Jump to content

2. Nesil Mazda 3 P0303:00-26 Misfire Detected

quiteguide
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sıkıntılı muhabbetler bunlar, normalde girmem böyle muhabbetlere ama dayanamadım. 🙂
@Zealot bence yanlış bilgilendirme olmasın diye müdahale etmiş .  
Ki aracın sıfır km halinin gücü belli. Tekerleğe ulaşana kadar yaşayacağı kayıp da belli ki aracınız zaten AT.
Sıfır km Manuel 105 Hp ile AT 105 HP birlikte kalkış yapsa , manuel 105, AT olan 95 Hp mi olmuş olacak. Tekere ulaşana kadar kaç hp gidiyor vs katalog değerini Ufuk daha iyi bilir.

Yanlış anlamadıysam yarım rektefiye yaptırmışsınız zaten, piston, segman, honlama yapılmamış, yataklar vs de elden geçmemiş. Buralardaki kmye bağlı aşınma ve güç kaybınız sabit hala.  LPG nin ısıl veriminden kaynaklı güç düşüşünüz de olacak.  Onun için biraz gereksiz iddialaşma olmuş. 
Ama çok daha kötüyken motor yarım rektefiye görünce sizin için çok hızlı ve iyi hale gelmiş olduğunda araç size 100HP üzeri gelmesi de doğal.  10 sene önce 2006 model Vtec e lpg taktırdığımızda bana da hiç kayıp yok gibi geliyordu, aşağı yukarı aynı kmlerde amcamın lpgsiz vtec ile kalkış yapana kadar. (Daha lpg takılalı 10 k km olmamıştı)

Ara hızlanma ve 0-150 süresi ciddi bir ölçüt (düz yolda). Eğer böyle bir deneme yapıp bakarsanız üç aşağı beş yukarı bir fikir verebilir. Ki Ufuğa güvenirim bu konuda. Deneme için 0-150km hızlanma videosu çekip gönderilen araca bu 115lik değil, aşağı yukarı 140 Hp demişliği var. (Araca yazılım yüklenip 140 Hp yapıldığını söylememiştik.)

Ama gerçekten ben de merak ettim, uygun bir düz yolda 0-150 km video çekerseniz veri olması açısından faydalı olur. Diğer lpgli araç sahipleri de sübap revizyonu görmüş aracın hızlanması ile kendi araçlarını kıyaslayabilirler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Merhabalar,

Benim aracımda 133.000 km de P0304 hatası (4. silindir ateşleme hatası) verdi. Buji değişim zamanı gelmişti, bende bujileri değiştirdim, Forscan ile bağlanarak arızayı sildim. 50-60 km sonra arıza tekrar geldi. Acaba Lpg den mi oluyor diye arızayı resetleyip benzinde kullanamya başladım. Yine yakın bir zaman sonra tekrar arıza verdi. Araç çalışır durumda iken bobinleri teker teker sökerek kontrol ettim. Her bir bobini söktüğümde motor silkelenerek tepki verdi. Bu durumdan herhalde ateşleme probleminin sürekli olmadığını anlayabiliriz. 

4. bobinin yerini değiştirerek farklı silindirden arıza vermesini denemelimiyim. Birde 4. silindir akü tarafındaki mi yoksa silecek suyu tarafındaki mi onu net bilmem gerekiyor :)

Aracıma LPG 30k km civarlarında takılmış (Tankın üzerindeki tarih ve o tarihe yakın TÜVTürk km sorgulamadan yaptığım çıkarım). LPG takılırken sübaplar çelik yapıldı mı? hiçbir bilgim yok aldığım kişide bilmiyordu. 

Soğuk çalışmada aracı aldığım 100k km ye göre sarsıntı artışı var. Rölantide sarsıntı baya azalıyor ama bence yinede olması gerekenden fazla. 

Sorunu daha net anlayabileceğimiz çözüm kompresyon testimidir, bu testin yapımında önereceğiniz ince ayrıntı var mıdır. 

