Jump to content
İlhan

Otomobil Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan

Özellikle yaz tatillerinde otomobilinizin olmazsa olmazlarından araç içi buzdolaplarını satın alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

main-38-660x330.jpg

Tek ihtiyacınız olan biraz serinlemekken içtiğiniz şeyin ısınmış olması, ya da sabah yaptığınızda taptaze görünen sandviçin birkaç saat içinde bütün albenisini yitirmesinin ne kadar kötü olduğunu bilirsiniz. Otomobilinizle kamp yapıyorsanız ya da pikniğe gitmeyi seviyorsanız araç içi buzdolabı satın almanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Peki alırken nelere dikkat etmelisiniz?

1. Kompresör

Kompresör konusunu çok detaylı anlatmaya gerek yok: Basitçe, araç içi buzdolabının en önemli parçası, bir nevi kalbidir. Bütçeniz dahilinde alabildiğiniz en iyi kompresöre sahip buzdolabını almalısınız.

2. Ebat

Çiftseniz 40 ila 50 litre arası size yetecektir, eğer çocuklu ya da kalabalık bir aileyseniz 65 lire ve üzeri hacme sahip olanlardan almalısınız. Bunun haricinde hacim konusunu belirleyen faktörlerden biri de otomobilinizin bagaj ya da iç mekan genişliği. Ayrıca araç içi buzdolaplarını, etrafında bir miktar boş alan kalacak şekilde konumlandırmanız soğutma için gereken havanın sirkülasyonu için önemlidir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız.

arac-ici-buzdolabi-gittigidiyor-blog-1.jarac-ici-buzdolabi-gittigidiyor-blog-1.jpg

3. Güç

Araç içi buzdolabının ihtiyaç duyduğu güç de önemli bir faktördür. Otomobilinizde takviyeli bir akü mü kullanıyorsunuz ya da çift akünüz var mı? Bunları göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız. 12V buzdolapları genellikle 1 ila 5 amper güce ihtiyaç duyarlar. Ancak bu güç, yalnızca kompresörün çalıştığı anlarda gereklidir ve kompresör sürekli çalışan bir parça değildir. Dolayısıyla 24 saatlik bir sürede ihtiyaç duyulan ortalama güç daha mantıklı bir referans noktası olacaktır. Çoğu araç içi buzdolabı 24 saatte 1-2 a/h güç tüketir. Yüksek güç çeken bir dolap kısa sürede soğuyacak ve kompresörünü daha erken kapatacaktır.

4. Marka

“Ne kadar ekmek, o kadar köfte” deyişi burada geçerli! Kaliteli markaların fiyatları kabarık görünse de hem üretim kalitesi konusunda, hem de satış sonrası destek ve garanti konularında avantajları vardır. Şehir dışındayken dolabınız bozulduğunda kolaylıkla destek almak ya da servis bulmak, bilindik markalarda daha kolaydır.

arac-ici-buzdolabi-gittigidiyor-blog-2.jpg

arac-ici-buzdolabi-gittigidiyor-blog-2.j

5. Malzeme

Araç içi buzdolaplarının dış kaplamaları çelikten enjeksiyona, hatta fiberglasa kadar çok çeşitli materyallerden üretiliyor. Ancak bu konuda çok endişelenmenize gerek yok, çünkü üreticiler artık hangi malzemeden olursa olsun dış kaplamaları yeterince sağlam yapabilmekteler. Önemli olan kapağın havayı sızdırmayacak şekilde kapanıyor olması.

6. İzolasyon

Dolabın izolasyonu ne kadar iyi olursa o kadar az güç tüketecektir. Kalın yan duvarlar ve yalıtımlı kapak, izolasyon için önemli detaylar. Ayrıca plastik ve fiberglas ısı geçirgenliği daha az olan malzemeler olduğundan dolabın içindeki soğuğu daha başarılı bir şekilde korurlar.

Kaynak: GittiGidiyorBlog

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Katil Balina

kendini bile soğutmaktan aciz olmamalarına dikkat etmeliyiz:) kaç tane gördüysem hepsi öyleydi. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

termoelektrik soğutucu diye geçen peltierlerle yapılmış olanlardan uzak durmak gerekiyor. hafif ve ucuz malzeme olduğu için tercih ediliyor ama istenilen süre ve soğuklukta kalamıyorlar maalesef. eski usul kompresör motorlular tercih edilmeli.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Revivo73

bende TE sogutuculu bir tane var, IPV marka . bu cihazlar içine 1-2 donmuş Ezetil konulursa tam performans sağlıyor ve gün boyu içindeki şeyleri gayet serin tutuyor. Kompresörlü dediğin şey, kompresör ilk çalışmaya başladığında aküden yüksek güç ceken, büyük, ağır ve hantal şeyler. Bendeki cihaz sepet şeklinde, sapından tutup heryere taşıyabiliyorsun , plaja gittiğimizde yanımızda taşıyıp kumların üstüne koyuyoruz içinden soğuk iceceklerimizi alıp içiyoruz. Izgara için et götürüyorsak onları soğuk tutmaya  yarıyor.

4 saat önce, Mehmet Özdemir :

termoelektrik soğutucu diye geçen peltierlerle yapılmış olanlardan uzak durmak gerekiyor. hafif ve ucuz malzeme olduğu için tercih ediliyor ama istenilen süre ve soğuklukta kalamıyorlar maalesef. eski usul kompresör motorlular tercih edilmeli.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...