Jump to content

3. Nesil Mazda3 Sağ ve Sol A Direkten Gelen Tıkırtı

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

3. Nesil Mazda3'te sağ ve sol A direğinden gelen tıkırtılara karşı "Rattle Noise From Bottom of A-Pillar" isimli bir bülten yayınlanmış.

2. El aldığım araçta aldığımdan beri bozuk yollarda çok sık, düz yolda çok seyrek olarak karşılaştığım bir durumdu. Servise telefon açtığımda haberdar olduklarını ilk ziyaretimde gidereceklerini ilettiler. Bir fırsatta Ömer ( @Tarahumara ) aracıma binince o da duydu ve araştırmış sağ olsun bana bu bülteni gönderdi.

Karşılaşırsanız çok da önemli bir problem olmadığını bilin istedim ;)

Mazda3 A Direk Tıkırtı Sesi - Servis Bülteni

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı sorun 2. nesil Mazda 3'lerde de vardı. Sorunun çözümü de aynı şekildeydi. Kasa değişmesine rağmen şu sorunu çözmemiş olmaları enteresan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, Mutlu Tekir :

Aynı sorun 2. nesil Mazda 3'lerde de vardı. Sorunun çözümü de aynı şekildeydi. Kasa değişmesine rağmen şu sorunu çözmemiş olmaları enteresan.

Evet ben de yaptırmıştım eski aracımda ama direk bu şekilde değildi sanki. Bununla ilgili aşağıdaki konuda bülten mevcut

Yalnız bu problem sanki 2015 araçlarda yok. Sitede hiç bundan şikayet eden duymadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Burak :

3. Nesil Mazda3'te sağ ve sol A direğinden gelen tıkırtılara karşı "Rattle Noise From Bottom of A-Pillar" isimli bir bülten yayınlanmış.

2. El aldığım araçta aldığımdan beri bozuk yollarda çok sık, düz yolda çok seyrek olarak karşılaştığım bir durumdu. Servise telefon açtığımda haberdar olduklarını ilk ziyaretimde gidereceklerini ilettiler. Bir fırsatta Ömer ( @Tarahumara ) aracıma binince o da duydu ve araştırmış sağ olsun bana bu bülteni gönderdi.

Benim aracım 2015 reflex, bozuk yollarda tıkırtı sesleri yoğun geliyor. Bunun için hangi servis ile görüştün acaba ?  @Burak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

57 dakika önce, amesfa :

Benim aracım 2015 reflex, bozuk yollarda tıkırtı sesleri yoğun geliyor. Bunun için hangi servis ile görüştün acaba ?  @Burak

EVO'dan Cem ile görüştüm o söylemişti bu problemi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu TSB'nin daha güncel bir versiyonu var bu arada. Aracından garip sesler gelenler, bu ve paylıştığım diğer TSB dosyalarına bir göz atsınlar. TSB lerin üzerinde hangi VIN numarasına kadar veya hangi tarihe kadar, hangi ülkede üretilen araçlar için geçerli olduğu yazıyor.

- Sürücü tarafında konsoldan gelen ses.

- Direksiyon altından gelen ses.

- Rolantide gelen sarsıntı ve tıkırtı sesi.

- A sütünlarından gelen ses.

- Ön amortisörlerden gelen ses.

- Camları indirme ya da kaldırma yaparken hoparlörlerden gelen ses.

- Ön camlardan gelen ses.

- Silecek kolundan gelen ses.

BUZZING NOISE FROM DRIVER'S SIDE OF DASHBOARD.pdf

BUZZING NOISE FROM STEERING COLUMN.pdf

ENGINE VIBRATION AND RATTLE NOISE AT IDLE (NO.3 ENGINE MOUNT).pdf

NOISE FROM BOTTOM OF A-PILLAR.pdf

POPPING ANDOR SQUEAKING NOISE FROM FRONT SHOCK ABSORBER AND OR CREAKING NOISE FROM FRONT LOWER A.pdf

POPPING NOISE THROUGH SPEAKER WHEN OPERATING POWER WINDOWS.pdf

RATTLE NOISE FROM FRONT DOOR GLASS.pdf

SQUEAK NOISE FROM WINDSHIELD WIPER LINK.pdf

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Dün arabayı servise götürdüğümde bu probleme baktılar ve yukarıda belirtilen işlem yapıldı. İşlem sonrası ses ve sıklığı çok azaldı ama tamamen gitmedi. Bir vesile ile gidersem tekrar göstereceğim.

