Jump to content

Toyota Mazda'nın yüzde 5'ini satın aldı

Mazda_Ozan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Toyota ve Mazda elektrikli araba üretimi ve teknolojisinde işbirliğine gidiyor. Mazda'nın mühendisliğinden etkilenen Toyota rakibinin yüzde 5 hissesini satın alırken ABD'de 1.6 milyar dolar yatırımla bir de fabrika kuracak

Toyota Mazda

Toyota, elektrikli araba üretimini geliştirmek ve ABD'de bir fabrika kurmak için rakibi konumundaki bir diğer Japon üretici Mazda'nın yüzde 5 hissesini satın alıyor. Toyota ve Mazda'nın bugün açıklayacağı yeni iş ortaklığıyla ABD'de 1.6 milyar dolar yatırımla yeni bir fabrika kuracağı da belirtiliyor.

Teksas bölgesinde kurulması beklenen fabrika yılda 300 bin araç üretme kapasitesine sahip olacak. Özellikle SUV üzerinde durulacak tesiste üretimin iki firma arasında paylaşılacağı ve 2021 yılında açılacak fabrikada toplam 4 bin kişinin çalışacağı da gelen bilgiler arasında.

1586922_9fcb27c11ae0e67e2e1d8d1d2cd15d2d

MAZDA'DAN MÜHENDİSLİK TOYOTA'DAN PARA

2015 yılına uzanan Toyota ve Mazda işbirliğinde Mazda'nın yakıt verimliliğindeki öncü Skyactiv motor, transmiyon ve şasi teknolojisi Toyota'yı rakibine yatırım yapmaya çeken faktörlerin başında geliyor. Toyota mühendisleri Mazda'nın kısıtlı bütçesine pek çok alanda kendilerinin önünde yer aldığını kabul ediyor.

Mazda geçen yıl sadece 1.27 milyar dolar AR-GE bütçesine rağmen yüksek maliyetli Japon pazarında kârlı olmayı başarabilmişti fakat elektrikli araç geliştirmek için yeterli kaynağı olmadığı için tek başına üretim yapmakta zorlanıyor. Toyota ise 1 trilyon yen, yaklaşık 9 milyar dolarla rakibine oranla oldukça güçlü ve Mazda mühendisliğiyle fark yaratabileceğini düşünüyor.

Meksika'da bulunan bir fabrikada Mazda hâlihazırda Toyota için küçük araçlar üretiyor. Scion iA, markanın lağvedilmesinden sonra 2017 yılında Toyota Yaris iA olarak piyasa çıkmıştı. 

EN ÇOK TRUMP SEVİNECEK

Toyota ve Mazda'nın ABD'de ortak girişimle açacağı fabrika, kampanyası boyunca üretim ve istihdamı arttırma sözü veren Başkan Donald Trump'ın da elini güçlendirecek. Ocak ayında yaptığı açıklamayla ABD'ye gelecek 5 yıl boyunca toplam 10 milyar dolar civarında yatırım yapacağını belirten Toyota ilk atılımını 1.6 milyarlık bu fabrikayla yapmış oldu. 

rump, daha önce Corolla serisi için Meksika'ya yeni fabrika yapacağını belirten Toyota için "Ya ABD'de yap ya da dev gümrük vergisi ödersin." diyerek topa tutmuştu. Toyota hisseleri o gün 1.2 milyar dolar kaybetmişti ancak buzlar 10 milyar dolar sözüyle erimişti.

Henüz açıklanan Nisan - Haziran dönemi mali tablolarında 5.6 milyar dolar kâr duyuran Totoya, toplam satışta da 64 milyara ulaştı.

Toyota'nın Prius hybrid, Camry sedan ve lüks Lexus modelleri bu çeyrekte 42 bin artarak 2.2 milyon adet sattı.

1586922_70dd3d78faeb0ff732b1e54e0deda81a

http://www.haberturk.com/ekonomi/otomobil/haber/1586922-toyota-mazda-ortaklik-yatirimi

• Beğen 2
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Mehmet Özdemir :

bu mazda'nın hisse yapısında kaç otomobil firmasının ne kadar payı var acaba? 

http://www.mazda.com/en/investors/stockinfo/situation/

Ford da 2010'da %11'den %3.5'a düşürmüş oranını. %11 ile en büyük paysahibiymiş  o zamanlar.

http://www.reuters.com/article/us-mazda-ford-idUSTRE6AF4NO20101118

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence yapılacak ar-ge işi için para yerine hisse vermişler. yoksa her hisse sahibi ben de mazda için ar-ge yapacağım demiyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

satın almaktan daha çok iş birliği diyelim. rakip olabilirler ama bence kardeş firmalar. Mehmet bey tespitiniz bence çok doğru.

zaten toyota, subaru, mazda ve yanlış aklımda kalmış olabilir bir firma daha ortak ar-ge yapacaklarını bir haberde okumuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım Mazda, Toyota'nın hacimli üretim teknolojisinden, Toyota ise Mazda'nın mühendisliğinden yararlanmak istiyor. Geçen chr baktım, o nasıl uyduruk bir malzeme kalitesidir. Ama adam her yere mal yetiştiriyor. Mazda'nın Japonya'daki iki fabrika %100 çalışıyor, Meksika, Tayvan bir iki daha var galiba yine de yetişemiyor adamlar. Yıllık 1 milyon satış yapmışlar. 800bini ihraç. http://www2.mazda.com/en/publicity/release/2017/201701/170130a.html

