Jump to content

Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

kaan-kahraman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

10 saat önce, Servet :

Arka aks üzerinde olan potansiyometre far yükseklik ayarı ile ilgili. 

Benim tezim ise şu : Bu motor yakıt seçiyor ve ara sıra devir çevrilmesini istiyor. 45.k kullandım. Eşim ve ben agresif kullanırız. Süratten ziyade bol devirli. Ve sadece shell kullandık. Aracı satana kadar hiç bu tip sorunlar yaşamadık. Şu anki sahibi de memnun 

@Servet bey merhabalar bu sensör benim bildiğim kadarı ile sadece far yükseklik ayarı için değil... Aracın rampa veya yokuşlarda vites değiştirmesi içinde sisteme veri sağladığını biliyorum....

Ve hatta kendi aracımda bunu (Otomatik) rampa yada yokuşlarda hissediyorum.... Rampa yada yokuşa geldiği zaman araç gaz pedalı konumunu değiştirmeme rağmen araç vites değiştirebiliyor... Yani ben biliyorum..... :)  Belkide yanlış biliyorum....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O da farklı bir konu dolu kaçıp yağmura tutulmuş..Ben sadece sorunu anlamaya ve kafamda oturtmaya çalışıyorum da tabi sorun yaşayan arkadaşlar daha iyi analiz edeceklerdir.Umarım en kısa sürede atlatırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Servet :

Arka aks üzerinde olan potansiyometre far yükseklik ayarı ile ilgili. 

Benim tezim ise şu : Bu motor yakıt seçiyor ve ara sıra devir çevrilmesini istiyor. 45.k kullandım. Eşim ve ben agresif kullanırız. Süratten ziyade bol devirli. Ve sadece shell kullandık. Aracı satana kadar hiç bu tip sorunlar yaşamadık. Şu anki sahibi de memnun 

Aracı ben de devirli kullanırım. 5 yıl sorunsuz kullandığım Corollamı performans alamadığım için değiştirdim. 

Bütün araçlarda bu sorunun ortaya çıkması sözkonusu olmayabilir. Servisten öğrendiğim; 2014 model araçta da aynı sorun çıkmış. Garantisi de bitmişaracın. Yani ne zaman çıkacağı belli olmayabiliyor. 

Daha önce belirtmiştik. Araç yokuşlarda veyüksek rakımda yapıyor.  Teknik bilgim zayıf olduğundan sorun konusunda yorum yapamayacağım. Kaldı kiTürkiye de hiç bir servis çözüm bulamamışken ve Japonya bağlsntılı çözüm üretmeye çalışırken burda şundandır demek haddim değil.

Şehir içinde yıllarca kullanın bence problem çıkmaz. Söylediklerinizin aksine araba yokuş çıkarken gaza yüklendiğinizde yapıyor. Yokuştan kastım kısa mesafe de değil. Adana- Pozantı otoyolu, adana Antep otoyolu gibi uzunmesafeler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ben kesinlikle yakıtla alakası olduğunu düşünmüyorum mazda da çalışan usta bile bu motor yeni bi dizel motor  sıkıntıları var tam olmamış normaldir düzeltilecektir bunları konuşuyoruz eğitimlerde dedi. Yani mazda da farkında bu durumun ama bunu kabul etmesi demek zaten çok iyi olmayan piyasasını bitirme noktasına getirir. Hele ki en çok sattığı aracı CX3. Sıkıntı yakıttan değil yakıt sisteminden yani enjektör sensörler turbo bunlardan bazıları veya hepsi. Ustalar enjektör diyor denso firmasının enjektöelerinde sıkıntı var diyorlar. 4 enjektör değişimi 10 bin tl erteledikçe erteliyorlar mecbur kalınca değiştiriyorlar işte. Ama bana kalırsa tam tespit edebilmiş değiller neden kaynaklandığını deniyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yüksek rakım kaynaklı ise peki bu amerika pazarında durum ne acaba? yokuş olarak bizden pek farkları yok ..Sadece Türkiye ye özgü problem mi yoksa düşük motor hacminden ötürü mü sorun var.?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu esefle takip ediyorum. Çoğu kullanıcı bütün olasılıkları sıralamış zaten. Aracın motoru tamamen elektronik devreler üzerine kurulmuş. Yeni bir motor. Belkide Mazda için kritik bir dizel. Bunu banada çok söylüyorlar. Bu araçlar gözümüzde daha bebek problemler var bitireceğiz diyorlar. Farkında değil değiller çözüm noktasında ortak paydaya gelmeye çalışıyorlar. 

