Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Tavan Lambasının Sürekli Açık Kalması Sorunsalı

Devrim Babacan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yine kıytırık Clio 3 ile kıyaslayacağım ama, durum şu.

Clio3'te, araçta elektrikli/elektronikli hangi alet açık hâlde olursa olsun, kontağı kapatıp aracı terkettikten en fazla 20 daika sonra tüm elektrik aktivitesi kapanır. "Aman radyoyu kapatmış mıydım?", "Aman iç aydınlatma açık mı kaldı yoksa?" derdiniz olmaz. Herşey kapanacaktır, emin olabilirsiniz.

Fakat Mazda'da böyle değil. Bu ikinci kez başıma geldi. Bizim kız (yaş 5), kreşten alıp eve gelirken baaazen aklına gelir tavan aydınlatmasını açar, oynar falan. Eve döndüğümüzde hava nispeten aydınlık olduğu için yanan ışıklar dikkatimi çekmez ve öyle bırakır ve terk ederiz arabayı. İlk olayda, ertesi sabah bindiğimde fark ettim. Lambalar sıcaktı ama aşırı değil. Bu akşam ise öylesine camdan aşağı baktığımda aracın iç ışığını yanar görünce biraz ürktüm. :D İnip kapattım.

Neden? Ama neden? Bıraksak aküyü bitirecek. Neden? :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda'nin maliyeti sıfıra yakın olmasına rağmen yapmayıp insanı kanser eden özelliklerinden biri de bu olsa gerek. iki satırlık kodla  hallolabilecek ama buna rağmen  yapılmayan şeyleri anlayamıyorum. 

yani misal arac 10 km üzerine çıktığında kapıların kilitlenip kontak kapatıldığında açılmasının merkezi kilidi hele anahtarsız girişi olan araçtaki maliyeti kaç liradır ki? ama yok yapmazlar. 

hala ek modul alıp tek tuşla camlar kapansın açılsın diye eklemeler yapıyoruz araçlara. 

bunları geçtim 3. nesil mazda 3'te torpido ışığı farlar açık olduğu sürece kendi kendine  açılıyor. yani siz torpidoyu açmasanız bile farlar açık olduğu sürece yanmaya devam ediyor kapak kapalıyken de. farlar açık değilse de aydınlatmıyor? kapağin açılıp kapanmasına bağlı bir anahtar bile koymamışlar..

daha neler var da yazmaktan usandım. hatta bununla ilgili bir konu bile açmıştık sanırm mazda'nın tuhaf salaklıklarını kapsayan? bulamam şimdi..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunlara ek olarak benim rahatsız olduğum başka bir konu tavan aydınlatmasının ön ve arka tarafının birlikte yanıp sönmesi. Yani arka tarafı bağımsız olarak sadece açık bırakamıyorsun. 2.nesil mazda 3 te ön ve arka ayrı ayrı açıp kapanabiliyor. Örnek vereyim kızım arkada kitap okuyacak ama sadece arka tarafı açık bırakmıyoruz önle birlikte yanıyor.Buda sürücüyü rahatsız ediyor. Servise de sordum bu özellik hepsinde var diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önemli bir eksiklik keşke olsaymış, zayıf bir akü bu tip iç ışıkların açık bırakılmasına dayanamaz , sabah aracın çalışması mucize olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

çok saçma gerçekten ya. bunların tasarımcıları kadar ufak şeyleri düşünemeyen yoktur herhalde. 2 - 3000 TL cihazlara elektronik kartlar tasarlayan küçük çaplı bir elektronikçi olmama rağmen; bunlara dikkat etmezsen, müşterinle aran bozulur, düzelttirinceye kadar kafanın etini yer. mazda'nın kalite kontrol ekibinde de iş yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Zealot :

bu saçma problemlerin çoğu mazda 6 da yok ..     mazda'ya mal etmeyin . 3 'e yüklenin biraz =)

Yeni kasa mazda6 da aynı... söndürmüyor.. 2006 c4 de var anasını satiyim...