Şahsen iki markanın güçlerini birleştirip voltronu oluşturmasını isterim. Toyo EV ve hibrit konusunda çok ileride. Sky2 HCCI ve hibrit bir Mazda nasıl olurdu? :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Fotifoti :

Sanırım Mazda, Toyota'nın hacimli üretim teknolojisinden, Toyota ise Mazda'nın mühendisliğinden yararlanmak istiyor. Geçen chr baktım, o nasıl uyduruk bir malzeme kalitesidir. Ama adam her yere mal yetiştiriyor. Mazda'nın Japonya'daki iki fabrika %100 çalışıyor, Meksika, Tayvan bir iki daha var galiba yine de yetişemiyor adamlar. Yıllık 1 milyon satış yapmışlar. 800bini ihraç. http://www2.mazda.com/en/publicity/release/2017/201701/170130a.html

Şahsen iki markanın güçlerini birleştirip voltronu oluşturmasını isterim. Toyo EV ve hibrit konusunda çok ileride. Sky2 HCCI ve hibrit bir Mazda nasıl olurdu? :) 

Bence cok guzel olur. Sanirim bunu ogrenmenin yolu bekleyip gormek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Toyota bu kez de Suzuki Motor Corporation hisselerinin % 4.9 kadarini alacagini açikladi.  Toyota bunun için 908. milyon USD verecek.  Bilindigi gibi Toyota daha önce Mazda Motor Corporation hisselerinin % 5.1 kadarini ve Subaru Corporation hisselerinin % 16.8 kadarini satin almisti.

Amerikan Wall Street Journal haberi su baslikla duyurdu.

https://www.wsj.com/articles/toyota-to-buy-4-9-stake-in-suzuki-11566989969

Ben sahsen bu kararin otomotiv açisindan nasil bir ima tasidigina süphe ile bakiyorum.  Bence Suzuki'nin belki Toyota'dan ögrenecegi 98 sey varsa, Toyota'nin Suzuki'den ögrenecegi sadece 1-2 sey olabilir.  Bu bana daha çok finansal imalari olan bir karar gibi görünüyor.  Hani elinize bir miktar toplu para geçer ve XYZ hisselerinden almak istersiniz, onun gibi bir sey.

Ayrica, ben Suzuki'yi çok basarili bir otomobil markasi olarak degil ama çok basarili bir motosiklet markasi olarak görürüm.  Dünyanin hatiri sayilir motorsikletleri Suzuki markasini tasir.  Otomobilde ayni iddiada bulunamam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, AKayhan :

Toyota bu kez de Suzuki Motor Corporation hisselerinin % 4.9 kadarini alacagini açikladi.  Toyota bunun için 908. milyon USD verecek.  Bilindigi gibi Toyota daha önce Mazda Motor Corporation hisselerinin % 5.1 kadarini ve Subaru Corporation hisselerinin % 16.8 kadarini satin almisti.

Amerikan Wall Street Journal haberi su baslikla duyurdu.

https://www.wsj.com/articles/toyota-to-buy-4-9-stake-in-suzuki-11566989969

Ben sahsen bu kararin otomotiv açisindan nasil bir ima tasidigina süphe ile bakiyorum.  Bence Suzuki'nin belki Toyota'dan ögrenecegi 98 sey varsa, Toyota'nin Suzuki'den ögrenecegi sadece 1-2 sey olabilir.  Bu bana daha çok finansal imalari olan bir karar gibi görünüyor.  Hani elinize bir miktar toplu para geçer ve XYZ hisselerinden almak istersiniz, onun gibi bir sey.

Ayrica, ben Suzuki'yi çok basarili bir otomobil markasi olarak degil ama çok basarili bir motosiklet markasi olarak görürüm.  Dünyanin hatiri sayilir motorsikletleri Suzuki markasini tasir.  Otomobilde ayni iddiada bulunamam.

Otonom sürüş teknolojilerini birlikte geliştirip birbirlerinin kullanım hakları-lisanslarından faydalanmak için bu satın alma yapıldı. Suzuki de küçük otomobillerinin logosunu Toyota olarak değiştirip, Toyota'nın farklı ülkelerde satmasını sağlayacak. Suzuki Jimny gibi modellerini Amerika pazarına sürebilecek. 

Hybrid ve otonom sürüş gibi teknolojilerde Toyota çok önde ama düşük maliyetle kaliteli küçük otomobil yapmayı da Suzuki biliyor. Yeni Swift gibi yepyeni, ultra hafif, başarılı bir altyapıyı Toyota kullanacaktır, Baleno'da kullanıyorlar bile zaten. Gelişmekte olan pazarlara giriş için bu tip mühendisliği geliştirilmiş bitmiş ürünleri kendi markanı basıp hızla satabilmek çok önemli.

https://www.motor1.com/news/261412/suzuki-baleno-toyota-badge/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...