Jump to content

Hangi İnternet Tarayıcısını Kullanıyorsunuz?

İlhan
 Paylaş

Hangi İnternet Tarayıcısını Kullanıyorsunuz?  

43 oy

1. 1. Hangi İnternet Tarayıcısını Kullanıyorsunuz?

• Google Chrome
      30
    • Internet Explorer
      2
    • Microsoft Edge
      3
    • Opera
      7
    • Mozilla Firefox
      9
    • Safari
      1
    • Yandex
      3

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bilgisayarınızda ve telefonunuzda tercih ettiğiniz internet tarayıcısı nedir?

5-6 ay öncesine kadar Google Chrome kullanıcısıydım. Şirkette Laptoptan masa üstü bilgisayara geçtim. Bu geçiş aşamasında bilgi işlemci arkadaşım Opera tarayıcısını yüklemiş. Abi kullan beğeneceksin dedi.. Bir iki kullandım baktım pratik ve kullanışlı. Reklamları vs engellemesi, anlık ekran görüntüsü yakalaması, sol tarafta whatsapp vs uygulamalarına kolay ulaşım hoşuma gitti.

Sizlerin tercihi nedir bu konuda..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Windows 10 kullanmaya basladigimdan beri Microsoft Edge kullaniyorum.  Zaten MS Edge, Windows 10'da "default" (varsayilan) tarayici olarak geliyor.  Taskbar'da (görev çubugu) direkt o var.  Dendigine göre Microsoft'un simdiye kadarki en hizli tarayicisi imis.  Ben memnunum.  Daha önce senelerce Firefox kullandim.  Onun da öncesinde IE kullandim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnternet kullanıcılarının yoğun olarak kullandığı tarayıcılardan biri olan Google Chrome sunduğu yeniliklerle gündeme gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce yapılacak yeni güncellemeyle can sıkan internet sitelerinin hedef alınacağı söylenmişti. Sonunda fazlasıyla heyecanlanmamıza neden olan bu özelliğin önümüzdeki ay kullanıma sunulacağı açıklandı. Kısaca hatırlatmak gerekirse Google Chrome’un dikkat çeken yeni özelliği sayesinde internet sitelerini sessize almak mümkün oluyor. Burada kast edilen sessize alma otomatik oynatılan videolar için geçerli oluyor. Etkileşimi artırmak için videoları otomatik oynatmayı tercih eden internet siteleri çoğu zaman can sıkıyor. Beklenmedik anda gelen ses okuyucuları zor durumda bırakabiliyor. İşte Chrome’un yeni güncellemesi bu problemi ortadan kaldırıyor. 

google chrome

Gelecek ay hazır olacak

Ocak ayında ortaya çıkan bu özellik sonunda Google Chrome’un beta versiyonunda görüldü. Özelliği kullanabilmek için sesten rahatsız olduğunuz sekmenin üstüne gelip sağ tıklamanız ve “siteyi sessize al” demeniz gerekiyor. Böylece videoların otomatik olarak açılma sıkıntısından kurtuluyorsunuz. Üstelik verdiğiniz bu komut sadece o sekmeyle sınırlı kalmıyor. Can sıkan internet sitesini her açtığınızda geçerli oluyor. Bu kullanışlı özelliği deneyebilmek için beta programına katılmak veya biraz daha sabretmek gerekiyor. Google’ın açıklamasına bakılırsa “siteyi sessize al” özelliği önümüzdeki ay kullanıma sunulacak. 

Kaynak : LOG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcı İstatistikleri;

Microsoft, rakiplerine karşı verdiği tarayıcı mücadelesinde Windows 10 ile birlikte Edge'e güveniyordu. Sonuç ise İnternet Explorer'da da olduğu üzere hüsran...

İşte en çok kullanılan internet tarayıcıları!

Dünyanın işletim sistemi konusundaki en yetkin ve en güçlü şirketi konumunda olan Microsoft, üçüncü parti internet tarayıcılarıyla girdiği mücadeleden mağlubiyetle ayrılmış gibi görünüyor. Windows 10 ile sunulan ve Internet Explorer'a oranla çok daha kusursuz çalışan Edge tarayıcısına rağmen kullanıcıların aklını çelmeyi başaramadı. 

NetMarketShare'in yayınladığı Eylül 2017 istatistiklerine bakıldığında, Google Chrome masaüstü tarayıcılar arasında %59.61'lik oranıyla lider durumda. Bu oran, 10 aktif bilgisayarın 6'sında Google Chrome'un kullanıldığını gösteriyor.