Mesela Araç düşük hacimli olduğu için ve bana göre turbosu o hacme göre yüksek basınçlı olduğu için rakım çıktıkça avans sesi geliyor arabadan. Yada sürekli sıkışan havayı boşaltmak istiyor. 

Araç elektronik olduğu için en ufak bir sensörde bile hata olsa kitliyor kendini. Araç akıllı araç ama yapay zekalı değil. Yani bu tarz durumlarda çözüm üretmek yerine karşılık veriyor. 

Atsç kesinlikle mazot seçiyor. Ben arabayı ilk aldığımdan beri Opet dışında bir mazot almadım. Ama o kadar hassas ki bayi bile seçiyor. Trabzondan aldığım mazotla, Ankaradan aldığım mazotta bile bu farklılık ortaya çıkabiliyor. (ses, performans vs gibi etkilerden bahsediyorum). Kurumsal olmayan petrolleri kullanmayın. Opet, Shell ve Bp gibi firmaları kullanın. Çünkü mazotlarında enjektör temizleyeciler var. Problem yaşayan araçlar kaç binde hatırlamıyorum affınıza sığınıyorum bakım kitapçığında 20 bin km olması lazım enjektör ayarlanması vardı. Servislerin bunu da gözden kaçırdığını sanıyorum. (suç atmayım öyle düşünüyorum sadece) 

Problemi yaşayan herkese yürekten geçmiş olsun diyorum. Cx-3 biraz sabır arabası. 50.versiyon yakıt filtresi yapıldı. Çok şükür şimdilik problem yok ondan yana. Umarım en kısa sürede çözüm gelir. Bana elektroniksel ve yazılımsalmış gibi geliyor problem. Donanımsaldan kaynaklı elektroniksel veya yazılımsal olabilir. Çünkü arabadaki bütün kontroller elektrik ilr maalesef. 

Tekrardan geçmiş olsun. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Sergio_01 :

@Servet bey merhabalar bu sensör benim bildiğim kadarı ile sadece far yükseklik ayarı için değil... Aracın rampa veya yokuşlarda vites değiştirmesi içinde sisteme veri sağladığını biliyorum....

Ve hatta kendi aracımda bunu (Otomatik) rampa yada yokuşlarda hissediyorum.... Rampa yada yokuşa geldiği zaman araç gaz pedalı konumunu değiştirmeme rağmen araç vites değiştirebiliyor... Yani ben biliyorum..... :)  Belkide yanlış biliyorum....

Rampada şanzuman takip ediyor yük durumunu. Ve abs sensörleri takip ediyor. Farları halojen olan araçlarda aks üzerinde açı sensörü yok. 

2 saat önce, proksima01 :

Aracı ben de devirli kullanırım. 5 yıl sorunsuz kullandığım Corollamı performans alamadığım için değiştirdim. 

Bütün araçlarda bu sorunun ortaya çıkması sözkonusu olmayabilir. Servisten öğrendiğim; 2014 model araçta da aynı sorun çıkmış. Garantisi de bitmişaracın. Yani ne zaman çıkacağı belli olmayabiliyor. 

Daha önce belirtmiştik. Araç yokuşlarda veyüksek rakımda yapıyor.  Teknik bilgim zayıf olduğundan sorun konusunda yorum yapamayacağım. Kaldı kiTürkiye de hiç bir servis çözüm bulamamışken ve Japonya bağlsntılı çözüm üretmeye çalışırken burda şundandır demek haddim değil.

Şehir içinde yıllarca kullanın bence problem çıkmaz. Söylediklerinizin aksine araba yokuş çıkarken gaza yüklendiğinizde yapıyor. Yokuştan kastım kısa mesafe de değil. Adana- Pozantı otoyolu, adana Antep otoyolu gibi uzunmesafeler.

