Jump to content

Fren Hortumu Değişimi

biyoserkan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba Mazda sever arkadaşlar. Bugün aracımın fren sistemini kontrol ettirmek için oto sanayiye gittim. Malum ikinci el araç aldıktan sonra bu tip kontrolleri yaptırmakta fayda var. Frenci ustam sol ön teker fren hortumundaki parçalanmayı gösterip iyiki gelmişsin dedi ve akabinde değişime geçildi. Hortumun iplikleri ortadaydı bu arada. Fren hortumları ve tabi beraberinde fren hidroliği değişti. 80 TL işçilik + 80 TL parça parası ödedim. Sizce ödediğim tutar makul mü, ne dersiniz ?

Son olarak sizlere de naçizane önerim; fren işi şakaya gelmez, frenlerinizi mutlaka kontrol ettirin derim.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, ReaL35 :

Otonun periyodik bakımlarını yaptırmıyor musun?

Yeni aldım aracı.

4 dakika önce, Çağlar Bayur :

rakam çok iyi geçmiş olsun

Teşekkür ederim,sağolun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 dakika önce, biyoserkan :

Yeni aldım aracı.

Çıka çıka sadece o sorun çıktıysa memnun olmalısın. :)

Güle güle kullan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 saat önce, ReaL35 :

Çıka çıka sadece o sorun çıktıysa memnun olmalısın. :)

Güle güle kullan.

Teşekkürler. Sağolun .)

1200 civarı bakım yaptım totalde...

Araçtan çıkan fren hortumlarının resimleri... Terleme diye tabir edilen şekilde yağlanmada mevcut. Gündüz gözüyle görünce farkettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yüksek hızda ki Sert frende patlarmiş. 

Not : sadece Bir tekerin fren hortumu patlarsa, kaçırırsa,  vsvs  

hiç bir tekerleğin freni tutmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Zealot :

Tecrübe ile sabit diyorsun dimi Ufuk'çum. :D 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bakım yapmakla iyi etmişssin 4 tekerinde değişilmiş ise fiyat idare eder sadece  işçilik biraz daha makul olabilirdi fren hortumları çok önemli benim arabamın fren hortumlarıda böyle olmuş tabi haberim yok muayenede ortaya çıktı ve muayeneden geçemedim, sonrasından değiştirdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Usta arkalara baktı şimdilik onların durumu iyi bir ara yine kontrol edelim dedi. Allah korudu... İşin aslı bana biraz pahalı gibi geldi ya, neyse kırmayım ustayı dedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, NoooFearrrr :

...benim arabamın fren hortumlarıda böyle olmuş tabi haberim yok muayenede ortaya çıktı ve muayeneden geçemedim, sonrasından değiştirdim.

Haksızlık da etmek istemem ama ilk defa muayenenin faydasını gördüm (okudum). :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
09.03.2018 at 12:45, Devrim Babacan :

Haksızlık da etmek istemem ama ilk defa muayenenin faydasını gördüm (okudum). :)

Muayenenin faydasını bir hususta daha gördüm dış akis körükleride patlakmış hafiften sağ sepmişti  etrafa haberim yok onlarıda yaptırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

08.03.2018 at 14:00, Zealot :

Fren hattı çift devre olması gerekmiyor mu? Sol ön-sağ arka ile sağ ön sol arka ayrı hatlar. Olası durumlarda en kötü halükarda bir ön bir arka devrede kalsın diye... 1996 Senesinde Broadway kitapçığında böyle bir not okuduğumu hatırlıyorum. Gerçi ondaki fren kara düzendi. Yeni sistemlerde böyle bir durum olmayabilir.  
Geçen ay E180 arka sağ aks fren hortumu patlamıştı onda da emniyetle durmuş patron. Hatta abartıp Eminönü'nden Bahçelievlere kadar gelmiş. 
(Son kasa da sağ arka fren hortumu aşağı doğru sarkıyor. Aracın altına eğilip baktığınızda görebilirsiniz. Geri geri gelirken yerdeki taşa sürtmüş. Ben takıldığı için hortum öyle aşağı sarkık duruyor sanıyordum bunlarda böyle dedi servis, hortum değişti yine sürmeye açık, alt salıncaktan 3-4 cm aşağıda duruyor hortum.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Benim fren hortumu geçen  hafta patladı.. Sol ön pedal tabana yapıştı, yavaş yavaş durdu. aracı yeni aldım. Aldığım kişi fren sistemim yeni dedi ve işin garibi muayenede yeni ancak fren hortumu şaseye bir sekmanla bağlı olmalı bendeki bağlanmamış. Lastik sürterek yemiş, çok sert olmasada sert basınca patladı. bence hemen hortumları kontrol edin boşta gezen varsa sabitleyin. Tamirci sekmanı bulamayız dedi kelepçeyle sabitledi her ikisini depiştirdim. Parçalar 85 iki hortum hidrolik ve işçilik 80 tl ödedim Ankara

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, NoooFearrrr :

Çok geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. servis tamir kitabı olan yada nereden alınır bilen var mı? 92 323 sedan için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, aytekinutku :

Teşekkür ederim. servis tamir kitabı olan yada nereden alınır bilen var mı? 92 323 sedan için.

Forumda 323 hb kullanım kitapçığı vardı sanki, öyle hatırlıyorum ama sedan için birşey söyleyemeyeceğim gerçi farketmez aynı araçlar çok çok lastik basınç değerleri farklıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...