Jump to content

Mazda 2 İçin Aliexpress'ten Siparis Vereceğim ama Parça Uyumluluğundan Emin Değilim

Ahmetyerli
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

20 dakika önce, Ahmetyerli :

Jmzde14j200180772 abi bu.is gorsun orjinalligi onemli deil

Soketi mazda 3le ayni. 21dolara buldum ama ya uymazsa.700 tl istedi servis

Üst oksijen sensörü için aracınızda 3 adet kod çıkıyor. 
Aslında 3 üde aynı ürün ama üründe revizyon olmuş. 
ZJ38-18-8G1B : 864,00 TL

ZJ38-18-8G1C : 2.003,60 TL

ZJ38-18-8G1D : 1.453,00 TL 

Bu kodların üçü için de maalesef Bosch NTK veya Denso da bir kod karşılığı bulamadım. Muhtemelen Fomoco olarak üretilmiş. Servisten hazır %30 indirim kampanyası varken faydalanabilirsiniz veya ebay, amazon vs sitelerden bu kodlarla arayıp biraz daha uyguna getirtebilirsiniz. (Servis indirim kampanyası 2 Aralık son günü.)

Fiyatlar yanlış anlaşılmasın, ben parça satıcı falan değilim. Sadece revizyona uğramış parçaların fiyatları arasındaki farkın görülmesi açısından bilgi amaçlı yazdım. Tavsiye edilen Kdv dahil liste fiyatları.

Bu kodların üçü de aynı parçaya ilişkin kodlar. Sonraki B-C-D parçanın sonradan revizyon- iyileştirme gördüğünü belirtir. 

Alt oksijen sensörünüzle ilgili çıkan kod;
ZJ39-18-861B : Bu koda karşılık Bosch muadil ürünü F00HL00365 kodlu ürün. Alt oksijen sensörünüzde sorun yoksa bunu dikkate almayın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bakın bende 2. nesil (Türkiye'de olmayan) babamda ise 3. nesil Mazda 2 (bahsi geçen) var. Motor güç ve sıkıştırma oranları birebir aynı olmasa da motor elemanlarının yerleşimi ve karakteri benzer bu iki arabanın. Daha evvel çok uzun süre bu oksijen sensörü işinin araştırmasını yapmış ve seneler içinde motorda birçok parçayı söküp değiştirmiş, bir nebze tanıma imkanı bulmuş biri olarak söylüyorum oksijen sensörlerinin soketleri değişkenlik gösteriyor. Bazı araçlarda erkek soket ecuya bağlı oksijen sensörünün üzerindeki dişi iken bazı araçlarda dişi soket ecuya bağlı oksijen sensörü üzerindeki ise erkek olabiliyor. Yani satın aldınız diyelim bir tane sensör, gelince bir bakmışsınız erkek-erkek soketler. Hatta internette araştırmalarınızda da göreceksiniz araç modelinize göre arattığınızda farklı farklı soketler çıkıyor karşınıza. Dahası şimdi paylaşacağım resmi yine buradan bir arkadaşımız atmıştı bana. 

8NvYQW.gif

Sağ üst köşede 18-861b no1 yazan parçayı gördünüz mü? Değişeceğiniz o sizin normal şartlarda. Bir de onun altında 18-861b no2 var. 18-861b diye google'da aratın mesela karşınıza hep aynı soket gelecek. Ama gerçek hayatta no1 ile no2'nin soket yapısı farklı.

Mesela kendi aracımdakini göstereyim:

WGv7YN.jpg

Normalde broşüre göre hareket edip 18-861b'yi aldığınızda size gelecek olan sensörün soketi orta aşağıdaki sırf siyah renkli olandır. Ama bende o siyah renkli olan ecuya bağlı sabit soket, diğer turunculu olan ise oksijen sensöründen gelen soket. Eğer gidip ondan almış olsaydım kabloları kesip benim bağlamam gerekecekti yine. Kör alışveriş yapmayın bana sorarsanız.

Eğer elinizden geliyorsa, elinize 10'luk anahtarı alıp motor kaputunu ilk kaldırdığınızda ilk karşınıza çıkan, filtrenin ve ecunun bulunduğu en üstteki siyah kutuyu sökeceksiniz. Yani bujileri değiştirirkenki gibi çıplak kalacak motor... Motorun kokpite doğru olan kısmına eğileceksiniz sensör orada zaten, oradan geçen kabloyu takip edip soketini bulun, fotosunu çekin. En sağlıklı bilgi bu şekilde elde edilir. Ha siz yapamıyorsanız gidin bir garajda 5 dakikada baksınlar, parçayı da ona göre sipariş edin. Ya da dediğim gibi universal bir oksijen sensörü alıp kablolarını bağlayın/bağlatın hallolsun bu iş. Ölümcül bir parça değil bu arkadaşlar. Senelerdir benim yaptığım gibi umursamayıp sensör arızasıyla aracına binen arkadaşlar var. Yapacağı sadece belki katalitiği biraz pisletmek ve yakıt sarfiyatını arttırmak. Böyle bir parça için gidip de 700 lira 1000 lira 2400 lira vermeyin gözünüzü seveyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, jamesjay :

Sağ üst köşede 18-861b no1 yazan parçayı gördünüz mü? Değişeceğiniz o sizin normal şartlarda. Bir de onun altında 18-861b no2 var. 18-861b diye google'da aratın mesela karşınıza hep aynı soket gelecek. Ama gerçek hayatta no1 ile no2'nin soket yapısı farklı.