İç sesim: Sanırım sübap değişimi kapıda :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Akuma :

Merhabalar,

Benim aracımda 133.000 km de P0304 hatası (4. silindir ateşleme hatası) verdi. Buji değişim zamanı gelmişti, bende bujileri değiştirdim, Forscan ile bağlanarak arızayı sildim. 50-60 km sonra arıza tekrar geldi. Acaba Lpg den mi oluyor diye arızayı resetleyip benzinde kullanamya başladım. Yine yakın bir zaman sonra tekrar arıza verdi. Araç çalışır durumda iken bobinleri teker teker sökerek kontrol ettim. Her bir bobini söktüğümde motor silkelenerek tepki verdi. Bu durumdan herhalde ateşleme probleminin sürekli olmadığını anlayabiliriz. 

4. bobinin yerini değiştirerek farklı silindirden arıza vermesini denemelimiyim. Birde 4. silindir akü tarafındaki mi yoksa silecek suyu tarafındaki mi onu net bilmem gerekiyor :)

Aracıma LPG 30k km civarlarında takılmış (Tankın üzerindeki tarih ve o tarihe yakın TÜVTürk km sorgulamadan yaptığım çıkarım). LPG takılırken sübaplar çelik yapıldı mı? hiçbir bilgim yok aldığım kişide bilmiyordu. 

Soğuk çalışmada aracı aldığım 100k km ye göre sarsıntı artışı var. Rölantide sarsıntı baya azalıyor ama bence yinede olması gerekenden fazla. 

Sorunu daha net anlayabileceğimiz çözüm kompresyon testimidir, bu testin yapımında önereceğiniz ince ayrıntı var mıdır. 

İç sesim: Sanırım sübap değişimi kapıda :)

Siz malzemeleri toplamaya baslayin 

Subab takimi Gunes marka , emme egzoz subab lastikleri viktor heiz, ust kapak contasi orijinal, Motor kulagi Vuruntu sensoru  

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bu sabah kompresyon testini yaptık. 6,5 kg/cm3 olan tekleme arızası veren 4. silindir. Sonuçlar ortada zaten, bugün parçaları sipariş ediyorum. Bu arada Herter'i arayıp olması geren değeri sormuştum geçen hafta, 13 kg/cm3 olmalı dedi yetkili arkadaş. Konuya yeni bakan arkadaşlara bilgi olsun.

1.thumb.jpeg.f303ea2f7fe34fd4ed93d3c26dcda3c0.jpeg2.thumb.jpeg.1832d0ee3de6b38eba306ce73ccf5859.jpeg3.thumb.jpeg.2b227335d0f8a9b08ad13cee3c230382.jpeg4.thumb.jpeg.86c0d38d24b1535bec446d43a2a52d05.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar parça olarak bunlar yeterli mi, eklemem gereken parça var mı? Subap gaydları için usta açtıktan sonra anlaşılır dedi.

369030986_EkranAlnts1.thumb.JPG.e9724f4c10d255c3b5459d43001cf1cc.JPG1175345292_EkranAlnts2.thumb.JPG.bbb79ddbf30bfb3ca9799807e45cfd26.JPG877331924_EkranAlnts.thumb.JPG.521bd806fb2b7f1fdade148097f83bc8.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Akuma :

Arkadaşlar parça olarak bunlar yeterli mi, eklemem gereken parça var mı? Subap gaydları için usta açtıktan sonra anlaşılır dedi.

369030986_EkranAlnts1.thumb.JPG.e9724f4c10d255c3b5459d43001cf1cc.JPG1175345292_EkranAlnts2.thumb.JPG.bbb79ddbf30bfb3ca9799807e45cfd26.JPG877331924_EkranAlnts.thumb.JPG.521bd806fb2b7f1fdade148097f83bc8.JPG

Niye takım olarak almıyorsunuz da parça parça? Adem ustaya (mazda ekinci) giderseniz eğer selamımı söyleyin, parçacısı getirir, victor reinz ya da stone gibi kaliteli yan sanayi kullanmak lazım contalarda. Ayrıca stelitli supap, motor yağı filtresi, soğutma sıvısı da gerekli. Eğer km geldiyse diğer ağır bakımları da yapıp uzun süre kafa rahat binmek daha keyifli olur. şanzıman yağı değişimi, fren hidrolik sıvısı değişimi, v kayış ve ilgili rulmanlar ses yapıyorsa değişimi gibi. 

