Jump to content

2. Nesil Mazda3 Aydınlatma Performansı

tunacan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba,

2011 model Mazda 3 ümün aydınlatma performansından şikayetçiyim. 

Karanlıkta ve özellikle yağışlı havalarda resmen önümü göremiyorum. 

Üzerinde standart halojen ampüller var.

Elimde H11 4300K xenon kiti vardı. Onunla da denedim ama sonuç daha beter oldu. 

Ampül tipi H11. 

Sorun mercekte mi, farda mı yoksa tercih edilen ampülde mi?

Tecrübe eden arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim. 

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de şikayetçi idim bir önce sahip olduğum 2010 Mazda3 te, satmadan bir süre önce yetkili servisten General Electric Megalight almış ve memnun kalmıştım ama 4300K Xenon bile sizi tatmin etmedi ise başka bir sorun olabilir.

Farların dışı ve içi ne durumda ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevap için teşekkürler.

Farların içini sökmediğim için göremedim. Durumu hakkında bir fikrim yok. 

Ancak beni en çok xenonların aydınlatmaması şaşırttı. 

Farın içi nasıl temizlenir konusunu biraz araştırmam gerekecek sanırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ampul ışığın kaynağı, xenon güçlü buraya kadar tamam. ancak yola yansıtması için iç tasın nikeljının ve lensin temiz olması lazım. yoksa 100 watt ta ampü takılsa dışa yansımaz bu güç.

H11 H1 H7 ampül dibinin oturma şekil farkıdır. ampüllerin ışığı aynıdır

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aydinlatma performansi sadece ampul ile ilgili olmayabilir.  Reflektörler de ampul kadar burada etkilidir.  Onlari da mutlaka kontrol etmek gerekir.

Halojen veya High Intensity Discharge (HID yani Xenon) ampul karsilastirmasi senelerdir yapilir.  Bunlarin her ikisinin de avantajlari ve dezavantajlari vardir.  Bence herhangi biri digerine göre illa üstündür, denemez.(*)  Bunlara ek olarak, bizde pek kullanilmayan LED farlar da vardir.  Burada genel far tasarimi (ampul, reflektör bütünü) rol oynar.

https://www.consumerreports.org/headlights/are-hid-and-led-headlights-worth-buying/

Ayrica, seneler içerisinde farlarin plexiglass dis kismi sararabilir.  Bu da aydinlatmayi azaltabilir.  Farlarin dis kismini zimparamsi malzemeler kullanarak yenileyen kitler (headlight restoration kit deniyor) mevcuttur.  Bir zamanlar ben de bu kitlerden kullanmistim.  Bir nebze de olsa yarari oluyor.

(*):  HID (Xenon) ampullerin önemli bir dezavantaji (halojen ampullere göre) karsidan gelenin gözlerini daha fazla rahatsiz etmesidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorumlar için teşekkürler.

Basitten zor a doğru bir rota çizdim. 

İlk önce farların camındaki çiziklerden ve sararmalardan kurtulmayı planlıyorum. Daha sonra farın içini kontrol edip, kirlenme varsa müdahele etmeyi.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, tunacan :

Yorumlar için teşekkürler.

Basitten zor a doğru bir rota çizdim. 

İlk önce farların camındaki çiziklerden ve sararmalardan kurtulmayı planlıyorum. Daha sonra farın içini kontrol edip, kirlenme varsa müdahele etmeyi.. 

Farın içinde kirlenme olmaz, kapak açık bırakılmadıkça.

Camdaki çizik ve sararmalardan kurtulduktan sonra tekrardan sararmaması için UV dayanıklı vernik kullanılması gerekiyor, yoksa eskiden çok daha hızlı bir biçimde sararır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Biraz konu disi olacak ama arama yapan olursa gordun diye yazayim.  
Ben asagidaki ampulleri alinca artik aydinlatma sorunu ortadan kalkti. Yaklasik 1 yildir da kullaniyorum.
Aydinlatma sorunu yasayanlara tavsiye ederim. 

Osram H11 Night Breaker
https://www.hepsiburada.com/osram-h11-night-breaker-silver-100-12v-55w-2-li-ampul-set-p-HBV00000HYNLE?magaza=FZRulman 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de benzer bir sorun vardı. Aracın üzerindeki ampuller orijinal ampulleriydi. Muhtemelen zaman içerisinde ömrü kısaldığı için aydınlatma performansı düşüyor. Normalde gece sürüşlerinde hava kuru ve ortalıkta sokak aydınlatması yoksa far ışığı ancak belli oluyordu. Değişimden sonra gündüz bile far projeksiyonu kendisini net şekilde göstermeye başladı. Bende ürün olarak osram almıştım (orijinal tip, nightbraker serisi değil)

AD47A90F-CF12-40D2-8545-B55500D3D1E5.thumb.jpeg.5ba9fafbe4e35138ad45079915d8a251.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Lupara :

Osram H11 Night Breaker

Ben bu sorunu, bu ürün ile 5 yıl önce çözdüm.  bir tanesi 1 yıl sonra patlayınca bu sefer aynı serinin uzun ömürlüsünü almıştım. uzun zamandır sorun yok. mercekli farlarda da iyi aydınlatma yapıyor. 

https://urun.n11.com/ampul/osram-h11-12v-55w-night-breaker-plus-64211nbp-90-daha-fazla-isi-P364714377

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...