Jump to content

Lpg ayarı nasıl yapılır

Bymetehan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Umarım videom işinize yarar arkadaşlar. Ben bu ayarla uzun yolda 100 km de 7.6 litre yakıta ulaştım. Çekişide gayet iyiydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

Bugün gittim bilgisayarlı bi gaz ayarı yaptırdım  araba kendine geldi  çekişi çok fark etti her zaman 2 ci vitesle arabanın bayılarak çıktığı bi yokuş vardı yine oradan çıktım ve araba hiç zorlanmadan çok rahat çıktı çok şükür çekiş problemini de halletmiş oldum arabam şu an çok güzel oldu tahminim büyük ihtimal aracın yakıtı da düşecek  buradan herkese tavsiyem lpg ayarını ustalara elle göz kararı yaptırmayın mutlaka bilgisayarlı bi ayar yaptırın çok fark ediyor sonuçta egzozdan çıkan değerlere göre bilimsel olarak yapılıyor çoğu arabalarda araç yanınızdan geçerken bi lpg kokusu geliyor bunun sebebi de yanlış gaz ayarından dolayı araç yakıtın bi kısmını yakmadan çiğ olarak atıyor ne oluyor yakıt sarfiyatı da artıyor ayar yaptırmak  15-20 liraya patlıyor pahalı bişey de değil 

•  
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, seferihisarlı mazdacı :

Bugün gittim bilgisayarlı bi gaz ayarı yaptırdım  araba kendine geldi  çekişi çok fark etti her zaman 2 ci vitesle arabanın bayılarak çıktığı bi yokuş vardı yine oradan çıktım ve araba hiç zorlanmadan çok rahat çıktı çok şükür çekiş problemini de halletmiş oldum arabam şu an çok güzel oldu tahminim büyük ihtimal aracın yakıtı da düşecek  buradan herkese tavsiyem lpg ayarını ustalara elle göz kararı yaptırmayın mutlaka bilgisayarlı bi ayar yaptırın çok fark ediyor sonuçta egzozdan çıkan değerlere göre bilimsel olarak yapılıyor çoğu arabalarda araç yanınızdan geçerken bi lpg kokusu geliyor bunun sebebi de yanlış gaz ayarından dolayı araç yakıtın bi kısmını yakmadan çiğ olarak atıyor ne oluyor yakıt sarfiyatı da artıyor ayar yaptırmak  15-20 liraya patlıyor pahalı bişey de değil 

•  

Cihazların çoğu kalibrasyonu bozuk olduğu için yakıt tüketimi her zaman ideal olmayabiliyor. Mesela ben 3 ayri yere bilgisayarlı gaz ayari yaptırdim üçüde birbirinddn beterdi :)))) en son ayarımı kendim yaptım videoda anlattığım gibi gayet randımanlı ve güzel oldu. Geçen hafta lpg tesisatını sıfır yaptırdığım yerde bi ayar yaptırdım. Yakıt tüketimini ölçüyorum şu an. Tutmazsa yine kendi ayarıma devam edicem. Kendi ayarımla 100 km uzun yolda 7.6 litre lpg tüketimini yakalamıştım. Çekiş kaybıda olmadı tabiiki ;) bakalım bekleyip görücez

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cihazın kalibrasyonu değil de üst devirleri ayarlayamıyorlar. Sonuçta rölantiyi baz alıyor, bazen 3000 devirde bağırtıp üst devirleri ayarlıyor ama yük altında yakıt karışımı her zaman muamma. Ben karburatörlü aracımı satmasaydım egzoza sensör monteleyip anlık lambda okumayı düşünüyordum. LPG ayarı çok önemli sadece yakıt için değil motorun sağlığı için de önemli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

ben şu an aracın çekişinden falan çok memnunum rölantide çalışırken hafiften vuruntulu sarsıntılı çalışıyordu şu an çalışması gayet güzel oldu o problemlerde kalktı yakıt olayını bakalım zaman gösterecek ama ustaya tamirciler hep elle göz kararı yapıyor deyince elle bende yapardım ama bu alete 10 bin lira parayı boşuna vermedim  işin ucuzuna bende kaçardım dedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Arkadaşlar merhaba mazda 323 f otomatik..gaz ayarından sonra istanbuldan çıkarken malesef çok yoğun bi trafik.. yeniçiftlik yeniçiftlikten edirne selimiye ye arada bi dur kalklarla 32 lt gaz ile 342 km yol..siz değerli bilgili arkadaşların tecrubelerine ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

