Jump to content

2.Nesil Mazda 3 Far ve Yağmur Sensörü Sorunu

mmmmm901
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar. 2011 mazda 3 aracımı yeni aldım. Aracımın farlarını auto konumuna getirdiğimde saat 17.00-18.00 gibi hava gayet aydınlıkken farlar açılıyor. sabah gün doğarken açılmıyor ama. bu durum beni rahatsız ediyor. Bu farların erken yanmasını ayarlayabiliyor muyuz?

Bir de benim aracımın ön camı benden önce yaşanan bir kazada değişmiş. bu yüzden yağmur sensörü kutusu yerinden sökülüp geri yapıştırılmış. Ben aldığımda yağmur sensörü cama yapışık değildi. ben de sağlam çift taraflı bant ile yapıştırdım ama pek randımanlı çalışmayacak gibi bir his oluştu bende. Cama su atarak deneme yaptım pek düzgün değil gibi. Bunu nasıl yapıştırmak lazım. Far ve yağmur sensörünün çalışma prensibi am olarak nasıldır? Bir de far sensörü uzunları yaktığımda karşıdan araba gelince kendisi otomatik kısaya geçmesi lazım değil mi? Son sorum da arabamın göğüslüğünden 2011 bir araca göre çok tıkırtı geliyor. Herkeste bu böylemi yoksa benim araçta mı sıkıntı var.

Teşekkürler... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, mmmmm901 :

Bir de far sensörü uzunları yaktığımda karşıdan araba gelince kendisi otomatik kısaya geçmesi lazım değil mi?

Mevcut aracınızdaki far sensörü sadece "Auto" konumda iken, hava karardığında kısa farları otomatik olarak yakmayı sağlar. 

Sizin sormuş olduğunuz UFK (Uzun Far Kontrol) sistemi olup, 3.nesil skyactive mazda 3'lerde bulunmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anladım. Bu far sensörü çokta işe yaramıyor o zaman. Eğer uzunları kısaya çevirseydi o zaman gerçekten işe yarar bir özellik olurdu. Şu haliyle sadece hava karardığında benim kolu iki tık çevirmememi sağlıyor. Onu da yaparız yani :) çokta önemli değil. Ben far sensörlerinin hepsinde bu UFK özelliği var sanıyordum. Peki benim farlar neden hava daha tam kararmadan yanıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, mmmmm901 :

Anladım. Bu far sensörü çokta işe yaramıyor o zaman. Eğer uzunları kısaya çevirseydi o zaman gerçekten işe yarar bir özellik olurdu. Şu haliyle sadece hava karardığında benim kolu iki tık çevirmememi sağlıyor. Onu da yaparız yani :) çokta önemli değil. Ben far sensörlerinin hepsinde bu UFK özelliği var sanıyordum. Peki benim farlar neden hava daha tam kararmadan yanıyor?

Dediğiniz saatlerde güneşin durumuna göre bulunduğunuz yerdeki binaların ve ağaçların oluşturduğu gölgelerden kaynaklı farlarnız yanabilir. 

Yanmamasındansa erken yanması bence daha iyidir. Keşke gündüz farı olsa da araçlarımızda sürekli yansa. 

gunesin-gokyuzundeki-hareketi1-520x245.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17.00 - 18.00 saatlerinde güneş karşıdan gelse ve gölgede olmasam bile yanıyor. Peki bu arabaların far sensörü nerede oluyor?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 dakika önce, mmmmm901 :

17.00 - 18.00 saatlerinde güneş karşıdan gelse ve gölgede olmasam bile yanıyor. Peki bu arabaların far sensörü nerede oluyor?

Far sensörü yağmur sensörünün olduğu yerde diye biliyorum. Bence siz öncelikle o bölüme bir çözüm bulmalısınız. Akabinde sorunun devam edip etmediğine gör yol almalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

automatik far sensörü sadece akşam olunca, iki tık zahmet etmesinler diye yapılmış bir sensör değildir. Özellikle sık sık geçilen tüneller, örneğin, Ank. İst. arası, karadeniz sahil yolu gibi yerlerde sizin unuttuğunuz zamanlar size yardımcı olmak üzere de özellikle tasarlanmıştır. Aracınızdan gelen fazla ön gögüs tıkırtıları, benim aracımda yok denecek kadar az, sizin aracınızın kaza yapıp yapmaması, lastik basınçlarının yüksek olması ayrıca daha önce ki kullanıcının aracı hoyratca kullanmasından kaynaklı olabilir. İlgili ustalara gösterip veya formumunuzun bu konudaki profesyonel üyesi Mutlu Tekir kardeşimizin trim sökme ve bakımı ile ilgili başlığı bulursanız size önemli ip uçları verecektir. Farların auto da erken yanmasının sebebi İlhan kardeşimizin dediği gibi, güneşin batması ile ilgili gölgelenme olayı, bizimkide aynı, birazda güvenlik tedbiri diyelim. Ama autoyu şehir merkezinde kapalı tutmanız önerilir, marşı çalıştırırken sürekli farlar açık olursa ampülleri yakma riski var. Aracınız hayırlı uğurlu olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

15.09.2017 at 15:21, mmmmm901 :

Merhaba arkadaşlar. 2011 mazda 3 aracımı yeni aldım. Aracımın farlarını auto konumuna getirdiğimde saat 17.00-18.00 gibi hava gayet aydınlıkken farlar açılıyor. sabah gün doğarken açılmıyor ama. bu durum beni rahatsız ediyor. Bu farların erken yanmasını ayarlayabiliyor muyuz?

Bir de benim aracımın ön camı benden önce yaşanan bir kazada değişmiş. bu yüzden yağmur sensörü kutusu yerinden sökülüp geri yapıştırılmış. Ben aldığımda yağmur sensörü cama yapışık değildi. ben de sağlam çift taraflı bant ile yapıştırdım ama pek randımanlı çalışmayacak gibi bir his oluştu bende. Cama su atarak deneme yaptım pek düzgün değil gibi. Bunu nasıl yapıştırmak lazım. Far ve yağmur sensörünün çalışma prensibi am olarak nasıldır? Bir de far sensörü uzunları yaktığımda karşıdan araba gelince kendisi otomatik kısaya geçmesi lazım değil mi? Son sorum da arabamın göğüslüğünden 2011 bir araca göre çok tıkırtı geliyor. Herkeste bu böylemi yoksa benim araçta mı sıkıntı var.

Teşekkürler... 

Farların yanma zamanları ile ilgili ayarlama yapılmıyor.  Far sensörünün çalışma prensibi hava karardığında otomatik olarak farları açması, hava aydınlandığında ise yine otomatik olarak kapatmasıdır. Sizin pek işe yaramıyor dediğiniz aslında tam işlevini yapıyor. Sizin bahsettiğiniz farklı bir sistem. 

Yağmur sensörünün de çalışma prensibi yine aynı. Yağmur damlaları cama gelmeye başladığında sileceği otomatik olarak çalıştırması. Farklılık ise silecek kolundan hız ayarı yapabiliyorsunuz. Bu yaptığınız ayarda aracın hızına, yağmurun şiddetine göre değişiyor biliyorum. 

Son soru için ise ikinci nesillerde tıkırtı ile ilgili bir sorun için geri çağırma vardı. Bahsettiğiniz farklı gibi ama belki sizdeki de bu sorun olabilir. Bir servise gidip bu işlem ile ilgili bir şey yapılıp yapılmadığını öğrenmekte, yapılmadıysa da yaptırmakta fayda var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...