Jump to content

Borsada Hisse Senedi Neden Alınmalı ?

Çağlar Bayur
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

borsada senet aldım, kaybettim, almadım almalıyım, alsam ne olur, nasıl alınır, aldık ta ne oldu diyen olabilir. borsa yoktu ben kağıt alırdım. bilgim yettikçe soruları yanıtlayabilirim.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, M.E.G :

Borsayı çok merak etmiyorum da şu bitcoin ne ayaktır? Bilgisi olan detaylı anlatabilir mi? Kazanma, kaybetme riski nedir?

Bunun için ayrı bölüm açtık, orada konuşabiliriz ;)

https://www.mazdaclubtr.com/forums/forum/295-kripto-para/

58 dakika önce, Çağlar Bayur :

borsada senet aldım, kaybettim, almadım almalıyım, alsam ne olur, nasıl alınır, aldık ta ne oldu diyen olabilir. borsa yoktu ben kağıt alırdım. bilgim yettikçe soruları yanıtlayabilirim.

Borsada hisse senedi almayı bir şirketin geleceğine yatırım yapmak olarak görüyorum. Günübirlik "trade" denilen al sat değil de ileriye yönelik doğru yatırımla hem şirkete hem de geleceğe güzel bir yatırım olabilir diye düşüyorum ama tabii bu çok safiyane bir düşünce olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

senedi çocuğunuz için alın, yaptığım bir hesap avrdı, 1999 yılında 1 adet ford focus alacağına ford hissesi alan, 2012 lerde 300 adet focus sahibi olabiliyordu mesela.

bizde borsa denince o gün gir al sat yap kavramı var, globalde kısa vadeye 3 ay derler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Çağlar Bayur :

senedi çocuğunuz için alın, yaptığım bir hesap avrdı, 1999 yılında 1 adet ford focus alacağına ford hissesi alan, 2012 lerde 300 adet focus sahibi olabiliyordu mesela.

bizde borsa denince o gün gir al sat yap kavramı var, globalde kısa vadeye 3 ay derler

Biz günlük kazançları uzun vade kazançlara tercih ediyoruz. Mesela bir çoğumuz (ben de dahil) temettü performansını çok bilmez ama orada da çok ciddi kazançlar elde edilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de bu klübe katilmaktan memnunum.  Asagida çok önemli bir link paylasmak istiyorum.  Bu Ingilizce link borsada kisa vade vs. uzun vade tartismasina büyük bir netlik getirebilir.

https://www.futureadvisor.com/content/resources/getting-started/portfolio-strategy/long-term-vs-short-term-investing

Burada diyor ki, günlük olarak borsa temelde yazi tura atmak gibidir.  Zamanin takribi % 53'ünde yükselir, % 47'sinde düser.  Bu % 50 / % 50 orana pek yakindir.  Fakat daha uzun periyodlarda baktiginizda, resim dramatik olarak degisir.  Herhangi bir 12 aylik periyodda, borsa zamanin % 73'ünde yükselir.  10 Senelik dilimlere baktigimizda, borsa zamanin % 93'ünde yükselir.

Bu bence çok önemli bir istatistiktir.  Evet, bu ABD borsalarindan bir alintidir.  Bizim BIST için bir istatistik var midir, bilmiyorum.  Muhtemelen benzer sonuçlar bizim BIST için de verilebilir.  Bu istatistik bilgi ile borsada kisa dönem / uzun dönem tartismasina net bir yanit ancak böyle verilebilir.  Ben de borsanin sadece uzun dönem yatirim araci olduguna inaniyorum.  Parasiyla kumar oynamak isteyenler için kumarhaneler çok daha eglencelidir.  :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Piyasaların bu kadar hareketli olduğu dönemlerde yatırım kararı vermek cidden zor, özellikle de borsada ama bu tür düşüş veya düzeltmeler aynı zamanda yatırım fırsatları değil midir ?

Ne düşünüyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben açikçasi simdi bir emekli olarak sadece düsük bir emekli maasina talim eder oldum.  Bu nedenle de borsayi artik eskisi gibi izlemiyorum.  Eger hisselerde düsüs varsa bu tabii alim için bir firsat olabilir.  Herseyde oldugu gibi borsada da kural düsükken al, yüksekken sat seklindedir.  Ama hisseyi biraz daha geriye dogru izlemis olmakta yarar var.  Örnegin, son birkaç senenin en düsük seviyelerinde ise bu alim için iyi bir sinyal olabilir.  Tabii güvenilir bir sirket olmasi kosuluyla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Konu basligina gelecek olursak, borsada hisse senedi alinmali çünkü bu islem reel sektöre verilen bir destektir.  Reel sektör ise mal ve hizmet üreten kesime verilen isimdir.  Hani hep deriz ya, Türkiye hiçbir sey üretmiyor, hep disa bagimliyiz, diye.  Aslinda üretiyoruz ama bu üretim hiç yeterli degildir.  Türkiye yuvarlak hesap 80 milyon nüfuslu bir ülkedir.  Türkiye'de yapilan mal ve hizmet üretimi bu 80 milyon nüfusa yetecek ölçekte degildir.  Bu baglamda, hiçbir sey üretmiyoruz aslinda.  Maalesef ne devlet mal ve hizmet üretimine yeterli destegi veriyor, ne de halk.  Devlet uyguladigi yüksek vergi politikalari ile destek yerine köstek oluyor.  Yüzde 18 ile yüzde 25 KDV bence Türkiye için çok yüksek oranlardir.  Devlet bunlardan vazgeçmiyor.  Halk ise yeterince hisse senedi satin almiyor.  Halkin hisse senedi almasi, yukarida da söyledigim gibi reel sektöre bir destek olusturur.  Bunun yerine halk kulaktan dolma bilgilerle gayri menkul almayi tercih ediyor.  Bu da bence bir egitim(sizlik) meselesidir.  Ancak borsadan biraz anlarsaniz hisse senedi satin alirsiniz çünkü borsa ciddi bir bilinç gerektirir.  Yoksa halkin hep yaptigi gibi gider ücra bir yerden bir arsa satin alirsiniz.  Olan da zaten budur.  Satin aldiginiz bu arsanin Türkiye'ye hiçbir katkisi veya katma degeri olmaz, olamaz.  Olsa olsa kendinizi tatmin edersiniz.  Baska bir deyisle, bu sekilde Türkiye uyumaya devam eder.  Emlak bürolari da kasalarini doldurur.  Eeee, reel sektöre ne oldu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...