Jump to content

IIHS Zorlu Kaza Testini Geçebilen Otomobiller

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu Zorlu Kaza Testini Geçebilen 15 Otomobil Marka-Modeline Bakacak Olursak;

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Insurance Institute for Highway Safety ya da kısa adıyla IIHS, kaza testi konusunda en önemli kuruşlardan. 1959 yılında kurulan ve kar amacı gütmeyen kurum, zorlaştırdığı TOP SAFETY PICK+ ödülünü bu sefer sadece 15 otomobile verdi. 

IIHS, TOP SAFETY PICK+ ödülüne 2018 için iki yeni gereklilik daha ekledi. Bunların ilki farlar tarafında karşımıza çıkıyor. Kurum 2016 Mart ayından bu yana baktığı farların da “iyi” yeterliliğe ulaşmasını şart koşuyor. Bir diğer yeni gereklilik ise aracın önünden yapılan yanal kazalardan (Yolcu tarafı) “iyi” veya “kabul edilebilir” puan almasını gerektiriyor. Bunları ve hali hazırda kullanımda olan diğer kaza testlerinden (Arkadan, yandan vb.) iyi sonuç alan araçlar, kurumdan TOP SAFETY PICK+ ödülünü alabiliyor. Bu prestijli ödülü alan 15 araç ise şu şekilde sıralanıyor: “Kia Forte, Kia Soul, Subaru Impreza, Subaru Legacy, Subaru Outback, Toyota Camry, BMW 5 Serisi, Genesis G80, Genesis G90, Lincoln Continental, Mercedes-Benz E Sınıfı, Hyundai Santa Fe, Hyundai Santa Fe Sport, Mercedes-Benz GLC. " 

ııhs mazda 3 top safety ile ilgili görsel sonucu

IIHS’in başka ödül kategorileri de var Kurumun bu açıklaması elbette diğer otomobillerin kötü olduğu anlamına gelmiyor. TOP SAFETY PICK+ ödülünün iki gerekliliğini karşılayamayan ancak oldukça güvenli olan 47’den fazla otomobil modeli bulunuyor. Bu modellere TOP SAFETY PICK ödülünü veren kurum, bu otomobillerin de gerçekten çok güvenli olduğunu açıklıyor. Bu araçlar arasında “Hyundai Elantra, Toyota Prius, Audi A3, Audi A4, Volvo S60, Volvo V60, Volvo XC60, Honda CR-V, Hyundai Tuscon, Kia Sorento, Mazda CX-9, Mazda 3, Honda Accord ve Alda Romeo Giulia” gibi modeller bulunuyor. Kurumun tüm araçlar için bir araya getirdiği detaylı testleri ise burada yer alıyor. 

https://video.vidyome.com/videos/12-2017/PE6wcuTKEkDYsaeTxXM4.mp4

Kaynak: Log & IIHS

Tüm haberi görüntüle

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

paylaşım için teşekkürler İlhan hocam.

ben şahsen takip ediyorum iihs testlerini. ncap testlerine nazaran daha iyi. bir ara neydi öyle her giren araç 5 yıldız alıp çıkıyor. test şartlarını azıcık zorlaştırdılar yıldızlar düştü hemen. gerçi şunuda gözden kaçırmamak lazım avrupa ile abd kasaları ve uretim tekniği çogunlukla aynı değil.

iihs de sanırım 2018 için öl yolcu koruma - dar alan çarpışma testi ve farlar/aydınlatma testi standart hale geliyor. puanlamada etkili olacaktır. aklımda kalan bir anektod rav4 yolcu testinden gecememişti. nedeni ise sürücü tarafında kullandıkları bariyeri yolcu tarafında sunmamasıydı. bu konuda baya bir eleştri almışlardı. 2018 testinin detayına baktım değişen bir şey yok.bakalım daha teste girmeyen veya test sonucları daha yayınlanmayan araclar var. 

takip.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de takip ediyorum IIHS testlerini.  Muhtemelen araçlari bu denli kapsamli test eden bir baska kurum yoktur.

http://www.iihs.org/

Amerikan Consumer Reports kurumu da IIHS testlerini kullanir.  Aslinda bilinçli tüketicilerin bir araç almadan önce ilk bakmasi gereken yer IIHS olmali.  Öyle ya, en önemli kriter güvenliktir.  Yasamimizi kullandigimiz araçlara emanet ediyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12.12.2017 at 11:45, Mazda_Ozan :

Hyundai ve Kia'ya çok şaşırdım açıkçası. Bu seviyelere geldiği için tebrik ediyorum.

