Jump to content

3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

h_sahin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

10 saat önce, ÜZEYİR KOÇAK :

Bugün mühendis bir arkadaşla bu konuda konuşma fırsatım oldu. Kesinlikle taktırın LPG nin motora zararı olmaz dedi. Hatta mümkünse atiker olsun dedi. Önemli olan usta ve yapacağı işçilik kalitesi ona dikkat edin dedi.

bizim araçların sistemi atiker vs gibi lpg sistemleri ile uyumlu değil maalesef taktırabileceğiniz 2 adet sistem var biri prins sıvı sistem şuanda 15 bin tl civarında montaj fiyatı var diğeride lavato exr  ben koray abi ve mustafa bey aktif otogazda taktırdık birde manisadan bir üyede orada taktırdı sorun olsada ilgilendiler onun ruhsat ve muane dahil masrafı 5000tl civarında 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Aktif otogaz ile görüştüm nakitte 4300₺ fiyat verdiler. Tecrübeli olan Mustafa usta izinliymiş. Haftaya gelecek. Sanırım onun gelmesini bekleyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.08.2019 at 21:31, ozgur35 :

taktırın hocam 2.96 tl den alıp 50 tl aldım  260 km yaptım daha ne olsun Klıma acık arac full yüklü 2 kısı uzun yol hızım 120 110 hep Arac 2 nesıl otomatık

Mümkün değil. 100 km’de 6,5lt lpg tüketmişsin bu verilere göre. Özgürrrrr :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, tansu87 :

Gayette yapılabiliyor. Ben de her 200 km sonrası depoyu fullerim 50 - 55 tl ye doluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, tansu87 :

Bodrum örene gıdıyorum ıkıdır kanka hazıran ayında lpg 3.3 felandı 65 tl yaktı gecen hafta 2.90 dan aldım Bpden 51 tl yaktı :D Full gıdıp orda bı daha fulluyorum 260 degılmıs 240 km ımış 🙃

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, ozgur35 :

Bodrum örene gıdıyorum ıkıdır kanka hazıran ayında lpg 3.3 felandı 65 tl yaktı gecen hafta 2.90 dan aldım Bpden 51 tl yaktı :D Full gıdıp orda bı daha fulluyorum 260 degılmıs 240 km ımış 🙃

240 km ise 7,3lt/100km lpg tüketimi var demektir. 

Bizim makine tek kişi yüksüz, klimasız, hız sabitleyicisiyle bile 105 ile giderken 6,1lt benzin tüketiyor. Bu da eder 7,2 civarı lpg. Sen diyosun ben bunu yüklü 100-120 ile bodrum yollarında yaptım. 

Ben sana söylim senin lpg ayarında benzin açık. İstersen git baktır :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 saat önce, tansu87 :

240 km ise 7,3lt/100km lpg tüketimi var demektir. 

Bizim makine tek kişi yüksüz, klimasız, hız sabitleyicisiyle bile 105 ile giderken 6,1lt benzin tüketiyor. Bu da eder 7,2 civarı lpg. Sen diyosun ben bunu yüklü 100-120 ile bodrum yollarında yaptım. 

Ben sana söylim senin lpg ayarında benzin açık. İstersen git baktır :) 

Sektrant 32 de benzin + lpg var mı kanka bi baktırırım bakım zamanı geldı zaten . Haftaya kusadasına gıderken benzını de fullıcem varınca bi daha fullıcem 130 km lık mesafe. Kusadası çıkısında bp den fullerım o zaman kesın bellı olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, ozgur35 :

Sektrant 32 de benzin + lpg var mı kanka bi baktırırım bakım zamanı geldı zaten . Haftaya kusadasına gıderken benzını de fullıcem varınca bi daha fullıcem 130 km lık mesafe. Kusadası çıkısında bp den fullerım o zaman kesın bellı olur

Sende elm cihazı var mı ltf stf görebiliyor musun? Seq32’de istediğin ayar var başkan. İstediğin devirde benzin de atıyor içine

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Sende elm cihazı var mı ltf stf görebiliyor musun? Seq32’de istediğin ayar var başkan. İstediğin devirde benzin de atıyor içine

Yokk valla bakıma gıdınce de sorarım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, ozgur35 :

Yokk valla bakıma gıdınce de sorarım

al bitane. Zevkli oluyor :) Ben zaman zaman seyir halinde takıp ölçüyorum. Gerçi benzin atma olayını sadece kablosu olan görür. Onu bi sorarsın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
1 saat önce, kadirgündüz :