Supap değişimi sonrası aracı en az 2-3 bin km zorlamayın, lpgde kullanmayın. Benzinde sakin kullanın hatta benzin deposuna lpg katkısı atın ki supap yüzeylerinde kurum oluşsun, yalıtım sağlar lpgnin getireceği ısıl yüke karşın. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 gündür bakıyorum ama takım olarak stokta yok. Mecbur parça parça alıyorum. Victor Reinz marka bulabildiklerimi aldım zaten. 

Adem usta bana biraz uzak kalıyor gebzede yıllardır gittiğim kendi ustam var. Güvenilir işinin ehli insanlar. 

Yağ filtreleri almıştım zaten, antifrizimde var. Diğer söylediğiniz işlemleri zaten her bakımda kontrol edip gerekliliğini söylüyorlar.

Bakalım parçalar gelirse çarşamba veya perşembe günü bırakmayı düşünüyorum arabayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19.06.2021 at 11:40, Akuma :

Subap gaydları için usta açtıktan sonra anlaşılır dedi

Doğru demiş.

Büyük ihtimal sıkıntılı subapin/subapların gaydları da boşluk yapmış olacak ve sadece sorunlu gaydlar değişecek.

Benim tavsiyem;

Egsoz ve emme subaplari komple değişeceğine göre en azından egsoz kısmında bulunan gaydların da boşluk olsa da olmasa da hepsinin değişmesi yönünde. Aksi halde, bır sonraki subap işleminin baş aktorunun, bu değişmeyen gaydlardan biri ya da bir kaçı olacağından emin olabilirsin. 

Gaydla alakalı sorunlarda şöyle bir tecrübem oldu;

Yanmış subap kafası belirtilerine ek olarak, motor ısınmadan hareket edince/geri vitese atınca ve hafif bir rampaya gelince araç stop ediyor.

Bu arada, subaplar hangi markaysa, gaydlarda da aynı markanın ürününü seçmek doğru olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19.06.2021 at 14:20, Mutlu Tekir :

Niye takım olarak almıyorsunuz da parça parça? Adem ustaya (mazda ekinci) giderseniz eğer selamımı söyleyin, parçacısı getirir, victor reinz ya da stone gibi kaliteli yan sanayi kullanmak lazım contalarda. Ayrıca stelitli supap, motor yağı filtresi, soğutma sıvısı da gerekli. Eğer km geldiyse diğer ağır bakımları da yapıp uzun süre kafa rahat binmek daha keyifli olur. şanzıman yağı değişimi, fren hidrolik sıvısı değişimi, v kayış ve ilgili rulmanlar ses yapıyorsa değişimi gibi. 

Supap değişimi sonrası aracı en az 2-3 bin km zorlamayın, lpgde kullanmayın. Benzinde sakin kullanın hatta benzin deposuna lpg katkısı atın ki supap yüzeylerinde kurum oluşsun, yalıtım sağlar lpgnin getireceği ısıl yüke karşın. 

Adem usta’nın ayağı önce yere bassın. Soranlara asla önermiyorum. Birkaç kere bakım değişim için gittim. En son içeride 7 araba varken beni kapıdan geri döndürdü. Pandemi var millet can derdinde sen araba derdindesin dedi. 

ayrıca abs arızası için komple değişmenden başka çare yok dedi. Biraz bekle amerika’dan abs getirebiliriz dedi. 

beyincide sadece abs’nin pompasını değiştirerek abs olayını çözmüştüm. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

22.06.2021 at 23:22, ozgur35 :

Vurintu sensorunu degisin hazir acmisken 

Vuruntu sensörünün belirli bir km de mi değişmesi gerekiyor yoksa arıza yapınca mı? Benim aracımda hiç aşırı sarsıntı olmadı. Sensörün problemli olduğunu nasıl anlarız. Boş yere çalışan orjinal parçayı değiştirmek istemem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, Akuma :

Vuruntu sensörünün belirli bir km de mi değişmesi gerekiyor yoksa arıza yapınca mı? Benim aracımda hiç aşırı sarsıntı olmadı. Sensörün problemli olduğunu nasıl anlarız. Boş yere çalışan orjinal parçayı değiştirmek istemem.

Herkesin 10 yil dayanio genelde Kendi kendine erio bozuluo. Ariza lambasi yanik kalio İllaki bi gun bozulcak kacari yok 😃

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...