Jump to content

Otomatik Vites mi Manuel Vites mi? Neden?

fatih erkan12
 Paylaş

Otomatik Vites mi ? Manuel Vites mi ?  

26 oy

1. 1. Otomatik Vites mi ? Manuel Vites mi ?

• Otomatik Vites
      18
    • Manuel Vites
      8

Tavsiye Edilen Mesajlar

klasik geyik biliyorum ama, siz otomatik vites tercih etme konusunda ne düşünüyorsunuz? asla olmaz diyenlerden misiniz? belki bir gün'cülerden misiniz? yoksa kesinlikle otomatik vites. diğerine ne gerek var? diyenlerden misiniz? size göre farkları, avantajları, dezavantaları nelerdir?

ben mesela manuel vites meraklısı değilim ama en azından araç kullanmayı manuel'de geliştirip birkaç yıl "ben bu işi öğrendim" dedikten sonra otomatik vites alınmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. yani ilk öğreniş sonrası ilk aracını otomatik vitesli alan birisi hep ona alışır ama manuel kullanan biri her ikisini de becerebilir. yanılıyor muyum? acil bir durumda manuel vitesli araç kullanmak gerektiğinde de kullanamaz bu şekilde alışan birisi sanıyorum.

]not: konu başlığını yanlış yerde açtıysam yöneticiler kusura bakmasın. yönlendirilirsem taşıyabilirim :)]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konfor ve rahatlık istiyorsanız otomatik. Fakat ben arabayla bütünleşip her şeyi kendim istediğim gibi rahat yönetirim diyorsanız manual. Çevremde manual kullanan kullanıcıların yarısı şuan otomatik bakıyor :) İstanbulda manual araç sürmek trafik sayesinde biraz insanı yoruyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gündüzün kalabalık trafiğinde kesinlikle otomatik. gece sakin yollarda manuel. otomotiv sektörünün gittiği yerde, manuel vitese yoğun bir talep olmayacak gibi. otomobil üreticileri bazı modellerine manuel vites opsiyonu sunmamaya başladılar bile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

31 dakika önce, Ali :

Konfor ve rahatlık istiyorsanız otomatik. Fakat ben arabayla bütünleşip her şeyi kendim istediğim gibi rahat yönetirim diyorsanız manual. Çevremde manual kullanan kullanıcıların yarısı şuan otomatik bakıyor :) İstanbulda manual araç sürmek trafik sayesinde biraz insanı yoruyor. 

Şu forumdaki tanıdığım arkadaşlarım arasında performans ve manuel düşkünü @Ali'm eğer Otomatik vitese ikna olduysa, bu konu kilitlenebilir.  :D  :geyik:   

@fatih erkan12 konuya anket ekledim Otomatik / Manuel diye, O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, İlhan :

Şu forumdaki tanıdığım arkadaşlarım arasında performans ve manuel düşkünü @Ali'm eğer Otomatik vitese ikna olduysa, bu konu kilitlenebilir.  :D  :geyik:   

@fatih erkan12 konuya anket ekledim Otomatik / Manuel diye, O0

Abi trafik bizi bu hale getirdi :D  Fakat bir mx-5 olsun manual olsun hiç üşenmem sürerim :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Manuel vites spor sürüşte gerçekten çok zevkli, drag kalkışlarında şoförlüğü ön plana çıkartan güzel bir detay. Eğer İstanbul da yaşıyorsan ise eziyet. Otomatik (tam otomatik) gerçekten trafikteki dur kalkta yorulmayı engelleyen, sürüş sırasında da otomatikleştirilmiş manueller gibi saçmalamayan çok güzel bir buluş :) Benim araçla trafiğe girdiğimde gerçekten bazen bırakıp gidesim geliyor, sadece bu yüzden arabalı işler için en boş saatleri seçiyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Manuel döneminin kapandığı bir gerçek. Hele sürücüsüz araçların yoğun olarak tartışılmaya başlandığı günümüzde olsa olsa bir hobi olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

manuel vitesi sevmeme rağmen otomatik bir araca binen insan bir daha manuel arac kullanmaz. tabi GTR, TYPE-R, MX5 gibi spor bir otomobil sahibi değil ise.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, vethekim :

manuel vitesi sevmeme rağmen otomatik bir araca binen insan bir daha manuel arac kullanmaz. tabi GTR, TYPE-R, MX5 gibi spor bir otomobil sahibi değil ise.

