Jump to content

20.000 km bakım ve bujileri değiştirirken olan sorun

CaRaBeeN
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Konu çok eski ama olsun, benim aracın kitapçığında buji değişimi için 100.000 diyor.ve denso irudyum buji kodu verilmiş...

ama gel gelelim  benim aracında  30.bin km.de bujileri değişmiş gözüküyor servis kaydında.

bu nasıl iş anlamadım...  8:) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 58
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• mazdamx-5

4

• domestos

6

• karaşimşek58

7

Konu çok eski ama olsun, benim aracın kitapçığında buji değişimi için 100.000 diyor.ve denso irudyum buji kodu verilmiş...

ama gel gelelim  benim aracında  30.bin km.de bujileri değişmiş gözüküyor servis kaydında.

bu nasıl iş anlamadım...  8:) 

İrridyum buji olursa 100 bin km, normal buji olursa 30 bin km değişim aralığı verilmiş demek oluyor... Anlamadığın nokta neresi ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İrridyum buji olursa 100 bin km, normal buji olursa 30 bin km değişim aralığı verilmiş demek oluyor... Anlamadığın nokta neresi ??

anlamadığım nokta; kitapçıkta sadece iridyum bujinin adı geçiyor...değişim aralığıda 100.000.

diğer bujilerden bahsetmiyor hiç.

servisler taktıkları bujileri hangi kitaba göre hangi talimata göre değiştiriyorlar onu anlamadım  :krrsz:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İrridyum buji bir tercihtir, gereklilik değil. Belki aracın üzerinde irridyum buji vardı kitapçığa öyle yazıldı... Senin değiştireceğin bujinin tipi ile ilgili bir kullanım aralığı var ve servis bunu tecrübesine göre yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İrridyum buji bir tercihtir, gereklilik değil. Belki aracın üzerinde irridyum buji vardı kitapçığa öyle yazıldı... Senin değiştireceğin bujinin tipi ile ilgili bir kullanım aralığı var ve servis bunu tecrübesine göre yapıyor.

ya şu nokta bana ilginç geldi 'aracımın üzerinde irudyum buji vardı kitapçığa öyle yazıldı'... :o

kitapçık dediğim herkesde olan aracın kullanım kılavuzu...fabrikanın yazdığı kılavuz... bi yanlış anlaşılma var ama hadi hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

uzamasın yada uzasın sonuçta burassı forum bilgi paylaşım yeri.doğruyu bulana kadar yazmalı.

civic ti  bi önceki arabam. kullanım kılavuzunda iriudyum yazıyordu.serviste iridyum takıyordu başka takmıyordu...aracım 95 bine gelince ilk kez buji değiştirmiştim...civiğimde

şimdi mazda 3 ün kitabında 100 binde bir ve irudyum yazınca neden servis normal buji takıyor diye bi sorayım dedim...ama size derdimi anlatamadım... aslında en iyi cevabı mazda muğla bayi verir vardı heralde. forumda vardı yanılmıyorsam.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

uzamasın yada uzasın sonuçta burassı forum bilgi paylaşım yeri.doğruyu bulana kadar yazmalı.

civic ti  bi önceki arabam. kullanım kılavuzunda iriudyum yazıyordu.serviste iridyum takıyordu başka takmıyordu...aracım 95 bine gelince ilk kez buji değiştirmiştim...civiğimde

şimdi mazda 3 ün kitabında 100 binde bir ve irudyum yazınca neden servis normal buji takıyor diye bi sorayım dedim...ama size derdimi anlatamadım... aslında en iyi cevabı mazda muğla bayi verir vardı heralde. forumda vardı yanılmıyorsam.

Sana tamamen katılıyorum, sorun çözülene veya çözülmeyene kadar yazışmak forumun doğası... Şimdi ne anlatmak istediğini daha net anladım...

Aklıma geleni yazmadan önce bir kaç soru daha soruyorum izninle;

Aracının üzerinde irridyum buji mi var, yoksa normal buji mi?

İrridyum buji varsa, şu anda servis normal buji ile mi değiştirmek istiyor?

Yoksa son serviste aracına normal buji mi takılmış?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sana tamamen katılıyorum, sorun çözülene veya çözülmeyene kadar yazışmak forumun doğası... Şimdi ne anlatmak istediğini daha net anladım...

Aklıma geleni yazmadan önce bir kaç soru daha soruyorum izninle;

Aracının üzerinde irridyum buji mi var, yoksa normal buji mi?

İrridyum buji varsa, şu anda servis normal buji ile mi değiştirmek istiyor?

Yoksa son serviste aracına normal buji mi takılmış?

Teşekkürler.

aracın üzerinde normal buji var.yetkili servis takmış.aracın 30 bin bakımı yapılırken takmışlar.araç elli bine kadar yetkili servise gitmiş ondan sonra daha gitmemiş zaten.

ben teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracın üzerinde normal buji var.yetkili servis takmış.aracın 30 bin bakımı yapılırken takmışlar.araç elli bine kadar yetkili servise gitmiş ondan sonra daha gitmemiş zaten.

ben teşekkür ederim.

