Jump to content

Koltuk Ayarı (Yükseklik)

By_Nisay
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Forumdaşlar
Bu seferki konumuz başlıktan da anlaşılabilecegi gibi, koltuk yükseklik ayarı.
Benim Kırmızılı'nın sürücü koltugunda ön taraf ve arka taraf olmak üzere iki koltuk yükseklik ayar yeri var.
Benim aracımda ön taraf çalışırken arka taraf çalışmıyor. Koltugu sökmeden yapılabilir mi? 
Dikkatlice inceledigimde çeyrek tur hareket eden dişli mekanizmadan ayar yerinin cıktıgını gördüm.
Ben girişmeden önce foruma sorayım dedim :) bunu düzeltmenin yolu var mı? daha önce başına gelen, tecrübe eden arkadaşımız varsa yardımını bekliyorum.

pic-4708085099720145080-1600x1200.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda koltuk yükseklik ayarı ile ilgili sorunla hiç karşılaşmadım. Ama 2.Nesil Mazda 3'lerde bel desteğinde sorun yaşayanlar olmuştu. O ayarı yapan mandalla bağlantısı çıkıp, o bel desteği boşluğa düşüyordu. Tekrar o bağlantıyı sağladıklarında düzeliyordu.

Sizinde durum benzer olsa gerek. Ya dişli atlaması / sıyırması  / çıkması.. .Yerine oturttuğunuzda sorun düzelecektir. Tabi bu durum biraz zahmetli ve sizi uğraştırabilir. Ama eliniz yatkınsa bu tür işlere pek zorlanmayacaksınızdır..

Kolaylar gelsin..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumu didikledim, benzer sorunu yaşayan yok.  bahsi geçtigi üzere Mazda 3 de bel destegi sorunu yaşayan var sadece.
Çeyrek tur çalışan bir mekanizma. çeyrek tur üzerinde dişliler var, ayar kolunu zorlayıp dişli üzerine cıkartmak lazım fakat bayagı zorlamak gerek, aksam bayagı bayagı metal. koltuk sökmeden yapabilirsem ne ala, illa koltuk sökülecekse bir haftasonumu alacak sanırım.

bugun-yarın tavsiyesi olan gelmezse, kendim girişip yapacagım, görselleri ve işleyişi buraya yazarım.

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, AKayhan :

Aracin kitabina baktiniz mi?  Belki orada bir ipucu vardir diye...  Ben olsam kitaba bir bakardim.

Ana dilde cıkan  (Türkçe), ingilizce, Rusca bakım ve genel anlatım klavuzlarına. Capella klavuzunada baktım. Rusca olanda detaylı anlatım vardı ama pul ve vidaya kadar ince ince gösterdiklerinden pek sıcak gelmedi.;
birde millet olarak kılavuz okumak bize ters ya hani 8)
Birde püf noktalar kılavuzda yazmaz, forumlar-yardımlaşma sayfaları bunun için vardır.
kılavuz robotik anlatır. Oysa burda bir kişinin "şöyle kolay yolu var" demesi işi basite indirger.

By_Nisay tarafından düzenlendi
ekleme.
  • Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

48 dakika önce, zoptrik :

Abi koltuğu tutan çok da bir mekanizma yok. Sök ters çevir bak bence basit bir şeydir. 

Yarın ola hayrola :D bugun bi nöbet bitsin :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Pazar günü güneşli yazdan kalma bir hava vardı, piknik ve Havalı silah atıcılıgı için gittigimiz mekanımızda koltuk işini aradan çıkartalım bi dedik.
Önceden yaglayıp yumuşattıgım koltuk vidaları kapalı agız 14-15 ile kolayca acıldı.
koltugu kucakladıgımız gibi cıkarttık.
Koltugu yanlardaki (yaslanıla kısım ve altta olan) vidalarından gevşettik. el girecek kadar actık ama nafile.

Tamamen sökmek zorunda kaldık. tecrübe olacak ya. Aslında işimize yaramayacak yerleride söktük.
Bildigin tam takır kaldı koltuk.

Esas mekanizmaya geldigimizde zemberegi cıkartmak kolay oldu ama takması bizi ugraştırdı.

Sorun nerdeydi?
Koltugu indiren ve kaldıran iki tane zemberek var koltugun altında.
Zemberekler çelik olmasına ragmen kaldıran kısmın ucu kırılmış.

Yeni zemberek büktürecegiz diye düşünürken, agzı kötülemiş karga burnu ve iki pense yardımıyla iki adam gücüyle büktük. çoook ugrastırdı.
Tamam büktük halloldur derken, zemberekler üst üste mekanizma içerisine oturtmak gerekiyor. meger işin en cafcaflı kısmı oymuş.

Koltugu sökmesi takması 15 dakika ama iki zembereyi üst üste koyup mekanizmaya takması 45 dk sürdü.

Basit birşeyi yapmış olsakta zemberekeleri sıkıştırıp mekanizya sokunca sevinç narası atıp Bakır semaverde demledigimiz çaydan 1-2 bardak içtik.
Gerisi kolaydı çünkü.

Bütün aksamları takıp kontrol için koltugu test ettik.
Sonuç Başarılı :huhuu::harika::harika::harika:Tamam büktük halloldur derken, zemberekler üst üste mekanizma içerisine oturtmak gerekiyor. meger işin en cafcaflı kısmı oymuş.

Koltugu sökmesi takması 15 dakika ama iki zembereyi üst üste koyup mekanizmaya takması 45 dk sürdü.

Basit birşeyi yapmış olsakta zemberekeleri sıkıştırıp mekanizya sokunca sevinç narası atıp Bakır semaverde demledigimiz çaydan 1-2 bardak içtik.
Gerisi kolaydı çünkü.

Bütün aksamları takıp kontrol için koltugu test ettik.
Sonuç Başarılı :huhuu::harika::harika::harika:Koltugu araç içine evlat edasıyla getirip soktuk. vidaları sıkıp kapaklarını taktık.

Bakır semaverde çayı içip bir güzel ciger şiş yapıp ödüllendirdik kendimizi.

Sırada ne mi var?

Bagaj hidroligi.... Coming Soon.....

1.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

6.jpeg

9.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elllerinize emeklerinize sağlık...güzel başarılı iş çıkarmışsınız. Paylaşım için teşekkürler. Güle güle kullanın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...