Mesela kendi aracımdakini göstereyim:

Normalde broşüre göre hareket edip 18-861b'yi aldığınızda size gelecek olan sensörün soketi orta aşağıdaki sırf siyah renkli olandır. Ama bende o siyah renkli olan ecuya bağlı sabit soket, diğer turunculu olan ise oksijen sensöründen gelen soket. Eğer gidip ondan almış olsaydım kabloları kesip benim bağlamam gerekecekti yine. Kör alışveriş yapmayın bana sorarsanız.

Söylediğiniz şeyin olması mümkün değil. 
Parça koduna göre böyle bir karışıklık/karşılamama olması kaosa neden olur. Söylediğiniz durum eksik koddan kaynaklanıyor. 18-861B olarak parça aranmaz. Eğer böyle bir hata ile parça alımı yaparsanız dediğiniz doğrudur. 

Çünkü; 18-861B olarak arayıp almak istediğiniz ürün için hangisini alacaksınız ?
LFG2-18-861B mi?
ZJ39-18-861B mi?
LFL7-18-861B mi?

Ki bu üç parça kodu arasında biri üst oksijen sensörüyken, ikisi alt oksijen sensörü.
Ekran görüntüsünde kısaca son 5 hanesi yazar kodların ama servis parçayı ekrandan seçip listeye eklediğinde tam kodunu, varsa revizyon geçmişini görür.

Diğer konu kullanıcının kendi insiyatifindedir. Sonuçta araç sahibi, orijinal parçaya ne kadar para vereceğini, muadil veya farklı ürün kullanacağına kendisi karar verir. Parça şu işe yarar, şu önemi vardır, fakir karışımda motora orta-uzun vadede şu zararı vardır vs diye uzatıp konuyu dağıtmak istemem. Konuyu görünce, bildiğim ölçüde yardımcı olmaya çalıştım sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, ibrasoft :

Söylediğiniz şeyin olması mümkün değil. 
Parça koduna göre böyle bir karışıklık/karşılamama olması kaosa neden olur. Söylediğiniz durum eksik koddan kaynaklanıyor. 18-861B olarak parça aranmaz. Eğer böyle bir hata ile parça alımı yaparsanız dediğiniz doğrudur. 

Çünkü; 18-861B olarak arayıp almak istediğiniz ürün için hangisini alacaksınız ?
LFG2-18-861B mi?
ZJ39-18-861B mi?
LFL7-18-861B mi?

Ki bu üç parça kodu arasında biri üst oksijen sensörüyken, ikisi alt oksijen sensörü.
Ekran görüntüsünde kısaca son 5 hanesi yazar kodların ama servis parçayı ekrandan seçip listeye eklediğinde tam kodunu, varsa revizyon geçmişini görür.

Diğer konu kullanıcının kendi insiyatifindedir. Sonuçta araç sahibi, orijinal parçaya ne kadar para vereceğini, muadil veya farklı ürün kullanacağına kendisi karar verir. Parça şu işe yarar, şu önemi vardır, fakir karışımda motora orta-uzun vadede şu zararı vardır vs diye uzatıp konuyu dağıtmak istemem. Konuyu görünce, bildiğim ölçüde yardımcı olmaya çalıştım sadece.

Elbette kullanıcı insiyatifindedir ne yönde gideceğinin seçimi. Buraya hiçbirimiz art niyetle girmiyoruz. Hepimiz yardımcı olma/yardım görme gailesindeyiz. Dolayısı ile konunun uzamasının da aksine faydası var. Ne kadar çok tartışma ortamı, o kadar çok bilgi... :) Broşürde de yer almayan eksik kodlar olabilir, doğrudur ama arkadaşın aracının sıfır mı 2. el mi olduğunu bilmiyoruz. En azından ben bilmiyorum. Daha önceki sahibinin bu soketleri değiştirme olasılığı vardır her zaman. Bir olasılıktır bu. Kıbrıs'ta özellikle Japan Import araçlar var mesela. Japonya'dan düşük km'li ikinci el olarak giriyor ülkeye. Japonya'da birçok parçası değişmiş olabiliyor motor elemanlarının evvelden. Çok karşılaştım bu tip durumlar ile burada. O yüzden her zaman kendi gözünüzle teyit almanız gerek. En net bilgi arkadaşımızın sensöre ulaşıp soketine bakmasıyla olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, jamesjay :

