Jump to content

Mavi renk alınır mı

mehmetozbas

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar mavi renkli 2005 dynamic mazda var satılık.. Araç 185k nde.. Yarın Birgün güneş yanığı derdim olur mu.. En az 5 yıl binerim 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mehmet Ben ilanda bi arabayı mazda cı arkadaşa göstermişti m burdan.. O söyledi göz önünde bulundur diye ben hem arabayı hem mazdayı daha yeni düşünen acemi birisiyim.. Aydınlatırsan sevinirim kardeşim yoksa çok güzel duruyor 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Normalde orjinal renk mazda araçlarda güneş yanığı oluşmaz. Aracınızı kocaelide kullanacaksınız sanırım, güneş yanığı riski daha azdır. Güneş yanığı çoğu zamanda üzerindeki vernik olayının silinmesiyle oluşur, sık ve aşırı basınçlı makinalarla yıkatmak, sık sık ve gereksiz pasta kullanmak, ucuz ve kalitesiz cila kullanmak, araç güneşte beklemesinden dolayı kızgın kabortaya basınçlı su tutmak bunlar kaporta üzerindeki boya ve vernik olayının düşmanlarıdır. Gönül rahatlıyla alın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracim da mavidir.  Mavi rengin günesle direkt bir ilgisi oldugunu hiç sanmam.  Genel olarak daha koyu renkler günesi açik renklerden daha fazla çeker.  Örnegin, siyah renk en koyu renktir, beyaz da en açik renk.  Yukarida Renegade konuyu çok güzel açiklamis.  Güneste uzun süre kalmak boya için pek saglikli degildir.  Muhtemelen büyük çogunluk garaj lüksüne sahip degildir ama herhangi bir yere gittiginizde aracinizi belki üstü kapali bir kat otoparkina park edebilirsiniz (eger orada varsa).  Yani disariya park edeceginize bence ücret ödeyip kat otoparklarina park edin.  Günesten kaçinabiliyorsaniz olabildigince kaçinin, derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konuda haklısınız, sadece mavi değil, tüm araç renkleri için güneşten kaçınmak her zaman iyidir, boyaya bişey olmasada, far ve stoplar zamanından önce solmaya ve sararmaya başlıyor, mümkün olduğu kadar gölgede özelliklede yaz öğle sıcaklarında mecbur kalmadıkça güneşte bırakmamak en güzeli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinin araç rengi ile ilişkisini düşündüğümüzde en fazla öne çıkan renk kırmızı oluyor. Görünür ışık cetvelinde en düşük enerjiye sahip renk kırmızı. Işığın emilmesi ve yansıması sonucunda renkleri görebildiğimize göre, En düşük enerjili kırmızı rengin görülebilmesi için enerjisi çok daha yüksek dalga boylu renklerin emilmesi gerekiyor. Hal böyle oluncada boyanın moleküler bağlarının çok daha agresif olarak bozulması söz konusu. Dolayısı ile solmaya karşı en dayanıksız renk olarak kırmızı çıkıyor karşımıza. Tabi tüm bunlar teorik haller ve boya koruma sistemlerinin uygulanmadığı durumlar için. Günümüzde boya koruma sistemlerinin uygulamada gerekli korumayı sağladığını yeni araçların boyalarının geçmişteki gibi solmadığına tanık olarak gözlemleyebiliyoruz. Sonuç olarak mavi renk teorik olarak dahi güvenli tarafta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba, bende 2006 m3 dynamic var, boyasında veya cilasında hiçbir kusur yok, profil fotoğrafımda araç var rengide çok canlı :nazar:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

41 dakika önce, doganayomer :

Merhaba, bende 2006 m3 dynamic var, boyasında veya cilasında hiçbir kusur yok, profil fotoğrafımda araç var rengide çok canlı :nazar:

Maşallah. 1. Nesil Mazda3 lerde kullanılan maviler gerçekten güzeldir ;) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1.nesillerde sadece Mavi alınır. Başka renk alınmaz bence.

Beyaz arabalara gıcığım ama 1. nesile beyaz da çok yakışıyor. Numunelik zor bulunuyor zaten.

Mavi nin renk tutması veya güneşten zarar görmesine rastlamadım hiç. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Renkler çok güzelde bizim insanımız değişmez. Çogunluk kir göstermesin ( yollarımız malum), yıkana derdim olmasın ( buna katılıyorum bazen işkence oluyor), yazın buralar çok sıcak vs. Nedenlerden beyaz renk tercih ederken çok az kişi renk tercih ediyor. Başka ülkelerde durum nasıl bilmiyorum. Ama bizde her yer tekerlekli beyaz eşya dolu.

Devletin yerinde ben olsam beyaz renkli araçlardan ekstra vergi alırdım.( tühh bendeki araçta beyaz demeseydim iyiydi) Böylelikle en azından yollarda daha renkli araçlar görürdük fena mı olurdu yani? 

Arac hosunuza gitmiş, rengide güzel...bize hayırlı olsun demek düşer.

4 saat önce, Renegade :

Valla arabamı satıp, mavi renk alasım geldi. :rolleyes:

Bir ara ciddi ciddi sedan mavi mazda 3 kesiyordum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

• Yeni Oluştur...