Güncel yakıt tüketimim 1 depo lpg 90 tl + 50 tl benzin ş.içi 380km agresif kullanım %70 😎

Bende 100km yi 10 litrelerle(benzin) geziyorum:)) çok agresifim bu duruma karşı:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Montimpex :

Bende 100km yi 10 litrelerle(benzin) geziyorum:)) çok agresifim bu duruma karşı:)

3. nesil için çok diyecektim ki 1. nesil otomatik şanzımanlı mazda3'müş aracınız. iyi bile bu değer :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mehmet Özdemir :

3. nesil için çok diyecektim ki 1. nesil otomatik şanzımanlı mazda3'müş aracınız. iyi bile bu değer :)

2006 m6 lpgsiz:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 saat önce, Montimpex :

Benim İ20 'ninde 10 lt yaktığını var sayarsak sizin araba az bile yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, kadirgündüz :

evet sakin kullanımda 380+60 oldu 90tl lpg +50tl benzin 440 km ş.içi 🤗

Yanlış anlamayın eleştirmek amaçlı söylemiyorum, taktırmak ile taktırmamak arasında bir yol yapıyorum ama bana çok geldi. Ayda 2 depo benzin harcıyorum, ve sürekli ölçerim. Depoyu doldurduğumda ise kullanım şeklimi sakin ya da agresif olarak sabitlemeye çalışırım. Bu durumda benzin litresi 6,9tl olarak sabitleyelim. Agresif kullanımda 50krş, sakin kullanımda 42krş, uzun yolda(genelde dolu araç ama sakın kullanım) 40krş'u geçmiyor. Bu durumda beni cezbetmiyor. Sizce haksız mıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, Anarchist :

Yanlış anlamayın eleştirmek amaçlı söylemiyorum, taktırmak ile taktırmamak arasında bir yol yapıyorum ama bana çok geldi. Ayda 2 depo benzin harcıyorum, ve sürekli ölçerim. Depoyu doldurduğumda ise kullanım şeklimi sakin ya da agresif olarak sabitlemeye çalışırım. Bu durumda benzin litresi 6,9tl olarak sabitleyelim. Agresif kullanımda 50krş, sakin kullanımda 42krş, uzun yolda(genelde dolu araç ama sakın kullanım) 40krş'u geçmiyor. Bu durumda beni cezbetmiyor. Sizce haksız mıyım?

Bu sizin fikriniz ama matematik ortada en sakin kullansanız bile mazda 3 1 depo ile en fazla gideceği yol ş.içi 500 km ? agresif kullanımdan bahsetmiyorum bile 

yani 1 depo benzin 300 tl gideceği yol 500 km

benzin+lpg 1 depo lpg 90 benzin 50 tl 440km 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, kadirgündüz :

Bu sizin fikriniz ama matematik ortada en sakin kullansanız bile mazda 3 1 depo ile en fazla gideceği yol ş.içi 500 km ? agresif kullanımdan bahsetmiyorum bile 

