Jump to content

Fiat Linea mı, Peugeot 301 mi, Renault Symbol mü ?

Mazda41
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Konuyu yanlis yere actiysam ozur dilerim. Abilerim kardeslerim 2011 dizel linea actual plus aracimi degistirmeyi dusunuyorum. Yine ekonomik sınıfta sedan dizel arac arayisina girdim. Bu modellerin 2.el olarak 1 yasinda maksimum 30k km sinirindakilerine bakiyorum siz hangisini onerirsiniz ?

Unutmadan soyliyeyim araclar baz donanim olacaktır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Linea yı hiç sevemiyorum. Symbol bu araçların rakibi olamaz B segmentinde bir araç. 

Yeni 308'in tasarımına hayran kaldım, 301'in de güzel. Motor ve otomatik şanzıman konusunda iyiler. Peugeot'dan yana kullanıyorum oyumu. :)  

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Ali :

Motorlar ne olacak ? Donanım paketleri vs. derken değişir bu işin rengi :D 

Abi donanimlar baz aradigimiz ozellik 4 cam otomatik klima hidrolik direksiyon motorlar gucleri birbirlerine cok yakin zaten hepsi 90 hp bandinda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, Mazda41 :

Abi donanimlar baz aradigimiz ozellik 4 cam otomatik klima hidrolik direksiyon motorlar gucleri birbirlerine cok yakin zaten hepsi 90 hp bandinda

Renonun dizeli daha mantıklı gibi geliyor bana. Fakat biraz kaliteli olup diğerlerinden farklı olsun dersen pejo alına bilir. Üç aracıda kullanma şansım oldu şirket aracı olduğundan linea bana çok sıradan bir araç geliyor. Bunların kronik arızalarını mutlaka araştır çünkü forumlarda vs. çok bahsediliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fiat ve Renault markalarına nedendir bilmiyorum hiçbir zaman ısınamadım...Peugeot diger iki markaya nazaran daha sık ve kaliteli geliyor bana...açıkcası bu markalar hakkında pek fikrim yok ama bana sorsalar bu üç marka arasından gözüm kapalı Peugeot derdim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Citroen kullandım 1 ay. Çok az yakan, beklemediğiniz kadar geniş, 500 litre bagaja sahip, iyi bir araç 92 bg. Motor zaten psa grubunun sağlam motoru, dizel mazda3 ün gücü düşürülmüş hali.

Fiyat çok yüksek kalmıyorsa 1.6 dizel 120 bg egea hepsinden iyidir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, M.E.G :

Citroen kullandım 1 ay. Çok az yakan, beklemediğiniz kadar geniş, 500 litre bagaja sahip, iyi bir araç 92 bg. Motor zaten psa grubunun sağlam motoru, dizel mazda3 ün gücü düşürülmüş hali.

Fiyat çok yüksek kalmıyorsa 1.6 dizel 120 bg egea hepsinden iyidir. 

Abi egea ayiracak butcem yok zorlar bizi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben maalesef konu basliginda saydiginiz araçlarin hiçbirini öneremem.  Araç seçimi hangi kriter(ler)i kullandiginiza baglidir çünkü kriterlere göre yapacaginiz seçim de rahatlikla degisebilir.

Benim görüsüme göre araç seçiminde kullanilan 2 önemli kriter vardir.  Bunlardan biri güvenlik (safety), digeri de güvenilirlik (reliability) olarak verilebilir.  Bu iki kriter birbirinden çok farklidir (bazilari bunlari birbirine karistirir).

Güvenlik, aracin içindeki yolcu veya yolculari ne denli korudugu ile ilgilidir.  Bunu günümüzde gösteren en belli basli gösterge, çarpisma testleridir.  Bunlara artik ücretsiz bazi web siteleri üzerinden ulasabiliyorsunuz.

Güvenilirlik, bir aracin herhangi bir ariza yapip yapmayacagi ile ilgili istatistiksel bir terimdir.  Bir aracin ariza yapma olasiligi ne kadar düsükse, o araç o kadar güvenilirdir, denir.

