Jump to content

LPG Dolum Ağzının Benzin Kapağı İçine Alınması

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bugün hem aracımın altında olan dolum ağzına pompacıların çok zor ulaşması nedeniyle, hem de yeni yönetmeliğe uyum sağlamak için dolum ağzını benzin kapağı içine aldırdım. 
Önce takılı olan dolum ağzını olduğu gibi yuvaya oturtmayı denedik. Fakat pompa otursa da kilit sisteminin ucu kapak üstündeki boyaya değiyordu. Bu da dikkatli olmayan pompacıların boyaya zarar verebileceği gerçeğini doğurdu. Sonradan avrupa dolum ağzı ve dönüştürücü aparat kullanarak montaj yapıldı. Aracımın benzin kapağı ile davlumbaz arasında 2 sac olduğundan ötürü sacın önüne ve arkasına 2 somunla sıkıştırılamıyordu, bu nedenle dolum ağzı ayağa konuldu, bu ayak da sac vidasıyla kapak içine sabitlendi.

Gerisi ise kolaydı zaten, bakır boru alınıp alttan dolandırılıp tanka bağlandı.

Fikir olması nedeniyle paylaşıyorum. Aparat takılı halde benzin kapağı kapanıyor olması çok güzel oldu.

WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(1).jpg

WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(2).jpg

WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel olmuş yapanların uğraşanların emeğine sağlık yanlış hatırlamıyorsam proje gerektirmeyen bir tadilat değilmi:nazar: 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracın da dolum yeri aynı şekilde depo kısmında. Gayette memnunum. Tek sıkıntı dolum ağzını hep taşımak zorunda kalmak. Hatta benim benzinlikte unuttuğum bile olmuştu. :kafa:  2-3  gün sonra fark edip gidip aldım orası ayrı :D 

Kapağın alt tarafı daha müsait neden tercih etmediniz?  Üst kısmı depo kapağının menteşesi daraltıyor.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Mutlu Tekir :

Bugün hem aracımın altında olan dolum ağzına pompacıların çok zor ulaşması nedeniyle, hem de yeni yönetmeliğe uyum sağlamak için dolum ağzını benzin kapağı içine aldırdım. 
Önce takılı olan dolum ağzını olduğu gibi yuvaya oturtmayı denedik. Fakat pompa otursa da kilit sisteminin ucu kapak üstündeki boyaya değiyordu. Bu da dikkatli olmayan pompacıların boyaya zarar verebileceği gerçeğini doğurdu. Sonradan avrupa dolum ağzı ve dönüştürücü aparat kullanarak montaj yapıldı. Aracımın benzin kapağı ile davlumbaz arasında 2 sac olduğundan ötürü sacın önüne ve arkasına 2 somunla sıkıştırılamıyordu, bu nedenle dolum ağzı ayağa konuldu, bu ayak da sac vidasıyla kapak içine sabitlendi.

Gerisi ise kolaydı zaten, bakır boru alınıp alttan dolandırılıp tanka bağlandı.

Fikir olması nedeniyle paylaşıyorum. Aparat takılı halde benzin kapağı kapanıyor olması çok güzel oldu.

WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(1).jpg

WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05(2).jpg

WhatsApp Image 2018-02-22 at 17.26.05.jpg

Hayırlısı olsun mutlu abı güle güle kullan. Aparatın sabıt olması güzel olmus. Bahsettıgın gıbı dıger turlu tasımak zorunda olman sıkıntı bıraz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, Mutlu Tekir :

Sağolasın Ufuk hocam, Özgür.

100 tl. :)

Yarın aparatsız halinin de fotolarını paylaşırım.

Çok iyi fiyata mal etmişsiniz.

