Jump to content

Mazda 2 İçin Aliexpress'ten Siparis Vereceğim ama Parça Uyumluluğundan Emin Değilim

Ahmetyerli
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda2 2009 model aracimin 1nci oksijen sensoru arizalanmis. Usttekiymis. Aliekspresten siparus vercem ama uyani hangisi yardimci olurmusunuz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oksijen sensörünü Çin’den alıp sağlıklı bir şekilde kullanan var mı bilmiyorum, Subaru kullandığımda alan arkadaşların hepsi sorun yaşadı, Mazda da durum nedir bilmiyorum, tecrübeli arkadaşlar bilgi verecektir muhakkak 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Zealot un dediği gibi başınız ağrır. 
Lambda sensörleri türüne göre değişmekle birlikte 0,1-0,9 volt aralığında çalışan sensörlerdir. 1 voltun onda biri bile zengin fakir karışım aralığında farklı anlamlara gelir.  Zirkonyumda 0,8 Volt ideal yakıt, 0,9 Volt zengin karışımdır.
Tepki süresi, ısıtıcılı ise rezistans değeri vs konularına girmiyorum bile. 

Aracınız lpgli ise (Lpgli araçta genelde fakir karışımdan dolayı fazla ısıya maruz kalmaktan bozulur.) Sensörü değiştikten sonra mutlaka lpg ayarınızı kontrol ettirin. 

Muadil ürün almak için çin malı yerine bu parçaların üreticisi olan firmaları incelemenizi tavsiye ederim.
Honda aracım varken araştırma yaptığımda o aracın oksijen sensörünü NTK nın ürettiğini öğrenip, parça kodundan bularak serviste 650 TL olan sensörü NTK dan 285 TL gibi bir fiyata almıştım. (2014 yılı)

Orijinal lamda sensörünün (zirkonyumsa) katalog ömrü; yakıt sistemi sağlıklı araç için 160-180K km olarak aklımda kalmış. (kullanıma göre değişebilir elbette) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu dagitmak istemem ama bir soru sormak istiyorum.  Aliexpress'te satilan her ürün illa Çin mali midir?  Benzer bir baska soru, Amazon'da satilan her ürün illa Amerikan mali midir?  Benim bildigim Amazon neredeyse her ülkenin malini satar.  Aliexpress'de durum nedir, ben bilmiyorum.  Amazon'dan çok alisveris yaptim ama Aliexpress'ten hiç yapmadim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, ibrasoft :

@Zealot un dediği gibi başınız ağrır. 
Lambda sensörleri türüne göre değişmekle birlikte 0,1-0,9 volt aralığında çalışan sensörlerdir. 1 voltun onda biri bile zengin fakir karışım aralığında farklı anlamlara gelir.  Zirkonyumda 0,8 Volt ideal yakıt, 0,9 Volt zengin karışımdır.
Tepki süresi, ısıtıcılı ise rezistans değeri vs konularına girmiyorum bile. 

Aracınız lpgli ise (Lpgli araçta genelde fakir karışımdan dolayı fazla ısıya maruz kalmaktan bozulur.) Sensörü değiştikten sonra mutlaka lpg ayarınızı kontrol ettirin. 

Muadil ürün almak için çin malı yerine bu parçaların üreticisi olan firmaları incelemenizi tavsiye ederim.
Honda aracım varken araştırma yaptığımda o aracın oksijen sensörünü NTK nın ürettiğini öğrenip, parça kodundan bularak serviste 650 TL olan sensörü NTK dan 285 TL gibi bir fiyata almıştım. (2014 yılı)

Orijinal lamda sensörünün (zirkonyumsa) katalog ömrü; yakıt sistemi sağlıklı araç için 160-180K km olarak aklımda kalmış. (kullanıma göre değişebilir elbette) 

Peki abi benimkinin parca numarasini nasil ogrenirim.ntk dan sorgulamak icin.servis 700tl dedi sensore

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracta lpg de var.uygun fiyaa orjinali nasil bulurumki

Şimdi, Zealot :

bence gayet iyi demiş. 

mazda 6 ya 2400 tl çekti

Neeeeeeeee.abi napiyon

Bi arkadasim mazda 3 e aliekspresten almis ve 3aydir sorunsuz kullaniyorum diyo

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Zealot :

Aliexpress %95 Çin ve %95 kötü kalite 

AliExpress'te satılan her ürün kötü değildir. Sektörüne göre değişiklik gösterir. Gayet kaliteli ürünler vardır ancak otomotiv sektöründe özellikle mekanik ve elektrik aksamına çok güvenmeyin. Aracınızda kullanılan sensör mutlaka başka bir model veya başka bir marka araçta da kullanılmıştır. Bunun için araç bilgilerini girip öğrenebileceğiniz hem yerli hem yabancı siteler var. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Erçay :

Oksijen sensörünü Çin’den alıp sağlıklı bir şekilde kullanan var mı bilmiyorum, Subaru kullandığımda alan arkadaşların hepsi sorun yaşadı, Mazda da durum nedir bilmiyorum, tecrübeli arkadaşlar bilgi verecektir muhakkak 

Ben kısa süre önce Aliexpress'ten 50 tl civarına bir adet aldım Mazda Demio'm için, kendim değiştirdim sorunsuz kullanıyorum.