yani 1 depo benzin 300 tl gideceği yol 500 km

benzin+lpg 1 depo lpg 90 benzin 50 tl 440km 

Matematik diyorsunuz ama bence hesabınızda bir yanlışlık var. En kötü hali(yazın full araç klima trafik agresif kullanım) 1 depo ile 500km.  Ben hiç dikkat etmeden 530km'yi görüyorum, kaldı ki depoyu sıfırlamıyorum, 30km'lik kadar bir benzin kalıyor içeride. ya da şöyle kaba bir hesap yapalım. mesela bu sabah gözüme ilişti, 8,2lt ortalama gösteriyor. ve dikkatsiz kullandığım bir depo. hadi 8,5 diyelim. 45 litremi depo? öyle zannederim, 45/8,5=530km. yani neresinden bakarsanız bu araç agresif kullanımda(arabayı yakmayacak kadar 🙂 ) buralarda geziyor işte...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• brn
      Yazan: brn
      Merhaba arkadaşlar,
      Yaklaşık 10 gün önce Mazda 3 almıştım. Aracım 2012 impressive otm. Aracı aldıktan 3 gün sonra LPG taktırdım. Zaten almadan once karar vermiştim. Bu benim 4. Benzinli alıp LPG taktıgım arabam oldugu için ilk tereddütleri aşmam kolay oluyor genelde:). 
      Gelelim LPG takma sürecine ve sonrasına.
      LPG'yi Ümraniye Kadosanda bulunan Üçel LPG'ye taktırdım. Daha onceki 3 aracımın montajını da onlar yapmıstı.  Prins Teknomax kitini tercih ettim. Ekstra olarak subap yağlama kiti de takıldı.  LPG montajı yapıldıgında araç 53800 kmde idi.  38 litrelik simit taktırdım ama buna ragmen bagaj içindeki tabanlık yüksek kaldı. O işi daha çözemedim. Bu hafta balataları değiştirmeye gidecegim. Belki onu da hallederim.  30 litre lpg alıyor depo.  Montajı yaparken bir konuda canımı sıktılar. Motorun üzerindeki plastik kapagın sag kısmında ECU'ya giden soketleri koruyan kısmı çıkarmaları gerekti. Fakat Mazda bu metal parcayı cıvata yerine perçinle tutturmustu. Bunu ince bir matkapla cok rahat sökebilirlerdi fakat biri geldi ve kalın matkapla perçin olmayan yerlerinden kırmak suretiyle cıkarmaya calisti. Pense ile eğdi büktü. Mahvetti anlayacagınız. Sonra cıkaramayınca baska biri benim dedigim sekilde percinleri cıkardı ve parca cıktı. Lakin mahvolmustu. En son yerine takarken biraz düzeltip bantla tahrif olmus kısımları örttüler. Neyse bulabilsem yenisini takıp adamlara fatura edecegim ki kabul ettiler.  Montajdan sonra aracın kullanımında pek bir değişim olmadı lakin oncesinde de cok kullanmadım. Sadece 150 km yaptım Depoyu bitirmeden merakten ölçüm yaptım ve 126.4 km sonra tekrar fulledim. 2.82'den aldım LPG'yi ve tam 37.00 lira tuttu. 29.2 kurus yapar yani. Litre olarak da 10.38lt/100km yapar. Yol bilgisayarı da ayni süreçte 8.2 ortalama gösterdi.  Bu mesafeyi genelde uzun yol sayılabilecek bir rotada yaptım. Yani 80 kmsi çekmeköy-yenidoğan-şekerpınar rotasında neredeyse trafiksiz yolda 90-100 kmh hız ile yaptım. Geri kalanı da taşdelende şehiriçinde orta trafikde yaptım. Muhtemelen bu lpg zamları ile 35 kuruslara cıkmam an meselesi. Ki bence normal ve beklediğim gibi.   
      Öncesinde forumda LPG konularına bir göz gezdirdim. Belki sorusu olan arkadaslara yardımcı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim. Sorusu olan arkadaslara için memnuniyetle cevap veririm. 
    • Exe
      Yazan: Exe
      Slm
      En sorunsuz kitlerden biri olan prins silverline takılı 2011 sedan impressive aracımda, yolda giderken gaza hafif bastığımda motor bölümünden özellikle sağdan hışırtı şeklinde bir ses geliyor. Sanki sıvı bir şeyden hava geçer gibi ama çok hızlı. Hani Turbo üflemesi gibi ama daha ince ve tiz.  Tabi yanında hafif uğultu da var. Benzine geçince hiçbir sorun yok. Prins servisine gittim ne arıza kodu ne de ışığı var. Usta geçinen zevat 2 gün bizde kalsın inceleyelim dedi.Herif sanki motor sökecek.  Hepi topu regülatör enjektör depo... Bilgisayara zor bağlattım...
      Neyse bu bir şey anlamadı dedim Maslak sanayide başka bir prins bayisine gittim, o da bir şey olmaz,devam et  dedi... Ama ses rahatsız edici boyutta. 
      Arkadaşlar böyle bir sorunla karşılaşıp çözüm bulan var mı? Yoksa lpg yi mi söktürsem? 
      Regülatör olsa geç çalışır, suyunda gaz kokar, bunda yok. 
      Enjektörler olsa tekleme yapar rolanti bozar, çekiş düşer,  bunda o da yok

• MazdaClubTR
      Yazan: MazdaClubTR
      İkinci El Mazda 3 veya Mazda 6 almayı düşünüyorsanız ve tercihiniz LPG takılı olanlar ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

.Günümüzde otomobil sahiplerini en çok zorlayan hususlardan biri de benzin sarfiyatına bağlı olarak yükselen yakıt masrafları.