Günümüzda artik araçlarin ariza istatistikleri çok detayli olarak bilindigi için, araçlarin güvenilirligi ile ilgili verilere de sahibiz.  Bu verilere dayanarak marka bazinda güvenilirlik çalismalari elimizde bulunmaktadir.  Böyle bir çalismanin sonucunu asagiya ekliyorum.  Amerikan ConsumerReports.org web sitesi bu konuda en bilinen sitelerdendir.

Yukarida saydiginiz araçlara gelirsek, maalesef hiçbir Fransiz otomobil markasi tatmin edici güvenilirlik verilerine sahip degildir.  Bu nedenle, ABD'de hiçbir Fransiz otomobili satilmaz çünkü hiç kimse satin almak bile istemez.  Eger ABD'de yasayan bir tanidiginiz varsa kendisine bunu sorabilirsiniz.

Maalesef Italyan Fiat da yukaridaki sinifa girer yani güvenilirligi düsüktür (yani ariza yapma olasiligi göreceli olarak diger markalardan daha yüksektir).  Hatta Amerikalilarin FIAT ile ilgili kullandiklari bir akronim vardir:  Fix It Again Tom, derler (tekrar tamir et Tom).  Bu akronimi ABD'de yasayan birine isterseniz sorabilirsiniz.  Ben yaklasik 10 sene kadar ABD'de yasadim.  Bu nedenle otomobillerle ilgili bu tarz ilginç bilgilere sahibim.  8)

Bu kadar olumsuz yorumdan sonra diyeceksiniz ki, peki ben ne alayim.  Bana sorarsaniz Suzuki hariç herhangi bir Japon otomobili alabilirsiniz.  Bunlarin hepsi bence tatmin edicidir.  Suzuki hariç dememin de elbette sebebi var.  Suzuki dünyanin en kaliteli motorsiklet markalarindan biridir.  Eger bir motorsiklet alacagim deseniz, size rahatlikla Suzuki önerebilirim.  Ancak, Suzuki otomobilde maalesef motorsiklette oldugu kadar basarili degil.  Kötü demiyorum ama motorsiklet kadar iyi degil, diyorum.

Simdiden alacaginiz araç hayirli olsun, güle güle kullanin.

2016 New-Car Predicted Reliability.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guzel paylasim hocam ellerinize saglik. Ancak araclarin guvenillirlik ve guvenlik kriterleri abd gore bakarsak burada veya avrupada satilan corolla ile abd satilan corollanin bir olmasi lazim. Ne yazik ki oyle bir durum soz konusu degil. Kullanilan kasa ayni olsa bile gerek vergi sistemi farki gereksevqrac uretim teknigi gibi bir cok paremetreden dolayi ne yazikki fark var. Enistem alman vatandasi dogma-buyume audi basta olmak uzere bir cok arac fabrikasinda calismis biri. almanyada satilan audi ile abd yollanan arasinda kalite anlaminda bariz fark oldugunu soyleyen biri. Bu mevzuyu daha cok konusabiliriz. Tabi bolgesel uretim yapan bir sirketten ziyade kuresel uretim yapan ve en azindan belli kalite standardi olan bir firma tercihi konusunda size katilmamak elde degil. Her ne kadar tr de distributor sikintisi olsa bile. Ancak ana mevzuya donecek olursak (ne kadar ekmek o kadar kofte misali) arkadasin butce kisitli oldugu icin ilk tercih makyajli c elyse 2. tercihim 301 olurdu. Donanim konusunda bilgim yok karsilastirmak lazim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, AKayhan :

Ben maalesef konu basliginda saydiginiz araçlarin hiçbirini öneremem.  Araç seçimi hangi kriter(ler)i kullandiginiza baglidir çünkü kriterlere göre yapacaginiz seçim de rahatlikla degisebilir.

