ü daha başarılı buluyorum fakat Mazda3, CX-3'e göre daha geniş. Eğer genişlik çok önem verdiğiniz birşey değilse CX-3 tercih edilebilir. Fakat yine de Mazda3 benim tercihim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim arabam 2016 cx 3 power sense

Diğer arabayı görmediğim için kendi aracım hakkında bilgi verebilirim

Artıları

Yol tutuşu 

Güvenlik ekipmanları 

Sürüş zevki 

Dağda bayırda çekiş gücü 4x4 olması sebebiyle

Eksileri

Tek eksisi bana göre vitesin önünde telefon vb koyacak alan olmaması! Sırf bu yüzden uygun cx-5 bakıyorum inanın! Bulursam hemen cx-5 alacağım!

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorumlar için teşekkür ederim. 2 kişilik çekirdek aileyiz; bagaj ihtiyacım çok yok; ben 4x4 ve yükseklik için cx-4' ü beğeniyorum. Mazda 3 hb çok şık ve üst düzey donanımlı; ama gönül cx-3'e kayıyor. Son zamlardan sonra ciddi zam yiyen araçlar, bu fiyatlara çıktığı için iyi düşünüp doğru karar vermek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bana göre 2 araç tamamen farklı konsepte , teki suv tarzı , teki binek , yanlış anlaşılma olmasın ama elma ile elmayı kıyas etmek daha mantıklı , ama ben cx3 derim  

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...
03.08.2017 at 08:47, Montimpex :

Cx-3 ün bagajı biraz ufaktır.. Uzun yolda, kalabalık aile iseniz  sıkıntı yaratabilir..port bagaj kullanmanız gerekebilir. 2 araçta çok estetik ve donanımlıdır..4x4 evet bir artıdır ama yaşadığınız yere bağlıdır.. Batıda yaşıyorsanız iyi bir kış lastiği ile yolda kalmanız mümkün değil.. makyajlı mazda3 bence masterpiece oldu..tercihim m3 olurdu...hele ki dizel power sense sizi 10 sene götürür bir hale geldi..hayırlısı olsun..

Yıllardır sinema ile ilgilenirim. Sinemanın iki kelimesi beni her zaman etkilemiştir. Biri "MASTERPIECE" bu tabirinin bu arabaya bu kadar yakışacağını hiç düşünmemiştim. Diğeri ise bende olsun "UNDERRATED"...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir aracı severek kullanmanın tadı başkadır. Sevdiğiniz aracı almanızı öneririm. Diğer yandan, Yanılmıyorsam cx-3 te dizel yakıt filtresi sorunu var. Dizel düşünüyorsanız cx-3 sorun olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben de çekirdek aileyken cx-3 almak istemiştim ama bagajı görünce vazgeçmiştim. (aynı nedenden dolayi ablamlar da cx-3'ü beğenmelerine rağmen tercihlerini yeni mondeo'dan yana kullanmışlardı) şimdi 3 kişiyiz iyi ki mazda 3 almışım diyorum. planlariniz arasında uzun yıllar çocuk yapmak yoksa cx-3 alınabilir. ama ne olduğu ya da olacağı hiç belli olmuyor:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukarida bir arkadas elma/armut karsilastirmasina benzetmis, ben de katiliyorum.  Bir otomobil (Mazda 3) ile bir SUV veya crossover (Mazda CX3) gerçekte çok farkli iki araçtir.  Söyle ki,

• Bir otomobil ile virajlara bir SUV'den daha hizli girebilirsiniz çünkü otomobil yere daha yakindir.
  • Bir SUV ile araziye otomobilden çok daha rahat girebilirsiniz çünkü yerden daha yüksektir.
  • Bir otomobil daha çeviktir yani SUV'den daha rahat slalom yapabilirsiniz çünkü yere daha yakindir.  Slalom deyip geçmeyin buna teknik dilde "accident avoidance maneuver" (kazadan kaçinma manevrasi) denir.  Yol testlerinde yere konan konilerle bu slalom testi her zaman yapilir.
  • Bir SUV için uzun dönem bakim giderleri otomobile göre biraz daha yüksek olabilir (daha büyük lastikler, vs).
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Tercihim Çelik Grisi Mazda 3 Diesel P.Sense oldu. Hatchback daha hoşuma gittiği için böyle karar kıldık. Mazda CX-3’ün görünümü ve 4x4 olması beni cezbediyor; ama vites kolunun orda telefon koymaya yer olmaması, karartmalı dikiz aynası ve kolçak eksikliği tercihi Mazda 3’ten yana yapmama neden oldu. Hepimize hayırlı , kazasız sürüşler... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Burak Aydın :

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Tercihim Çelik Grisi Mazda 3 Diesel P.Sense oldu. Hatchback daha hoşuma gittiği için böyle karar kıldık. Mazda CX-3’ün görünümü ve 4x4 olması beni cezbediyor; ama vites kolunun orda telefon koymaya yer olmaması, karartmalı dikiz aynası ve kolçak eksikliği tercihi Mazda 3’ten yana yapmama neden oldu. Hepimize hayırlı , kazasız sürüşler... 

Hayırlı uğurlu olsun.
ALLAH kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.
Vitesin önünde yeterli boş alan yok evet.
Fakat cx-3 p. sense'lerde manuel kararan ayna var.
Kol dayama da enson 500tl ye temin edilebiliyordu..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...