Jump to content

Mazda 2'den Başka Bir Mazda 2'ye Geçmek Mantıklı Mı?

Demarcus
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1 dakika önce, Ali :

Bende eski mazda2 kullanıcısı olarak satma nedenimiz yakıtıydı. Şuan clio otomatik dizel aldık ve yakıt konusunda oldukça fark var. Mazda2 emsalleri ile yakıt konusunda aynı ama benzin ülkemizde çok pahalı :(  

Bir de buluşmada da konuştuk, ben biraz fazla yaktırıyorum sanırım arabaya. :) Normalde de benzinli, 4 ileri otomatik bir araba da yakar tabii biraz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, Demarcus :

LPG'ye de elim varmıyor abi ya. :)

Lpg konusunda bende çekimser ve hatta ön yargılıydım.  Ama forum sayesinde başta @Zealot ve @Mutlu Tekir gibi arkadaşarımızın sayesinde bu ön yargıyı kırdım. Bir dönem ciddi ciddi Mazda 6 arayıp, temiz bulduğum anda alıp Lpg'ye çevirecektim. Ama nasip kısmet temiz araç denk gelmedi. Gelmediği gibi birde MTV'lere fahiş zam geldi..

Lpg konusuna çok takılma.. Buluşmalarda Ufuk'la istişare edersen ikna olursun bence.

Hayırlısı olsun bence.. Ama şu haliyle Mazda 2 için aracını bir başka Mazda 2 için harcama derim..

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Demarcus :

Bir de buluşmada da konuştuk, ben biraz fazla yaktırıyorum sanırım arabaya. :) Normalde de benzinli, 4 ileri otomatik bir araba da yakar tabii biraz.

Açıkcası gaz tepkilerine biraz alıştığınızda yakıtı aşağı çekersiniz. Ama bu araç ile aynı olan fieastada aynı yakıyor. Gaza fazla yüklenmeden normal tempo ile giderseniz düşüyor. Mazda3 sky bile ikiden daha az yakıyor :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

23 dakika önce, zoptrik :

Senelik kaç km yapıyorsunuz? 

Henüz sene olmadı ama 7 ayda yaklaşık 8 bin kilometre yaptım. Sanırım, yılda ortalama 11 - 12 bin kadar olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, İlhan :

Lpg konusunda bende çekimser ve hatta ön yargılıydım.  Ama forum sayesinde başta @Zealot ve @Mutlu Tekir gibi arkadaşarımızın sayesinde bu ön yargıyı kırdım. Bir dönem ciddi ciddi Mazda 6 arayıp, temiz bulduğum anda alıp Lpg'ye çevirecektim. Ama nasip kısmet temiz araç denk gelmedi. Gelmediği gibi birde MTV'lere fahiş zam geldi..

Lpg konusuna çok takılma.. Buluşmalarda Ufuk'la istişare edersen ikna olursun bence.

Hayırlısı olsun bence.. Ama şu haliyle Mazda 2 için aracını bir başka Mazda 2 için harcama derim..

Lpg de hala benim on yargim kirilmadi.

Tasarruf icin diyorlar lpg ye zam gelmeye devam ediyor.acikcasi takilma parasi sizin bahsettiginiz ek yukumlulukler vs olunca degermi degmezmi tartisilir

Arabada garanti varsa garantiden cikiyor.

Arac degeri dusuyor.

Hani o ayar bu ayar dememek lazim motorun omrunden her turlu aliyor.

Uzun yolda bir yerde her an yolda kalma tehlikesinide dogruyor sonucta araba fabrikadan lpg siz geliyor ve bizler buna uydurmaya calisiyoruz

Lpg ayakli bomba gibi. Hangi kaza testi lpg ile yapiliyor ? Kimsenin canini tehlikeye atmak istemem.

Saklanmamis ise otoparklara girememek de cabasi.

Ustelik tum bu surec atmosferik motorlara uygulaniyor. Maalesef sesi hissi ne kadar muazzam olsada asla guclu degil. Az yakan turbolu araclarda var ve vergileri daha dusuk. 