33 dakika önce, Zealot :

abi al istersen..

sensörsüz de araba sorunsuz çalışır  deniz seviyesinde .. hatta ankarada bile çalışabilri..

sadece çok yakar. 

Aracımın aldıktan 1 sene kadar sonra motorunu değişmek zorunda kaldım çünkü çok kötü bakılmıştı motora. Motor değişiminde ne halt yedilerse oksijen sensörü arızası vermeye başladı. 2-3 sene kadar umursamadım öyle kullandım sonra Çin'den alıp değiştim ve ortalama benzin sarfiyatım 1.5 litre kadar düştü. Kesinlikle bozuk sensör yakıyor.  

11 saat önce, Ahmetyerli :

Mazda2 2009 model aracimin 1nci oksijen sensoru arizalanmis. Usttekiymis. Aliekspresten siparus vercem ama uyani hangisi yardimci olurmusunuz

Uyan doğru soketi bulmak zor, çünkü soketler değişkenlik gösterebilir. Özellikle kat öncesi ve sonrası soketler bile farklılaşabiliyor. Sizin sensör soketine eğilip bakmanız gerek. Bana sorarsanız hiç doğru soketli parçayı aramakla uğraşmayın. Universal oksijen sensörlerinden alın. Eski sensörün soketten uzanan kablosunu kesip yeni sensörün kablolarını eski soketin kablolarıyla birleştireceksiniz. Çok basit bir işlem. Ben şu aşağidaki linktekini almıştım. Aylardır bir sorun yaşamadım.

https://tr.aliexpress.com/item/Universal-Oxygen-Sensor-Bosch-0258986507-forAudi-Citroen-Fiat-Ford-Hyundai-Renault-Volvo-VW/720079386.html?spm=a2g10.search0104.3.10.Y8xSFH&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10151_10065_10344_10068_10345_10342_10343_10340_10341_10541_10562_10084_10083_10307_10539_5080015_10312_10059_10313_10314_10534_10533_100031_10604_10603_10103_10594_10557_10596_10595_10142_10107,searchweb201603_25,ppcSwitch_4&algo_expid=f0d98ded-b4d9-4e0e-9fa8-02b4cfad2128-1&algo_pvid=f0d98ded-b4d9-4e0e-9fa8-02b4cfad2128&rmStoreLevelAB=4

6 saat önce, AKayhan :

Konuyu dagitmak istemem ama bir soru sormak istiyorum.  Aliexpress'te satilan her ürün illa Çin mali midir?  Benzer bir baska soru, Amazon'da satilan her ürün illa Amerikan mali midir?  Benim bildigim Amazon neredeyse her ülkenin malini satar.  Aliexpress'de durum nedir, ben bilmiyorum.  Amazon'dan çok alisveris yaptim ama Aliexpress'ten hiç yapmadim.

Aliexpress veya Gearbest, Geek veya başka bir site... Burada satılan çoğu ürün elbette Çin malıdır. Ama hiç başka markanın malı yok mudur? Elbette vardır. Bu adamlar (Çin'liler) Amerikan malı kullanmıyor mu? İngiliz malı kullanmıyor mu? Getirilen bu ürünleri kendi alışveriş sitelerinde de satıyorlar. Elbette menşei ülkede satılan fiyattan daha yükseğe (vergiler yüzünden).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Zealot :

bu universal sensör  muhtemelen wideband değil, narrowband

Vallahi o kadar akıllı olduğunu ben de sanmıyorum, detaylı ecu okuması gerek. Narrow'dur bence de ama en azından yakıtta bir düşme yaptı ve arıza lambasını söndürdü.

