Jump to content
tuğrul gündoğan

1.Nesil Mazda3 Motorun Vuruntulu Çalışması

Tavsiye Edilen Mesajlar

eexelanss
08.01.2018 at 20:01, tuğrul gündoğan :

merhaba arkadaşlar.  2005 model mazda 3 dynamic ov aracım var. İki hafta önce araci mi calistirinca motordan değişik bir ses duydum motor arıza ışığı yanıp yanıp söndü. Motor çalışırken titriyordu ve eksozdan puh puh diye ses geliyordu.  Sonra düzeldi normal çalışmaya başladı arıza ışığı söndü. Ondan sonra iki üç sefer aracı kullandım normal çalıştı. Bugün aracı calistirinca yine aynı şey oldu motor vuruntulu çalıştı ve motor arıza ışığı yanıp sönmeye başladı.  Eksoz yine puh puh diye ses çıkardı motor çalışırken sallandı.  10 dakika kadar çalıştıktan sonra motor normal gibi çalışmaya başladı ama arıza ışığı hala yanıp sönüyordu.  Bunun sebebi nedir yardimlarinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler. 

Öncelikle merhaba. Konu açılalı baya olmuş ama yinede faydası olur belki.

Aracınız lpg li olduğu için söylüyorum. Aracın LTFT ve STF değerlerinin bozulmuş olma ihtimali çok yüksek.. Böyle bir durumda motor ilk çalışmada fakir karışımla çalışır ve motor hem gürültülü hem vuruntulu hemde tabiri caizse pat pat ederek çalışır. Gaz verdiğinizde gaz yemez ve arıza ışığı yanıp söner. 2-3 dakika sonra normale döner. Aracı bir müddet(300-500 km kadar) sadece benzinde kullanıp durumun düzelip düzelmediğine bakarak buna karar verebilirsiniz. Bu tür bir durumda aracı cihaza bağladığınızda yine ateşleme sistemi arızası verir  bunu da belirtmiş olayım. Yani boş yere buji, bobin değiştirmiş olursunuz..

Benzinde kullandığınızda düzelme olursa tekrar gaz ayarı yaptırmanız lazım..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...