Bu ilk kısım,

20171104_093006.jpg

Bu da 2. Kısım ( camın altındaki üçgen olan)

20171104_093024.jpg

Bu da işlemden sonra 2. Kısım. Birinci kısmı da çekmiştim ama sallanmış çok bulanık çıkmış onu koyamadım

20171104_093229.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
09.10.2017 at 10:57, Burak :

Benim sorunum şu. Kabin içi Direksiyon üstünde cam ve direğin birleştiği yerden tahmin ettiğim (head up arkasında) Araba hareket halindeyken kasıldığında çıt çıt diye bi ses var fırsat buldukça uğraşıyorum ama kaynağını bulamadım. bana bi tavsiyeniz varmı nasıl bi işlem yapabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Prometheus :

Benim sorunum şu. Kabin içi Direksiyon üstünde cam ve direğin birleştiği yerden tahmin ettiğim (head up arkasında) Araba hareket halindeyken kasıldığında çıt çıt diye bi ses var fırsat buldukça uğraşıyorum ama kaynağını bulamadım. bana bi tavsiyeniz varmı nasıl bi işlem yapabilirim.

O noktaya bastırırsanız zaten çıtırtı sesi gelmesi lazım. Böyle bulup çıtırtı yapan yerleri bez bant ile yalıtabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Mutlu Tekir :

O noktaya bastırırsanız zaten çıtırtı sesi gelmesi lazım. Böyle bulup çıtırtı yapan yerleri bez bant ile 

Maalesef her yere bastırdığım halde çıtırtı gelmiyor. Bu daha çok içe doğru gibi bazen cam ile plastiğin birleştiği yere bez sıkıştırıyorum. Yinede tespit edemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Prometheus :

bu şikayetle servise başvurduğunuzda sorunu gideriyorlar. ben ankara sk mazda'ya başka bir şikayetle gidip test eden ustanın da fark etmesiyle konuyu hallettmiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Prometheus :

bana bi tavsiyeniz varmı nasıl bi işlem yapabilirim.

Yukarıda söylenen işlem yapıldı mı serviste ? Servis ile görüşüp sesi dinletip bu bültendeki ile alakası var mı öğrenebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...
09.10.2017 at 20:45, Tarahumara :

Bu TSB'nin daha güncel bir versiyonu var bu arada. Aracından garip sesler gelenler, bu ve paylıştığım diğer TSB dosyalarına bir göz atsınlar. TSB lerin üzerinde hangi VIN numarasına kadar veya hangi tarihe kadar, hangi ülkede üretilen araçlar için geçerli olduğu yazıyor.

- Sürücü tarafında konsoldan gelen ses.

- Direksiyon altından gelen ses.

- Rolantide gelen sarsıntı ve tıkırtı sesi.

- A sütünlarından gelen ses.

- Ön amortisörlerden gelen ses.

- Camları indirme ya da kaldırma yaparken hoparlörlerden gelen ses.

- Ön camlardan gelen ses.

- Silecek kolundan gelen ses.

BUZZING NOISE FROM DRIVER'S SIDE OF DASHBOARD.pdf

BUZZING NOISE FROM STEERING COLUMN.pdf

ENGINE VIBRATION AND RATTLE NOISE AT IDLE (NO.3 ENGINE MOUNT).pdf

NOISE FROM BOTTOM OF A-PILLAR.pdf

POPPING ANDOR SQUEAKING NOISE FROM FRONT SHOCK ABSORBER AND OR CREAKING NOISE FROM FRONT LOWER A.pdf

POPPING NOISE THROUGH SPEAKER WHEN OPERATING POWER WINDOWS.pdf

RATTLE NOISE FROM FRONT DOOR GLASS.pdf

SQUEAK NOISE FROM WINDSHIELD WIPER LINK.pdf

merhabalar.

bu servıs bultenlerını ucretsız mı yapıyor servıs? benımde on A stunundan yada dıreksıyon kısımlarından gaz verıp cektıgımde ılk kalkıslarda cıtırtı seslerı gelıyor. boyle sankı bır bılye yuvarlanıp bır yere carpıyor gıbı bı ses sankı. serıs ıle ırtıbata gecıcem. bu sekılde bultenlerı oldugunu bılmıyordum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Fakyol :

merhabalar.

bu servıs bultenlerını ucretsız mı yapıyor servıs? benımde on A stunundan yada dıreksıyon kısımlarından gaz verıp cektıgımde ılk kalkıslarda cıtırtı seslerı gelıyor. boyle sankı bır bılye yuvarlanıp bır yere carpıyor gıbı bı ses sankı. serıs ıle ırtıbata gecıcem. bu sekılde bultenlerı oldugunu bılmıyordum 

Evet. Bülten yayınlanmış sorunlar için servis bir ücret talep etmez. İçinde parça değişimi ve yenilemesi olsa dahi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...