Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Camın Açılıp Geri Kapanması Sorunu

tunacan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba,

Malumunuz cam filmi sökme furyasına bende katılım. 

Ancak söktükten sonra ilginç bir sorunla karşı karşıyayım. 

Aracım 2011 model mazda 3. 

Sürücü tarafı cam kaldırma tuşunu otomatik şekilde camı kapatmak için tam kaldırırsam cam kapanıp tekrar açılıyor. Sanki bişey sıkışmış gibi. 

Ama normal şekilde otomatiğe almadan kapatırsam cam kapanıyor. 

Umarım doğru şekilde anlatabilmişimdir. 

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

Şimdi farkettim de konu başlığı aslında "camın kapanıp tekrar açılması" olmalıydı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sıkışma varmış gibi algılıyor sistem herhalde. anlatma şeklinizden anladığım bu. camın sonunda bir şeyler falan kalmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevap için teşekkürler..

Aslında bende ilk öyle birşey olabileceğini sanıp kontrol ettim ancak yok maalesef. 

Hem olsa normal de de kapanmazdı sanırım...

Yani sorun otomatik kapatmada. Ama neden?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir ihtimal belki işe yarar ve denemekten zarar gelmez düşüncesiyle söylüyorum. Camları tekrardan programlayın.

Camlar Nasıl Programlanır ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar programlama sonrası çözüldü mü sorun ? 
Bana da sıkışma algılayıp tekrar açıyor gibi geldi anlattıklarınızdan. 

Peki cam filmini sökerken kendinize doğru çekiyorsunuz mecburen. O esnada cam kapalı mıydı veya yarım az açık durumda mıydı?  Şu aklıma geldi eğer hafif açık ise ve siz filmi çektiğinizde cam da esneme yapacak. Aklıma bu geldi direk. Bu esnada belki yerinden oynamıştır. Bir de cam kapının üst direk içine tamamen giriyor mu onu kontrol edin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam programlandığında; camın mesafesi tam kapalı olduğu an ve açık olduğu an ölçülüp kaydediliyor. Bu kayıt dışına çıkıldığında bahsettiğiniz durum olur. Cam kaldırma modülleri takıldığında da aynı durum oluyor. Sistem kapalı iken, yani cam kontrol ünitesinde elektrik yok iken dışardan müdahale ile camın yeri değişir ise sistem bunu hata olarak algılıyor. 

Muhtemelen cam filmleri sökülürken cama aşağı yukarı baskı uygulanarak bir miktar yeri oynatılmış. (Kaymış olabilir, dişli atlayıp bir basamak aşağı veya yukarı gitmiş olabilir vb..) Cam sigortasını çıkarıp veya panelin soketini çıkarıp mevcut programlamayı sildikten sonra tekrar cam programlarsanız sorun kalmayacaktır. Mevcut programlamayı silmeden yeniden programlamaya izin vermeyebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 1 yıl sonra ...

Aynı durum bende de var. 

Akü kutup başını söktüm olmadı. 

Cam motoruna giden soketi söktüm olmadı. 

Başka nasıl çözerim bilmiyorum? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...