Elbette kullanıcı insiyatifindedir ne yönde gideceğinin seçimi. Buraya hiçbirimiz art niyetle girmiyoruz. Hepimiz yardımcı olma/yardım görme gailesindeyiz. Dolayısı ile konunun uzamasının da aksine faydası var. Ne kadar çok tartışma ortamı, o kadar çok bilgi... :) Broşürde de yer almayan eksik kodlar olabilir, doğrudur ama arkadaşın aracının sıfır mı 2. el mi olduğunu bilmiyoruz. En azından ben bilmiyorum. Daha önceki sahibinin bu soketleri değiştirme olasılığı vardır her zaman. Bir olasılıktır bu. Kıbrıs'ta özellikle Japan Import araçlar var mesela. Japonya'dan düşük km'li ikinci el olarak giriyor ülkeye. Japonya'da birçok parçası değişmiş olabiliyor motor elemanlarının evvelden. Çok karşılaştım bu tip durumlar ile burada. O yüzden her zaman kendi gözünüzle teyit almanız gerek. En net bilgi arkadaşımızın sensöre ulaşıp soketine bakmasıyla olacak.

(Konu dışı olacak ama söylemeden duramadım.)

Ah Kıbrıs ah...
Sırf çıkmacılardan Mazda 3 parça toplamak için gelicem bi gün Kıbrıs'a. 
Led arka stop fln.. ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

27 dakika önce, ibrasoft :

Ah Kıbrıs ah...
Led arka stop fln.. ;D

Vallahi parça çok burada. Sanıyorum fiyatları da epey uygun Türkiye'ye göre çünkü forumdan bir arkadaşın Mazda2'sine şanzıman takozu bulmasına yardım etmiştim. Gerçekten uygundu fiyatı. Valize sığan herşeyi alın gidin ^-^

27 dakika önce, ibrasoft :

Ah Kıbrıs ah...
Led arka stop fln.. ;D

Bu arada tam olarak şu parçanın fiyatına "ZJ38-18-8G1D : 1.453,00 TL "  3 sene kadar önce tertemiz bir Demio motoru satın aldım komple. 2006 model... :) Ne çılgın fiyatlar bunlar böyle. Türkiye'de çıkma motor fiyatları nasıl acaba şu an merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, jamesjay :

Abi banada sensor bulsan kibristan olmazmi. Ucretini gondereyim

20171130_113222.jpg

Soket bu

IMG-20171130-WA0007.jpeg

20171130_113233.jpg

20171130_113228.jpg

Oksijen Sensörü Lambda Sensörü Mazda 3 BK için 1.6L Z601-18-861A
http://s.aliexpress.com/RvYbu6JJ
(from AliExpress Android) burda buna benzer urun 21dolar

Z602 18 861 Lambda Oksijen Sensörü Mazda 2 Için DE 3 BK 5 MX-5 1.3 1.5 1.8 2.0 2.3 Z602-18-861 Z60218861
http://s.aliexpress.com/UJrQzmeI
(from AliExpress Android)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece soket yapısına aldanmayın. Soket yapısı aynı olsa da çalışma ve direnç değerleri farklı olur.

Aliexpresten muadil ürün alacaksanız bile bu kodlardan birinin  taklidini alın.

ZJ38-18-8G1B 

ZJ38-18-8G1C 

ZJ38-18-8G1D

Ya da siz  bilirsiniz. Hangisini isterseniz onu alın. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, ibrasoft :

Sadece soket yapısına aldanmayın. Soket yapısı aynı olsa da çalışma ve direnç değerleri farklı olur.

Aliexpresten muadil ürün alacaksanız bile bu kodlardan birinin  taklidini alın.

ZJ38-18-8G1B 

ZJ38-18-8G1C 

ZJ38-18-8G1D

Ya da siz  bilirsiniz. Hangisini isterseniz onu alın. 

Eeeh hangisini alırsan al gibi :tey::tey::tey:Takılıyorum tabi ki.

