Jump to content

Araç Camı Kil Uygulaması

Seriatsu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Serhat "Demir Tozu" konusundaki bu mesajını bölüp, yeni bir konu haline getirdim. Yoksa o konunun içinde kaybolup gidip yazık olacaktı. 

Konuyu biraz detaylandıralım dersek;

Özellikle ön cam için ben çok işlevsel bir uygulama. Aracımızın kaporta yüzeyinde oluşan pütürler gibi, ön camımızda da bu pütürler oluşuyor. Bu pütürler de sileceğin ömründen çaldığı kesin. Uzun süreli kullanımlarda silecek lastikleri tararken iz yapar. Dolayısı ile belirli periyotlarda bu uygulamayı ön cama yapmak çok mantıklı.

3M kilin namını bende duymuştum. Yaza girmeden evvel aslında aracın tüm yüzeyine bir kil uygulaması yapmak lazım. Akabinde de güzel bir cila ile boya koruma..Oh mis olur mis...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, İlhan :

Serhat "Demir Tozu" konusundaki bu mesajını bölüp, yeni bir konu haline getirdim. Yoksa o konunun içinde kaybolup gidip yazık olacaktı. 

Konuyu biraz detaylandıralım dersek;

Özellikle ön cam için ben çok işlevsel bir uygulama. Aracımızın kaporta yüzeyinde oluşan pütürler gibi, ön camımızda da bu pütürler oluşuyor. Bu pütürler de sileceğin ömründen çaldığı kesin. Uzun süreli kullanımlarda silecek lastikleri tararken iz yapar. Dolayısı ile belirli periyotlarda bu uygulamayı ön cama yapmak çok mantıklı.

3M kilin namını bende duymuştum. Yaza girmeden evvel aslında aracın tüm yüzeyine bir kil uygulaması yapmak lazım. Akabinde de güzel bir cila ile boya koruma..Oh mis olur mis...

@İlhan abi konuyu böldüğün için  teşekkür ederim.

kil uygulamasını 6 ayda bir yapmakta fayda var bana göre. hem yaza girmeden hem de kışa girmeden kuzularımızı elden geçirmek gerekiyor.

Tersaneler bölgesinde veya sanayi bölgelerinde olan araçları ayda bir yapmakta fayda var. 

Kışın ön camı neredeyse her hafta yapıyorum. Diğer türlü dediğin gibi silecekler tam silmiyor ve iz bırakıyor. 

yağmurlu  havalarda araç kullanmak tam eziyet oluyor. Karşıdan gelen araçların farlarının etkisiyle kör ebe oluyorum.

öyle durumlarda hemen kenara çekip 3-5 dakika ön camı temizliyorum. rahat ve güvenli sürüş oluyor.

kilden sonra hiç cila denemedim. bu yaz aklımda var. bir hafta sonumu ayırıp cila atacağım. sanırım kara inci o zaman daha bir faklı olacak :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Pasta da aynı işi görür sanırsam. Ben yaptırmıştım. :)

Silecekleri yaza girerken çıkarıp eskilerini takmak gerek. Camın kirlenmesinden çok, sıcaklardan bozuluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 dakika önce, ReaL35 :

Pasta da aynı işi görür sanırsam. Ben yaptırmıştım. :)

Silecekleri yaza girerken çıkarıp eskilerini takmak gerek. Camın kirlenmesinden çok, sıcaklardan bozuluyor.

Aman dikkat !

bu tarz tozların ilk önce arındırılması gerekli. direkt pasta cila yaparsanız , tozları araca hapsetmiş olursunuz.

üstüne attığınız cila zamanla kusmaya başlıyor ve  pütür pütür dökülüyor. Pasta cila yapmadan önce mutlaka kil veya kil pedleri ile temizlemek şart. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sosyetik zımpara olarak tarif ederim Kil :) işlevi zımpara ile aynı, ıslak cila fıslayın kil yaparken, hem işçiliği rahat olur hem de etkisi iyi oluyor, kil sonrası boyada parlatma işlemi şart.

Çin malı ucuz kil den de uzak durun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanıtları okuyorum beğeni yapamıyorum, malum sitenin kuralları.

Alıntı

Sorry, you cannot add any more reactions today.

Teşekkürler arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Kil ile ilk olarak 2012 yılında ilk aracımın üstünün komple boya tozu olmasıyla tanıştım ( sanayide çalıştığım için kaçınılmıyor maalesef ). Aracın üstü sürekli boya olacağı için bunun pastadan başka çözümü vardır diye kara kara düşünüp araştırırken bulmuştum. Şimdi boyaya bir işlem uygulayacaksam yıkamadan sonraki ilk işlemim oluyor, aracı killedikten sonra o pürüzsüz yüzey beni benden alıyor. Piyasada 3M poşetleriyle satılan killerin hemen hepsi sahte, zaten kullanırken ufalandıkları da oluyor. Ben Meguiars almıştım, onun işi bitince Bauhaus'tan TurtleWax almıştım, hala da kullanıyorum. Üstelik yanında kaydırıcısı da vardı. Demir tozunda son çareniz kil olsun derim, zaten boyaya yapışacağını sanmıyorum, iyi bir yıkamayla gider diye düşünüyorum. İlle de killeyeceğim diyorsanız sık sık top haline getirip tekrar açın, aynı kili de iki kereden fazla kullanmayın bence. Tabi bu dediklerim boyalı yüzeyler için, camda o kadar da sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...