Jump to content

Cam Filmi TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarında Artık Ağır Kusur !

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar malum cam filmi artık %100 yasak. Bunun tamamen önüne geçebilmek için TÜVTÜRK muayenelerinde artık cam filmli araçlar ağır kusurlu sayılarak, muayeneyi geçemeyecek. Bu konuda sevindiğim nokta şu, en azından yaptırımı var. :D Öbür türlü yasa çıkarıp, kim denk gelirse ona ceza kes, bunu görmezlikten gel vs durumlarının önüne geçilmiş olacak..

Araçlarda cam filmi yasağı başladı… TÜVTÜRK ‘ağır kusur’ dedi! Cam filmin cezası ne kadar olacak?

Araçlarda cam filmi yasağı Resmi Gazete'de yayımlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, cam filmi ve sonradan boyanmış camlar ile ilgili düzenleme hakkında araç sahiplerini uyardı. TÜVTÜRK cam filmi ve sonradan boyanmış camlI araçların muayeneden geçemeyeceğini açıkladı. Kusurlar tablosunda yapılan güncellemeye göre daha önce ‘Hafif Kusur’ olarak değerlendirilen filmli camlar ve sonradan boyanmış camlar ‘Ağır Kusur’ olarak değerlendirilecek ve bu araçlar muayeneden geçemeyecek.

Araçlarda cam filmi yasağı başladı… TÜVTÜRK ‘ağır kusur’ dedi! Cam filmin cezası ne kadar olacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, cam filmi ve sonradan boyanmış camlar ile ilgili düzenleme hakkında araç sahiplerini arıyor.

AĞIR KUSUR SAYILACAK

TÜVTÜRK'ün araç muayene hizmeti sırasında yaptığı değerlendirmeleri belirleyen kusurlar tablosu güncellendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan kusurlar tablosu ile ilgili değişiklik 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Buna göre, daha önce ‘Hafif Kusur' olarak değerlendirilen araç cam filmleri ve sonradan boyanan camlar yeni düzenleme ile ‘Ağır Kusur' sayılacak. Bu araçlar, araç muayenesinden geçemeyecek. Cam filmi ve sonradan boyanmış camı bulunan araç sahiplerinin, araçlarını orjinal haline getirerek muayeneye gelmeleri gerekmektedir.

2017 yılı itibariyle araç cam filmi cezası olarak 427 TL ödenecek. Ayrıca araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılmayacak. Yapılması halinde ise itiraz hakkı kesinlikle oluşmayacak. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hay maşallah...Top yekün satışınıda yasaklasınlar tam olsun...Hatta cam film uygulamasını yapan dükkanlarıda kapasınlar...Hayret bişey arkadaş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Satışı yasaklamaya gerek yok zaten artık satılmaz. Yasak olan ve yaptırımı olan bir şeyi kimse almaz artık. 

Evet, @İlhan'ın da dediği gibi benim de sevindiğim nokta kesinlik olması.  Bunu en başından yapacaklardı aslında yasak değilse hangi oranlarda veya şartlarda olduğu belirlenecek yasaksa da yasak kardeşim denilip yaptırımı olacak. 

Ben 40 yaşındayım kendimi bildim bileli bu cam filmi de bir yasak bir değil. Tıpkı emisyon oranlı mtv ye geçeceğimiz gibiydi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, İlhan :

2017 yılı itibariyle araç cam filmi cezası olarak 427 TL ödenecek. Ayrıca araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılmayacak. Yapılması halinde ise itiraz hakkı kesinlikle oluşmayacak. Cam film söktürmenin bedeli ise 150 liradan başlıyor.

Hala yine muallak bir şeyler var gibi. Bunu okuyan adam diyecek ki ön camda film yok yanlarda var. Ben şahsen destekliyorum film yasağını. Öyle arabalar görüyorum ki trafikte. Ön camı da dahil simsiyah. Ne ben içeriyi görebiliyorum, ne de adam belli ki dışarıyı görebiliyor. Özellikle geceleri bu tarz araçlar tehlike oluşturuyor trafikte.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cam filmici değilim ama ikinci el aldığım iki araçta da vardı. ben olsam taktırmam. derdim bu değil ama tam tersi yönde yasa çıkarırken neden bu kadar agresif davranıyorlar acaba.

bi de şu konuya netlik getirildi mi? fabrikasyon gelen karartılmış arka camların durumu ne oldu. o bi harf vardı ona mı bakacaklar? ya da ona mı bakacaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yıl önce 400 bin TL'lik yatırım yapmıştı! İflas noktasına geldi