Halihazırda manuel araç sahibi olanlarla ilgili değil elbet bu düşüncelerim. Yeni bir araç almayı planlayıp bütçesi müsait olanlar için. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hem otomatik hem de manuel araca sahibim otomatik cidden gereksiz go kart gibi araba sadece a noktasından b noktasına gitmek için kullanıyorsanız otomatik yok keyif almak istiyorum uçarım kaçarım diyorsanız aracınız ne olursa olsun manual olmalı tercihim yaşım da göz alınırsa manual olacaktır :D yarım debriyaj tam gaz tekerlek dayanmaz :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arabayla bütünleşme muhabbetini biri bana açıklasın lütfen ya :) Düz viteste yapıp da otomatik vitesli bir araçta yapamadığınız ne var? Yarım debriyaj yapıp balatayı sıyırmak dışında. Yeni nesil otomatik vites sistemleri eskisi gibi değil artık. Evet illa ki bir performans farkı var ama bu sadece kalkış ve çok düşük hızlarda tork konvertörü kullanıldığında oluyor. Yüksek hızlarda yeni nesil otomatik vitesler tam kavrama yapıyorlar zaten. Mazda, SKYACTIV-Drive'da %82 lock-up (şanzımanla volanı birbirine kilitleme) olduğunu söylüyor. Vites geçişleri de ziyadesiyle hızlı. Vites düşürmelerde rev-matching (devir eşleştirme) bile yapıyor otomatik. Hem vitesi düz moda alarak, hem de sürüş güvenliğini ve tam araç hakimiyetini kaybetmemek için, elinizi direksiyondan kaldırmadan vites yükseltip düşürebiliyorsunuz. Trafikte düz vites araç kullanan insanlara resmen üzülüyorum. Yazık dizinize, elinize kolunuza, ruhsal sağlığınıza.

Çalışma şeklini izlemek isteyenler buyursun. Çok güzel anlatmışlar:

Daha teknik bilgi almak isteyenlere Toshiyuki abimiz açıklamış: 

Şunların güzelliğine bir bakın hele:

4G1Y1Y.jpg

JOqdqE.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oyumu otomatikten yana kullandım çünkü;

Her açıdan büyük rahatlık sağlıyor zaten teknolojideki gelişmeler doğrultusunda,  eskiden oto vites ile manuel arasında belirlerleyici bir kriter olan yakıt değerleri nerdeyse eşit seviyeye geldi beraberinde manuel kullanma seçeneği , direksiyondan kulakçıklar ile kullanma seçeneği günümüz şanzımanlarını dahada çekici hale getirdi. Piyasadaki araç sayısındaki artış ve trafik çilesinide düşünmek gerekir açıkçası, şehir içi trafikte oto vites bir harikadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Skyactiv-drive a kadar adamlar DSG yi yapmış. Uçuyor kaçıyor resmen. Bir sürü üst segment te çok özel otomatik seçenekler var ama debriyaj kullanarak kavramayı kendin ayarlayarak gerekirse anlık güç düşüşü için debriyaja basarak kullanmanın keyfini zerre alamazsınız.

Teknolojinin bizi otomatiğin çeşitli versiyonlarına götürdüğü doğrudur ama gerçekten araba kullanma hissini ve zevkini verecek olan her zaman bir debriyaj ve kısa geçişli bir şanzımandır.

Oyum yukarda da açıkladığım sebeplerden dolayı otomatik, ama kendi aracımın otomatiği TR de kolay bulunur olsaydı bile alırken manuel ile arasında uzun uzun düşünürdüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha önce 1.5 sky otomatik vites kullanan ve şuan aynı aracın manuel viteslisini kullanan biri olarak, motor gücü düşük olan araçlarda otomatik vites kullanmak resmen Çin işkencesi diyebilirim. 