6 saat önce, Zealot :

Aliexpress %95 Çin ve %95 kötü kalite 

Bu arada Aliexpress veya diğer Çin ürünlerinin yüzde 95'ine kötü diyemeyiz. Bu güne değin, değeri 1$'dan 460$'a varan aklınıza gelebilecek her tür ürün gamından 50-60'dan fazla paket getirttim Çin'den. Birkaç senedir de problemsiz iş yapıyorlar şükür. Önemli olan doğru ürünü ve kaliteyi seçip getirtebilmek bu tip alışverişlerde. Ha kötü ürün hiç mi yok, elbette dolu. Unutmamak gerek ki artık hemen hemen dünyaca ünlü tüm markaların üretim yerleri de Çin'de. O açıdan bakıldığında Çin'de üretilen her mal aslında zaten Çin malı oluyor endirekt olarak. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Ahmetyerli :

Peki abi benimkinin parca numarasini nasil ogrenirim.ntk dan sorgulamak icin.servis 700tl dedi sensore

Şase numaranızı yazın, bakmaya çalışayım. 
Bugün dışarıda olacağım için geç dönebilirim ama mutlaka dönerim buldum veya bulamadım diye.
Ürünü söküp üzerine bakabilirseniz markası yazması lazım. Yüksek ihtimal Denso veya NTK dır. Soket farkı olmaz genelde. Eğer aracınızda NTK kullanıldıysa NTK dan alıp direk takarsınız. Ama örneğin Bosch kataloğundan muadil kullanılabilen ürünü alırsanız, soket-kablo ayarlaması yapmanız gerekir. Bunu Bosch kötüdür diye söylemiyorum, o da sonuçta VW grubuna orijinal ekipman olarak çıkmıştır, çalışma değerleri aynı olan bir sensör vardır mutlaka ama soket yapısı farklı veya soketsiz kabloludur.
Alt sensörle üst sensör soketleri farklıdır ama hem fonksiyonları farklı olduğu için hem de ısıtıcı rezistans vs durumlarından dolayı pin sayılarında değişiklik olur. (Montaj sırasında yanlış yere takılmaması için yakın yerlerdeki parçaların soketleri farklı imal edilir, bu da bir etkendir.)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınızın motor gücünü bilemedim ama aşağıdaki linkte 1.3 motor bir Mazda 2'yi konfigüre ettim ve bir lambda sensörü buldum. Bu sensör birçok Ford modelinde de kullanılmış ancak sizin araç için doğru parçayı bulmanız lazım. Faydalı olabilir.

https://www.sadeceparca.com/mazda-2-yedek-parca-5803/lambda--oksijen-sensoru-44/urunler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, İlhan :

Sizin Silindir, Subap, Buıji olayları ne oldu ?

Degisti subaplar bu seferde bu sorun cikti

3 saat önce, ibrasoft :

Şase numaranızı yazın, bakmaya çalışayım. 
Bugün dışarıda olacağım için geç dönebilirim ama mutlaka dönerim buldum veya bulamadım diye.
Ürünü söküp üzerine bakabilirseniz markası yazması lazım. Yüksek ihtimal Denso veya NTK dır. Soket farkı olmaz genelde. Eğer aracınızda NTK kullanıldıysa NTK dan alıp direk takarsınız. Ama örneğin Bosch kataloğundan muadil kullanılabilen ürünü alırsanız, soket-kablo ayarlaması yapmanız gerekir. Bunu Bosch kötüdür diye söylemiyorum, o da sonuçta VW grubuna orijinal ekipman olarak çıkmıştır, çalışma değerleri aynı olan bir sensör vardır mutlaka ama soket yapısı farklı veya soketsiz kabloludur.
Alt sensörle üst sensör soketleri farklıdır ama hem fonksiyonları farklı olduğu için hem de ısıtıcı rezistans vs durumlarından dolayı pin sayılarında değişiklik olur. (Montaj sırasında yanlış yere takılmaması için yakın yerlerdeki parçaların soketleri farklı imal edilir, bu da bir etkendir.)

Jmzde14j200180772 abi bu.is gorsun orjinalligi onemli deil

Soketi mazda 3le ayni. 21dolara buldum ama ya uymazsa.700 tl istedi servis

2 saat önce, serkan306 :

Aracınızın motor gücünü bilemedim ama aşağıdaki linkte 1.3 motor bir Mazda 2'yi konfigüre ettim ve bir lambda sensörü buldum. Bu sensör birçok Ford modelinde de kullanılmış ancak sizin araç için doğru parçayı bulmanız lazım. Faydalı olabilir.

https://www.sadeceparca.com/mazda-2-yedek-parca-5803/lambda--oksijen-sensoru-44/urunler

Eyvallah abi bunu bi dusuneyim

Benim anlamadigim subaplar degistikten sonra oldu bu sorun

4 saat önce, İlhan :

Sizin Silindir, Subap, Buıji olayları ne oldu ?

Subaplar degisti bu seferde bu sorun cikti

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, Ahmetyerli :

Degisti subaplar bu seferde bu sorun cikti

Size zahmetler olacak belki ama, açmış olduğunuz konuda subap değişim detaylarını belirtirseniz. Belki birilerine bir fayda sağlamış olursunuz..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...