Jump to content

Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

kaan-kahraman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yokuş çıkarken otomatik viteste  devir düştüğü zaman araç  alt vitese geçip devir artırması gerekiyor. Böylece çekiş artar. Ancak bizim araçlarda beyin bunu algılayıp vites düşüremiyor ve üst viteste takılı kalıyor tabi devir giderek düşüyor ve yolda kalıyoruz,  araç en sonunda sarsılarak duruyor bunun sebebi de vitesteyken stop etmesi. Hata başlayınca vites hep sabit kalıyor.  Ben yokuş çıkacaksam vitesi manuele alıyorum,  bu şekilde devir düşerken kendim vitesi düşürüyorum ve arıza vermiyor ve gayet de iyi çıkıyor.  Yani aracın çekişinde turbosunda yakıtında  gaz yemesinde hiç sıkıntı olmadığını gösteriyor bu. Sadece otomatik viteste iken bu hata var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mesut Bey, konuyla ilgili önceki yazılanları okursanız problemin ortadan kalkmadığını göreceksiniz.  Mazda servis bütün araçlarla ilgili aynı prosedürü uyguluyor,  aynı parçaları sırayla değiştiriyor,  ilk birkaç ay sorun ortadan kalkmış gibi oluyor ama tekrarlıyor. Mazda servise her gittiğimde bu sorun sadece benim aracımda varmış ve ilk defa karşılaşıyormuş gibi davranıyorlar.  Çözüm bulamadıkları kronik bir arıza olduğunu kabul etmiyorlar. Aslında çok iyi biliyorlar da saklıyorlar.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşi inada bindirip, her şikayet anında avukat ile gidilir. 3.düzelmeyen aynı hata sonrası zaten gerekeni tüketici hakem heyeti halleder. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servet Bey, tüketici mahkemesinden olumlu sonuç alan var ancak arabanın ilk aldigimizdaki fatura bedelini ödüyorlar. O fiyat da şu anki ikinci el satış fiyatından düşük.  Davayı üst mahkemeye taşımak gerekiyor. O zaman iki yılı falan buluyor süreç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatura tutarını ödeme kanunda var dediğin gibi. 

Şayet satmamış olsam çoktan fitre sistemini değiştirmiştim. 3 ile aynı parçaları koyar yoluma devam ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Herkese Merhaba,

Cx-3'ü beğenerek aldım. Aynı problemi 1 hafta önce 2 defa Ankara'dan Antalya'ya gidip gelirken yaşadım. Semptomlar neredeyse aynı uzun yolda yokuş tırmanırken 5 veya 6. viteste araç gaz yemedi ve ışıkları yaktı dururken de vitesler saçmaladı.  Yanan ışıkları ekledim. Aracı servise götürdüm (Ankara Herter) teknik olarak kimse beni tatmin edemedi. Belli ki bulamamışlar problemin kaynağını. Bu kadar güzel bir araca böyle bir problem yakışmıyor. Çözüm bulabilen veya bir önerisi olan var mıdır ?

Not : İki durumda da öndeki araca yakındım birinde sollamaya çıkmıştım. Şerit takibi ben kapatmıştım servis ışığıda km dolduğu için yandı. Ben teknik değil yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum şahsi fikrim. Ayrıca serviste araca geri çağırma adı altında rejenerasyon yapıldı.

20190808_202642.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu aracı ilk aldığımız sene içinde mazda bütün araçları servise çağırıp bir parça değişimi yapmıştı. Tabi sonuç aynı, düzelme olmadı.  Aslında mazda sorunu biliyor ve bir şekilde ya çözmek için sürekli parça değiştirerek deneme yapıyor  ya da süreci uzatarak geçiştirmeye çalışıyor. Sonuç olarak 4 yıldır birçok kişi Türkiye'nin farklı şehirlerinde servislere aynı sorundan dolayı gitti ve çözüm bulunamadı. Mazdaya mail de attık ama onların da pek umurunda değil.  Tek çözüm mahkeme görünüyor hocam. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese merhabalar.

Öncelikle çok severek tercih ettiğim ve zevk alarak kullandığım aracımda aynı sorunun, benim başıma geliş şeklinden bahsedeceğim.

2017 model Power Sense aracımın 4. kez aynı arızayı vermesi sebebiyle soğukkanlılığı bırakıp internette arştırma yaparken buraya denk geldim ve konuya dair mesajları ilk sayfadan itibaren okudum. İlki araç belki de 10.000 km yi tamamlamamışken Cankurtaran mevkiini tırmanırken başıma gelmişti, mevsim kış olduğu için sensörün karla kaplanmasına bağlamıştım. 2.si, düz ve tamamen rampasız bir yolda yarım saat boyunca aracın limitinde yüksek hızlarda kullandıktan sonra sakin sürüşe geçmemin ardından 10 dakika gibi bir süre sonra başıma gelmişti ve ardından Ankara'daki bir servise götürdüğümde " U hatası vermiş yani geçici, sensörle alakalı gibi görünüyor" dediler ve bu konuya dair bilgim olmadığı için, benim de aklıma gelen 'sensör kaynaklı' demeleri ve bi süre bu sorunla karşılaşmamak içimi ferahlatmıştı. Aynı serviste aracıma 20.000 bakımını da yaptırdıktan sonra dün aracım 22.000 kmde rampada araç sollarken 3. kez başıma gelmesinin ardından rastlantı olmadığını düşünüp aracı stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra aynı rampayı dip gaz çıkarken anında aynı arızayla karşılaşmam beni farklı bir çare aramaya itti ve burada buldum kendimi.