Benim görüsüme göre araç seçiminde kullanilan 2 önemli kriter vardir.  Bunlardan biri güvenlik (safety), digeri de güvenilirlik (reliability) olarak verilebilir.  Bu iki kriter birbirinden çok farklidir (bazilari bunlari birbirine karistirir).

Güvenlik, aracin içindeki yolcu veya yolculari ne denli korudugu ile ilgilidir.  Bunu günümüzde gösteren en belli basli gösterge, çarpisma testleridir.  Bunlara artik ücretsiz bazi web siteleri üzerinden ulasabiliyorsunuz.

Güvenilirlik, bir aracin herhangi bir ariza yapip yapmayacagi ile ilgili istatistiksel bir terimdir.  Bir aracin ariza yapma olasiligi ne kadar düsükse, o araç o kadar güvenilirdir, denir.

Günümüzda artik araçlarin ariza istatistikleri çok detayli olarak bilindigi için, araçlarin güvenilirligi ile ilgili verilere de sahibiz.  Bu verilere dayanarak marka bazinda güvenilirlik çalismalari elimizde bulunmaktadir.  Böyle bir çalismanin sonucunu asagiya ekliyorum.  Amerikan ConsumerReports.org web sitesi bu konuda en bilinen sitelerdendir.

Yukarida saydiginiz araçlara gelirsek, maalesef hiçbir Fransiz otomobil markasi tatmin edici güvenilirlik verilerine sahip degildir.  Bu nedenle, ABD'de hiçbir Fransiz otomobili satilmaz çünkü hiç kimse satin almak bile istemez.  Eger ABD'de yasayan bir tanidiginiz varsa kendisine bunu sorabilirsiniz.

Maalesef Italyan Fiat da yukaridaki sinifa girer yani güvenilirligi düsüktür (yani ariza yapma olasiligi göreceli olarak diger markalardan daha yüksektir).  Hatta Amerikalilarin FIAT ile ilgili kullandiklari bir akronim vardir:  Fix It Again Tom, derler (tekrar tamir et Tom).  Bu akronimi ABD'de yasayan birine isterseniz sorabilirsiniz.  Ben yaklasik 10 sene kadar ABD'de yasadim.  Bu nedenle otomobillerle ilgili bu tarz ilginç bilgilere sahibim.  8)

Bu kadar olumsuz yorumdan sonra diyeceksiniz ki, peki ben ne alayim.  Bana sorarsaniz Suzuki hariç herhangi bir Japon otomobili alabilirsiniz.  Bunlarin hepsi bence tatmin edicidir.  Suzuki hariç dememin de elbette sebebi var.  Suzuki dünyanin en kaliteli motorsiklet markalarindan biridir.  Eger bir motorsiklet alacagim deseniz, size rahatlikla Suzuki önerebilirim.  Ancak, Suzuki otomobilde maalesef motorsiklette oldugu kadar basarili degil.  Kötü demiyorum ama motorsiklet kadar iyi degil, diyorum.

Simdiden alacaginiz araç hayirli olsun, güle güle kullanin.

2016 New-Car Predicted Reliability.jpg

Abi ne kadar da hakli olsaniz alacagim arac yilda en az 40.000 km yol yapacak. Eger dizel ve ekonomik olmazsa kazandigimizi araba yiyebilir. Oyle bir duruma gelmisiz ki onceligimiz para olmak zorunda olmus maalesef.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hayirlisiyla aracimizi aldik 2016 model pop donanim linea 2011 modelden farki dis tasarim elektrikli bagaj yokus kalkis desteği ve esp harici bir farki yok peugeot bakıyordum ama uyguna gelince linea tercih ettik herkese tesekkur ederim sorusu olan sorabilir elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Mazda41 :

Hayirlisiyla aracimizi aldik 2016 model pop donanim linea 2011 modelden farki dis tasarim elektrikli bagaj yokus kalkis desteği ve esp harici bir farki yok peugeot bakıyordum ama uyguna gelince linea tercih ettik herkese tesekkur ederim sorusu olan sorabilir elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim

Hayırlı olsun...Allah kaza bela vermesin O0

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...