Konya'da bir yıl önce 400 bin liralık yatırım yaparak, otomobil cam filmi için iş yeri açan Durmuş Koç, cam filminin yasaklanması nedeniyle 10 kişiye istihdam sağladığı dükkanını kapatma noktasına geldi. Koç, "Bu iş yerlerinden on binlerce insan ekmek yiyor. Şu anda biz, mağdur duruma düştük. İş yapamadığımız takdirde önümüzdeki günlerde firmalara ödeme yapamayacağız. Haciz işlemleri başlatacaklar" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim için konu kapanmış durumdadır. bir arkadaşımın tanımadıgım bir arkadaşı ceza yemiş. bende de arka camlarda film yok ön ii camda var. sökup aldım. arkalar fabrikasyon karartılmış cam. umarım bunu polislere anlatmak zorunda kalmayız.  

arkadakinun yazısı şu sekilde 

20171102_184234.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Filmlerin numaraları var. Ben orjinal fabrika çıkışı  arka camlarin birton açığını ön tarafa taktırdım. Dışardan bakınca içerisi de belli oluyor. Bu ne olacak şimdi? Arkada herşey serbest mi yani. Bunun çözümü bence belli numaralara izin verilmeli. Uzun yolda güneş kollarımızı yakıyo. Filmi çıkarıp uzun kollu mu giycez? Oldu olacak güneş gözlüğünü de yasaklayalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tamam cam filmi yasaklandi da daha cozum bekleyen bir cok nokta var.

Mesala yaz aylari cok sicak gecen illerimizde yasayan insanlar ne yapacak. Tamam adam orjinal renkli veya uv filtreli cam kullansin. Bu ulkede daha paranla bile sifir aracta opsiyon yaptirmiyorlarki sonradan orjinal alabilesin. 

Balikesirde yasiyorum bir vatandas olarak yasaga uyacagiz. Bu da tamam. Peki ya digerleri....ambulans, toplu tasima araclari, polis araclari ve tabiki hakim, savci veya kaymakam gibi makam mevki sahibi kisilerin makam araclarindaki filmleri sokecekler mi? Kaymakam makam arabasini kim durdurupta ceza kesecek var mi oyle babayigit?...

Hersey ceza ile hallolur mantigi ters. Araclardan ornek verelim.bir cok kisi Apart ekzos kullaniyor. Aracin trafikten men sebebi ve cezasida cok. Satisida yasak. Ama sokaklarda bir ton arac var. Keza havali korna taktiran , yaylari sicak pres yaptiran veya kesip on tampon yerde surte surte giden , farlarinda mercek olmadan zenon takan ( birak beyazi mor renk bide ) yarasa modunda gezen, aracin her tarafina pavyon tarzi isiklandirma yapan, farlar kapali ancak sisler her daim acik ( cisk olsun ) gezen bir cok kisi trafikte daha mi az tehlike yaratiyor acaba?

EĞİTİM ŞART!.....

Adana.mersin.antalya.gaziantep.diyarbakir.izmir.aydin gibi illerde yaşayanlar icin film biraz gereklilik. Yazin duz camli bir araca binmek kavrulmak demek. Eski aracimda 2 sene katlabildim en sonunda on cam haric 3m en acik renklisinden bir cam filmi taktirdim rahat ettim. Arkalarda zaten takmatik bod perdelerim vardi.

Gercektende gorusu bozacak sekilde film takanlari bende sevmiyorum. Ancak vur deyince oldur manasida cikmamali. Konu kolayca cozulebilir aslinda. ureticilerinden sertifikali uv filtreli- renkli cam uretmeleri istenir. Yasakla ilgili belli bir gecis periyodu saglanir ve sonra tamamen yasaklanir. Uymayanlar hakkinda gerekli yaptirim uygulanir. Olay bu kadar basit.

Ama bence amac bu degil.3ay once yasakti. Polis kafasina gore ceza kesiyordu. Yanliz tuv-turk ten hafif kusurlu geciyordu.

Sonra bir baktik serbest oldu. Uygulamada bir suru eksiklik vardi. Ancak zaman icersinde artik bu konuda en azindan bir standart gelecekti. Uymayanlar ceza alacakti v.s....

Hepsi yalan oldu. Yolun kazlari...Simdi tamamen yasak. Yukarida da yazdim surus guvenligi falan hikaye amac belli.Yasagida ne kadar devam ettireceler ve nasil esit adilce uygulayacaklar hep beraber gorecegiz isallah.

vethekim tarafından düzenlendi
Imla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 saat önce, S.Halilduru :

Satışı yasaklamaya gerek yok zaten artık satılmaz. Yasak olan ve yaptırımı olan bir şeyi kimse almaz artık. 

