Jump to content

Continental Lastik Firmasının Skandalı, Türkiye'yi Haritadan Sildi

İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Alman lastik firması Continental, internet sitesinde de yer alan son yayınladığı reklam filminde görünen haritada büyük bir ayıba imza attı. Şirketin kullandığı haritada Türkiye'nin bulunduğu yerde Akdeniz görünüyor. Continental'den yapılan açıklamada ise "Sosyal medyada yer alan paylaşımlar sayesinde Continental Otomotiv Global sayfasında grafik hatası olan bir videonun yer aldığının farkına vardık. Videonun hemen kaldırıldığını bildirmek isteriz.Tüm kamuoyundan özür dileriz" denildi.

Skandal... Türkiyeyi haritadan sildiler

Dünyaca ünlü Alman lastik firması Continental skandala imza atarak, son yayınladığı reklam filminde yer alan haritadan Türkiye'yi sildi. Türkiye’nin sınırlarının büyük bir bölümünü kaldırıp, tüm bölgeyi deniz olarak gösteren Continental'ın hangi sebeple böyle bir şey yaptığı bilinmiyor.

Powertraing isimli teknolojinin tanıtım videosunda yer alan haritada, diğer tüm ülkeler görünürken Türkiye yerinde Akdeniz görünüyor.

Skandal... Türkiyeyi haritadan sildiler

Harita üzerinde Powertrain’in aktif olarak bulunduğu ülkeler gösteriliyor. Bu ülkelerin gösterildiği sırada ise skandal harita görünüyor.

CONTİNENAL ÖZÜR DİLEDİ

Continental’dan yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

Sosyal medyada yer alan paylaşımlar sayesinde Continental Otomotiv Global sayfasında grafik hatası olan bir videonun yer aldığının farkına vardık. Tüm sosyal medya kullanıcılarına bize bu hatayı bildirdikleri için teşekkür ederiz. Videonun hemen kaldırıldığını bildirmek isteriz. Derin üzüntü içerisindeyiz. Tüm kamuoyundan özür dileriz.

Kaynak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanlışlıkla olmuştur. bu kadar kompleks yapmamak lazim.

ayrıca bu kadar ses getirmesinin nedeni  çoğu kişinin bilinç altında ülkenin gerçekten de "dünyadan koptuğu" algısının yerleşmiş olması olabilir...

tek sorun koptuysak eğer nereye gittiğimiz:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi niyetli yaklaşmak isterken bir resimden o kadar girdili çıktılı bir ülke yanlışlıkla nasıl çıkartılabilir  diye de düşünmüyor değilim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ağza protez yaparken ön 2 dşii sehven unutan dişçi varsa, bu da hatadır. ilk okul çocuğuna uzaktan göstersen bu boşluk nedir der.

koyu kahve gibi bir renk var en son saniyelerde, dikaktli izleyin. 0,16-0,17 gibi. komple hata ise o da olmamalı idi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hayır ne olabilir ki böyle bir şeyin amacı?

almanlar bu kadar salak bir millet değil, haritadan silince devleti de silmiş saysın. bu tarz paylasımlar da ekseriyet geri kalmış ülkelerde üçüncü sınıf  ergen milliyetçilerin abuk subuk youtube paylasımlarında olur. continental gibi dev bir şirketin  de ne işi ne de amacı böyle bir şey yapmak değil ve olamaz da.. nitekim unutmayalım paranın dini dili imanı ırkı memleketi yoktur. adamlar neden pazar kaybetsin durduk yere.. 

ama maşallah memleket pek hassas bu konularda nedense...

aynı sey almanya'da olsa misal petlas reklaminda almanya haritada görünmese adamlar bunu dile getirene dönup bakmaz bile.. iş bilmez grafiker mi neyse işte diye dalga geçer en fazla.. ama memleket olarak kolpa şeylere takilma konusunda üzerimize yok..

benim asıl takıldığim nokta burası. bu meselenin her platformda bu kadar dillendiriliyor olması hem çok komik hem çok trajik.. 

bu kadar da yaralı yavru ceylan hassasiyetinde olmayalim bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Continental sport contact 5 leri mi,  ateşe verip video ya çekip Youtube a koyacağım. 

Ülkece lastik yakarak protesto edelim. 