28.07.2018 at 12:17, Mustafa. :

Arkadaşlar merhaba mazda 323 f otomatik..gaz ayarından sonra istanbuldan çıkarken malesef çok yoğun bi trafik.. yeniçiftlik yeniçiftlikten edirne selimiye ye arada bi dur kalklarla 32 lt gaz ile 342 km yol..siz değerli bilgili arkadaşların tecrubelerine ihtiyacım var.

Dur kalklar sebebiyle gayet iyi yakıtın. Yaptığım hesaba göre 100 km de 8 litre civarı yakacakken 9.3 litre yakmış. Bu da dur kalklardan dolayı. Bence gayet ideal

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım bunu şehir içi dahada düşüremeyiz..?

Bu arada yağ değişim zamanımda geldi.yağ değişiminden önce motora temizleyici atıp biraz çalıştırıp öyle değiştirim diyorum bilmiyorum tabi bi artısı varmıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29.07.2018 at 21:38, Mustafa. :

Sanırım bunu şehir içi dahada düşüremeyiz..?

Bu arada yağ değişim zamanımda geldi.yağ değişiminden önce motora temizleyici atıp biraz çalıştırıp öyle değiştirim diyorum bilmiyorum tabi bi artısı varmıdır..

Yakıtı biraz daha kısarsan bu sefer fakir karışım olur. Bu da subaplar ve motordan yemeye baslar. Motor içi temizleme olayınida ben mazotla yapmıştım. Gayet iyi sonuç vermisti

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mustafa. :

Bende maztorla motoru ve çevresini dıştan yıkadım geçen gün.o zaman yapılması bizim açımızdan artı..

Motor yagi yerine mazot koyup calkalatmistim. Ic temizlik yani 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Metehan benim hararetle ilgili sıkıntımı okudun mu bilyiyorum.eğer rapaya 90 ile girersem 80 le falan bitiryorum.kimisi gaz ayarın kısık olursada hararet yaşarsın diyorlar.kısık olsa çekişimde zayıf olmazmıydı?hani hararete sebeb olur mu bu ayarım sence?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, Mustafa. :

Metehan benim hararetle ilgili sıkıntımı okudun mu bilyiyorum.eğer rapaya 90 ile girersem 80 le falan bitiryorum.kimisi gaz ayarın kısık olursada hararet yaşarsın diyorlar.kısık olsa çekişimde zayıf olmazmıydı?hani hararete sebeb olur mu bu ayarım sence?

Aynı harareti  ve çekisten düşmeyi benzinde de yaşıyormusun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onu denemedim.onun için lpg mikserini söküp öyle denemeliyim deil mi?birde Bugün ustamın yanından geliyorum motorun içinde gığ gığ diye ses geliyordu uzun zamandan bu yana vardı ama hafif ti bu aralar arttı v kayışın oralardan geliyordu ses.usta devirdaim de boşluk oluşmuş dedi pazartesi salı gel değiştirelim dedi..bu rampada hararete sebep olurmu deyince bundan yapmaz dedi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rampada hararet genelde iki sebepten olur. Bunlardan ilki radyatör tıkanmaya başlamıştır. Digeri ise ya devirdaim yeterince çeviremiyor veya lpg mikserine giren sıcak su giriş ve çıkışını paralel bağlaması gerekirken, sıcak su dönüşünü mikser üzerinden gir çık yapıyorlar. Bu da yeterli devirdaim olmamasindan dolayı hararete sebep oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.08.2018 at 18:01, Mustafa. :

Benim lpg de T yok kalorifer giriş çıkış lpg lpg den motoro dönüyor.üsttegi yazımı okuyabildiniz mi? Devirdaim ile ilgili olan?

Sizin rampada veya aracı zorlayınca hararet yapma sebebi tam olarak bu. Reguletor  t atilarak paralel bağlanmalı. T attirip paralel bağlarsan soğutma motorda daha rahat ve hizli olacagindan hararet olayida ortadan kalkacaktir. Bir an once duzrlttirin bence

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...