Jump to content

Araçlarınızda Start-Stop Özelliğini Kullanıyor musunuz?

İlhan
 Paylaş

Araçlarınızda Start Özelliğini Kullanıyor musunuz?  

45 oy

1. 1. Araçlarınızda İ-Stop Özelliğini Kullanıyor musunuz?

• Evet
      38
    • Hayır
      7

Tavsiye Edilen Mesajlar

Gelen bir talep doğrultusunda bu anket başlığını açma gereği hissettik.

Araçlarınızda İ-Stop özelliğini kullanıyor musunuz ? 

Anket ne kadar sağlıklı olur, o tartışılır tabi. Çünkü İstanbul'daki bir kullanıcı ile, Muğla'daki bir kullanıcı aynı trafik koşullarına sahip değiller.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İ-stop özelliğini frene basma hassasiyetimi ayarlayarak kullanıyorum ve böyle  güzel yapılmış bir istop sistemini kullanmamak olmaz bence. BMWlerde örneğin araba sarsıntılı çalışıp duruyor ve devreye girişi frenle ayarlayamıyorsun, 1-2 saniye bile dursan kapatabiliyor aracı. Öyle bir istopu bende kullanmazdım.

Ayrıca 13500km'deki aracımla şimdiye kadar istop kullanımı ile 2 ağaç dikmişim ve 120km civarı tasarruf etmişim, ne kadar doğru bilmem ama psikolojik olarak bile güzel bunu görmek :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mevcut aracımda i-Stop yok ama, olmuş olsa %100 kullanırdım. 

Kullanmış olduğum farklı şirket araçlarında bu özelliği bir fiil kullandım-kullanmaya devam ediyorum. Citroen C-5 / Opel İnsignia gibi araçlar.

O yüzden ankete bende katılıyorum, ve evet seçeneğini işaretliyorum. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ankette ki soruyu bence genel olarak start stop yapsak :) malum şimdi ki aracımda istop yok. kullanmıyorum.  daha doğrusu kullanmamaya çalışıyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 dakika önce, jackjoker :

ankette ki soruyu bence genel olarak start stop yapsak :) malum şimdi ki aracımda istop yok. kullanmıyorum.  daha doğrusu kullanmamaya çalışıyorum :)

Başlığı güncelledim. O0

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, İlhan :

Gelen bir talep doğrultusunda bu anket başlığını açma gereği hissettik.

Araçlarınızda İ-Stop özelliğini kullanıyor musunuz ? 

Anket ne kadar sağlıklı olur, o tartışılır tabi. Çünkü İstanbul'daki bir kullanıcı ile, Muğla'daki bir kullanıcı aynı trafik koşullarına sahip değiller.

Muğla'daki kullanıcı benim, buyrun 8)

@Leanback in de dedigi gibi fren hassasiyetinden faydalanarak kullanmaya gayret ediyorum ama arada sirada tam durdugum anda yanan yesil isik ile çılgına donmuyor degilim. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de kullaniyorum.  Ancak, bazen motor stop ettikten çok kisa bir süre sonra (2-3 sn gibi) tekrar kalkis yapmak gerekebiliyor.  Bunu önceden kestiremiyorsunuz.  Bu durumda bence motorun stop etmesi biraz abes/gereksiz oluyor ama n'apalim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet kullanıyorum çünkü mazda'da ayakla devreye alıp almama gibi bir opsiyon var. her durduğunda devreye girmediği gibi devreye girsin istemediğimde de girmiyor. 

bunu yapan kaç marka var bilmiyorum ama bence nefis bir şey

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda'nın start-stop sistemi belkide piyasada ki en iyi start-stop sistemi bence. Aktif olarak kullanıyorum. Eğer ışık saniyeli ışıklardansa ve ortalama 10 sn üzerinde bir bekleme süresi varsa pedala tam basıp alıyorum i-stopa. eğer daha az ise ayarlı tutup devreye girmemesini sağlıyorum.

İ-stop'un otomatik araçlar için bir faydası daha var. Tork Konventörlü şanzımanlar sürekli gitmek isteyen şanzımanlar. D pozisyonunda frene bassanızda fren kuvveti kalkış kuvvetini yendiği için duruyorsunuz fakat araç kavrama yapmaya devam ediyor kendini N konumuna almıyor DSG şanzımanlarda ki gibi. Doğal olarak fren-balata sistemleri daha çabuk tükeniyor. İ-stop ile bu ortadan kalkmış oluyor bir nebze. 

Yeri değil ama konusu açılmışken eğer İ-stop kullanmıyorsanız ve aracınız otomatik ise durduğunuz zaman aracı D konumundan N konumuna alıp sarı ışık yandığında D konumuna almalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de çok sık olarak kullanıyorum. Hatta arabanın en sevdiğim özelliği diyebilirim.

Trafik ışıkları çok sıkıntı değil çünkü sürekli seyrettiğim bir güzergâhta isem hangi tarafın hareketinden sonra bana yeşil yanacağını bildiğimden ona göre i-stop'a giriyor ya da girmiyorum.

Uyguladığım şöyle bir şey var. Bazı trafik ışıkları çok uzun oluyor. O yüzden yüzey düz ise frene basmak yerine N'ye alıyorum aracı. Bunun iki sebebi var. Biri, sürekli fren pedalına basılı tutmak yorduğu için, diğeri de motorun 2 dk. sonunda çalışmasından sonra vitesi D'ye alıp 1-2 sn. bekleyip tekrar N'ye alarak i-stop'u tekrar devreye sokmak istememdir.

