Jump to content
Gökhanbilge

3.Nesil Mazda 3 Konsoldan ve Emniyet Kemeri Tokasından Gelen Ses

Tavsiye Edilen Mesajlar

Gökhanbilge

Merhaba..Aracı yeni aldım..Bursa'dan Ankara'ya getirirken önce dişli asfaltta emniyet kemeri tokasında zırıltı başladı..Bindiğim her araçta yaşadım bu sorunu ama mazda da bu sorunu halleden var mıdır?

Diğer konu küçük çukurlara düştüğümde gösterge üzerindeki sert plastik şapkadan çıt çıt şeklinde trim sesi geliyor..Şapkayı elimle sertçe ileri geri oynattığımda aynı sesi duyabiliyorum..Sorunu buldum ama çözüm için ne önerirsiniz.?

Bu 2 ses haricinde araç çok tok..dizel  motor sesi komşumun dikkatini çekecek kadar sessiz..Birde yol sesini azaltabilselerdi alman premiumları aratmayacak bir araç çıkacakmış ortaya.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara

Bahsettiğiniz iki ses de aracımda mevcut değil. Elinizle oynadığınızda sert plastik her parçadan ses gelir neredeyse. BMW'de böyledir Mercedes'te de ama çukurlara düştüğünüzde ve bozuk yolda geliyorsa bir problem olmalı. Eğer sesin kaynanığını kesin olarak biliyorsanız çözümü çok basit. İlgili parçayı oturduğu yerden çıkarıp, tüylü bez bant ile plastiğin temas ettiği yerlere yapıştırmanız gerekiyor. Aracın bir çok yerinde, fabrikadan çıkmadan önce bu bantın kullanıldığını görebilirsiniz.

Akk02L.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gökhanbilge

Çukurlarda gelen çıt sesini gösterge üzerindeki sert plastik şapkayı oynattıgımda duyabiliyorum.emniyet kemeri tokasındaki cızırtıysa kalın dişli asfaltta gayet net duyuluyor.kemer toka sesi bir şekilde halledilebilir ancak gösterge üstündeki plastik nasıl sökülür bilemiyorum.yada sökülmeden araya süngerimsi birşey sıkıştırabilirmiyim deneyip görecem hafta sonu.ilk haftadan servise gitmek istemiyorum.6. Ayda ilk serviste gösteririm olmazsa.

C9D5FB7C-7E90-4D20-B8F8-28995D4DED29.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
Şimdi, gökhanbilge :

gösterge üstündeki plastik nasıl sökülür bilemiyorum

O plastik çok basit bir şekilde sökülüyor. Hiç bir vida tutmuyor. Sadece clipsler var. Kendinize doğru biraz güç uygulayarak çekerseneniz yerinden çıkıyor ama yeni aracı kurcalamak istemiyorum diyorsanız servise gösterin. Fotoğrafta, çıkan plastik parçanın kenarlarına bakarsanız, fabrika çıkışı olarak bahsettiğim bantı görürsünüz. Biraz daha fazla bantlamak gerekiyor sanırım.

zB9g2D.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gökhanbilge

Sert çektiğimde duyuyorum zaten aynı çıtırtıyı.çok küçük bi boşluk var çekiş esnasında ve o sıra çıtırdıyor.demekki korkmadan biraz daha çeksem gelecek plastik.ayarım yoktur benim gerçi kırarım şimdi klipsleri falan.ama sevindim kolay çıkacak bir parça olmasına.

Valla teşekkür ederim size de.anında fotograflı çözümler gerçekten çok iyi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gökhanbilge
Bir saat önce, Tarahumara :

O plastik çok basit bir şekilde sökülüyor. Hiç bir vida tutmuyor. Sadece clipsler var. Kendinize doğru biraz güç uygulayarak çekerseneniz yerinden çıkıyor ama yeni aracı kurcalamak istemiyorum diyorsanız servise gösterin. Fotoğrafta, çıkan plastik parçanın kenarlarına bakarsanız, fabrika çıkışı olarak bahsettiğim bantı görürsünüz. Biraz daha fazla bantlamak gerekiyor sanırım.

zB9g2D.jpg

Size birşey daha sormak istiyorum.dikiz aynası aşırı titriyor.müzik ses seviyesi 20 lerdeyken bile bas seslerde rahatsız edecek düzeyde titreşim oluyor.normal midir bu durum?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara
1 dakika önce, gökhanbilge :

Size birşey daha sormak istiyorum.dikiz aynası aşırı titriyor.müzik ses seviyesi 20 lerdeyken bile bas seslerde rahatsız edecek düzeyde titreşim oluyor.normal midir bu durum?

Bu konuyu bir inceleyin isterseniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Gökhanbilge

45 dakika önce, Tarahumara :

Bu konuyu bir inceleyin isterseniz.

Aynen bu işte.bahsettiğim titreme videonuzda mevcut.bu şekilde araç kullanmak motor kulakları kopmuş araç kullanmaya çok benziyor.

birisi garantiden değiştirdiğini söylemiş ama sorunu çözülmüş mü belli değil. 

Şimdilik düşük seste devam

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir

2. Nesil mazda 3 kabin içi trim sökme rehberi diye bir konu açmıştım. 3. Nesilde de benzer şekilde çoğu parça fikir edinmek adına bakabilirsiniz. 

Asıl emniyet kemeri tokası uğraştırıcı olacaktır. Oranın altına inmek için trim açma parçaları ve somun gerekir. O yükseklik ayarlama plastiğin yerinden çıkarmak dert asıl. 

Aynanın sıkıntısı yuvada hafif bir oynama ise bu oynamayı japon yapıştırıcı ile alınabilir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.