Edge'in yerine geçtiği ve eski Windows sürümlerinden yerleşik olan Internet Explorer, yüzde 14.18 ile büyük düşüşünü sürdürüyor ve ikinci sırada yer alıyor. Mozilla Firefox ise yüzde 12.85 ile üçüncü sırada bulunuyor. Microsoft Edge ise ne yazık ki %5.15 ile dördüncü.

Genel olarak değerlendirildiğinde şu an için Microsoft'un tarayıcı payının yalnızca %19.33'te kaldığı söylenebilir. Üstüne üstlük iki farklı yerleşik tarayıcıya rağmen bu böyle ve Google, tek tarayıcı ile neredeyse 3 katı kadar daha fazla kullanıcıya sahip. Microsoft'un internet tarayıcısının yaşadığı bu önlenemez düşüş; devam edecek gibi görünüyor...

10 dakika önce, Burak :

Masaüstü ve mobil farklı bu yüzden çoklu seçenek daha doğru olabilir :)

Çoklu seçim olarak güncelledim anketi.O0

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mobilde Chrome , Masaüstünde Firefox.

Aslında mobilde Chrome kullanırken masaüstünde de Chrome çok mantıklı ama nedense elim hep Firefox'a gidiyor. ( şirkette mebcur IE kullanıyoruz, başkasına güvenlik politikası izin vermiyor ama bunu saymıyorum.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnternet Explorer sadece maliye gelirler idaresi sitesine yükleme yaparken lazım oluyor. Çünkü sadece İE destekliyor.:fiuw:

Hatta yükleme yaparken bir takım koşullar gerekiyor. İnternet / Seçenekler / Güvenlik / Activex denetimi / Komut Dosyası vs bir takım ayarları değiştirmem gerekiyor. Dönem dönem güncellemelerden kaynaklı olsa gerek bu ayarlar gidiyor, sil baştan yeniden yapmak zorunda kalıyorum. 

Şu an Google Chrome başı çekiyor.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de herhalde yıllar sonra ilk ve son defa Built kod'larını indirmek için kullandım IE'yi.

Hatta bir süre önce sıfırdan Win7 kurduğumda, "Gereksiz ne uygulama varsa kökünü kazıyacağım ulan!" mottosuyla Windows'un bileşenlerine saldırıp, IE'yi bile kaldırmışlığım vardır ama Windows yer mi bunu. Bazı hizmetlerde ve fonksiyonlarda sıkıntı yaptı. Detay hatırlayamadım şimdi, ama kaç hafta sonra IE'yi geri kurunca sorunlar çözülmüştü.

Kurtulamadık şu IE'den... :)

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Normalde asla Chrome kullanmam. Çok fazla veri tüketiyor. Boşa gereksiz güç harcıyor. Bunu kısmama bile izin vermiyor :D

Bela bir tarayıcı anlayacağınız. Ama en rahat kullanıma ve arayüze sahip olanı da o.

Dün bir haberini gördüm getirdiği büyük güncelleme ile şu an kullanılabilir olmuş diyebilirim :P

Yarın erkenden deneyeceğim güncellemeyi. Bu arada gelen özelliklere bakabilirsiniz;
https://paratic.com/google-chrome-70-kullanima-sundu/

Benim çok hoşuma gitti. Yıllardır Opera'cıyım ama geçerim vallahi bunlar gelecekse :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • 10 ay sonra ...
27.03.2018 at 10:08, İlhan :

İnternet Explorer sadece maliye gelirler idaresi sitesine yükleme yaparken lazım oluyor. Çünkü sadece İE destekliyor.:fiuw:

Hatta yükleme yaparken bir takım koşullar gerekiyor. İnternet / Seçenekler / Güvenlik / Activex denetimi / Komut Dosyası vs bir takım ayarları değiştirmem gerekiyor. Dönem dönem güncellemelerden kaynaklı olsa gerek bu ayarlar gidiyor, sil baştan yeniden yapmak zorunda kalıyorum. 

Şu an Google Chrome başı çekiyor.. 

Ben bayağı bir süredir Opera kullanmaya başladım. Gayet güzel kullanışlı buluyorum. Ekran görüntüsü alma, sol tarafta bulunan kısa yollar vs kullanışlı işlevsel buluyoru.

Choreme artık sadece gelirler idaresine bir şey yüklerken kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...