Jump to content

Mazda CX-5 Üzerine Sorularım

corsaedt
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar Ben konya'dan Mustafa..Doktorum..(Tıp değil:))Şu an ki aracım 2012 Corsa D color edition modeli. Aşağıdaki linkten aracıma ait resimlere bakabilirsiniz. Türkiye'deki yılına göre en donanımla araba diyebiliriz. Araçta sadece koltuk ısıtma , otomatik klima ve sunroof hariç tüm donanımlar var diyebiliriz. İşin ilginç yanı ilk arabam olduğu için araştırma yapmadan dizel ve uygun kampanyalı diye hemen aldık ama sonradan arabada ABS ve 4 hava yastığından başka bir donanım olmadığını anladık fakat bu biraz geç oldu. DAha sonra aracıma kendi çaba ve imkanlarımla 5 senede birçok donanım ekledim. Hatta Türkiye'de ilk sonradan ESP takan benim desem yalan olmaz..Yaptıklarım;

aptıklarım...Elimden geldiğince orjinal kablo renkleri kullandım iyi bir işcilik çıkardığımı düşünüyorum:)
AFL far sistemi(arka sigorta kutusu da dahil)
ESP
OPC vites ve direksiyon
Park Pilot (orjinal)
Touch And connect radyo (nav,bluetooth,USB)
Ayak torpido aydınlatmaları
Yağmur sensörü ve otomatik kararan ayna(cam orjinal değişti)
Aydınlatmalı kapı kumandaları opc line
Tavan okuma lambası büyük olanla değişti
Arka okuma lambası takıldı..

https://www.dropbox.com/sh/yicisjaqfxlf0s6/AADimKYce0H6FxEaXNE1wC9Ka?dl=0

Şimdi aile büyüyor ve bunu satıp CX5 almak istiyorum dizelden benzine geçmek beni biraz zorlayacak ancak donanım olsun 2.0 a göre yakıtın az olması beni biraz sevindirdi. Mazda hakkında bir fikrim yok ama opel'i nasıl öğrendiysem bunu da öğrenirim diyorum.Opelin teşhis aletlerini bile aldım o derece:)

Bu arabayı alma sebebim kesinlikle donanım sadece adaptive cruise control olmaması üzücü ancak ruslar mazda 6'dan ya da 3'den bir donanım kaydırması yapmışlar çalışmış. Sizden ricam dizelden sonra bu arabanın yakıtı beni çok üzer mi? %60 sakin %40 afresif kullanırım genelde..Ama kesinlikle bir suv araç istiyorum.En önemlisi dizelin verdiği uğultu ve ses burda da var mı?

2017'lerde kapı fitillerini yenilemişler..Almak istediğim aralık 2012-2014 arası uygun olursa 2016 da olur ancak 80.000'i geçemem..Aracımın takas alınıp üstüne para da verebilirim..Şimdidedn yorumlarınız için teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

36 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Başlığı Cx-5 olarak değiştirdim. Dizel bir araçtan benzinli CX-5'e geçmek yakıt konusunda üzer bence. 

Bölümü de cx5 e taşısaydın elin değmişken...

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benzinli veya dizel kenara dursun

çorsa 'dan  SUV a geçmek  = neredeyse 2 kat yakıt tüketimi demek..  

1000 kg vs 2000kg   F=m.a   

yakıt tüketimi de bir kenara dursun, 

çorsa sizi sadece a noktasından b noktasına ulaştırmak için bir araçtır.

SUV ise,  sizi aynı hedefe konforlu ve güvenli ulaştırmak için tasarlanmıştır.

yine kütlenin korunumu yasasından yola çıkarsak, 

çorsa ve cx5     2 araç da 100km hızla birbirlerine karşı ilerlerken çarpışsalar, 

çarpışmadan sonra cx5 aynı istikamette atıyorum 30 km hızla yoluna devam eder.

çorsa patates olur, geri geri gider..

uzun lafın kısası,  biraz fazla yakması normal..

bence hazır opel ile bu kadar oynaşmışken,  Captiva alın 50-60 bine ..   allah mesut bahtiyar etsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Çağlar Bayur :

corsa da direksiyon sisteminde açı sensörü mevcut muydu esp takarken?

bir e başlık cx3? ancak cx5 içerik?