Petlas falan ne varsa yakın,  yandıktan sonra anlaşılmaz

• Haha 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Katil Balina :

hayır ne olabilir ki böyle bir şeyin amacı?

almanlar bu kadar salak bir millet değil, haritadan silince devleti de silmiş saysın. bu tarz paylasımlar da ekseriyet geri kalmış ülkelerde üçüncü sınıf  ergen milliyetçilerin abuk subuk youtube paylasımlarında olur. continental gibi dev bir şirketin  de ne işi ne de amacı böyle bir şey yapmak değil ve olamaz da.. nitekim unutmayalım paranın dini dili imanı ırkı memleketi yoktur. adamlar neden pazar kaybetsin durduk yere.. 

ama maşallah memleket pek hassas bu konularda nedense...

aynı sey almanya'da olsa misal petlas reklaminda almanya haritada görünmese adamlar bunu dile getirene dönup bakmaz bile.. iş bilmez grafiker mi neyse işte diye dalga geçer en fazla.. ama memleket olarak kolpa şeylere takilma konusunda üzerimize yok..

benim asıl takıldığim nokta burası. bu meselenin her platformda bu kadar dillendiriliyor olması hem çok komik hem çok trajik.. 

bu kadar da yaralı yavru ceylan hassasiyetinde olmayalim bence..

Fikirlerinize saygı duymakla beraber katılmadığımı belirtmek isterim. Yaralı ceylan hassasiyetinde olmamız bu dönemde çok normal. Bu dönemi tartışma konusu yapmak istemiyorum ancak bazı hususlar ortadaki bir mücadele var. Nedendir bilinmez hep bizim ülkemizin toprakları harita üzerinde farklı yerlere kaydırılıyor ve bu olayların yaşandığı hadiselere hep sözde çağdaş medeniyet seviyelerinde olan ülkeler sebebiyet veriyor. Milliyetçiliğin ergen veya yetişkin olanının var olduğunu da düşünmüyorum ki bir insanın Vatanını Toprağını ve bütünlüğünü sevmesi kadar normal bir husus yoktur. Hassasiyet gösteren arkadaşlara ben kendi adıma teşekkür ederim. Bu platformda bu hususun konuşulmasında da yadırganacak birşey yok bence. Malum politika mizah ve benzeri konu başlıkları mevcut ve aktif olarak kullanıyoruz. Pazar payına gelince markaların uşaklık ettikleri grupların sağladığı menfaatleri göz önüne aldığımız da ne Türkiye pazarı ne de diğer Türki Cumhuriyetlerin pazarlarının umurlarında olmayacağı açık...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bana bu Conti'nin pazarlama veya grafik (kaynak sağlayan başka bir grafik firması da olabilir) bölümünde çalışan YPG PKK sempatizanı bir şahsın işi gibi geliyor, pek hata ile açıklanacak birşey değil gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dev bir şirket ve böyle bir yanlışlık denilmesi zaten çelişki. Ya düşünülen kadar dev değil ya da yanlışlık değil. Maalesef bizim insanımızın da kafası karışmış

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunu yapanin bir lastik firmasi olmasindan ziyade bir Alman firmasi olmasi bence daha açiklayicidir.  Bildigim kadariyla Almanya'da senelerdir Türklere karsi yapilan birçok yanlis var.  Bu baglamda bunun bir hata olmasi sanki uzak bir olasiliktir.  Tatmin edici çözüm ise firmanin bunu yapani bulup isine son verdigini açiklamasidir.  Daha azi yetmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Böyle devasa bir şirket, bir ülkeye bu kadar ürün satıyorsa böyle saçmalıkla uğraşmaz, fakat bu grafikleri hazırlayan elamanlar Türk düşmanı olabilir, pkk lı desem onların meşhur haritasını yansıtır, fakat tamamen boş gözüküyor, ya hata, yada Türk düşmanı elaman işi. Abartmaya gerek yok, koca bir ülkeyiz, bunlara zaman ayırmaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konu başlığı: "Continental Lasik Firmasının Skandalı, Türkiye'yi Haritadan Sildi"

"t" harfi pas geçilmiş, hata düzeltildikten sonra bu mesajımı silebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu işin gerçekten alman hükümetinin ya da büyük alman şirketlerinden birinin kasıtlı işi olduğunu düşünmek kim ne derse desin en nazik biçimiye ifade edilecekse naifliktir.

ama nedense insanlar buna inanmaya pek teşne ki bence asıl sorun burada. bir çok insan gerçekten almanya ile savaşta olduğunu zannediyor:)))

gercek şu ki aslen kimsenin hayali haritaları yok ve her aklı başında adam da bilir ki kimseyi haritadan silerek onu gerçek dünyadan yok edemezsiniz. bunu da en iyi almanlar bilir. adamlar iki defa dünyaya baş kaldırıp ikisinde de yenildikleri halde daha düne kadar dünyanın en büyük ikinci üçüncü büyük ekonimisi olmayı başarmış bir millet.

gerçekten bir seyler yapmak isteseler çok değil sadece otomotivde yedek parçayı bir hafta durdursa memlekette sektör krize girer. diğer sektorleri saymıyorum bile..

neyse ne..

ben 40 yaşındayım ve gördüğüm bildiğim tek sey var;  bu ülkenin ömrü boykotla geçti... fransız, alman, amerikan, israil,ingiliz, italyan... sonra yine alman....

yapmaktan kolayı boykot çünkü. yan gelip yatmak varken:))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu Almanya kadar disiplinli, bir o kadar da alçak ve kukla bir devlet(!) yoktur. 

