Jump to content

Ahşap Paletlerden Dekorasyon

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar,

Başlıktan da anlaşılacağı gibi paletlerden bir şeyler yapmaya başladım. İlerleyen yaşla birlikte zevkler, uğraşlar, hobiler değişmeye başladı. :fiuw:

Uzun zamandır aklımda olan balkon dekorasyon projemi. Bu geçtiğimi Pazar günü  hayata geçirdim.

Ahşap paletlerden balkona 1 Tekli Koltuk - 1 Tane 2-3 kişilik sedir-koltuk 1 tanede orta sehpa-masa yaptım.

Malzemeler;

5 Adet Palet

1 Adet Ahşap 1 Cm'lik Osb Plaka

Kullandığım Aletler;

Dekupaj

Şarjlı Tornavida

Keser

Çekiç

Kerpeten

Ve değişik boy ve enlerde ahşap vidaları.

Yapılış Şekli;

- 4 Adet paleti 2/3 şeklinde, ortadaki takozun arkasından sıfır şekilde kestim. Bu şekilde 2 katlı oturma zeminini oluşturdum. 

- Geri kalan 1/3 oranındaki parçalarda sırt dayaması ve kol dayaması için kullandığım parçalardır.

2 katlı oturma zeminini değişik yerlerden bir birine birleştirerek ayrılmasını engelledim. Sırt daya yerinin arkasını kuvvetlendirmek için ortalardan ilave ahşap parçaları atarak vidaladım. En sonda sağa ve sola kol dayama yerleri koyup. Sırta dayamaya ve mindere montajını yaptım.

Sehpa için ise kestiğim paletlerden çıkan takozları ayak-papuç yapıp. Bu takozlara yine paletlerden çıkan tahta parçalarını bacak yaparak, sehpanın iskeletini oluşturdum. Sehpa yüzeyine yine paletin 1/3 kalan parçasını koyup, onun üzerine de osb plakanın montajını yaptım. Sonra dedik sehpanın-masanın altına birşeyler konulabilir diyerek alta da bir raf bölüm yaptım.

Pazar günü öğlen saatlerdinde balkonda bu işe bir başladım. Akşam 18-19'a kadar ufak molalarla bu hale getirdim.

Şimdi sırada zımparalama ve vernikleme işi var. Akabinde de minder-kılıf.. Zımparalama olayında her yerine girmeyeceğim. Misal koltuklarda elin temas edebileceği noktaları zımparalayacağım. Sehpada zımparalama alanı küçük olduğu için onu komple zımparalayacağım. Sonrasında da naturel renksiz vernikle boyayacağım.

6yPD4k.jpg

GyRZqv.jpg

ROkgao.jpg

WGkXlE.jpg

yz5GyM.jpg

3pLOXj.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eline emeğine sağlık İlhan abi. Güzel olmuş güle güle oturup keyfini sürün O0

Tek ilave etmek istediğim nokta: Koltuğun kol dayamalarını, ufak parçaları birbirine ekleyerek L şeklinde yapsaydın kolun dayanması daha ergonomik olurdu diye düşündüm. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Akuma :

Eline emeğine sağlık İlhan abi. Güzel olmuş güle güle oturup keyfini sürün O0

Tek ilave etmek istediğim nokta: Koltuğun kol dayamalarını, ufak parçaları birbirine ekleyerek L şeklinde yapsaydın kolun dayanması daha ergonomik olurdu diye düşündüm. 

Eyvallah teşekkürler kardeşim sağ olasın..

Aslında o parçaları yapma amacım kol dayamadan öte. sırt dayadığımız yerin sağlamlığını sağlamaktı. Çaktırma Montajdan sonra adı kol dayama oldu. :D 

Ama güzel fikir..bir elimdeki paraçalara bakıp bir beyin jimnastiği yapayım.. hem kol dayama açısından, hemde sırt dayadığımız yerin sağlamlığından ödün vermeden.. Ve ayrıca sivri bir köşe bırakmadan ne yapabilirim diye..

Teşekkürler.. :tey:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eline sağlık, güzel uğraşlar. Beğendiğime göre yaşlanıyorum galiba. :D:D
ben de bir ağaç ev yapmak istiyorum bakalım, kısmet.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, İlhan :

Eyvallah teşekkürler kardeşim sağ olasın..

Aslında o parçaları yapma amacım kol dayamadan öte. sırt dayadığımız yerin sağlamlığını sağlamaktı. Çaktırma Montajdan sonra adı kol dayama oldu. :D 

Ama güzel fikir..bir elimdeki paraçalara bakıp bir beyin jimnastiği yapayım.. hem kol dayama açısından, hemde sırt dayadığımız yerin sağlamlığından ödün vermeden.. Ve ayrıca sivri bir köşe bırakmadan ne yapabilirim diye..

Teşekkürler.. :tey:

Ufak bir ilaveye ne dersin @İlhan İlhan bey :)

ilhan bey ahşap-Layout1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Oziyal :

@İlhan eline emeğine sağlık çok hoş çok güzel olmuş :) 

Eyvallah Yalçın'ım teşekkürler. Sırada şimdi sert süngerli kılıflı minder aşaması var.Mahallede bir koltuk döşemecisine sordum 300 lira dedi.. Yuhh dedim.. :D  Bakalıp Keyap / Modoko vs araştıracağım h.sonu..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, İlhan :

Eyvallah Yalçın'ım teşekkürler. Sırada şimdi sert süngerli kılıflı minder aşaması var.Mahallede bir koltuk döşemecisine sordum 300 lira dedi.. Yuhh dedim.. :D  Bakalıp Keyap / Modoko vs araştıracağım h.sonu..

Valla çok demiş deseydin oturma odası grubumu alıyoruz diye :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...