5 saat önce, Ahmetyerli :

Abi banada sensor bulsan kibristan olmazmi. Ucretini gondereyim

20171130_113222.jpg

Soket bu

IMG-20171130-WA0007.jpeg

20171130_113233.jpg

20171130_113228.jpg

Oksijen Sensörü Lambda Sensörü Mazda 3 BK için 1.6L Z601-18-861A
http://s.aliexpress.com/RvYbu6JJ
(from AliExpress Android) burda buna benzer urun 21dolar

Z602 18 861 Lambda Oksijen Sensörü Mazda 2 Için DE 3 BK 5 MX-5 1.3 1.5 1.8 2.0 2.3 Z602-18-861 Z60218861
http://s.aliexpress.com/UJrQzmeI
(from AliExpress Android)

Vallahi ben de buradan uğraşmak istemediğim için direk Çin'den sipariş ettim ama bulduğun 21 dolarlık parça tamamdır bence. %90 sıkıntı çıkarmadan hallolacak işin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, jamesjay :

Yok yok haklısın biraz öyle olmuş.. :2funny:

Parça kodunu verdim, yine de başka kodlu parçaların linkini gönderince uyarmadan edemedim. 
Sonradan da dedim; ne karışıyorsun belki o kodlu parçayı istiyor, ne demeye karışıyorsun işine :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, jamesjay :

Vallahi ben de buradan uğraşmak istemediğim için direk Çin'den sipariş ettim ama bulduğun 21 dolarlık parça tamamdır bence. %90 sıkıntı çıkarmadan hallolacak işin.

Eyvallah abi bende bunu dusunuyordum zaten tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 $ lık üründen 3 gün önce sipariş verdim, gelmesini bekliyorum, satıcı ile konuştuğumda bk kasa için uyumlu uzunluğu 64 cm, dedi gelince ve taktırınca yorum yazarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kıbrıstan ben de sensör istiyorum. :D Bence bu işi ticarete dökmek lazım. 

LFH1-18-8G1A

LFH1-18-8G1B

LFH1-18-8G1C

Bunlardan biri. Bunların muadili ebayda ali ekspress de var ama orijinali ne marka bilmiyorum. Büyük ihtimal NTK dır. Karşılık denk gelen sensörleri bulabilsem aslında kablo ekleme çıkarma çok da sorun değil. Önemli olan sensörün kendisi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, doganayomer :

21 $ lık üründen 3 gün önce sipariş verdim, gelmesini bekliyorum, satıcı ile konuştuğumda bk kasa için uyumlu uzunluğu 64 cm, dedi gelince ve taktırınca yorum yazarım :)

Bu tür parçalarda kasa değil motor koduna uyumu sormak daha doğru olur. Türkiye de 1,6 motorla sunulan kasa başka ülkede 2,0-2,2 motor olarak sunulabiliyor. 

Umarım sorun yaşamazsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, zoptrik :

Kıbrıstan ben de sensör istiyorum. :D Bence bu işi ticarete dökmek lazım. 

LFH1-18-8G1A

LFH1-18-8G1B

LFH1-18-8G1C

Bunlardan biri. Bunların muadili ebayda ali ekspress de var ama orijinali ne marka bilmiyorum. Büyük ihtimal NTK dır. Karşılık denk gelen sensörleri bulabilsem aslında kablo ekleme çıkarma çok da sorun değil. Önemli olan sensörün kendisi. 

Kıbrıs'ta da pek sensör yok bence. Birkaç kez sormuştum parçacılara; universal olanlar vardı sadece ve fiyatları 270-280 tl lerde idi o zamanlar. Kadına çıkışmıştım hatta, dedim "yahu en iyi ihtimal bu sensörler Bosch'un ve yurtdışı fiyatları bu bu kadar. Nasıl oluyor da siz bu fahiş fiyatlara satabiliyorsunuz? Hele Çin malı daha da ucuz." Onun üzerine kadın birkaç saniyelik şoku atlattı ve "peki size 180 liraya verebiliriz dedi." :D Birkaç parçacı da hiç ellerinde orjinal olmadığını söyleyip çıkmacılara yönlendirmişti. Bunlar 2 sene kadar önce oluyor. Şimdi durum nedir bilmiyorum. Ama en mantıklısı yurtdışından sipariş her zamanki gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.12.2017 at 14:46, ibrasoft :

Bu tür parçalarda kasa değil motor koduna uyumu sormak daha doğru olur. Türkiye de 1,6 motorla sunulan kasa başka ülkede 2,0-2,2 motor olarak sunulabiliyor. 

Umarım sorun yaşamazsınız. 

Mazda 3 bk icin 1.6l olarak satin aldim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bir saat önce, doganayomer :

Sensör bugün elime ulaştı 11 günde teslim edildi, hafta sonu ustama gidip taktıracağım.

P_20171213_131418[1].jpg

P_20171213_131210[1].jpg

P_20171213_175408[1].jpg

Hayırlısı olsun. jet gibi gelmiş maşşallah. İnşallah sorunsuz işinizi görür. 

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün sensörü taktırdım, arıza ışığı söndü ve arabanın çekişinde hissedilir bir düzelme oldu çıkan sensörün, arıza kodunun ve arıza ışığının sönmüş halinin fotoğraflarını ekliyorum. Herkese iyi haftasonları diliyorum.

P_20171216_143007.jpg

Screenshot_2017-12-16-09-43-21.jpg

P_20171216_143919.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...