Hatırlıyorum, arabamı ilk aldığım zamanlar i-stop'tan çıkınca tekrar girmiyordu (diyelim ki trafik ışığında bir kaç metre ilerlemeniz gerekti). Sistem böyle sanıyordum. Sanırım showroom'da akü biraz zayıflamıştı, zamanla toplarladı. Şimdi dur-kalklı sıkışık trafikte kısa süreli i-stop'larda bile tekrar tekrar devreye girebiliyor.

Ekleme #1: Aracı ilk aldığımda maksimum i-stop sürem 1:56 idi. Artık 2:00 oldu. Daha artart mı ya da araç artmasına izin verir mi bilmem.

Bir de klima sisteminin AUTO moddayken i-stop'la uyumlu çalışmasını seviyorum. Araç i-stop'a girince klima da devri düşürüp i-stop'a uyum sağlıyor. E tabii bir yere kadar. Isıtma veya soğutma ihtiyacı had safhaya gelince motoru çalıştırıyor.

Şu ana dek 10 ağacı kurtardım ve ~700 km yakıt tasarruf ettim (ekran görüntüsünü eklerim). Aslında buna +1 ağaç ve 30 kilometrelik yakıt ekleyin. Mazda Connect'in sürümünü ilk kez yükseltirken biriktirdiğim ilk veriler uçmuştu. Sonraki update'lerde olmadı bu - ilginçtir ama 1 ağacım ve 30 kilometremi yedi Mazda. :)

Ekleme #2: (Diğer orijinal konuyu okuyunca). Ben i-stop'u tek bir koşulda kullanmıyorum. Diyelim ki şehirler arası yolda uzun süre seyrettim ve bir ilçenin içinden geçiyorum. Sürpriz bir trafik ışığı denk geldi ve durdum. Böyle bir durumda fren pedalına daha fazla basınç uygulamayarak i-stop'a girmesini engelliyorum. Zira, uzun yıllardır bir dizel kullanıcısı olarak - gerekli olsun olmasın - motor o kadar sıcakken birden bire stop etmesini hiç istemem. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanmış olduğum turbo motorlu araçlarda genelde kapatıyorum, kullanmıyorum. Her ne kadar üretici turbo sıcaklığını düşünmüş olsa da içim rahat etmiyor :) 

Mazda6 da çok sık kullanıyordum. Sık dur kalk olan trafikte kapatıyordum. Sürekli stop, start yazık yani :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 3 sn araç durduğunda yakıt tasarufu sağlıyormuş. 3 snden az duracaksak mantıklı değilmiş. Kazayla az duracağım zaman i stop devreye girerse 3 sn inatla bekliyorum çalışsın diye. Biraz psikolojiyi bozuyor. =)

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir sistem alıştıktan sonra kullanıcısına itaat eden aracın limitlerinden yemeyen  pratik bir sistem:nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Herkese Merhaba,

Aracımı aldığımdan beri yaklaşık 1 aydır i-stop devreye girmedi. Dün kullanırken araç yakıt ekonomisi kısmından baktığımda i-stop hazır değil yazısı mevcut. Yanında ise sırasıyla Motor, akü ve klima tuşu vardı.Bunlardan Klima tuşu ile motor hafif mavimsi bi şekilde idi. Klima kapalı idi  ve aracı yaklaşık yarım saat kadar şehir içinde kulandım. Konuyla ilgili forumda bir çok konu mevcut ama sorunu çözemedim. Satış temsilcisini aradığımda aracı ileri geri yap gibi abidik gubidik şeyler söyledi. Ben genede bi umutla yaptım ama olmadı:)

Konuya hakim arkadaşlarımdan istediğim bilgisi varsa yardımcı olabilir mi?Youtube'de konuya ilişkin videolar var ama çoğu rusça, almanca ve polonya'da çekilmiş (polonyaca var mı bilmiyorum :))Türkçe detaylı herhangi bir paylaşım yok.

Birde yurtdışı araçlarda i-eloop gibi bir şeyler vardı. Bizim araçlarda bu sistem var mıdır?Ne işe yarar?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanirim aracinizi yeni satin aldiniz.  Güle güle kullanin.  Yeni bir araçla benim ilk yaptigim seylerden biri sehir içi degil de daha uzun (nonstop 1 veya 2 saatlik yol yeterli) bir yola gitmek.  Bu hem aküyü de kosullandirir.  Sehir içi trafiginde bunu yapmak olanaksizdir.  Belki bu sizin sorunu çözebilir.  Araciniz manuel mi, otomatik mi?  Sormamin nedeni, i-stop bazi durumlarda devreye girmeyebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, AKayhan :

Sanirim aracinizi yeni satin aldiniz.  Güle güle kullanin.  Yeni bir araçla benim ilk yaptigim seylerden biri sehir içi degil de daha uzun (nonstop 1 veya 2 saatlik yol yeterli) bir yola gitmek.  Bu hem aküyü de kosullandirir.  Sehir içi trafiginde bunu yapmak olanaksizdir.  Belki bu sizin sorunu çözebilir.  Araciniz manuel mi, otomatik mi?  Sormamin nedeni, i-stop bazi durumlarda devreye girmeyebiliyor.

Çok teşekkürler Abi. Evet aracı yeni aldım. Aslında 6 saat kadar uzun yolda kullandım aracı. O süreç içerisinde kullandığımda da kırmızı ışıklarda da devreye girmemişti denediğimde .Araç otomatik...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sahsen kullanıyorum. bende sorunsuz çalışıyor. arac 2015 model 50 binde. öyle diğerleri gibi zırt pırt devreye girse kullanmayabilirdim ama bu baski uygulama işine alışınca kullanışlı oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...