40 dakika önce, Mehmet Özdemir :

çok saçma gerçekten ya. bunların tasarımcıları kadar ufak şeyleri düşünemeyen yoktur herhalde. 2 - 3000 TL cihazlara elektronik kartlar tasarlayan küçük çaplı bir elektronikçi olmama rağmen; bunlara dikkat etmezsen, müşterinle aran bozulur, düzelttirinceye kadar kafanın etini yer. mazda'nın kalite kontrol ekibinde de iş yok.

Admin km bilgisini ve kaç model olduğunu sormamışsın :D:D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, M.E.G :

Admin km bilgisini ve kaç model olduğunu sormamışsın :D:D

araçta lpg yoktur bir de servis bakımlıdır diye sormadım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 saat önce, volkanstars :

Bunlara ek olarak benim rahatsız olduğum başka bir konu tavan aydınlatmasının ön ve arka tarafının birlikte yanıp sönmesi. Yani arka tarafı bağımsız olarak sadece açık bırakamıyorsun. 2.nesil mazda 3 te ön ve arka ayrı ayrı açıp kapanabiliyor. Örnek vereyim kızım arkada kitap okuyacak ama sadece arka tarafı açık bırakmıyoruz önle birlikte yanıyor.Buda sürücüyü rahatsız ediyor. Servise de sordum bu özellik hepsinde var diyor.

İnanılacak bişey değil gerçekten bu eksiklik. Tamamen maliyet odaklı symbol gibi bir küçük sedan olsa veya 3 kapılı HB olsa anlarım. Fakat 1993 model Golf 3'te olup da bunda olmayan bu tip şeyler gerçekten çok müşteriyi arabadan soğutur. Torpido gözü kadife kaplı değilmiş, camlar kumandadan kapanmıyormuş, arkada haalandırma priz vs yokmuş hadi bunları kabul ettik aldık, arkaya da iki ayrı yolcu için sağ sol aydınlatma koymadın, tepeye şahin gibi ucuz bir lamba koydun o da kabul. Fakat ışık için düğme koymamak nedir? Şahin gibi yaptıysan onun gibi bir açma düğmesi de koy bari.

En kötüsü de makyajlı modellere de baktım aynı. Birde insan şöyle düşünüyor, bundan bile kısacak kadar gözü kara maliyet kontrolüne giren arabada başka görünmeyen nelerden kısılmıştır? Acaba cidden 90ların japon otomobili, 90ların o efsane Mazda'ları geri döndü hissini mi vermek isiyorlar? Çünkü Ford döneminde bazı sarf malzeme elektronikler onlardan olduğu için böyle eksikler yoktu. Büyük resmi mi göremiyoruz, hakiki japonuz mu demek bütün bu komedinin sebebi :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlginç.

Eski Mazda6 larda; ortadaki hariç 2 önde, 2 arka tarafta olmak üzere 4 adet tavan lambası var.  4 tavan lambasının da açma / kapama butonu ayrı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

09.03.2018 at 13:07, Zealot :

bu saçma problemlerin çoğu mazda 6 da yok ..     mazda'ya mal etmeyin . 3 'e yüklenin biraz =)

bence çocuk suçlu :P 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

49 dakika önce, Fotifoti :

bence çocuk suçlu :P 

abi bizim araçta da yok öyle problem. tavan lambasını açık bıraksak dahi belli bir süre sonra kapanıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Av.Oguzhan :

abi bizim araçta da yok öyle problem. tavan lambasını açık bıraksak dahi belli bir süre sonra kapanıyor..

bizde güncelleme yaparken arada frene dokunmak gerekiyor yoksa elektriği kapatıyor. 3'teki işi anlamadım ama bir abinin daha başına geldi. Var yani :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakikaten ya Foti.

Güncelleme yaparken keser seninki elektriği, hiç acımaz ama, akü öldüren aydınlatmaya gelince, yok!! :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...