Şimdi öğrenmek istediğim; bu sorunu yaşayan kullanıcılar, kalıcı veya geçici çözüm bulabildiler mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam çözüm bulunamadı malesef.  Servis ve mazda oyalayıp duruyor. Forumda diğer yazıları okursanız görürsünüz,  siz de servise gittiğinizde sanki hiç bu sorunu bilmiyorlar gibi davranıp herkesin aracına yaptıkları gibi aynı parçaları sırayla değiştireceklerdir.  Bir-çok araçta hep aynı şeyler denendi ve sorunu düzelen yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Beyler, bugün Oğuzhan ile konu içinde geçti sohbet anında. Bende ve onun aracında bu hatalar hiç olmadı. Ses hariç. İkimizde yüksek devir çevirerek kullanırız araçlarımızı. Gerçi ben kullanırdım. 45.k iken sattım. Semptomları yaşayanlar manuel vites ile araçlarını yüksek devir çevirerek kullansın ara sıra veya otomatik modda iken yine agresif devirler çevirsin. Tahminen ışık yakıp yığılma yaşamayacaklar. 

Sesin kaynağı da filtre sistemi zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

arkadaşlar slm.

2017 model 50k km de cx3-power aracım var. bahsedilen sorunların aynısını  2018 yaz tatilinde bende yaşadım. herkes yaşadıklarını yazmış. bende aynılarını bir daha yazmak istemedim ama kısa özet şu uzun yolda iken araç birden hız kesiyor sonra bahsedilen uyarı lambaları yanıyor ve araç sarsılarak duruyor. kapatıp açınca bazen düzeliyor bazen düzelmiyor. bu durum ilk kez başıma geldiğinde trabzondan antalyaya ailece seyahat etmekte iken ankarada oldu. sonra tatil boyunca seyahat halinde iken defalarca kez tekrarladı. o zaman antalya mazda yetkili servisine soktum aracı. bir şey çıkmadı. dönüşte trabzonda servise soktum bu şikeyetlerden yine bir sonuç alamadım. sensördendir dediler mazot pistir falan dediler. ama sonuç yok. neyse bu senede yine trabzondan çıktık yola tatil için giderken yine ankarada çevre yolunda yaklaşık olarak aynı yerde aynı sorunlar gerçekleşti. yol yardımını aradım hemen. aracı manuel e alıp yüksek devirde sürün lambalar söner dediler. aracın sarı motor arıza lambası yanık halde yaklaşık bir saat 4000 devirin üstünde sürdüm lamba söndü. kısa bir moladan sonra  yine aynı sorunlar oldu. yaklaşık 12 gün yolda idik. saymadım ama herhalde 15-20 kez falan bu sorun tekrarladı. trabzona dönüşte zaten arabanın bakımıda gelmişti servise gittim sorunlardan bahsettim. aracı bilgisayara bağlamışlar. evet araç hata verdi ama biz anlamadık ana merkeze sorup sizi arıycaz dediler. bugun görüştük servisle. önümüzdeki  10-15 gün içerisinde cx3 ler için yeni bir yazılım geleceğinden bahsettiler. bu yazılım belki bu sorunada çare olabilirmiş. ama eğer isterseniz aracın turbosunu ve enjektörlerini garanti kapsamında değiştirebiliriz dediler.

bu başlıkta yazılan tüm iletileri okudum ve şu aşamada gördüm ki bu sorun enjektör değişmeyle turbo değişmeyle çözülmüyor. çünki sorun tam olarak mazda tarafından tespit edilmiş durumda değil. bu yeni yazılım gelince onu bi yüklettireceğim. uzun yol şu aşamada yapmayacağım için araç ne tepki verir bilemiyorum.

bu yeni gelecek olan yazılımı buradaki arkadaşlardan yüklettirip uzun yol yapan olursa sonucunu öğrenmek isterim. yoksa çok severek aldığım araçtan benim için soğuma evresi başlamıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar. Bende 2017 mazda cx-3 power var. 2019 yılında şubata sıfır aldım. yukarıda bahsettiğiniz arza bende de başladı. Şehir içinde iken hiç problem çıkarmıyor ama uzun yola çıkıncı 150- 200 km bir uyarı lambaları yanıyor ve aracı durdururken bi vuruntu yapıyor. kontağı kapatıp açınca arza lambaları sönüyor ve araç düzeliyor. Ama aracı manuel kullanırsam otomotoği geçene kadar yapmıyor ,otomotoği geçince uzun yolda 10 dk içinde kesin yapıyor. Bunu düzelte bildi servisler acaba bilginiz varmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim bildiğim herhangi bir gelişme yok.  mazda bu sorunu duyunca parmaklarıyla kulaklarını tıkayıp ağzıyla  walegulogaleğulowelilogulu falan diye sesler çıkarıyor ki bir şey duymasın.

zaten motorları da ufaktan hem çalışma prensibi hem de hacim olarak dağiştiriyorlar. 

bu motorları el bombası gibi milletin kucağına atıp kulaklarının üzerine yattılar gibi görünüyor. tabi durum türkiye'de böyle. yurtdışında durum ne bilmiyorum. bu durumun sadece türkiye'de ortaya çıkması gibi bir durum söz konusu olmayacağına göre ya orada da susuyorlar ya da oradaki sorunları çözdüler. 

türkiye pazarını pek sevmedikleri ortada. tabi ben olsam ben de sevmem o ayrı konu ama iste kurmsallık neyin diye yalapşap düzeyinde de olsa bir şeyler oluyor memlekette. en azından hala kapısına gidebileceğiniz servisler var. 

allah kolaylık versin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 dakika önce, Katil Balina :

aten motorları da ufaktan hem çalışma prensibi hem de hacim olarak dağiştiriyorlar. 

modelin sonuna '0' bile eklediler :) cx-3'ü bir an evvel unutmak istiyorlar herhalde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...