2. Dünya savaşından sonra dış politika da halen ABD'nin kucağından inememişlerdir.

Geçen sene Robinson otellerinde, Türkiye'nin toprak bütünlüğü ile ilgili şu haritayı kullandıklarını fark ettim.

Bütün otel müdürlerine mail yazdım. Ya düzeltin yada 'Karaambar Kamyoncular Derneği' ile ziyaretinize geleceğiz dedim

Sonuç: 24 saat için de 'yanlışlık olduğu için özür + gerçek harita' 

robinson adiligi.jpg

robi.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, ReaL35 :

Konu başlığı: "Continental Lasik Firmasının Skandalı, Türkiye'yi Haritadan Sildi"

"t" harfi pas geçilmiş, hata düzeltildikten sonra bu mesajımı silebilirsiniz.

10 saat önce, Renegade :

İlhan bey fark eder kısa sürede sanırım.

konu başlığı düzenlendi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Katil Balina :

bu işin gerçekten alman hükümetinin ya da büyük alman şirketlerinden birinin kasıtlı işi olduğunu düşünmek kim ne derse desin en nazik biçimiye ifade edilecekse naifliktir.

ama nedense insanlar buna inanmaya pek teşne ki bence asıl sorun burada. bir çok insan gerçekten almanya ile savaşta olduğunu zannediyor:)))

ben 40 yaşındayım ve gördüğüm bildiğim tek sey var;  bu ülkenin ömrü boykotla geçti... fransız, alman, amerikan, israil,ingiliz, italyan... sonra yine alman....

Eğer bunun adı sizin kullandığınız sözlükte "naiflik" olarak geçiyorsa, kendimi naifliğin şahikasında olarak nitelendirebilirim.

Belki bir çok insan değil ama "bazı" insanlar Alamanya,  Amerikanya ve politik yorumlarda zaman zaman belirtiğim diğer ülkeler ile savaşta olduğumuzu biliyor ve farkında. I. Dünya savaşı da henüz bitmiş değil halihazırda devam ediyor.

Ben de 48 yaşındayım ve bildiğim gördüğüm tek şey var; Bu ülkenin ömrü savaşla geçti ve geçiyor.

Not; hazır konu açılmışken uzun zamandır boşladığımız politik yorumlar bölümümüze geçiş yapalım ve I. dünya savaşı henüz bitmedi derken ne demek istemişiz elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

40 yaşına gelip savaşların halen cenk ederek olduğunu düşünen arkadaşlarımız veyahut büyüklerimiz ki yalnızca yaş olarak var. Fatih 21li yaşındaydı . 12 yaşında tahta çıkmıştı. Şu yaştayım bu yaştayım işleriyle maalesef işlerin perde arkası görünmüyor. O kadar yıl ne kadar dolu ne kadar boş geçti bakmak lazım. İçini nelerle doldurabildik nelere faydalı olabildik. Bazıları içerisinde bende varım mesele almanya değil tüm avrupa ile evet savaştayız. Bu savaşın olması için baskıların olması için evet bizim Müslüman ve Türk olmamız alçaklar için yeterli. Madem problemimiz yok ne den tüm hukuka aykırı muameleler bize yapılıyor. Neden insan hakları mahkemesi hıristiyanlıkla ilgili kanu önleri ne geldiğinde ihlal verdi din ve vicdan özgürlüğü dedi de Müslümanlıkla ilgili önlerine başörtüsü geldiği zaman ihlal yoktur. Devletin uygulaması dedi acaba. Kaldı ki her fırsatta ihlal kararı veren mahkeme Müslümanların hakkı olunca doğru yapıyor dedi. Terör örgütü propagandası yapılıyor ülkelerinde kim müdahale ediyor. Senin kardeşlerin darp ediliyor kim müdahale ediyor. Doğru bizim dostlarımız onlar. Benim için bu konuda tartışma bitmiştir. Tartışmak için etkin ve yetkin insan olması lazım. Yalnızca inanılmış gerçek dışı beyanlarla bu iş olmaz. Benimde buradan yazacak kadar parmaklarımda derman yok.

Düzeltme Fatih 21li yaşında istanbulu fethetmişti. Unutmuşum yazmayı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...