Oncelikle konunun yanlis yerde olmasindan dolayi kusura bakmayiniz..Belki Allah soyletti cx3 aliriz:) saka bir yana cx5 i secmemdeki neden donanimdan kaynaklidir. 2012 de bile 2017 teknolojilerin yerlestirilmesi beni gercekten etkiledi. Sizin sorunuza gelince aci sensoru corsalarda direksiyon kolonunda ben de esp destekleyen kolon buldum eskisiylendegistirdim boylelikle sorunu cozdum.. Cx5 kullanimda fabrika verilerine yakin degerler olunca birazcik da bu araca yonelmemde etkili oldu. tiguan dusunurken benzinlisi beni uzer diye vazgectim onlarda 11 in asagasi a inecegimi dusunmuyorum.Captiva tavsiye eden arkadasa yorumum ise chevrolet grup turkiyeden cekildi yedek parca ve ikinci elini dusunursek pek mantikli bir durim degil kaldinki ben araci donanim icin aliyorum. Benim corsadaki en buyuk sikintim bu niye sadece cruise control u olan bir araba alayim?? Sizden ricam yakit tuketiminde en azi gordugunuz deger nedir benim arac neredeyse 6. seneye gelecek 80.000 km de simdi. dizel almakta ki zararimi siz dusunun zaten benzinle dizel arasinda pek bir fsrk kalmadi onyuzden bu saaten sonra dizel almak pek mantikli bir is gibi gozukmuyor hem verdigi ses ve bakim masraflsrindan dolayi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, İlhan :

80 Bin liraya CX-5

Corsa'yı takasa vererek alabilmek...

İyi şanslar diliyorum size..

Arkadasim 75.000 tl e konyada vardi hem de temiz ama manuel oldugu icin almadim o yuzden sans sizinle olsun ben isime sansa birakmam yapici yorumlar istiyorum boyle kirici degil lutfen

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, corsaedt :

Arkadasim 75.000 tl e konyada vardi hem de temiz ama manuel oldugu icin almadim o yuzden sans sizinle olsun ben isime sansa birakmam yapici yorumlar istiyorum boyle kirici degil lutfen

Mustafa bey yukarıdaki mesajın neresi kırıcı ? 

Gerçekleri vurgulayan özet bir mesajdı...

Her neyse alıngansınız ve kırıldınız diyelim. Bu durumda özür diliyorum sizden.

Bahsi geçen CX-5'i çok iyi biliyorum, 1,5 yıldan fazladır ilanlarda dönüyor. Bu güne kadar 2-3 farklı şehirden ilana konuldu. Reflex paket olup, hasarı olan bir CX-5'ti. İlkin sahibinden ilana konulmuştu, akabinde farklı şehirlerde farklı galerilerden ilana konulan bir araçtı.

Umarım gönlünüze ve bütçenize göre bir CX-5 bulursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, İlhan :

Mustafa bey yukarıdaki mesajın neresi kırıcı ? 

Gerçekleri vurgulayan özet bir mesajdı...

Her neyse alıngansınız ve kırıldınız diyelim. Bu durumda özür diliyorum sizden.

Bahsi geçen CX-5'i çok iyi biliyorum, 1,5 yıldan fazladır ilanlarda dönüyor. Bu güne kadar 2-3 farklı şehirden ilana konuldu. Reflex paket olup, hasarı olan bir CX-5'ti. İlkin sahibinden ilana konulmuştu, akabinde farklı şehirlerde farklı galerilerden ilana konulan bir araçtı.

Umarım gönlünüze ve bütçenize göre bir CX-5 bulursunuz.

Teşekkür ederim alıngan falan değilim sadece söyleyiş tarzınız hoşuma gitmedi tabii ki internet ortamı olduğu için bu tür duygu ifadelerin ne derece dalga geçici ne derece gerçekçi olduğu belli olmuyor ama cümlenizden ben rahatsız olduğum için en özgür ifademle hoşuma gitmediğini ifade ettim..Umarım bulurum buraya da çok katkım olur emin olunuz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, corsaedt :

Bahsettiğiniz araç 2 yıldan fazladır malum site de gezmekte. 