Aynı motor Mazda3 kasasında var. Onlar sıkıntı yaşamıyor. Tek farkları sanırım yakıt filtre konumu. Zaten filtre olayını çokça tartıştık. 

Rakım olayına gelince, 2500m rakımı gördüm yaz ayında sıkıntı yaşamadım, deniz seviyesinde de kullandım ve yine sıkıntı yaşamadım. Aracım 2015 model idi. 

Araçlarda yaz günü dahi oluşan dengesizliğe enjektörlerde oluşan hasarlar neden oluyor gördüğüm kadarıyla. Filtre ufak, sistem tamamen yakıt ile çalışması gerekirken hava yapıyor ve enjektör uçları tahriş oluyor, ve yakıtın kalitesi. Bunlar teknik olarak araştırma değil, olası sebepler. Dediğim gibi motor hatalı olsa Mazda3 te havlu atardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar çok yeni bir üye olarak yazıyorum iki ay önce mazda cx3 aldık 2015 model arac 40 bin km de yokuş yukarı cıkarken yasanılan arızaların aynısı bende de var konya servise iki kere götürdüm her defasında güncelleme yapıp gönderdiler şimdi enjeksiyon için kayıt aldılar garantiden enjeksiyonların değişmesi için bilgi bekliyorum.

konunun 1. sayfasından 3. sayfasına kadar soruna çözüm bulunmuştur ümidi ile okudum ancak kimse çözüm bulamamış anlaşılan serviste bu konuda yeterli bilgiye sahip değil.

Adana serviste 3 adet aynı sorundan dolayı bekleyen araç olduğunu söyledi konya servis çalışanları onlarında sorunları çözülmediği için bekliyormuş arkadaşlarında dediği gibi inşallah kimse büyük bir kaza geçirmez bu sorun yüzünden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Servet bey bazi mazda 3 lerde de varmış bu sorun diyarbakır serviste bu sorunun aynısını yaşayan bi mazda 3 ün enjektörlerini değiştirmişler araç düzelmiş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Servet :

Şimdi de aracı deli gibi yakıyor ama 

Senin verdiğin rakamları ben hiç görmedim :D 4.5-5 fln hayal. Karadenizde 5.5 civarı bazen. genelde 6 civarı yakar. Bu ara artmasının nedeni yağ. Orjinal yağ koymadık yakış biraz da ondan değişti. Daha önce de mobil 1 denemiş üzerine orjinal yağa dönünce yakış düşmüştü. 

6 saat önce, Sibiryaberberi :

O da farklı bir konu dolu kaçıp yağmura tutulmuş..Ben sadece sorunu anlamaya ve kafamda oturtmaya çalışıyorum da tabi sorun yaşayan arkadaşlar daha iyi analiz edeceklerdir.Umarım en kısa sürede atlatırlar.

Safa'nın dediği gibi istasyondan istasyona yakış değişiyor. Benim kriterim dpf jenerasyonu. Fazla rejenerasyon yaparsa oradan bir daha almıyordum. Zaten ortalamayı yükselten de o. Nitroda araç çok daha iyi gidiyor. bariz şekilde! ama daha fazla aktif rejenerasyon yapıyordu. Almayın dememin sebebi o . Temiz shell istasyon kullanabilirsiniz sorun yok. hatta aytemiz bile kullandım aylarca. Buradaki istasyon temiz ama yolda nerden aldıysam temizleye temizleye gitti :) ben de shelle döndüm. Aracım 63000'de ve erzurum bakımdan önce böyle bir sorunum hiç olmadı. Ben oyumu yağa veriyorum :D  orijinal yağ kullanıp bu sorunu yaşayan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, kaan-kahraman :

@Servet bey bazi mazda 3 lerde de varmış bu sorun diyarbakır serviste bu sorunun aynısını yaşayan bi mazda 3 ün enjektörlerini değiştirmişler araç düzelmiş

Bilmiyordum.

Bir saat önce, Fotifoti :

Senin verdiğin rakamları ben hiç görmedim :D 4.5-5 fln hayal. Karadenizde 5.5 civarı bazen. genelde 6 civarı yakar. Bu ara artmasının nedeni yağ. Orjinal yağ koymadık yakış biraz da ondan değişti. Daha önce de mobil 1 denemiş üzerine orjinal yağa dönünce yakış düşmüştü. 