Üstadım emin ol yine satılacak ve yine cam filmi yaptırılacak...Bakınız abart egzoz cezasına yıllardır var...Muayeneden de geçmiyor ama yinede bedava gibi bütün gençler para verip taktırıyor...Eminim cam filmide öyle olacaktır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle arkadaşlar cam filmi ile amaçlanan nedir onu bir irdeleyelim; cam filminin amacı aracın içini güneşten korumak ve içinin gözükmesini engellemek değilmidir. Bu işlemin güneşten korunma kısmına katılıyorum ama içinin gözükmemesi kabul edilemez.  Günümüzdeki küreselleşen terör ortamı dolayısıyla güvenlik zaafiyetine sebebiyet vereceğine inanıyorum. Sonuçta zaten güneşten korunabilmek için de cam filminin bariz koyu olması gerekir. Ayrıca bir kaza anında camın kırılıp dağilmasını da engeleyeceği için aracın içindekilerinde mahsur kalmasına sebep olacağından bu açıdanda güvenlik zaafiyetine sebep olacağına inanıyorum.

Yani cama film,şerit v.b. eklemeler yapılarak camın özelliğinin değişmesi ve bu yolla karartılması bana göre kabul edilemez. Eğer bu yasak aracın içinin gözükmesini engellediği için yapılmış bir düzenleme ise malesef orjinal siyah camlarında değişmesi gerekebilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

güneşten korunmak için cam filminin koyu olmasına gerek yok. yani ne kadar koyu o kadar güneşten korur mantığı biraz  yanlış. güneş ışınlarından korunmak için filmin uv filtre kapasitesine bakmak lazım. ısı probleminin onune gececek sey uv filtreleme oranı. camın renk olayı ise daha çok ışık geçirgenliği ile alakalı. tabi bir miktar ısı probleminide çözmüyor değil. seffat film uygulamaları güvenlik ve ses izolasyonu için fabrikasyon olarak veya sonradan da uygulanabiliyor. sonradan takılan seffaf filmlerin görüşü bozup bozmadığı konusunda bir bilgim yok. ancak bir miktar görüşü bozacağı kanısındayım

ben orjinalden yanayım. öncelikle bunun altını çizeyim. fabrikasyon karartmalı camlarda ise sıkıntı olacagını sanmıyorum. çünkü yasal bir sıkıntısı yok. izin alınmış. 

simdi artık araç alırken motor, sanzuman, yakıt verisi gibi kriterlerin yanında birde standart veya opsiyonel kararmalı camı var mı yok mu diye bakacağız bundan sonra.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu çoraplar güneşten yanar dayanmaz fazla . :D   hem siyah iyi değil ten rengi daha çok yakışır. ;D :2funny:

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba,

3. nesil Mazda 3 lerin Power donanımlarındaki tüm camlarda (ön yan camlarda dahil ) "43R - V" (43R: AB uyumlu renkli cam, V: fabrika çıkışlı karartılmış cam demekmiş) ibaresi bulunuyor. Bizim araçların ön yan camlarında film varsa  bunlar da yönetmeliğe uygun sonucu çıkar mı ?

Ön yan cam:

on yan cam.jpg

Arka yan cam:

arka yan cam.jpg

Arka cam:

arka cam.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Film başka orjinal cam başka bence olmaz sonuçta camda ne yazdığına kimse bakmaz camda film varmı yokmu. Bütün mesele bu  .D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, Obivan :

Arkadaşlar merhaba,

3. nesil Mazda 3 lerin Power donanımlarındaki tüm camlarda (ön yan camlarda dahil ) "43R - V" (43R: AB uyumlu renkli cam, V: fabrika çıkışlı karartılmış cam demekmiş) ibaresi bulunuyor. Bizim araçların ön yan camlarında film varsa  bunlar da yönetmeliğe uygun sonucu çıkar mı ?

Camların üzerindeki değerler filmli olup olmadığını belirtmeyebilir. Bu yazılar camın hangi üretici tarafından üretildiği, hangi ülkede üretildiği, hangi ülkenin bu cama onay verdiği, hangi tarihte üretildiği, Avrupa, Amerika ve Çin'deki standartlara uygunluk kodu ve camın tipi gibi bilgileri veriyor. Daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız bunların açılımlarını anlatan siteler var. Bir tanesini paylaşayım. Bu arada camın üzerinde, sol taraftaki V işareti minimum %70 ışık geçirdiği anlamına geliyor.

http://www.elsie.com.ua/eng/mark.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, Obivan :

3. nesil Mazda 3 lerin Power donanımlarındaki tüm camlarda (ön yan camlarda dahil ) "43R - V" (43R: AB uyumlu renkli cam, V: fabrika çıkışlı karartılmış cam demekmiş) ibaresi bulunuyor

tüm power'larda değil. bende önlerde "V" yok mesela. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...