Jump to content

Mazda CX-5 Direksiyon Kontrolünün Kaybolması

Daimon
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar hepinize merhaba

Hafta sonu Kırşehir Kırıkkale arasında seyahatimiz sırasında, yolun  oldukça rüzgarlı bir kesiminde yaklaşık 100-110 km hız aralığında iken direksiyon kontrolü kayboldu ve  araç bir süre türbülansa girmiş gibi sağa sola yalpaladı. Böyle bir şey daha önce eski sedan aracımızda başımıza hiç gelmemişti. 

Yaşadığımız sorunun kuvvetli rüzgar etkisinden kaynaklandığını düşünmekle beraber bu durum hakkındaki görüşleriniz almak istedim. Ocak ortasında sıfır aldığımız araçta oluşan teknik bir arıza böyle bir sıkıntıya neden olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, Daimon :

Yaşadığımız sorunun kuvvetli rüzgar etkisinden kaynaklandığını düşünmekle beraber bu durum hakkındaki görüşleriniz almak istedim. Ocak ortasında sıfır aldığımız araçta oluşan teknik bir arıza böyle bir sıkıntıya neden olabilir mi? 

Benzer teknolojiye sahip araçları kullanıyorum ve aracınız da dahil bir çoğunu test ettik. Aklıma sadece LAS yani Şerit Koruma Yardımı . Onun etkisi olabilir mi acaba ? Bahsettiğiniz salınım çok fazla mıydı yoksa çok ufak salınımlar mıydı zira hız da az değil, yüksek salınım çok ciddi sıkıntı çıkartabilirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Epey bir sallandık diyebilirim uçağın türbülansa girmesi gibi berşeydi, arka arkaya 2 defa oldu ve hızı düşürerek yolumuza devam ettik. Servise gitmeden önce burada tecrübesi olan arkadaşlarımıza danışmak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, Daimon :

Epey bir sallandık diyebilirim uçağın türbülansa girmesi gibi berşeydi, arka arkaya 2 defa oldu ve hızı düşürerek yolumuza devam ettik. Servise gitmeden önce burada tecrübesi olan arkadaşlarımıza danışmak istedim.

Direksiyon bu süreçte sizin müdahalelerinize tepki verdi mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Burak :

Direksiyon bu süreçte sizin müdahalelerinize tepki verdi mi ?

Direksiyon tepkisiz kaldı boşta dönüyor gibiydi beş saniye kadar sonra toparladı, açıkçası biraz korkuttu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Daimon :

Direksiyon tepkisiz kaldı boşta dönüyor gibiydi beş saniye kadar sonra toparladı, açıkçası biraz korkuttu

Gerçekten korkutucu. Allah korumuş diyelim. Acilen servise danışmanızda fayda var, belki sistemde bir hata veya kayıt bulabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sistemin bazı bilgileri kayıt altına aldığını duymuştum. Servisle görüştükten sonra buradan bilgilendiriniz sizleri. İlginiz için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, M.E.G :

2017 ler elektronik direksiyon mu yoksa elektrik destekli hidrolik direksiyon mu? 

Açıkçası bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Daimon :

Açıkçası bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim?

Kitapçıkta belirtebilir, belki @Zealot da bilebilir.

Elektronik direksiyonlarda mil yok. Belki elektronik bir hata mı oldu diye düşündüm de Mazda elektronik direksiyona geçti mi bilgim yok.

Bir de ciddi bir rüzgar koridoruna denk gelirseniz biraz direksiyonu serbest bıraktığında şerit bile değiştirebiliyor araç. Böyle birşeye denk gelmiş olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

46 dakika önce, M.E.G :

Kitapçıkta belirtebilir, belki @Zealot da bilebilir.

Elektronik direksiyonlarda mil yok. Belki elektronik bir hata mı oldu diye düşündüm de Mazda elektronik direksiyona geçti mi bilgim yok.

Bir de ciddi bir rüzgar koridoruna denk gelirseniz biraz direksiyonu serbest bıraktığında şerit bile değiştirebiliyor araç. Böyle birşeye denk gelmiş olabilirsiniz.

Kitapçıkta hidrolik direksiyon olarak görünüyor

Çok kuvvetli bir rüzgar vardı bende ona bağlıyorum ama yinede servise göstereceğim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merak edeceğiniz bişey yok, o günlerde Kırşehirde idim, ara ara şiddetli rüzgar vardı, o bahsettiğiniz Kırşehir-Kırıkkale arasındaki yolda belli yerlerde aracın yüksekliğini de dikkate alırsanız rüzgar türbülansı yaşamanız normal, o yolda bazı boğaz geçişlerinde bu gibi rüzgar türbülansı yaşanır, kışın özellikle kar fırtınasında kendini dahada belli eder, özelliklede Kırşehir-Mucur ilçesi arası tam bir rüzgar testi pisti gibidir, kar fırtınalarında genelde o yol sık sık trafiğe kapanır. Bence rahat olun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kırşehir-Mucur arasında Galatasarayın eski başkanı vardı, hani Erzurumlu ismini şimdi hatırlayamadım, Kayseriye gidiş tarafı sol yamaçlarda yüzlerce devasa rüzgar santralleri vardır, çünkü kaynak hiç bitmez hep eser o bölgede.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adnan Polat sanırsam. :)

Demek ki neymiş, bilmediğin yolda hızlı gitmeyeceksin. Kulağıma tekrar küpe olsun. Orada otomobili ben kullanıyor olsaydım üffff kesin kaza yapardım, ki daha hiç kazam yok sayılır, şükür.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, ReaL35 :

Adnan Polat sanırsam.

Tamamdır Adnan Polat, hatırlatma için teşekkürler, FB'li olunca GS başkanını, aslında sevdiğim bir insandı ama yinede hatırlayamadım. :rolleyes:

O bölge ve yolda sanki hep şiddetli rüzgar esiyormuş gibi algılanmasın, ama güçlü rüzgarlı günlerde bu tip olaylar olabiliyor. Ama genelde yaz kış bir esinti bulmak mümkündür. Nede olsa orta kızılırmak 900-1200 rakımlı platosu, yani step yaylası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Değerli görüşlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Şiddetli rüzgarın olduğu zamanlarda düşük hızlarda seyahat etmenin önemini kavramış oldum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, Renegade :

FB'li olunca GS başkanını, aslında sevdiğim bir insandı ama yinede hatırlayamadım.

İlginç, Adnan Polat ve 20:45 olayına rağmen onu seven bir Fenerbahçeli ? :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...