Fiyatının düşük olmasının sebebi;

1- Hasar kayıtlı olması

2- Manuel vites olması

3- Reflex paket olması ( donanım olarak power dan farklı)

4- 4x2 olması

5- Çoook uzun zamandır satılmaması.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neyse arkadaşlar olmadı bütçemizi 85.000 e çıkarabiliriz sıkıntı değil:) Merak ettiğim bir konu CX5 2014'de makyaj yedi zannedersem ekran da yeni nesil oldu acaba biz eski nesile bu ekranı takabilir miyiz? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, corsaedt :

Neyse arkadaşlar olmadı bütçemizi 85.000 e çıkarabiliriz sıkıntı değil:) Merak ettiğim bir konu CX5 2014'de makyaj yedi zannedersem ekran da yeni nesil oldu acaba biz eski nesile bu ekranı takabilir miyiz? 

Bu tür konularda Forumda @okkko Okan'ın bir tabiri var. Astarı yüzünden pahalıya gelir diye. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

corsaya 10.000 tl ekstradan harcadim ki aldigim urunler yeni ya da az kullanilmisti yurtdisinda baglantilarim var polonya bu konuda cok comert emin olun:) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendi sorumu kendim yanıtlayayım:) Belki yapan vardır diye sormuştum ancak panellerin arkasına bakmak sonradan aklıma geldi..

İki resmi karşılaştırınca soketler tamamen farklı olduğunu gördüm soketler olsaydı belki bir şans olabilirdi ancak büyük ihtimalle veri yolları birbirine benzer en kötü ihtimal eski pinler çıkartılıp yeni pinlere sokulabilir..

1_f.jpg

c997d47f4eeea8c2473720633a3a.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
28.11.2017 at 14:02, İlhan :

Bu tür konularda Forumda @okkko Okan'ın bir tabiri var. Astarı yüzünden pahalıya gelir diye. 

Mzd connect alt yapısı tamamen farklı. Satıp makyajlı cx5 almak daha ıcuza gelir...

@İlhan beni çözmüş... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

konuyu tekrar hortlatayım arkadaşlar bu aralar ciddi ciddi almayı düşündüğüm ancak eşimin 2.0 olmasından dolayı vazgeçtirtmeye çalıştığı CX-5 hakkında bir sorum daha olacak bu kasko değeri vergi indirimi olayını tam anlayıp anlamadığımı size sormak istiyorum aracın şu anda vergisi 2217 TL 2012 araç için konuşuyorum..Kasko değeri de 100.000 çıkıyor %5'lik kısım, 2018 yıllık vergi dilimini geçiyor bu yüzden bir alt vergi dilimin ödeme hakkı kazanıyorum..İşte burada sorum bir alt vergi dilimi 1600-1800 motor üzerinden mi olacak eğer öyle olacaksa 1303 üzerinden mi ödeyeceğim? zaten gelecek sene 7 yaş oluyor ve bu dilim 840 kadar iniyor bu sene için hesaplarsak..Hesaplama şeklim doğru mu yoksa başka şekilde mi hesaplanıyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

34 dakika önce, corsaedt :

konuyu tekrar hortlatayım arkadaşlar bu aralar ciddi ciddi almayı düşündüğüm ancak eşimin 2.0 olmasından dolayı vazgeçtirtmeye çalıştığı CX-5 hakkında bir sorum daha olacak bu kasko değeri vergi indirimi olayını tam anlayıp anlamadığımı size sormak istiyorum aracın şu anda vergisi 2217 TL 2012 araç için konuşuyorum..Kasko değeri de 100.000 çıkıyor %5'lik kısım, 2018 yıllık vergi dilimini geçiyor bu yüzden bir alt vergi dilimin ödeme hakkı kazanıyorum..İşte burada sorum bir alt vergi dilimi 1600-1800 motor üzerinden mi olacak eğer öyle olacaksa 1303 üzerinden mi ödeyeceğim? zaten gelecek sene 7 yaş oluyor ve bu dilim 840 kadar iniyor bu sene için hesaplarsak..Hesaplama şeklim doğru mu yoksa başka şekilde mi hesaplanıyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..

Bir alt dilimden kasıt; aynı yaştaki, bir alt silindir hacmi vergisi ödeniyor. Yani 1600-1800 cc mtv si ele alınır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...