Ben 1,5 sene önce LPG taktırırken 200₺ fark ödemiştim bu sistem için. Hatta @Zealot un dediği gibi sadece o pirinç dolum ağzına 75₺ gibi bişey demişlerdi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı muayeneye sokacağım için LPG kitini taktırdığım yere gitmiştim. Bende tampon içinden buraya aldırmak istemiştim ama ustanın biri kapağı açmadan olmaz dedi, diğeri bakıp olmaz dedi. Aslında kit montajları ve çalışması süperdi, yeni aracıma da orada taktıracağım inşallah ama bu işlerle pek uğraşmak istemiyorlar sanırım. Baştan taktırırken müşteri kaçmasın diye yapabilirler belki ama dönüşüme yanaşmamışlardı.

Sizin uygulama çok güzel olmuş, hem pompacı arkadaşlara kolaylık, hem bazı pompacılar kapağı kasıtlı olarak takmıyor, o da hem depoya toz parçacıkları gitmesine neden olur, hem de dolum ağzını bozar. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki önceki dolum ağzını bıraktığım içindir diyeceğim ama bilemedim. :D

Sağolun Serkan bey, aynen o kapağı takmak istemiyorlar. Sedan aracımın çok altındaydı. Diz üstünde eğilip takmak gerekiyordu lpg doldururken. Çok sıkıntı yaratıyordu. İyi oldu böyle. Taktıracak olanlara da fikir versin diye paylaştım zaten. Avrupa dolum ucunu bir ayak yardımıyla saca sabitleniyor.

Daha önce gittiğimde doluydu filtre değiştirmiştim. Dün gidince bomboştu dükkan. O nedenle rahatça yapabildi usta. Yoksa imkansız. Bomboş oldukları vakitte gidilmeli.  Önce aracın altındaki dolum ağzını olduğu gibi koyacaktı fakat bir tane bozuk pompa ucu bulundu, onla deneyince kilit kısmının boyaya değmesi nedeniyle böyle birşey istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, serkan306 :

Aracı muayeneye sokacağım için LPG kitini taktırdığım yere gitmiştim. Bende tampon içinden buraya aldırmak istemiştim ama ustanın biri kapağı açmadan olmaz dedi, diğeri bakıp olmaz dedi. Aslında kit montajları ve çalışması süperdi, yeni aracıma da orada taktıracağım inşallah ama bu işlerle pek uğraşmak istemiyorlar sanırım. Baştan taktırırken müşteri kaçmasın diye yapabilirler belki ama dönüşüme yanaşmamışlardı.

Sizin uygulama çok güzel olmuş, hem pompacı arkadaşlara kolaylık, hem bazı pompacılar kapağı kasıtlı olarak takmıyor, o da hem depoya toz parçacıkları gitmesine neden olur, hem de dolum ağzını bozar. Güle güle kullanın.

O pompacılar yok mu kapagı çalıp çalıp satıyorlar. 6 ay once bi gun benzınlıkten pompacıdan  satın almıstım Atiker 5 tl BRC 10tl  Prins 15 tl dedı : Adam koleksıyon yapmıs cebınde 50 tane kapak vardı :D İşin ilgici adam markaya göre fıyat belırlemıs sıkı pazarlıkla BRC yı 5 tl ye zor aldım

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

LPG'yi taktirmadan önce bende böyle bir uygulama istemiştim. 

Eleman yeterli yok demişti. 

Demek ki sallamış, godless.

Ltft/Stft'den bozulmadan güle güle kullan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, quiteguide :

LPG'yi taktirmadan önce bende böyle bir uygulama istemiştim. 

Eleman yeterli yok demişti. 

Demek ki sallamış, godless.

Ltft/Stft'den bozulmadan güle güle kullan.

Sağolasın hocam. Obd olmadan o ltft stft her türlü bozuluyor. :D Valla yer var da herkes uğraşmak istemez.

Aparat olmadan hali de bu. Eğer yaptırmak isteyen varsa bu resimleri gösterebilir ustaya 

P_20180223_172632_vHDR_On.jpg

P_20180223_172629_vHDR_On.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Güzelmiş. Brc taktıracam salı günü. İnce ayar da yapacaz ustayla kemerburgaz yolunda. Bu aparatı da hediye edecek. Benzin depo kapağının içinde olacak lpg dolumu. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...