Hyundai ve Kia Son 10 yıldır inanılmaz kendilerini geliştirip, değişip ve büyüdüler. Gerçekten taktir edilecek durum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizayn aynı olabilir ancak ben farklı olduğunu düsünüyorum. Sase vr dıs gorunus aynı olsa bile malum üretim ve montaj kalite farkları muhakkak vardır. Abd satılan toyota corolla ile avrupa veya bizdeki bir degil mesela. Gerci abd deki corollada camryden bir cok parca var. Sonucta ayrı pazarlar. Pazara gore uretim yaptıkları icin urunlerde farklı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Ford Explorer ve Jeep Grand Cherokee, Amerikan IIHS tarafindan yapilan en son çarpisma testlerinde mümkün olan en düsük skoru aldi ("Poor").

Bunun yaninda, 2018 GMC Acadia, 2019 Kia Sorento, 2018 VW Atlas testlerde iyi ("Good") skoru aldi.  Ayrica, 2018 Toyota Highlander, 2018 Nissan Pathfinder, 2018 Honda Pilot testlerde kabul edilebilir ("Acceptable") skor aldi.

https://www.msn.com/en-us/autos/news/ford-explorer-jeep-grand-cherokee-get-poor-score-in-new-crash-test/ar-AAywDqm?ocid=spartandhp

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
15.12.2017 at 07:03, İlhan :

Hyundai ve Kia Son 10 yıldır inanılmaz kendilerini geliştirip, değişip ve büyüdüler. Gerçekten taktir edilecek durum..

Amerika'daki elantralar amerika'da üretiliyor. Türkiye'ye gelen elantralar kore üretimi olabilir ama sağlamlık açısından fark olacağını zannetmiyorum. Kore,  otomobil standartları açısından en çok kritere sahip ülkelerden biri. Elantra da hyundai'nin en çok sattığı modeli.  Yeni nesil Hyundai'ler  en dayanıklı otomobiller arasında

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Bilindigi gibi Amerikan IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) 2006'dan beri her sene araçlarin çarpismalara ne derece dayanikli oldugunu test eder ve en basarili araçlari Top Safety Pick diye isimlendirir.  Bu degerlendirmenin bir adim ötesine geçebilen araçlar ise Top Safety Pick+ skorunu alir.

IIHS 2019 model araçlarin çarpisma testlerini yapti ve kendi web sitesinde yayinladi.  Bu sonuçlari araç boyut kategorilerine göre asagidaki linkte bulabilirsiniz.

https://www.iihs.org/iihs/ratings/TSP-List

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sıralamada daha tüm testleri tamamlanmayan araçlar var. modelle ilgili detaylara bakmakta fayda var. paylaşım için teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Amerikan IIHS kurumu bu sene 49 araca Top Safety Pick+ ve de 41 araca Top Safety Pick ödülü verdi.  Toplam 90 model ödül almış oldu.  Mazda 3 de Top Safety Pick+ aldı.  Aşagıdaki makalenin sonlarında bu araçların listesi yer alıyor.  Güvenlik en önemli kriter.

Choices expand for safety-conscious consumers, as 90 vehicles earn IIHS awards

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, AKayhan :

Amerikan IIHS kurumu bu sene 49 araca Top Safety Pick+ ve de 41 araca Top Safety Pick ödülü verdi.  Toplam 90 model ödül almış oldu.  Mazda 3 de Top Safety Pick+ aldı.  Aşagıdaki makalenin sonlarında bu araçların listesi yer alıyor.  Güvenlik en önemli kriter.

Choices expand for safety-conscious consumers, as 90 vehicles earn IIHS awards

Vw topu tutmuş gibi. Japon, isveç ve audi götürmüş işi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Salt çarpışma güvenliği anlamında bütün otomobiller çok güvenli hale geldi, genelde ayrımı pasif değil aktif güvenlik özellikleri belirlemeye başladı. Burada da plus ile normal ayrımını çoğunlukla ön farların görüş başarımı getirmiş. Mazda'nın başarısı bu testler yaygınlaşmadan, ilk dönemlerdeki araçlarında bile yüksek small overlap kaza başarısı sunması, yani 2013 sonrası satın alınmış Mazda'lar bile son güvenlik testlerinden iyi not alacak durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...