Bende 2.nesil benzinli mazda 3 kullaniyorum cunku benzin belimi bukmuyor. Yilda 15. Bin km yapiyorum gerek gormedim. Eger benzin sorun olmaya baslarsa onca riski goze almam direk baska motor tiplerine gecerdim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Önyargıları kırmak atomu parçalamaktan zordur derler o yüzden ne dersek diyelim fikriniz değişmez. :)

Bir makine mühendisi olarak ayaklı bomba olayına katiyen katılmıyorum. Lpg tankları kaza koşulları düşünülerek tasarlanıyor, olası sızdırmalara karşı da emniyet valfleriyle donatılmış durumda. Sene 2018, eski nesil karadüzenler yok artık.

Enjektör sesi yüksek bir kit taktırılırsa dizel bile sanılır, benim aracın motoru niye çok sessiz peki? 

Astra j kasa turbolu motorlara da uygulanıyor, Tiguancılar 1.4 tsi motorlarına da uyguluyor. 80bin km sıkıntısız sürenler var. 

Tek biz değil, Hollanda, Almanya, Polonya, İtalya, Romanya, İsviçre, Hong Kong, Rusya gibi bir çok ülke de kullanıyor lpgyi.

30bin km önceki aracımla yaptım, 40 bin km. de mazdamla yaptım şimdiye kadar hiç lpg nedeniyle yolda kalmadım. Ustacıkların eline kendinizi bırakırsanız bu kötü deneyimler sonucunda lpg sorunlu sanır önyargılarla yaşarsınız. Sorun olan lpg değil araştırmayan sürücü, beceriksiz ustaların buluşmasıdır sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Mutlu Tekir :

Önyargıları kırmak atomu parçalamaktan zordur derler o yüzden ne dersek diyelim fikriniz değişmez. :)

Bir makine mühendisi olarak ayaklı bomba olayına katiyen katılmıyorum. Lpg tankları kaza koşulları düşünülerek tasarlanıyor, olası sızdırmalara karşı da emniyet valfleriyle donatılmış durumda. Sene 2018, eski nesil karadüzenler yok artık.

Enjektör sesi yüksek bir kit taktırılırsa dizel bile sanılır, benim aracın motoru niye çok sessiz peki? 

Astra j kasa turbolu motorlara da uygulanıyor, Tiguancılar 1.4 tsi motorlarına da uyguluyor. 80bin km sıkıntısız sürenler var. 

Tek biz değil, Hollanda, Almanya, Polonya, İtalya, Romanya, İsviçre, Hong Kong, Rusya gibi bir çok ülke de kullanıyor lpgyi.

30bin km önceki aracımla yaptım, 40 bin km. de mazdamla yaptım şimdiye kadar hiç lpg nedeniyle yolda kalmadım. Ustacıkların eline kendinizi bırakırsanız bu kötü deneyimler sonucunda lpg sorunlu sanır önyargılarla yaşarsınız. Sorun olan lpg değil araştırmayan sürücü, beceriksiz ustaların buluşmasıdır sadece.

Bende gemi makineleri muhendisiyim hocam.peki her araba icin ozel tank uretiliyormu ? Malumunuz her araba icin ayni sablon gecerli olmayabiliyor takilirken.ya da mazdanin lpg takili iken kaza testi var mi ?

Ya da mesela markalar bu avantaji gormeyip neden fabrika cikisi lpg sunmuyorlar ? (Honda hyundai haric )

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

53 dakika önce, alpulusoglu :

Bende gemi makineleri muhendisiyim hocam.peki her araba icin ozel tank uretiliyormu ? Malumunuz her araba icin ayni sablon gecerli olmayabiliyor takilirken.ya da mazdanin lpg takili iken kaza testi var mi ?

Ya da mesela markalar bu avantaji gormeyip neden fabrika cikisi lpg sunmuyorlar ? (Honda hyundai haric )

Her araba için niye tank üretilsin? Tanklar kaza esnasında şekil değiştirmeyecek şekilde üretilir. Tanka darbe gelirse olduğu gibi iletir, velev ki şekli değişti diyelim. İçeride artan basıncı güvenli seviyeye indirmek için güvenlik valfi vardır. 

img492a088b0db6c.jpg

Markaları kendin söylemişsin zaten hyundai honda diye. Abd de fordun 4.0 litrelik motoru direk enjeksiyon sıvı sistem lpgli olarak sunduğunu bilir misin? :) Ya da Almanyada yeni çıkan Opel Crossland X in lpg li olarak da sunulduğunu? Benzin diğer ülkelerde ucuz olduğu için pek kullanılmıyor ama bu hiç olmadığı, ya da hiç araştırma yapılmadığı anlamına gelmiyor.

