Jump to content

2018 Mazda3 Yeni Motor Teknolojisi ile Geliyor

Sertang
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda, kısa bir süre önce 2018 Mazda3'ü tamamladı. Firma Frankfurt Motor Show'da modeldeki yeni motor teknolojisini, Tokyo'da da yeni konsepti tanıtacak.

2018 Mazda3 Taslak

Gelecek ay düzenlenecek Frankfurt Motor Show'da Mazda yeni "homojen şarj basınçlı ateşleme" (HCCI) teknolojisini gösterecek. Ayrıntılar şu an için sınırlı ancak HCCI teknolojisi, yakıt ve hava karışımını tutuşturmak için basınç kullanan, 'kıvılcımsız ateşleme' olarak adlandırılan bir sistem. Sistem hava yakıt karışımını daha düşük sıcaklıklarda yakarak enerjinin ısı olarak kaybedilmesinin önüne geçiyor, daha az zararlı gaz salıyor ve verimde %30 a varan artış vadediyor..

Tabii HCCI'ın da bazı kısıtları var. Düzenli bir çalışma için doğru sıcaklığa ihtiyaç duyan bu sistemde motor soğuk iken çalıştığında ateşlemede peformans problemi, çok sıcak iken de erken ateşleme sonucu vuruntu yaşama olasılığı bulunuyor. Ek olarak HCCI motorlarının daha çabuk yıprandığı da biliniyor. Bu problemlerin üstesinden gelmek için de Mazda mühendislerinin gerektiği zaman buji ateşlemesini de kullanabilecek bir sistem kurguladıkları tahmin ediliyor. GerçekleşiIrse bu, seri üretim motorda uygulanan ilk HCCI olacak.

Frankfurt'ta HCCI sisteminin lansmanının ardından, Mazda bu kez Tokyo'da gelecek nesil Mazda3'e giden bir konsept sunacak. Konsept Ekim ayında Tokyo Motor Show'da görülecek ancak şu an için konuyla ilgili daha fazla detay yok.

2018 Mazda3 HB Taslak

Yeni nesil Mazda3 şu anki modelle aynı platforma dayanıyor ancak yeni bir karoser ve güncellenmiş bir iç kabin ile gelecek. Araba, şirketin HCCI sistemini kullanacak yeni Skyactiv II motorlarına uyumlu şekilde tasarlandı.

Mazda3'teki ilk çıkışlarından sonra, Skyactiv II motorları markanın diğer modellerine de yayılacak...

Kaynak : MotoAuthority

Tüm haberi görüntüle

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bakalım çekiçi japon bize neler sunacak. şöyle bir durumda var şimdi sen her seferinde kendini aşıp hep üste koyuyorsun gün gelecek üste koyacak bir şey kalmayacak. Mazdanın işi çok zor çünkü ondan beklenti fazla. Alışılmışa ne kadar meydan okudular bakalım takip....:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Ali :

Bizim kasadan sonraki mazda 3 çok merak ediyorum. Motor teknolojisi, tasarımını ve donanım paketlerini. 

15 saniye 0 - 100 hızlanmasıyla gelirse hiç şaşırma ali :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, Mehmet Özdemir :

15 saniye 0 - 100 hızlanmasıyla gelirse hiç şaşırma ali :D

Eğer şikayetler ve istekler doğrultusunda geliştirirse bence bunu yapmaz. Yaparsa yıkım olur. :D Yeni Cx-5 bakınca   0-100 süresinin yükseldiğini görmüş olsak ta bu konuda kendimizi umutsuzluğa vermiyoruz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sıkıstırma artıcak torkta artar buyuk ıhtımal bırazdaha hızlıolur dıye tahmın edıyorum ama yınede mazda gormeden bısey demek yanlış olur 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yeni düşük hacimli motorlar mazda 6 da kullanılacağını düşünüyorum .ben yıllar önce demişdim ama rötarlı dediğim çıkacak.napayım japon mazdaühendisleriinin tembelliği:)

• Haha 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Mehmet Özdemir :

konseptin adı tsuami mi acaba? el yazısından pek anlaşılmıyor.

Tasarımcının ismidir abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, Mutlu Tekir :

Tasarımcının ismidir abi.

olabilir mutlu, zira; konseptin ismini bilsek daha anlaşılır bir şeyler bulabilirdik.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, vethekim :

bakalım çekiçi japon bize neler sunacak. şöyle bir durumda var şimdi sen her seferinde kendini aşıp hep üste koyuyorsun gün gelecek üste koyacak bir şey kalmayacak. Mazdanın işi çok zor çünkü ondan beklenti fazla. Alışılmışa ne kadar meydan okudular bakalım takip....:tey:

Alışılmışın canına bile okuyorlar :) hiç bir şey Mazda kadar beni heyecanlandırmıyor :( para olcak bütün rakamları dizeceksin garaja :D 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çıksa da bizimkini peşinata verip alsak:) 

ama en erken 2019'da çıkar diye düşünüyorum. tasarımın tamamlanması üretime geçileceği anlamına gelmiyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Katil Balina :

çıksa da bizimkini peşinata verip alsak:) 

ama en erken 2019'da çıkar diye düşünüyorum. tasarımın tamamlanması üretime geçileceği anlamına gelmiyor?

Bence 2019 bile iyi tahmin. 2011 tanıtılan skyactiv 2013 sonunda gelmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Mutlu Tekir :

Bence 2019 bile iyi tahmin. 2011 tanıtılan skyactiv 2013 sonunda gelmişti.

haklısınız. ancak 2. nesil yanılmıyorsam 4 yıl üretilmiş? 5-6 yıl japon üreticiler icin uzun sayılacak süreler. yine de 3. nesil biraz fazla kalacak gibi.

bu arada görselle bir ilşkisi olacağını zannetmiyorum. menşeyi nedir bilmiyorum ama amatörce olduğu kesin. mazda shinari'ye benzese yeter:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Sertang :

Ayrıntılar şu an için sınırlı ancak HCCI teknolojisi, yakıt ve hava karışımını tutuşturmak için basınç kullanan, 'kıvılcımsız ateşleme' olarak adlandırılan bir sistem. Sistem hava yakıt karışımını daha düşük sıcaklıklarda yakarak enerjinin ısı olarak kaybedilmesinin önüne geçiyor, daha az zararlı gaz salıyor ve verimde %30 a varan artış vadediyor..

Anladığım tek şey bu yeni motorun LPG'ye uyumlu olmadığı. Dagılabiliriz :D

• Beğen 2
  • Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kaynak olarak verilmiş sitede, 2018'de tanıtılacağını; ancak 2019 modelde geleceğini söylemiş. Böyle olacağını düşünüp, heyecanlamadan önce kaynağı okudum.

keşke 2018 modelde gelse bu yeni kasa ve motor... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, Burak Aydın :

Kaynak olarak verilmiş sitede, 2018'de tanıtılacağını; ancak 2019 modelde geleceğini söylemiş. Böyle olacağını düşünüp, heyecanlamadan önce kaynağı okudum.

keşke 2018 modelde gelse bu yeni kasa ve motor... 

Amerika nedenini bilmiyorum hep bir sonraki senenin yılını söyler. Eğer bu sene konsepti tanıtılırsa 2018 de Avrupa'da görebiliriz. Amerika'nın ne dediği çok önemli değil :D 

2 saat önce, quiteguide :

Anladığım tek şey bu yeni motorun LPG'ye uyumlu olmadığı. Dagılabiliriz :D

Önemli bir noktaya değinmişsin lakin bu araçlarda %30 verim yakalanırsa zaten LPG ye gerek kalmaz :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...