Otomatik vites ne zaman güzel olur derseniz, tadına bakmış biri olarak 182 bg 3.20d xdrive da resmen orgazm yaşıyorsunuz O0

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Mazda41 :

hem otomatik hem de manuel araca sahibim otomatik cidden gereksiz go kart gibi araba sadece a noktasından b noktasına gitmek için kullanıyorsanız otomatik yok keyif almak istiyorum uçarım kaçarım diyorsanız aracınız ne olursa olsun manual olmalı tercihim yaşım da göz alınırsa manual olacaktır :D yarım debriyaj tam gaz tekerlek dayanmaz :D 

Bende gençkene güzel motor kulağı kopartır şanzıman dağıtırdım. Şimdi otomatik pratik oluyor. Ama 1965 Shelby Cobra 427 bulsam vites topuzu yine elimde kalabilir :geyik:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, SweepeR :

Skyactiv-drive a kadar adamlar DSG yi yapmış. Uçuyor kaçıyor resmen. Bir sürü üst segment te çok özel otomatik seçenekler var ama debriyaj kullanarak kavramayı kendin ayarlayarak gerekirse anlık güç düşüşü için debriyaja basarak kullanmanın keyfini zerre alamazsınız.

Teknolojinin bizi otomatiğin çeşitli versiyonlarına götürdüğü doğrudur ama gerçekten araba kullanma hissini ve zevkini verecek olan her zaman bir debriyaj ve kısa geçişli bir şanzımandır.

Oyum yukarda da açıkladığım sebeplerden dolayı otomatik, ama kendi aracımın otomatiği TR de kolay bulunur olsaydı bile alırken manuel ile arasında uzun uzun düşünürdüm.

DSG çalıştığı zamanlarda güzel elbet ama, avantajlarının yanında dezavantajları da var. Bakım maliyetleri, yoğun dur-kalk trafikte ısınması, titreme yapması, kalkış ve kavrama problemleri, sorun çıkarma potansiyellerinin tam otomatiklere göre çok daha fazla olması vs. Bu sorunlar sadece DSG için değil, çift kavrama olan hemen hemen bütün şanzımanlar için geçerli. DSG, EDC, DCT, Powershift

Benim kendi düşüncem, 200 hp civarı ve üstü güç üreten araçlar, sadece haftasonları ve trafik olmayan yerlerde kullanılacaksa düz vites zevk verir. Gerisi zulüm.

10 dakika önce, AreY :

Daha önce 1.5 sky otomatik vites kullanan ve şuan aynı aracın manuel viteslisini kullanan biri olarak, motor gücü düşük olan araçlarda otomatik vites kullanmak resmen Çin işkencesi diyebilirim. 

Otomatik vites araç kullanmak mı yoksa otomatik vites aracı performanslı kullanmaya çalışmak mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kati bir manuelci olarak otomatik diyorum. mazda'daki gibi çalışacaksa manuele gerek yok, ben buna fitim.  ama isterdim böyle en az 3.0 bir manuel. yoksa 1.2 motorun nesiyle bütünleşecez de manuelin tadını çıkaracaz. 

amerika'da mustang'ler challenger'lar 25 bin dolar. orta alt sınıf bir arabaya verdiğimiz para ile amerika'da avrupa'da garaja bir de hafta sonu için camaro çekersin de ehonomi çoh iyi oldugu için çekemiyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben otomatik vites kullanmam demiyorum ama otomatik vites hiç tercih etmedim...Çünkü spor araba meraklısıyım...Hızı ve aksiyonu seviyorum...Vites manuel olursa tüm kontrol bende olmuş oluyo...Vites düşürme,ani hızlanma gibi durumlar tamamen benim inisiyatifimde oluyo...Bu yüzden tercihim manuel vites...

Bi faktör daha var...Otomatik vites aracın fazla yakması O0

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...