Sunumumu aşağıdaki linkten indirebilirsin. Lpg hakkında bir özet yazısı niteliğinde.

https://www.researchgate.net/publication/323643173_Effects_of_LPG_Fuel_on_Catalyst_Temperature_of_a_SI_Engine_under_Real_Life_Driving_Conditions?_sg=9VzGQ40L4MRKp8j4sELcCeREu1BZ1yG_Ud3FSYR8tcNaOXFXMJh66Et_kqbNg-agIf513vIhw6hwa7VvYrZAYGaYRwxievJYvExY9_EF.ZgV3nFZx-uS1bHHFkKDuiYfEXp7uUc2lWWsgXHYcVjpFm9ZJvrGDA-WWZnb323KeHKk_huT9ZcwcvmUyCDmbPg

Türkçe versiyonu da. 

https://www.researchgate.net/publication/320843431_LPG_Yakitinin_bir_Buji_Ateslemeli_Motorda_Gercek_Yasam_Surus_Kosullari_altinda_Katalitik_Konvertor_Sicakligina_Etkisi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

50 dakika önce, Mutlu Tekir :

Her araba için niye tank üretilsin? Tanklar kaza esnasında şekil değiştirmeyecek şekilde üretilir. Tanka darbe gelirse olduğu gibi iletir, velev ki şekli değişti diyelim. İçeride artan basıncı güvenli seviyeye indirmek için güvenlik valfi vardır. 

img492a088b0db6c.jpg

Markaları kendin söylemişsin zaten hyundai honda diye. Abd de fordun 4.0 litrelik motoru direk enjeksiyon sıvı sistem lpgli olarak sunduğunu bilir misin? :) Ya da Almanyada yeni çıkan Opel Crossland X in lpg li olarak da sunulduğunu? Benzin diğer ülkelerde ucuz olduğu için pek kullanılmıyor ama bu hiç olmadığı, ya da hiç araştırma yapılmadığı anlamına gelmiyor.

Sunumumu aşağıdaki linkten indirebilirsin. Lpg hakkında bir özet yazısı niteliğinde.

https://www.researchgate.net/publication/323643173_Effects_of_LPG_Fuel_on_Catalyst_Temperature_of_a_SI_Engine_under_Real_Life_Driving_Conditions?_sg=9VzGQ40L4MRKp8j4sELcCeREu1BZ1yG_Ud3FSYR8tcNaOXFXMJh66Et_kqbNg-agIf513vIhw6hwa7VvYrZAYGaYRwxievJYvExY9_EF.ZgV3nFZx-uS1bHHFkKDuiYfEXp7uUc2lWWsgXHYcVjpFm9ZJvrGDA-WWZnb323KeHKk_huT9ZcwcvmUyCDmbPg

Türkçe versiyonu da. 

https://www.researchgate.net/publication/320843431_LPG_Yakitinin_bir_Buji_Ateslemeli_Motorda_Gercek_Yasam_Surus_Kosullari_altinda_Katalitik_Konvertor_Sicakligina_Etkisi

Peki gunumuzde elektrikli araclar boyle az yakarken hatta bazi turbolu motorlar ekonomik kullanimda oldukca dusuk degerler verirken onca eksiye ragmen lpg ye gerek varmi demistim bana gore geregi yok. 

Ozellikle atmosferik motor alip cok yakiyor diye lpg taktirmak gunumuzde pek mantikli degil.

Bu arada crossland de almanya sitesinde lpg opsiyonu yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar Konu lpg - benzin - dizel olayına dönmesin bence..

Bu sayfalarca tartışılabilir.  Sonuç hep aynı çıkar. Takanar memnun iyiki takmışim der. Takmayanlarsa, asla düşünmüyorum der. Böylece gider..  Göreceli bir kavram. 

Mesela yukarıda kıymetli kardeşim, lpg takılınca aracın değeri düşüyor demiş.  Benim gözümde bırak düşmeyi +1000 +1500 tl fazla verebiliyorum alırken..  

Neyse cidden bu konuyu tartışarak bir yere varamayız bence.  Bir sonraki buluşma ya gelen arkadaşlara, haftaya perşembe günü,   isterlerse lpg li bir araç kullandırabilirim.   Hatta merak eden istediği zaman gelebilir. 

• Beğen 1
  • Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...