Safa'nın dediği gibi istasyondan istasyona yakış değişiyor. Benim kriterim dpf jenerasyonu. Fazla rejenerasyon yaparsa oradan bir daha almıyordum. Zaten ortalamayı yükselten de o. Nitroda araç çok daha iyi gidiyor. bariz şekilde! ama daha fazla aktif rejenerasyon yapıyordu. Almayın dememin sebebi o . Temiz shell istasyon kullanabilirsiniz sorun yok. hatta aytemiz bile kullandım aylarca. Buradaki istasyon temiz ama yolda nerden aldıysam temizleye temizleye gitti :) ben de shelle döndüm. Aracım 63000'de ve erzurum bakımdan önce böyle bir sorunum hiç olmadı. Ben oyumu yağa veriyorum :D  orijinal yağ kullanıp bu sorunu yaşayan var mı?

Bizde iken 350 km civarında bir yapardı. Eğer şehir dışına çıkılmaz ise 200 km civarı yapardı. Opet, Bp kullandım araç kağnıya döndü. Gitmediği için daha çok gaza bastım daha çok yaktım. Şehir dışı 110km/h geçmez isem 4.2-5 arası, 90 km/h'ı geçmez isem 3.5-4.lt tüketimim vardı.

Özledim la arabayı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, SafaTR :

Konuyu esefle takip ediyorum. Çoğu kullanıcı bütün olasılıkları sıralamış zaten. Aracın motoru tamamen elektronik devreler üzerine kurulmuş. Yeni bir motor. Belkide Mazda için kritik bir dizel. Bunu banada çok söylüyorlar. Bu araçlar gözümüzde daha bebek problemler var bitireceğiz diyorlar. Farkında değil değiller çözüm noktasında ortak paydaya gelmeye çalışıyorlar. 

Mesela Araç düşük hacimli olduğu için ve bana göre turbosu o hacme göre yüksek basınçlı olduğu için rakım çıktıkça avans sesi geliyor arabadan. Yada sürekli sıkışan havayı boşaltmak istiyor. 

Araç elektronik olduğu için en ufak bir sensörde bile hata olsa kitliyor kendini. Araç akıllı araç ama yapay zekalı değil. Yani bu tarz durumlarda çözüm üretmek yerine karşılık veriyor. 

Atsç kesinlikle mazot seçiyor. Ben arabayı ilk aldığımdan beri Opet dışında bir mazot almadım. Ama o kadar hassas ki bayi bile seçiyor. Trabzondan aldığım mazotla, Ankaradan aldığım mazotta bile bu farklılık ortaya çıkabiliyor. (ses, performans vs gibi etkilerden bahsediyorum). Kurumsal olmayan petrolleri kullanmayın. Opet, Shell ve Bp gibi firmaları kullanın. Çünkü mazotlarında enjektör temizleyeciler var. Problem yaşayan araçlar kaç binde hatırlamıyorum affınıza sığınıyorum bakım kitapçığında 20 bin km olması lazım enjektör ayarlanması vardı. Servislerin bunu da gözden kaçırdığını sanıyorum. (suç atmayım öyle düşünüyorum sadece) 

Problemi yaşayan herkese yürekten geçmiş olsun diyorum. Cx-3 biraz sabır arabası. 50.versiyon yakıt filtresi yapıldı. Çok şükür şimdilik problem yok ondan yana. Umarım en kısa sürede çözüm gelir. Bana elektroniksel ve yazılımsalmış gibi geliyor problem. Donanımsaldan kaynaklı elektroniksel veya yazılımsal olabilir. Çünkü arabadaki bütün kontroller elektrik ilr maalesef. 

Tekrardan geçmiş olsun. 

Yapıcı yaklaşımınız için teşekkürler. Bu sorunu yaşayan hiç kimse yakıtı saydığınız firmalar dışındaki istasyonlardan almıyor. Benim de ilk tercihim Shell sonra  OPET. Sadece aracın mazot seçtiğinize dair yaklaşımınıza katılmıyorum. 

