Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Direksiyondan Gelen Ses

Katil Balina
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

9 saat önce, zoptrik :

Bu balanstan başka izahı yok. Arkadan itiş olsa deriz ki şaft yapar ama önden çekiş araçta balanstan başka yolu yok. Aklıma gelen başka şeyler de var ama onların da sonucu balansa çıkıyor:

1- Bazen cihaz 0 gösterse de jant eğriyse sallar. 

2- Teker tamir kiti kullanıldıysa lastiğin içinde kalan sıvı balans yapıyor

3- Dönen tek aksam teker olmadığından bazen diğer dönen aksamların balans yapması durumunda jant-lastiğe balans yapsanız bile toplam balans hiçbir zaman 0 olmaz. Bu genelde eski araçlarda olur milyon tane sebebi var. Ben o yüzden üzerinde yapılan balansa daha çok güvenirim. Kalibrasyonu düzgün yer bulmak biraz sıkıntı ama üstünde balans bence her zaman daha iyidir. 

Resim21.jpg

Geçmiş olsun. 

Peki amortisörlerden olma olasılığı var mı? Direksiyondaki titreme amortisörlerin çalışma frekansıyla aynı gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Fatalhand :

Peki amortisörlerden olma olasılığı var mı? Direksiyondaki titreme amortisörlerin çalışma frekansıyla aynı gibi geliyor bana.

Jantların içe bakan kısımlarında kuruyup yapışmış çamur varsa bunlar da titremeye neden olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

38 dakika önce, Arabalar :

Jantların içe bakan kısımlarında kuruyup yapışmış çamur varsa bunlar da titremeye neden olabilir.

Yaklaşık 2 ay önce aracın rot-balans ayarı ve jant düzeltmeleri yapıldı. O günden bu yana çok fazla titreme oluyor. Ancak dediğim gibi her zaman ya da her yolda yapmıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyondan gelen sesler için Mazdanın aşağıdaki gibi 2 tane servis bülteni var yurtdışında, alakalı olabilir. Ayrıca aşağıdaki linkten Mazdanın tüm geri çağırma ve servis bültenlerine ulaşabilirsiniz.

https://mazda.oemdtc.com/category/repair-tips

BUZZING NOISE FROM STEERING COLUMN.pdf

UNUSUAL NOISE WHEN STARTING TO MOVE VEHICLE WHILE STEERING WHEEL IS TURNED TO FULL LEFT POSITION.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Fatalhand :

Yaklaşık 2 ay önce aracın rot-balans ayarı ve jant düzeltmeleri yapıldı. O günden bu yana çok fazla titreme oluyor. Ancak dediğim gibi her zaman ya da her yolda yapmıyor. 

Şanzımandan olmasın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Arabalar :

Şanzımandan olmasın.

Çok denedim. Gaza çok bastım çektim ayağımı, giderken boşa aldım öyle denedim. Titreme değişmiyor.Ben ön takımdan olduğunu düşünüyorum. Zamanında yüksek süratlerde keskin çukurlara girdiğim olmuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Fatalhand :

Çok denedim. Gaza çok bastım çektim ayağımı, giderken boşa aldım öyle denedim. Titreme değişmiyor.Ben ön takımdan olduğunu düşünüyorum. Zamanında yüksek süratlerde keskin çukurlara girdiğim olmuştu.

Şanzımandan olmasında nereden olursa olsun. Dediğiniz gibi ön takımları tekrar gözden geçirtin, jant düzeltmeye güvenmeyin, lastiklerin dahi problemli olabileceğini hesaba katın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Fatalhand :

Teorik olarak mümkün ama hiç duymadım.

@Arabalar şanzumandan olabilir demiş o da mümkün bir defasında sadece 2. viteste belirli bir devirde titreyen bir araca denk gelmiştik sırf ondan almadık arabayı. Vites - devir ilişkisine de dikkat edin bir sonrakine.

Şahsi fikrim jant eğriliği. Sert çukura girdikten sonra olduysa jant düzeltme bazen olmuyor. 

Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...