Bu masraf, araçlarını çok kullanmayan insanlar için kabul edilebilir seviyelerde olsa da araç sahipleri araçlarını daha fazla kullanmaya başladıkça ciddi bir sorun haline gelebiliyor.

Bu sebeple insanlar son 10 küsür yıldır araçlarına LPG taktırmaya veya araç alırken LPG'li araçları tercih etmeye başladılar. Her ne kadar tercih etmeseler de Mazda Tutkunları da araçlarına olan düşkünlükleri ile cüzdanları arasında sıkışıp bu yönde tercih kullanmaya başladılar.

Biz de bu sürecin tam ortasında yer aldık ve konu ile alakalı bir çok sorulara maruz kalıp bunlara yanıt vermeye çalıştık.

Bu yazı ile istedik ki bundan sonra LPG'li Mazda3 veya Mazda6 araç alacak olan arkadaşlar aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek araçlarını alsınlar ve bazı riskleri , püf noktaları öğrensinler.

LPG li Mazda3 - Mazda6 Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
      Mazda3 ve Mazda6 ların LPG sistemine hassas bir motor yapısı vardır. Bunun en başta bilinmesi ve kabul edilmesi gerekir. Gerçek kullanıcılardan alınan geri dönüşler çerçevesinde edindiğimiz izlenim LPG takılmış bir Mazda3 veya Mazda6'nın motoru LPG takıldıktan 50.000 km sonra problem çıkartmaya başlayabileceğidir. Kişinin kullanımı , karışımın kalitesi, bakım gibi etkenler bu mesafeyi artı veya eksi yönde etkileyebilir ama genel izlenim bu yöndedir. Yukarıda bahsi geçen problem kendini silkeleme, motor çekişinde düşüş, yakıt sarfiyatında artış gibi belirtilerle göstermektedir Bu şikayetlerden sonra yapılan incelemeler genelde motorun egzoz sübaplarında deformasyon olduğu yönünde bilgi verilmesi ile sonuçlanmaktadır Bu işlemin maaliyeti, şehir, kullanılan malzeme, işçilik değişkenlerine bağlı olarak 2014 yılı rakamlarına göre 1000 - 3000 TL arasında değişmektedir. Bu sebeple LPG'li Mazda3 veya Mazda6 alırken ;
      LPG'nin hangi km de takıldığına Aracın kaç km dir LPG li kullanıldığına LPG sisteminin bakımlarının düzgün yapılıp yapılmadığına dair bilgileri alın Bunlara ek olarak motorun o andaki durumunu daha iyi belirlemek için motora kompresyon testi yaptırın. Bu testte elde edilmesi gereken değerlere ulaşmak için tıklayın Eğer motorunuzdaki kompresyon değerleri düşmüş veya düşük seviyeye yaklaşmışsa yukarıda belirttiğimiz probleme yakınsınız demektir. Yukarıda belirttiğimiz hususlarda elde ettiğiniz bilgiler neticesinde araç alımı ile ilgili son karar elbette sizlere aittir.

Üyelerimizin bir kısmı hiç tercih etmez iken bir kısmı olası bir problem yaşayana kadar elde edeceği kârın olası masraftan çok daha fazla olduğunu belirterek riski göze almaktır.

Bizim burada amacımız her zaman olduğu gibi şeffaf bir biçimde bazı konuları sizlerin bilgisine sunmaktır.

Yukarıdaki bilgilere eklemek istediğiniz bir husus olursa yorumlara yazmanız yeterli olacaktır.
    • azizbalci
      Yazan: azizbalci
      arkadaşlar 2010 mazda 3 hb otomatik sizce hangi marka ve çeşit lpg kiti taktırmalıyım.önerilerinizi bekliyorum...
    • rubin
      Yazan: rubin
      Merhaba arkadaslar... 1 ay once 2012 model otamatik sanzumanli Guzuma 36bin km de brc my11 lpg kit taktirdim.. lpg montaji konusunda hibbir sikintim yok.. yakit tasarrufu %50 gibi.. bugun de 40 bin km bakimini yaptirdim.. lakin otomatik sanzumanda lpg den dolayi yag sizintisi oldugunu farkettim.. lpg sonrasi boyle bir olay yasayan var mi ? Ustam şanzıman yag cubugundan buharlasma yaptigini ve benzindeki performansi yakalayamadigi icin daha cok zorlandigindan yag attigini soyledi.. bu durumu yasayan var mi.. varsa çözümü nedir..
      GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Yeni Oluştur...