Jump to content

Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

kaan-kahraman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba bir sürü araç alıp sattıktan sonra tekrar Mazda’ya döndüm cx3 aldım. Yolda gelirken manuel modda aracı kullanırken bir anda esp lastik basınç istop bide hız sabitleme ışıkları yanmaya başladı korktum sağa çektim lastikleri kontrol ettim birşey yok kapatıp açtım aracı düzeldi bu neden olmuş olabilir acaba bunun bi benzeri seyir halinde iken tüm lambaların yanıp sönmesi arkadaşın cx3 ünde de oluyor benim eski Mazda 3 skyaktiv de de oluyordu bilgisi olan var mı acaba arana henüz 20 binde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, kaan-kahraman :

Arkadaşlar merhaba bir sürü araç alıp sattıktan sonra tekrar Mazda’ya döndüm cx3 aldım. Yolda gelirken manuel modda aracı kullanırken bir anda esp lastik basınç istop bide hız sabitleme ışıkları yanmaya başladı korktum sağa çektim lastikleri kontrol ettim birşey yok kapatıp açtım aracı düzeldi bu neden olmuş olabilir acaba bunun bi benzeri seyir halinde iken tüm lambaların yanıp sönmesi arkadaşın cx3 ünde de oluyor benim eski Mazda 3 skyaktiv de de oluyordu bilgisi olan var mı acaba arana henüz 20 binde 

Biz sizden sonra bayağı bir kendi aramızda konuşmuşuz ne doldurur diye. :D 

Ben bir mesajımda tutturmuşum CX-3 diye. :fiuw:

Sorunuzun Cevabına gelince Cx-3 kullanıcıları eminim yorumlayacaklardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, kaan-kahraman :

altını vurdunuz mu? 

servisten filtre değişmiş mi öğrenin. Filtre sebep olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, kaan-kahraman :

Sadece D konumundan M konumuna aldığınız zaman mı yapıyor bunu? Sürekli yaptı mı yoksa tek sefere mahsus mu oldu ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın göstergeleri disko topna döndü ise anlık enerji kesilmesi yaşanmış araçta. Yakıt filtresi veya enjektörler yapıyor bu sorunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba sadece birkez oldu ama dediğim gibi daha önceki Mazda 3 de ve arkadaşın cx3 ünde de oluyordu aynı şey anlık enerji kesilmesi mantıklı ama neden böyle birşey oluyor yani stop eder gibi 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Arkadaşlar aynı olayı bi daha yaşadım araç gaz yemedi yokuş çıkarken yaşadım ve totalde 3. Kez oldu servis partikül temizliği yaptık dedi bi daha oldu videoyu ekleyemedim ekran fotosu koyuyorum valla çok sevmiştim bu aracı ama soğudum neden oluyor bu olay gerçekten 

48D5661E-F1E1-4F9D-B3AA-983C8DBF146B.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dpf o lambaları yakmaz, kesiklik de değil de güç azaltması gibi davranır, ilk ve herşeyden önce akü drumuna baktırın ehil bir elektrikçide

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 saat önce, kaan-kahraman :

Arkadaşlar aynı olayı bi daha yaşadım araç gaz yemedi yokuş çıkarken yaşadım ve totalde 3. Kez oldu servis partikül temizliği yaptık dedi bi daha oldu videoyu ekleyemedim ekran fotosu koyuyorum valla çok sevmiştim bu aracı ama soğudum neden oluyor bu olay gerçekten 

Mazda ile iletişime geçin. Hem arayın hem mail atın derim. Kayıtlarda olmasında fayda var. ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum. Sorularıma yanıt yazmamışsınız :) filtre değişmiş mi? bir de yakıt nereden alıyorsunuz? hep aynı istasyon mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25.06.2018 at 21:13, Fotifoti :

Mazda ile iletişime geçin. Hem arayın hem mail atın derim. Kayıtlarda olmasında fayda var. ciddi bir sorun olduğunu sanmıyorum. Sorularıma yanıt yazmamışsınız :) filtre değişmiş mi? bir de yakıt nereden alıyorsunuz? hep aynı istasyon mu?

Merhaba kusura bakmayın bildirim alamadığım için geç yazıyorum filtre değişmedi bakımı geldi ama yakıtı da Shell veya bp den alıyorum 

25.06.2018 at 16:30, Çağlar Bayur :

dpf o lambaları yakmaz, kesiklik de değil de güç azaltması gibi davranır, ilk ve herşeyden önce akü drumuna baktırın ehil bir elektrikçide

Servise gidecem zaten bakımı da geldi ben şanzımandan da şüpheleniyorum olamaz mı acaba çünkü bu Işıklar yandıktan sonra duracağım zaman vuruntu yapar gibi duruyor araç ani vites küçültüyor sanki 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer modüller(ABS, TCM vs) ve ECU arasında ki irtibat anlık olarak kesildiğinde yapabilir. 

