Jump to content

Mazda CX-5 Benzinli (SKYACTIV-G) LPG Montajı

Ozgur AKDEMİR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu hafta Hollanda prins ile iletisime gecerek cx 5 skyactiv g 2000 motor icin lpg istedigimi ilettim 2017 modeller icin hazir kitlerinin olmadigini ancak sifirdan yapabileceklerini soylediler bende istedigimi soyledim onlarda kabul etti  45 gun icinde cx 5 icin hazir kit elinizde olur denildi sizleri gelismelerden haberdar edecegim...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

oldukça iyi bir gelişme. umarım gerekli duyarlılık bu vesile ile oluşur da diğer skyactiv motorlar için stabil bir kit bulunur. 

konusu da mevcut olan 3. nesil mazda 3 için lovato exr kit sorunlu görünüyor. forum üyeleri de kendi imkanları ile bir takım müdahaleler yapıyor.

umarım sorun çözülür de benzin alırken nispeten  daha az vergi vermek zorunda kalırız... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Katil Balina :

oldukça iyi bir gelişme. umarım gerekli duyarlılık bu vesile ile oluşur da diğer skyactiv motorlar için stabil bir kit bulunur. 

konusu da mevcut olan 3. nesil mazda 3 için lovato exr kit sorunlu görünüyor. forum üyeleri de kendi imkanları ile bir takım müdahaleler yapıyor.

umarım sorun çözülür de benzin alırken nispeten  daha az vergi vermek zorunda kalırız... 

Lovato exr ın sorunlu olduğunu nereden çıkarttın hocam? 1 kişinin sorunu olduğunu biliyorum sadece. O da montajla alakalı olduğunu düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

Lovato exr ın sorunlu olduğunu nereden çıkarttın hocam? 1 kişinin sorunu olduğunu biliyorum sadece. O da montajla alakalı olduğunu düşünüyorum. 

valla takip ettigim kadarıyla insanlar  adını bilmediğim alet edevatlar alıp yolda ayar yapa yapa lpg ustası oldu, ona istinaden söyledim:)

yoksa kitin kendisi sorunlu olmayabilir ama en azindan uygulamada sorunlar olduğu kesin. benim mazda 2'ye de lpg taktırmıştım 60 bin km boyunca  sadece filtre degisimine gitmistim. şahsen benim için sorunsuzluk bu demk.

(tabi güclü bir dizelden güçsüz lpg araca gecerken benim kullanım stilimden kaynaklı tekleme sorunlarını saymıyorum:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lovato exr  emme manifold una bağlanan kit değil mi,  direk enjeksiyon lu araca, emmenden lpg vererek asla tam stabilite olmaz. Keza en basitinden,  skyactiv in piston şekli bile üstten püskürtme ye göre 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lpg nin amacı ekonomi. Düşük yükte düşük devirlerde tam stabilite olsa ne olacak olmasa ne olacak.  Zaten bu kit de 4bin devir üstünde benzinde çalışıyor ve belirli aralıklarla benzin enjektöründen benzin göndertiyor. 

Günümüzde araç üreticileri port ve direk enjeksiyon karma sistemi üstünde çalışıyorlar. İnfiniti ford bunun örnekleri. Düşük devirlerde hem port hem direk enjeksiyon yakıt ekonomisini daha iyi sağlıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugüne kadar SKYACTIV-G motora yapılmış bildiğimiz montajlardan bir tanesi aşağıdaki konuda mevcut.  Yukarıdaki yorumlar da sanırım bu konu üzerinden gerçekleştiriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Zealot :

he sadece ekonomi olarak bakarsan  kesinlikle ekonomik...  yani uygun olsa  mx5 e bile takarım ben lpg =)    en sevdiğim akaryakıttır kendisi

Çevreci de. :)) 3500-4000 sonrası benzine geçecek şekilde ayarlanır performans da alınır işte, mis. 

Burak abi, o konunun devamında da taktıranlar var. Ediz hoca da taktırdı çok memnun. Haftaiçi onun ayara el atacaz kısmetse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Mutlu Tekir :

Burak abi, o konunun devamında da taktıranlar var. Ediz hoca da taktırdı çok memnun. Haftaiçi onun ayara el atacaz kısmetse.

Yıl olmuş 2017, ayar yapılan bir LPG kiti bana doğru gelmiyor. Sırf bu yüzden LPG den soğumuş ve bir daha hiç taktırmayı düşünmemiştim. @Zealot  yıllardır beni ikna etmeye çalışıyor :D ama SKYACTIV'den sonra zaten çok da ısrar etmemeye başladı.

Güzelim motora eziyet etmek gibi geliyor bana :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim 6 da  da lpg şöyle çalışıyor

4000 devir ve 500 mbar manifold basıncı   şartlarından  ikisi birden yaklandığında 

%100 benzinle devam ediyor..  herhangi bir uyarı ve bildirimde bulunmuyor.  

yani gaza yarıdan fazla basarak hızlanırken  4200 de  birden benzine geçio ..  

ama otobanda çeyrek gazla falan 4500 devirde 180 km/h hızla giderken,  lpg ile gidiyor..  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Burak :

Yıl olmuş 2017, ayar yapılan bir LPG kiti bana doğru gelmiyor. Sırf bu yüzden LPG den soğumuş ve bir daha hiç taktırmayı düşünmemiştim. @Zealot  yıllardır beni ikna etmeye çalışıyor :D ama SKYACTIV'den sonra zaten çok da ısrar etmemeye başladı.