Söylediğiniz gibi araç bir şeyleri hatalı algılıyor ve kendisini korumaya alıyor. Rakım yükseldikçe biliyorsunuz oksijen azalır ve araba zorlandıkça  hava ve yakıtı ayarlayamıyor. Bu durumda daha önce bahsettiğimiz gibi viteste kararsızlık yaşıyor. ardından da hatayı veriyor. yine belirtmek istiyorum bu benim amatör gözlemim hatalı olabilirim. Bilmediğim konuda kesin konuşmam doğru değil. 

Bir arkadaş Amerika'da durum nedir diye sormuş. Amerika'da biliyorsunuz yüksek hacimli motorlar kullanılıyor. Mesela orada CX-9 çok satılıyor. CX-3 2000 motor satılıyor. Avrupada da aynı şekilde cx-3 2000 benzinli motor  ile satılıyor. Dizel seçeneği bildiğim kadarıyla yok.  Zaten  Avrupa dizel motordan yavaş yavaş uzaklaşıyor. 

Bu motor Türkiye dışında nerelerde kullanılmış bilmiyorum. Söylediğiniz gibi traş etmeyi bizim kafamızda öğreniyor olabilirler. 

Ayrıca Mazda 3 lerde de aynı sorunla karşılaşıldığını serviste söylediler ama şahit olmadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

01.08.2018 at 17:30, Servet :

Bilmiyordum.

Bizde iken 350 km civarında bir yapardı. Eğer şehir dışına çıkılmaz ise 200 km civarı yapardı. Opet, Bp kullandım araç kağnıya döndü. Gitmediği için daha çok gaza bastım daha çok yaktım. Şehir dışı 110km/h geçmez isem 4.2-5 arası, 90 km/h'ı geçmez isem 3.5-4.lt tüketimim vardı.

Özledim la arabayı

4-5lt :( nerde o günler 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba

enjektörler değiştikten sonra yaylaya çıktım. Problem çıkmadı, umarım enjektörlerin değişmesiyle sorun çözülür. Yine de daha uzun yollarda denemek gerektiğini düşünüyoum. En iyi testi ay sonunda Antalyaya giderken yapacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba bu konu ile alakalı sorunlar için motor freni güncelleme işlemi yaptırın ve aracı rampa çıkarken gaz verip boğmak yerine araç hızlanmıyor ise hafif ayağınızı gazdan çekip yavaş yavaş gaz verin problemi yaşamazsınız

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlakesaret hocam bu keşke öyle basit birşey olsa dediğiniz gibi benim aracıma 3 kez güncelleme yaptılar en son sübap yayı değiştirmeye karar verdi servis zaten bu hatayı ustalar da kabul ediyor yeni nir dizel motor sıkıntıları var diyorlar 

Bu arada antalyadan istanbula gittim en az 10 kez bu durumu yaşadım ilginç olan yokuş inerken de yaptı ama kesin olan birşey varsa yüksek rakım etkiliyor yani tam olarak yokuş değil oksijen miktarı ile alakalı olabilir veya basınçla biraz teknik bilgim olsa çözerdim bu arızayı o kadar sık yaşadım ki 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, kaan-kahraman :

@Mutlakesaret hocam bu keşke öyle basit birşey olsa dediğiniz gibi benim aracıma 3 kez güncelleme yaptılar en son sübap yayı değiştirmeye karar verdi servis zaten bu hatayı ustalar da kabul ediyor yeni nir dizel motor sıkıntıları var diyorlar 

Bu arada antalyadan istanbula gittim en az 10 kez bu durumu yaşadım ilginç olan yokuş inerken de yaptı ama kesin olan birşey varsa yüksek rakım etkiliyor yani tam olarak yokuş değil oksijen miktarı ile alakalı olabilir veya basınçla biraz teknik bilgim olsa çözerdim bu arızayı o kadar sık yaşadım ki 

sibop yayı değiştimi peki değişimden sonrada yaptımı hatayı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Problem eğer yüksek rakımsa, enjektörler gerekli yakıtı-hava karışımını yapamıyor demektir. Enjektörlerin değişiminide muhtemelen bundan yapıyorlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, kaan-kahraman :

Ani rakım değişikleri olabilir.

Yoksa Erzurum’ daki tüm cx3 lerde o problemin sürekli yaşanması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...