Sebebi yüksek sıcaklık yada bir yerlerde şase, eriyen kablo gibi.

Bir de aracın Obd portuna takılan elm 327 tarzı cihazlar uzun süre veri monitorleme de sapıtıp bu tarz durumlara yol açabilir.

Aracı serviste bilgisayara bağlayınca loga giren U01XX gibi kodlar görmeniz kuvvetle muhtemel.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, quiteguide :

Diğer modüller(ABS, TCM vs) ve ECU arasında ki irtibat anlık olarak kesildiğinde yapabilir. 

Sebebi yüksek sıcaklık yada bir yerlerde şase, eriyen kablo gibi.

Bir de aracın Obd portuna takılan elm 327 tarzı cihazlar uzun süre veri monitorleme de sapıtıp bu tarz durumlara yol açabilir.

Aracı serviste bilgisayara bağlayınca loga giren U01XX gibi kodlar görmeniz kuvvetle muhtemel.

Hocam çok teknik konuşmuşsunuz anlayamadım :) bilmiyorum ama umarım ciddi birşey değildir araçtan soğuttu çünkü korktum bide yolda 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçta monitörleme yapmadiginiza göre....

Kisaca, en kısa sürede yetkili servise gidin, aracı bilgisayara baglatin. Ne var ne yok ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arızayı verir vermez yolumun üstündeki en yakın servise götürdüm Erzurum’a baktılar arıza kaydı yok partikül temizliği yapıldı bilgisayara bağlanarak (onların söylediği bu tabi ) 1 hafta birşey olmadı dönüş yolunda tekrar yaşadım aynı şeyi şimdi Diyarbakır servise götürecem bakım için ama birşey bulacaklarını hiç sanmıyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu açıklama durumu daha da enteresan yaptı. 

'Lost communication with x control module' durumları(sizde ki durum eğer buysa) 'errors' kisminda sıradan elm327 cihazları göstermeyebilir. İlk mesajda o yüzden yetkili servise gidin, (yetkili servis aracın bütün parametrelerini okuyan yazılım & donanım kullanır) 'log'a girmiştir demiştim.

Ama servisin de birşey göremediğini söylüyorsunuz.

Bu durumda bence başka servisleri  arayıp diğer cx3 kullanıcılarının başına böyle bir şey gelmiş mi gelmemiş mi bir kontrol edin. Sizi sallamayabilirler ama gideceğiniz servisten rica ederseniz onlar bir netice alabilirler belki.

Sadece fikir vermesi açısından Obd error ve log kısmı şöyle çalışıyor. 

Misal, araç kotu yakıt nedeniyle anlık olarak silindirlerden birinde duzensiz ateşleme algılıyor, bakıyor ki sorun belirli bir döngü üzeri tekrarlamiyor sürücüyü arıza ışığı yakarak uyarma gereği duymuyor (ya da yakıp hemen söndürüyor) bu durum log dediğimiz kayıtlarda tutuluyor. Bu logu da errors dediğimiz hataları da sorun tekrar etmezse belirli aralıklarla kendisi temizleyebiliyor. 

Ayni durum tekrarlarsa aracı hiç stop etmeden direk servise çekmeyi deneyin. Yine stop etmeden direk bilgisayara baglansın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yazdıklarım kafa karışıklığına neden olmasın. Genel bilgilenme amaçlı olarak degerlendirin. Canınızı da sikmayin, hele araçtan hiç sogumayin. 4 senedir Mazda'nin M'sinden anlayanin olmadığı bir yerde aracımı sorunsuz kullaniyorum. 

Umut ediyorum sizin durum da çok basit bir şeyden çözülecektir. 

Buralarda yetkili servis olmadığı için bizim cozumumuz de böyle.

IMG-20180701-WA0015.jpg

IMG-20180701-WA0014.jpg

IMG-20180701-WA0013.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada bi arkadaşımda daha var Cx3 ben tavsiye etmiştim almıştı şimdi beni aradı aynı şey başına gelmiş bu kronik bir sorun olabilir mi acaba 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu aracın benzinli modelinde durum nasıl, Türkiyedeki gibi sorunlar varmı? (yakıt sistemi sorunları dışında) kanada, rusya gibi ülkelerde yaşayıp, formu takip eden arkadaşlar bilgilendirme yaparsa iyi olur, bu sorunlar motorin kaynaklımı, yani dizellerdemi sadece, yoksa genel kronik arızalarmı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, kaan-kahraman :

Bu arada bi arkadaşımda daha var Cx3 ben tavsiye etmiştim almıştı şimdi beni aradı aynı şey başına gelmiş bu kronik bir sorun olabilir mi acaba 

filtre değişiminden önce bir kere oldu, 2.5 yıldır yok. Kronik bir şey değil.  Shell nitro almayın. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...