Güzelim motora eziyet etmek gibi geliyor bana :)

Yok be Burak abi. Skyactiv g ye de lazım. Hala istenilen miktarda yakmıyor motor çünkü. Ancak skyactiv x geldiğinde istenen yakıt tüketimi yakalanır zaten ona da kendinden ateşlemeyle çalıştığı için lpg takılamaz. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar gelecek olan kit direk enjeksiyon olacak yuksek basincli benzin pompasinin yenisi yapilacak ve montaj yapilacak kesmeden yapilacak. Hyundai gibi markalarda cok basarili uygulamalari var bizim araclarin e belirgin farki sikistirma orani ki onlarda turboda var lpgde yuksek sikistirmayi sever oktanindan dolayi araci alali bir aolmadi ve 1800 kmde suan icin genel ortalama 9 litre saf sehir ici 12 litreyi gecebiliyor bu 9 litrenin cok buyuk kismi otoyol....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

‎4‎.‎02‎.‎2018 at 19:55, Mutlu Tekir :

Yok be Burak abi. Skyactiv g ye de lazım. Hala istenilen miktarda yakmıyor motor çünkü. Ancak skyactiv x geldiğinde istenen yakıt tüketimi yakalanır zaten ona da kendinden ateşlemeyle çalıştığı için lpg takılamaz. :)

Mazda da en son açıklamasında Mercedes'in F1 de ulaştığı %50 verimliliği yakalama hedefinde olduğunu belirtmiş. Bize de inşallah demek düşüyor ama yine de SKYACTIV'de LPG bana şimdilik motora eziyet gibi geliyor :) Yapılan denemelerin ne sonuç verdiğini izleyip göreceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Burak :

Mazda da en son açıklamasında Mercedes'in F1 de ulaştığı %50 verimliliği yakalama hedefinde olduğunu belirtmiş. Bize de inşallah demek düşüyor ama yine de SKYACTIV'de LPG bana şimdilik motora eziyet gibi geliyor :) Yapılan denemelerin ne sonuç verdiğini izleyip göreceğiz.

lpg takılalı 4bin km oldu. Gayet memnunum. Bizim ayar yapmak istememiz subab ömrünü daha fazla yapmak. Lovato mazda için lpg haritası belirlemiş ustalar bunu lpg kitine atıp başka ayar yapmak ile uğraşmıyorlar. Her lpg takılan araç aynı km ve aynı kullanıma bağlı olmadığı için aynı ayar kullanmak kolaya kaçmaktır. Güzel yol ayarı en az 3-4 saat sürer ve hiç bir lpg ustası bunu yapmaz. Genel olarak ben %10 daha zenginleştirdim arabayı uzun yol kullanımlarımda. Üst devir kullanım ayarlarım kaldı onu da mutlu hocamla yapacaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşte yol ayarı meselesi kafamı karıştırıyor. Karabük'e göre yaptığınız yol ayarı İstanbul'a gelince patlamıyor mu ? Zira ben yazın Safranbolu'ya geldiğimde araç resmen çekmemeye başlamıştı ( özellikle Safranbolu - Bolu arasındaki yüksek tepede ) ama Akçakoca'ya varınca yani deniz seviyesine gelince her şey normale döndü.  Benzinde araç kendi ayarlıyor ama böyle ayar ile uğraşınca her gittiğiniz yerde ayar mı yapmak zorunda kalacaksınız onu merak ediyorum @ediz07

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

54 dakika önce, Burak :

İşte yol ayarı meselesi kafamı karıştırıyor. Karabük'e göre yaptığınız yol ayarı İstanbul'a gelince patlamıyor mu ? Zira ben yazın Safranbolu'ya geldiğimde araç resmen çekmemeye başlamıştı ( özellikle Safranbolu - Bolu arasındaki yüksek tepede ) ama Akçakoca'ya varınca yani deniz seviyesine gelince her şey normale döndü.  Benzinde araç kendi ayarlıyor ama böyle ayar ile uğraşınca her gittiğiniz yerde ayar mı yapmak zorunda kalacaksınız onu merak ediyorum @ediz07

İşte obd lazım bunun için de ama direk enjeksiyonda obdli kit yok. 

Şu lpg firmalarının artık aracın yakıt değerlerini alıp lpg enjektörlerini otomatik ayarlatmasının yolunu bulması lazım, sene oldu 2018 hala ayarla uğraşıyoruz. :D

Burak abi, bir miktar zengin bırakınca irtifa değişikliklerini tolere edebilir. Fakir kalsa bile aslında tek zararı subaba. Benim araç ve Ediz hocanın araçla lpg nin motor, egzos gazı sıcaklıklarına etkisini, lpg afr ayarının da yine sıcaklıklara etkisini araştıracağız inşallah 1 hafta içinde dinamometre üstünde. Takipte kalın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...