Bu durum doğruysa (inşallah öyledir) cevabını okkko (Okan) verebilir diye düşünüyorum... Ancak; benim aklıma gelen (inşallah doğru değildir) aracın 100 bini irridyum buji ile yapmış ve devam eden 30 bin kilometre sonrasında tekrar aynı buji yerine normal buji takılmış ihtimalidir...

Yani; aracının kilometresi düşürülmüş demektir. Allah korusun... Servisten ilk seçeneğin doğru olup olmadığını öğrenebilirsin... Ayrıca; neden erken kilometrede buji değişimine gidildiğini de sorabilirsin...

Umarım ikinci seçenek servis kayıtlarında teyid edilmez veya araç sahibi tarafından (km düşürme olayı varsa) kamufle edilmemiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu durum doğruysa (inşallah öyledir) cevabını okkko (Okan) verebilir diye düşünüyorum... Ancak; benim aklıma gelen (inşallah doğru değildir) aracın 100 bini irridyum buji ile yapmış ve devam eden 30 bin kilometre sonrasında tekrar aynı buji yerine normal buji takılmış ihtimalidir...

Yani; aracının kilometresi düşürülmüş demektir. Allah korusun... Servisten ilk seçeneğin doğru olup olmadığını öğrenebilirsin... Ayrıca; neden erken kilometrede buji değişimine gidildiğini de sorabilirsin...

Umarım ikinci seçenek servis kayıtlarında teyid edilmez veya araç sahibi tarafından (km düşürme olayı varsa) kamufle edilmemiştir.

km düşürme yok aracım 76 binde şu an...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ön yargılı olmamak gerek, ben Honda, Mercedes - Benz dahil birkaç markanın yetkili servislerinde hem staj yaptım, hem de servis danışmanı olarak çalıştım. Birkaç tecrübeme dayanarak küçük bir not ekleyim ;

BAZI yetkili servisler, gelen müşterileri söğüşlemek ( biraz kaba tabir oldu ama ) maksadıyla : - Aaa efendim sizin araç 30,40 yada x bin km ye gelmiş, bujilerinizin de değiştirilmesi lazım. Şeklinde müşteriye yaklaşır. Herkes yeterli bilinçte değil, herkes iridyumu, platin bujiyi, km - bakım aralıklarını bilmiyor yada takip etmiyor doktor hasta misali onlar ne derse doğrudur yeter ki aracıma birşey olmasın diye onay veriyor, onlar da değiştiriyor. Hop kardeşim ! ne alaka bu km ve bu buji değişimi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? demiyor.

Belki önceki sahibi yeterince bilinçli değildi, bitmemiş iridyumu söküp platin buji taktılar. Bu daha yakın bir ihtimal gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

km düşürme yok aracım 76 binde şu an...

Anlaşıldığı üzere,  servis bakımında normal buji takılmış vede sanırım üzerindeki iridyum bujiler atılmış ,  bilgisizlikten veya bilerek gereksiz bir değişim yapılmış,  buji ömrü açısından, geçmiş olsun,  bir sonraki değişiminizde iridyum talep edersiniz onu takarlar ama normal bujinin 5 katı kadar bir fiyatı vardır, bu arada normal buji ömrüne neden 30 bin demişler onuda anlamış değilim bendeki kitapçıkta 20 bin km de değişmesi gerek diyor lakin lpg kullanan araçlarda daha erken değişmesi uygundur, ben 7 bin de yağ , iki yağ değişimindede bujileri yeniliyorum. 
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 kullanım klavuzun da ve servise gittiğimde servisteki tabloda standart bujiler için değişim km'si 20000 km. yazıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 kullanım klavuzun da ve servise gittiğimde servisteki tabloda standart bujiler için değişim km'si 20000 km. yazıyor.

yeni kasalar için bişey diyemem...benim araç 2006 model ve kullanma kılavuzunda 100.000 km bir değişim yazıyor.denso irudyum olarak belirtmiş.koduda varda şimdi aklıma gelmez.

demekki yeni kasa eski kasa arasında farklılıklar mevcut.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin bahsettiğiniz iridyum olanlar, bizim bahsettiğimiz normal buji değişim aralığı, yani şu an aracınızın üzerinde takılı olduğunu ifade ettiğiniz bujilerin değişim aralığı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski kasalarda 2 tip buji vardı. Araçtan araca değişiyor. Bazılarında iridyum buji, bazılarında normal buji var. Benim araç iridyum bujiydi, bir arkadaşın ki normal buji. Servise de sormuştuk o zaman farklı farklı çıkabiliyor dediler açıp baktıklarında anlıyorlarmış.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski kasalarda 2 tip buji vardı. Araçtan araca değişiyor. Bazılarında iridyum buji, bazılarında normal buji var. Benim araç iridyum bujiydi, bir arkadaşın ki normal buji. Servise de sormuştuk o zaman farklı farklı çıkabiliyor dediler açıp baktıklarında anlıyorlarmış.

yeni kasalar için bişey diyemem...benim araç 2006 model ve kullanma kılavuzunda 100.000 km bir değişim yazıyor.denso irudyum olarak belirtmiş.koduda varda şimdi aklıma gelmez.

demekki yeni kasa eski kasa arasında farklılıklar mevcut.

Demekki sizin aracınızdaki normal bujiymiş vede servis değişimde gene aynı bujiden takmış lakin siz bir sonraki değişimde iridyum taktırabilirisiniz.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...